Jump to content

Moto Zajednica

Frajlauf, freewheel, Freilauf

Recommended Posts

  • U prolazu, 38 postova
  • Lokacija: NBGD
  • Motocikl: Suzuki DR 650 RSE '95

Imam neku teoriju kako bi mogli izbeci kvarenje ovih uredjaja, ali nisam siguran da li je to izvodljivo. A mozda je ova fora vec u upotrebi samo kod mene to ne radi..

Evo koliko ja znam o tome. Ako neko zna vise, i vidi da sam negde pogresio, neka me slobodno ispravi.

 

Poznato je da se ovo malo sranje kvari na skoro svim jednocilindrasima posle 40, 50 000km, i problem je sto nov kosta 200-300e. Kako sam shvatio, uzrok tome je sto, prilikom gasenja motora, kompresija bude toliko jaka da klipu bude lakse da radilicu okrene u kontra smeru nego da prebaci, i tad svu tu energiju trpi frajlauf. To proizvodi onaj iritantan zvuk prilikom gasenja. Na dvocilindrasima ovo se retko desava jer postoji drugi cilindar koji izbalansira ceo sistem, pa ako se i cuje krr prilikom gasenja, sila koju frajlauf trpi je mnogo manja.

 

Posto moj motor ima dekompresor, palo mi je na pamet da bi taj dekompresor mogao nekako da se iskoristi i da u trenutku gasenja otvori ventil i popusti pritisak u cilindru tako da klip moze slobodno da se krece. Ovo bi eliminisalo mogucnost da se klip vrati unazad, jer ne bi postojala sila koja bi ga gurala unazad.

Gasenjem motora na "dugme za gasenje" (ne znam kako se zove), a ne na kljuc, ocekivao sam ovo da se desi, ali nista! Dekompresor funkcionise, gledao sam kako radi prilikom paljenja. Mozda je kod mene neki bag sa tim prekidacom...

 

Ima li neko ko se dovoljno razume u mehaniku da kaze sta misli o ovome?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 217 postova
  • Lokacija: Vrsac, Srbija
  • Motocikl: Gilera Nexus 500, ZX6R

Znači onaj zvuk koji ponekad čujem kad ugasim skuter je to?

 

Izvini ali kad se već potegla tema, samo da priupitam ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 38 postova
  • Lokacija: NBGD
  • Motocikl: Suzuki DR 650 RSE '95

Djape, prikljuci se, znas sigurno vise od mene :P STa ti kazes, dal bi se to moglo tako regulisati?

Da, na prekidac ubicu sam mislio.

to dugme jr ''kill switch'' ako se ne varam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • oddball, 1134 postova
  • Lokacija: Alba Greca
  • Motocikl: tri šrafa u nozi

pa prvo da vidim da li pričamo o istom dugmetu :) mislim da je to izvodljivo posto preko Kill-a se momentalno gasi struja u motoru. e, sad, postavlja se pitanje koliko je to ''zdravo'' za ostale sklopove.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 256 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: Gas Gas Ec 300

Verovatno ima ruckicu, kao za sauh, tako nesto... Kod tebe je automatski dekompresor, kao kod mene. A kill switch samo prekine struju sa svecice i tako se ugasi. Ja nemam tih problema :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 530 postova
  • Lokacija: beograd mirijevo
  • Motocikl: 950adv 450exc

Dekompresor je sa sajlom koja vuce polugicu i pritisne izduvne ventile tako ga gasim. A isto tako i palim verglam pa kad pustim dekompresor on upali. Neznam bolje kako da ti objasnim kakav je. Da nije kod tebe na elektromagnet

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 38 postova
  • Lokacija: NBGD
  • Motocikl: Suzuki DR 650 RSE '95

Kod mene je taj sa elektromagnetom. Postoji li sansa da na taj nacin klip zakaci ventile?

Dekompresor je sa sajlom koja vuce polugicu i pritisne izduvne ventile tako ga gasim. A isto tako i palim verglam pa kad pustim dekompresor on upali. Neznam bolje kako da ti objasnim kakav je. Da nije kod tebe na elektromagnet

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 38 postova
  • Lokacija: NBGD
  • Motocikl: Suzuki DR 650 RSE '95

Lako se moze kill switch upotrebiti za resavanje problema sa frajlaufom, kad vec to nije fabricki predvidjeno, za one bez dekompresora na polugu. Cim dodjem kuci, smislicu nesto da se elektromagnet aktivira kad pritisnem kill switch, pa kad se motor ugasi, ja samo vratim kill switch u polozaj za paljenje i na taj nacin iskljucim elektromagnet.

Kill switch = ključ = seče struju = isti qrac, nema veze sa "problemom" i njegovim rešenjem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 38 postova
  • Lokacija: NBGD
  • Motocikl: Suzuki DR 650 RSE '95

Nije automatski, sa elektromagnetom je. poluautomatski :) Pretpostavljam da je kod tebe onaj sa tegicima na bregastoj?

Verovatno ima ruckicu, kao za sauh, tako nesto... Kod tebe je automatski dekompresor, kao kod mene. A kill switch samo prekine struju sa svecice i tako se ugasi. Ja nemam tih problema :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 256 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: Gas Gas Ec 300

Pravo da ti kazem, ne znam, nisam rasturao jer nisam imao problema sa tim :D . Znam da sajla izlazi iz dekle, ispod kurble i kaci se gore na polugicu na bregastoj, sto bi znacilo da je automatski, tako nekako. I kad ja kurblam magija se vrsi preko sajle do bregaste i omoguci mi da ustvari zakurblam :D . Jednom prilikom mi je uletela grana direktno pored cilindra u sajlu i motor se ugasio. Sreca pa sam isao polako, a inace sam se izgubio, tipa sta sad koj moj se ugasi, da nije crko?! I onda sam provalio da mi se izvukla sajla, tj. buzir, iz dekle dole i nisam mogao da upalim dok nisam vratio buzir jer je sajla bila napeta i drzala ventil otvoren non stop. Sad znam kad idem kroz granje i drvece, da moze i to da me snadje :moto3:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 256 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: Gas Gas Ec 300

P.S. Sad mi pade na pamet da verovatno nemam te tegice, nego taj neki zubcanik zakaci sajlu u momentu kurblanja i sajla povuce polugicu koja jednostavno gurne ventil da izbaci pritisak... Evo neka slika na tu temu.

 

001-3.jpg

 

003-1.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 530 postova
  • Lokacija: beograd mirijevo
  • Motocikl: 950adv 450exc

Kod mene je taj sa elektromagnetom. Postoji li sansa da na taj nacin klip zakaci ventile?

Dekompresor je sa sajlom koja vuce polugicu i pritisne izduvne ventile tako ga gasim. A isto tako i palim verglam pa kad pustim dekompresor on upali. Neznam bolje kako da ti objasnim kakav je. Da nije kod tebe na elektromagnet

 

Ne moze da zakaci ventile bar kod mene a kod tebe ne znam kako je nesto mi ne logicno da moze da zakaci

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3827 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Honda VFR750 RC36

Meni je bio crkao frajlauf i ja sam ga menjao. Nov je kostao 270 evra. Cuo sam tu foru da se motor gasi preko dekompresora i da se tako cuva taj frajlauf, ali je kod mene automatski dekompresor i nemam mogucnost da ga kontrolisem rucno. Ono sta sam ja primetio je da se u toku gasenja motora nekad vrati klip i onda udari frajlauf u kontra smeru, a nekad se ne vrati pa se ne cuje taj udarac frajlaufa. Rekao bih da je pola-pola kad se gleda broj gasenja. I primetio sam da apsolutno nema veze da li se motor gasi na kill switch ili preko kljuca, barem sto se ovog problema tice.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 38 postova
  • Lokacija: NBGD
  • Motocikl: Suzuki DR 650 RSE '95

Jel kod tebe ovaj fazon?

Meni je bio crkao frajlauf i ja sam ga menjao. Nov je kostao 270 evra. Cuo sam tu foru da se motor gasi preko dekompresora i da se tako cuva taj frajlauf, ali je kod mene automatski dekompresor i nemam mogucnost da ga kontrolisem rucno. Ono sta sam ja primetio je da se u toku gasenja motora nekad vrati klip i onda udari frajlauf u kontra smeru, a nekad se ne vrati pa se ne cuje taj udarac frajlaufa. Rekao bih da je pola-pola kad se gleda broj gasenja. I primetio sam da apsolutno nema veze da li se motor gasi na kill switch ili preko kljuca, barem sto se ovog problema tice.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 262 postova
  • Lokacija: Srbija,Uzice
  • Motocikl: XRV 650 AFRICA TWIN RD03...KTM 950 ADV LC8

na xt-tt-u je to reseno kao gore na slikama koje je postavio Cile...na dekli gde dolazi kurbla sa unutrasnbje strane postoji,mehanizam koji funkcionise tako sto kad kurbla ide dole on postepeno vuce sajlu i preko polugice na ventil-dekli gura jedan ventil i otvtara ga,i onda odprilike kad kurbla dodje u maksimalni donji polozajj odjednom okine i zatvori ventil...imam ceo mehanizam kurble,dekompresora,stoji mi,ako nekoga zanima u detalje mogu da poslikam...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 530 postova
  • Lokacija: beograd mirijevo
  • Motocikl: 950adv 450exc

na xt-tt-u je to reseno kao gore na slikama koje je postavio Cile...na dekli gde dolazi kurbla sa unutrasnbje strane postoji,mehanizam koji funkcionise tako sto kad kurbla ide dole on postepeno vuce sajlu i preko polugice na ventil-dekli gura jedan ventil i otvtara ga,i onda odprilike kad kurbla dodje u maksimalni donji polozajj odjednom okine i zatvori ventil...imam ceo mehanizam kurble,dekompresora,stoji mi,ako nekoga zanima u detalje mogu da poslikam...

 

Slikaj kad budes mogo zivo me zanima

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3827 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Honda VFR750 RC36

Jel kod tebe ovaj fazon?

Meni je bio crkao frajlauf i ja sam ga menjao. Nov je kostao 270 evra. Cuo sam tu foru da se motor gasi preko dekompresora i da se tako cuva taj frajlauf, ali je kod mene automatski dekompresor i nemam mogucnost da ga kontrolisem rucno. Ono sta sam ja primetio je da se u toku gasenja motora nekad vrati klip i onda udari frajlauf u kontra smeru, a nekad se ne vrati pa se ne cuje taj udarac frajlaufa. Rekao bih da je pola-pola kad se gleda broj gasenja. I primetio sam da apsolutno nema veze da li se motor gasi na kill switch ili preko kljuca, barem sto se ovog problema tice.

 

 

 

Nije. bice da je tako kako je Zuna89 objasnio. Rasturao sam ceo motor do zadnjeg srafa pre par meseci, al veruj mi da nisam obracao paznju na dekompresor i kako funkcionise. Znam samo da nije rucni, ali nije ni kako se na ovom snimku vidi...

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 306 postova
  • Lokacija: Bgd N44 44 14 E20 27 10
  • Motocikl: KTM 525exc

na xt-tt-u je to reseno kao gore na slikama koje je postavio Cile...na dekli gde dolazi kurbla sa unutrasnbje strane postoji,mehanizam koji funkcionise tako sto kad kurbla ide dole on postepeno vuce sajlu i preko polugice na ventil-dekli gura jedan ventil i otvtara ga,i onda odprilike kad kurbla dodje u maksimalni donji polozajj odjednom okine i zatvori ventil...imam ceo mehanizam kurble,dekompresora,stoji mi,ako nekoga zanima u detalje mogu da poslikam...

Na KTM-u pri paljenju pomaze automatski dekompresor (osovinica na lancaniku bregaste koja na sebi ima zarez i tegic: pri malim obrtajima otvara izduvne ventile,a kad se obrtaji povecaju, centrifugalna sila je okrene i izbaci iz funkcije). Pri gasenju rucni dekompresor napola otvori ventile i onemoguci da se klip vrati unazad. Momci sa ADV FORUMA su mi preporucili da uvek gasim na dekompresor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 262 postova
  • Lokacija: Srbija,Uzice
  • Motocikl: XRV 650 AFRICA TWIN RD03...KTM 950 ADV LC8

Jel kod tebe ovaj fazon?

Meni je bio crkao frajlauf i ja sam ga menjao. Nov je kostao 270 evra. Cuo sam tu foru da se motor gasi preko dekompresora i da se tako cuva taj frajlauf, ali je kod mene automatski dekompresor i nemam mogucnost da ga kontrolisem rucno. Ono sta sam ja primetio je da se u toku gasenja motora nekad vrati klip i onda udari frajlauf u kontra smeru, a nekad se ne vrati pa se ne cuje taj udarac frajlaufa. Rekao bih da je pola-pola kad se gleda broj gasenja. I primetio sam da apsolutno nema veze da li se motor gasi na kill switch ili preko kljuca, barem sto se ovog problema tice.

 

 

 

Nije. bice da je tako kako je Zuna89 objasnio. Rasturao sam ceo motor do zadnjeg srafa pre par meseci, al veruj mi da nisam obracao paznju na dekompresor i kako funkcionise. Znam samo da nije rucni, ali nije ni kako se na ovom snimku vidi...

 

 

 

xt bez kurble nema nikakav dekompresor...samo oni sa kurblom ga imaju,a i on samo pomaze pri paljenju kurblom,pri paljenju alnaserom i gasenju nema nikakvu funkciju i nemoze se nikako aktivirati rucno...0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja