Jump to content

Moto Zajednica

JawaMania

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 265 postova
  • Lokacija: Pozarevac
  • Motocikl: VN 750 custom

Hvala!

Al bukvalno licni, pljucni, obrisi i sija! Motor nije vise od godinu obrisan valjda, stajao je napolju ispod najlona po zimi.... sve se skida obicnom hladnom vodom i vraca sjaj!

Poskidao sam 3-4 strane uputstava sa ovog foruma o tome sta raditi kad nece da upali i kacim tamo cim se osposobi! Da popijem kafu i krecem sa direktnim ubtizgavanjem, ciscenjem i proverom platina i ostalim :stabre:

Kad kurblas i kad presisa ili ne nebitno jel svecica bude mokra? posto su meni obe suve posle verglanja

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Kad nece da upali i presisa, svecice budu mokre i onda ih odvrnes i sacekas par minuta da ispari iz cilindara i da se one osuse.

Ako su suve, znaci da gorivo ne dolazi u cilindre.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 265 postova
  • Lokacija: Pozarevac
  • Motocikl: VN 750 custom

-ocistio sam karburator, onaj donji deo, bez skidanja!

-Isterao karakondzule iz jednog prigusivaca koji je bio ZAVAREN, trako da mozete misliti sta je bilo unutra!

-prestelovao platine na 0.4 jer su bile oko 1mm

-napunio akumulator i cekam da se ohladi

-ocistio malo prednji dobos i paknove, ali izgleda treba jos ili treba malo da se razradi

-prestelovao zadnju kocnicu i sredio da ne udara u deklu....

- proverio pre stelovanja platina i obe svecice imaju varnicu, ova mokra malo cudnu, ali ima

Upalio pre toga na gurku ali se ugasio kad sam stao, cini mi se da kvacilo ne odvaja skroz! Video sam onaj sraf do kog se dolazi kroz rupu na dekli i pretpostavljam da se na njemu steluje,ali ne znam kako?!

 

cini mi se da mi je jedna svecica mokra, a druga suva ko barut, sta da radim? :neznam:

verovatno mora da se skida karburator skroz, pa tu ima nesto..... :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 87 postova
  • Lokacija: Donja Mutnica-Paraćin
  • Motocikl: Jawa 250 Custom

Prvo proveri da negde nema fals vazduh, moguce da je zbog toga jedna svecica vlazna ili da nije lepo nastelovan karurator. Najbolje bi bilo da skines karburator i da ocistis detaljno mozda cak i da ga iskuvas u sodi bikarboni, takodje i filter za vazduh da ocistis. Kada sve to sklopis da nastelujes karburator, a on se steluje tako sto ima dva srafa, jedan je za ler koji stoji vise uspravno, drugi je za stelovanje smese. Stelujes u leru i najbolje kada je zagrejan motor ali tako stelujes po zvuku motora, ako vise odvrnes sraf dajes vise vazduha. A moze i po fabrickoj semi da nastelujes:

1. Sraf za vazduh odvrnes 3/4 kruga, a iglica u siberu ti je spustena skroz dole

2. Sraf za vazduh odvrnes 1,5 do 2 kruga, a iglica u siberu je u drugom, srednjem polozaju.

Nadam se da cu ti pomoci bar malo, ako ne bar ces imati cist karburator ;)

E da kvacilo stelujes upravo na taj sraf koji si video ako ne odvaja skroz treba da zavijes malo, ja to stelujem na osecaj, zavijam dok ne osetim da molo teze ide sraf tj da udara u kuglicu ali nemoj da zavijas preko toga jer ce ti onda kvacilo proklizavati, posle samo zategni sajlu da nema slobodnog hoda i to je to.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 265 postova
  • Lokacija: Pozarevac
  • Motocikl: VN 750 custom

hvala, evo da popijem kafu pa krecem u akciju :ups:

dosta sam citao o tim stelovanjima, doduse jos gornji deo karba nisam otvarao, ali ne vidim nigde tu iglicu u siberu, jel za nju mora da se otvara karburator da bi se videla?

I kod prednje kocnice i kod kvacila mislim da je pomalo problem i u rucicama koje se krive kad se stisnu jer su drzaci plasticni!

samo da proverim, do onog drzaca za ruke sa obe strane prvo stoji kutijica neka pa onda drzac rucice? sa obe strane mi udaraju rucice u te kutijice i to im znacajno smanjuje hod. Obe povlace sajlu po ( idem da izmerim) 1.5-1.7cm i onda udare u te plastike ( nebitno za sta sluze, bitno je da udaraju rucice u ovoj prici). kako cu da zategnem sajle, smislicu nesto jer su sve neke "majstorske", posto je governal vislji i produzene su :staa2:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Daj sliku tih kutijica i rucica.

I kod mene su plasticne rucice pa se ne savijaju i imaju lagan hod, nigde ne zapinje.

Znaci, kod tebe treba i oprati sajle...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 265 postova
  • Lokacija: Pozarevac
  • Motocikl: VN 750 custom

Evo dolazi mi majstor za nekih 1-2h da pogleda motor, nadam se da cu se setiti da mu trazim broj, mada mi je stalno nesto mrzovoljan, ne znam koliko je spreman da pomogne!

u prodavnici u gradu me je prodavac uputio kod njega i rekao da su on i cale isli u fabriku jave na obuku... nekada davno kad su otvarali servis koji jos uvek radi, znaci servis na kome stoje JAWA i MZ table jedna pored druge, hahahah

u gradu sam nasao prodavnicu delova za MZ,apn, ali nisam saznao dal imaju nesto za jawu jer nisu radili! :stabre:

odoh da cekam majstora :care:

a da inace pesma je super!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 265 postova
  • Lokacija: Pozarevac
  • Motocikl: VN 750 custom

Majstor nije ni dosao a smrklo se!

Kako se steluje to predpaljenje? znam da je na 3mm od GMT, kako to da izmerim... e sad gde se steluje, na neki sraf ili kako? Pomeranjem platina, okretanjem necega? Planiram da koristim neki merni instrument jer nemam probnu lampu, sta da merim V(koliko V npr moze da se ocekuje),A,Ome....? Gde da gurnem zicke? jedna valjda na kondezator a druga na platinu ali gde, sta kako?

Ceo forum sam procitao vise puta ali nisam naisao na detalj gde se steluje! Sve mi jasno i ono sa sublerom ( pomicnim merilom)..... ali ne i gde i kako

Takodje nema opisa mesta gde se nalazi ta igla sa 3 oznake u shuberu!

Danas sam otvorio gornji deo karba i izbacio onaj kao teg, sta li, gde ide sajla za gas, e tu je bilo kojecega da se vidi! To ocistio i vratio

Kako da proverim dal mi radi onaj prekidac pored gasa? kad je na off jel baca varnicu? Mozda mi se tu neka zicka zeznula?! Danas sam na njega prebacio na off i uplila mi se lampica za ler, vratio na on i verglao do iznemoglosti ponovo!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

ma ne precnik klipa, to znam.... nego precnik rupe u bloku, ili da se preciznije izrazim spoljasnji precnik cilindra. Znaci, ne klipa vec cilindra.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

aj pogledacu, mislim da sam negde video razvrstano po specijalama, ako se ne varam od toga zavisi taj precnik?!

Ne verujem da se blok, busi u zavisnosti od specijale, vec se busi samo cilindar. Znaci ne unutrasnji precnik cilindra vec spoljasnji, ili debljina zida samog cilindra....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 265 postova
  • Lokacija: Pozarevac
  • Motocikl: VN 750 custom

ovo ti je uputstvo za upotrebu za javu 350ts, procackaj malo, imas cak i kalkulator za mesavinu... ja koristim google translate pa prevodim na engleski ili srpski, ali srpski prevodilac ne radi bas najbolje

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 265 postova
  • Lokacija: Pozarevac
  • Motocikl: VN 750 custom

Upalio sam sa sipanjem goriva direkt na klipove, ali ler radi kao da ima turbo! Negde oko 4.000 obrtaja je, pa padne, taman da se ugasi, opet skoci i tako u krug!

o cemu se radi, sta da radim?!

kad pustim ges treba mu par sekundi da uspori, jel to bogata ili siromasna smesa?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Fals vazduh, mada me buni to sto dize pa pada ako ne diras saug i gas ?!?

Mozda ti je najbolje da kontaktiras Stampara odavde, pa da vidis sa njim oko karburatora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 265 postova
  • Lokacija: Pozarevac
  • Motocikl: VN 750 custom

dirnem gas, ali mm, neprimetno, a on skoci na 4.000 obrtaja

isto je i sa i bez sauha

mislim da je jednom sam skocio gas bez diranja jer sam ga bas pustio da se ugasi, a on podivljao!

Onaj kontakt, tj crevo izmedju karburatra i kucista filtera mi uopste ne obecava, tu moze da vuce malo, a ni do motora mi onaj spoj nije nesto, ali dihtuje kolko tolko, mada se karb okrece kako oces ?!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Ne valja tu nesto. Moze biti i da siber malo zaglavljuje unutra... Skini poklopac sibera i probaj prstom da li ide glatko i bez zapinjanja gore-dole?

Fals vazduha negde imas, garant.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 265 postova
  • Lokacija: Pozarevac
  • Motocikl: VN 750 custom

Proradio je moped kako treba! ler sa sauhom oko 2.000 obrtaja i polako raste.... ali to se steluje.

Jedino jos gas da obuzdam, kad ga dam malo on ode mnooogo,pa sacekam da vrati! Jel to smesa siromasna, vuce fals vazduh ili je normalno dok je pod sauhom i nezagrejan?!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 87 postova
  • Lokacija: Donja Mutnica-Paraćin
  • Motocikl: Jawa 250 Custom

Mislim da nije lepo nastelovan karb, jesi li probao da nastelujes onako kako sam napisao? Ako nece tako mozes i sam da pokusas, kada zavijes sraf za smesu treba motor da se ugasi jer nema vazduha, probaj da stelujes bez sauha i kada je motor zagrejan, polako odvijaj sraf i podizace obrtaje kada pocne nepravilno da radi zavij malo sraf tako da ima najvece obrtaje i probaj od jednom da dodas gas, treba lepo da prima gas i da se brzo vraca.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 265 postova
  • Lokacija: Pozarevac
  • Motocikl: VN 750 custom

Motor pali da kazem lepo, samo ja ponekad zaboravim da pustim gorivo, ali ok!

Bez sauha radi na oko 1.200 obrtaja ali neravnomerno, sraf za smesu sam zategao na 1/4 od zasrafljenog i nista se ne desava kad ga vrtim levo desno, ne ize obrtaje nikako.

Filter je fabricki jos onaj prvi, nije mnogo prljav al je prljav, tako da pretpostavljam da bi trebalo vise vazduha, a ono skoro zavrnuto, kad odvrnem jos 1/2 kruga gasi se.

Kad vrlo malo dodam gas on ode na 3.000 obrtaja i manje od toga ne moze da se doda gasa, sto me malo buni. Samo malo dodam i putim, tj vratim rucicu jer ne vraca sam najbolje, ali motor radi na 3.000 jos 2-3 sekunde pa se polako vrati na 1.200 tj ler.

Kad sam ugasio motor malopre koji je nadam se postigao radnu temperaturu, culo se da nesto vri iz motora, kao da cvrci?! posle 20ak sekundi je prestalo! Sta bi to moglo da bude?

Poklopac, tj glava motora nisu bas mnogo zategnuti i vidi se crtica od 1mm mozda razmaka izmedju bloka i glave kad se savije?! To treba tako?

Sta ima ispod glave? kao da tu nesto cvrci :stabre:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja