Jump to content

Moto Zajednica

JawaMania

Recommended Posts

  • ,, 1032 postova

Da se mozda ne cuje neki trrrrrrr zvuk iz cilindra? Ako jeste, onda jedna od karika nije legla na mesto, zapinje. Jedan kraj je zaglavljen do osigaraca u kanalu na klipu, dok drugi kraj bukvalno visi u vazduhu i stvara dosta nezgodan zvuk. To se uglavnom zna desiti kod cilindra koji se montira poslednji, posto se karike ne mogu namestiti vizuelno od vec montiranog prvog cilindra, vec samo opipavanjem. Na prvi pogled je sve u redu, navlacenje drugog cilindra ide lako ili malko teze no sto treba, ali jedna od karika je zaglavljena. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ,, 1032 postova

Pomerajte cilindar levo-desno (koliko brezoni puste) kada ga budete navlacili da bi se karike mogle komotno smestiti.

 

Odradite to sto pre, posto postoji mogucnost da puknu karike i da strada cilindar.   

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

A moze li slucajno, tako da se cuju aluminijumski dihtunzi glave, ako im je recimo unutrasnji precnik malo manji pa recimo da negde virka u kompresionom prostoru? Ili se taj visak spali vec kod prvog paljenja masine?

Samo pitanje zbog odgovora...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Kakvo otvaraje i skidanje, moram da zaradim neki dinar ovih dana inace odo' dalje u minus. Kad mi stigne novi set dihtunga...

Btw, malopre pogledah svecice, jos uvek su garave crne i suve.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 758 postova
  • Lokacija: Donji Milanovac

Ako sam dobro shvatio  ti ne radis sam ?  C C C  pa ako ces da vozis Jawu morao bi da budes barem mehanicar pripravnik , jer inace ispadne skup motor. Rece da si merio kompresiju i da je  8  na oba cil.  znaci da su karike tu , da neki semring ne valja  ta svecica ( na tom cilindru ) bi bila primetno svetlija , radio si rokadu bobina ali da li si menjao i davace impulsa , one optostalivec , da ne bude ipak do paljenja???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1702 postova
  • Lokacija: Novi Sad

@Floyd*

 

Ma o njoj i pricam, spolja gladac, iznutra jadac  >:( >:(

 

@lord_oblivion

Pratim sta ti se desava, nemam nista pametno da ti kazem, ne znam kako ja tebe da utesim.

 

Bese da ima nesto oko 3-4 000 stvarnih km  ::)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Ne radim sam jer nemam gde da radim. Ovako sam prinudjen da se snalazim, cimam redom ove sa garazama i dvoristima  :(  I usput ucim.

Malo je nezgodno iznesem alat i delove, rasprostrem, rasturim pola motora po betonu, pritera me i sta sad? Ostavim sve tako na izvol'te ili pakuj na brzaka pa trk gore do stana. A posle ne znas sta je gde i usput se pogubi neki sraf ili sitan deo...

Drugacije ne-mo-ze  :(

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Igla jos ranije spustena najnize. Ma resicu i karb i filter za vazduh, samo da operem rezervoar kako treba (privremeno sam stavio rez od crnke).

Treba mi komparater ili kako se vec zove ono mesto svecice, za stelovanje paljenja. Imal' neko na prodaju?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 184 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Gold Wing 1000

Nemam na prodaju ali ti mogu pozajmiti ako obecas da ga vratis neostecenog. A ako imas nacina da dodjes do NS ja cu ti nastelovati paljenje gratis.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 758 postova
  • Lokacija: Donji Milanovac

Moze i bez komparatera , iz mrtve tacke spustas klip  ( unazad )  3 mm tada treba da okine doticna svecica , bitno je d oba cil. imaju isto pretpaljenje.Doteras klip u mrtvu tacku  uzmes manji srafciger ili bilo sta i kroz rupu od svecice stavis na klip. Obelezis to mesto na srafcigeru i na 3 mm od tog obelezis jos jedno mesto , kada vracajuci klip poklopis to drugo mesto  tada treba da okine varnica. To je staticko podesavanje sa platinama , valjda vazi i za ovo tvoje optoelektronsko , pitaj Josku.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 87 postova
  • Lokacija: Donja Mutnica-Paraćin
  • Motocikl: Jawa 250 Custom

Ja danas malo ugrabio vremena pa rekoh usput da malo radim oko Jaworke, ne ide da se samo vozim  ;)  I pade mi na pamet da skinem aluminijumske dihtunge na glavi i zamenim necim tanjim da bi dobio manji kompresioni prostor, uzeo neki mastan papir malo deblji koji tesko gori izrezao i namestio. Ne duva sa strane sto je dobro al zato reze po gasu i mnooogo bolje vuce, a lepo su mi odmah rekli da to uradim al ja nisam hteo. I palo mi je na pamet da se skine malo na strugu da bi poklopac jos vise prisao i tako da se jos smanji komp. prostor, pa me zanima da li je to neko radio i ne znam koliko ima mesta da ne bi klip udarao.

E kad ste pomenuli lomljenje karika nesto se zapitah, meni su dve karike pravljenje, tj po jedna na klipu, bilo je nekih problema kada sam narucio karike pa su mi dve pogresno poslate a umesto njih mi je poslao dve pravljenje, one su uze za jednu stotu. E sad meni zvece karike, lepo se cuje da su one i ja do sad nisam obracao paznju na to al me je tek sad zabrinulo da se nisu one mozda polomljene, al ne bih bio valjda toliki maler da polomim na oba klipa karike jer se cuje da zvece na jednom i drugom, tako je od kad sam namestio. Pa ako imate savet da li da rasturam da proverim da li  su polomljene ili ne?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 184 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Gold Wing 1000

Probaj da skines cev auspuha i pogledas kroz izduvni kanal (dovedi klip u polozaj da vidis sve karike). Ako su sve tri citave u tom segmentu i izgledaju u redu onda najverovatnije nije nista slomljeno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 87 postova
  • Lokacija: Donja Mutnica-Paraćin
  • Motocikl: Jawa 250 Custom

E hvala ti, vidis ja se toga nisam setio  ;D

Kada sam skidao poklopce gledao sam da nije izrisovana stublina i super izgleda, ne znam sta se desava kada pukne karika, mislim da bi se pokazala po neke izgrebotina.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 184 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Gold Wing 1000

E hvala ti, vidis ja se toga nisam setio  ;D

Kada sam skidao poklopce gledao sam da nije izrisovana stublina i super izgleda, ne znam sta se desava kada pukne karika, mislim da bi se pokazala po neke izgrebotina.

 

Verovatno, a ono sto se cesto desi je da zapne za izduvni port (jer preko njega karike najvise idu, preko usisnog manje) i izleti napolje tako da se onda vidi da fali karika. A i kada polako rukom okreces motor (bez svecica) verovatno bi cuo skripanje/grebanje. Ja sam imao lepu situaciju da mi se istopila civija gornje karike tako da se ista okrenula i otvor je dosao na izd. kanal, slomila se a motor je radio i dalje samo sam cuo cudne zvukove. Uradio sam upravo to - skinuo auspuh i pogledao i imao sta da vidim - gornje karike nije bilo na tom mestu. Kada sam skinuo cilindar nasao sam jednu polovinu gornje karike zaglavljenu u svom zljebu sa druge strane klipa a druga polovina je ispala iz auspuha (interesantna pojava kada pocnu karike da ispadaju iz auspuha :(). U svakom slucaju velike su sanse da, ako je neka karika pukla, vidis to kroz izduvni kanal.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 87 postova
  • Lokacija: Donja Mutnica-Paraćin
  • Motocikl: Jawa 250 Custom

Da ti pukne karika bolje da ne znaš šta sve može biti....ako spustiš glavu traži odmah i novu radilicu...još ako je dorađuješ na strugu koji ''malčice baca'' traži i nove glave...srećno!

 

Ne verujem da su pukle ali zvece, tj zvece od kad sam ih namestio pa bolje da proverim...

A sto se tice spustanja glave to mi je samo sinula ideja pa da pitam jel je to neko radio, bolje da pitam nego sam da eksperimentisem sam. Ako mora i radilica da se menja onda odustajem u pocetku. Mislio sam da mozda moze kao na APN4 da se to odradi.

 

 

Verovatno, a ono sto se cesto desi je da zapne za izduvni port (jer preko njega karike najvise idu, preko usisnog manje) i izleti napolje tako da se onda vidi da fali karika. A i kada polako rukom okreces motor (bez svecica) verovatno bi cuo skripanje/grebanje. Ja sam imao lepu situaciju da mi se istopila civija gornje karike tako da se ista okrenula i otvor je dosao na izd. kanal, slomila se a motor je radio i dalje samo sam cuo cudne zvukove. Uradio sam upravo to - skinuo auspuh i pogledao i imao sta da vidim - gornje karike nije bilo na tom mestu. Kada sam skinuo cilindar nasao sam jednu polovinu gornje karike zaglavljenu u svom zljebu sa druge strane klipa a druga polovina je ispala iz auspuha (interesantna pojava kada pocnu karike da ispadaju iz auspuha :(). U svakom slucaju velike su sanse da, ako je neka karika pukla, vidis to kroz izduvni kanal.

 

Kod mene se nisu culi cudni zvuci i nema skripanja kada se okrece bez svecica, a nisam ni video da ispadaju na auspuh  ;) Ali provericu za svaki slucaj, javicu sutra kakva je situacija.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 758 postova
  • Lokacija: Donji Milanovac

@markomdm

Jos bolje spremi nove karike odgovarajuce debljine  pa zameni na vreme  jer ce ti se vremenom rasiriti kanali od ,,zveckajucih,, karika paces morati i klipove.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 87 postova
  • Lokacija: Donja Mutnica-Paraćin
  • Motocikl: Jawa 250 Custom

@bogdan

Znam da to moze lako da se desi a i desice se vremenom

 

@štampar

Jawa je cudo, jeste da zezaju neke sitnice ali se sve da srediti.

 

Bas sam sinoc raspravljao sa drugovima da to uopste nije los motor kada se sredi. Jedan drug je prodao svoju i kaze nikad vise a drugi je odustao od sredjivanja, sredjivao je 2 god i dosta je ulozio, pravi copera od nje nemam ni jednu sliku da vam pokazem.

A ovaj drug sto je prodao motor ubedjuje me da je i skuter bolji  ??? Kaze bolje neki skuter od 50cc, ne treba da se polaze za A, jednom se registruje i cela masina je 250e (gledali smo u nekom katalogu) ne znam tacno za koji, nije ni bitno. A onda sam ga podsetio kada je sa Jawom presao vise od 100km bez biksne na kilpu. Crkao mu je desni klip pa je uzeo nove, medjutim poslali su mu sa vecim bolcnijem pa je zamenio samo desni i umesto iglica je stavio biksnu. Ta biksna se pojela usput i klip je setao gore dole jedno 3mm, to je lupalo kao da se udara cekicem i on se tako vratio kuci. Ej pa koji to motor moze???

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MZ Rider, 4130 postova
  • Lokacija: Arilje - Zemun
  • Motocikl: Piaggio liberty 125, Honda XRV 750 RD07a

ovo moze da se desi i sa karikama, kod mene je na mz-u ispao zeger osigurac... i posledice su ovako izgledale, imam slike samo klipa, stublinu sam odmah odneo na obradu pa nisam stigao da slikam, inace billa je katastrofa....  :)

post-8170-12879073910573_thumb.jpg

post-8170-1287907391144_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 758 postova
  • Lokacija: Donji Milanovac

@stampar

Dodao bih , uvek  DOBRE osigurace  jer sam imao prilike da kao nove osigurace dobijem neko djubre od obicne zice koje se ispravlja rukama , oprezno sa osiguracima , steta od njih je katastrofalna , pricamo o karikama evo alata za namestanje istih , lako se napravi od limene trake , ili kupe ovakvi , jeftini su

post-2020-12879073943201_thumb.jpg

post-2020-12879073944248_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 184 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Gold Wing 1000

Ja sam dva puta imao pojavu "uljeza" u cilindru, jednom tada kada mi je pukla karika i drugi put kada mi je ispao sraf od komparatera prilikom stelovanja paljenja a nisam to primetio na vreme. Oba puta sam prosao bez posledica, na srecu, jer je kod prve situacije odlomljen komad verovatno odmah izleteo kroz izduvni kanal, a kod druge situacije sam na vreme ugasio motor mada mi je ostao lep otisak srafa na celu klipa i na glavi :). Inace svestan sam sta je sve moglo da bude.... :o

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 758 postova
  • Lokacija: Donji Milanovac

Najzesci slucaj koji sam video je kada je CZ 250 kros , kroz karburator od 35 mm usisala sraf  m 8/30  :o , razvalila klip i odkinula donji deo cilindra kod usisa. E sad sta ce takav sraf u filteru je druga stvar.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥

@Floyd*

 

Ma o njoj i pricam, spolja gladac, iznutra jadac  >:( >:(

 

@lord_oblivion

Pratim sta ti se desava, nemam nista pametno da ti kazem, ne znam kako ja tebe da utesim.

 

Bese da ima nesto oko 3-4 000 stvarnih km  ::)

 

Da ne gresim dusu na cajgeru stvarno pise malo manje od 4000km e sad ... I stvarno lik izvadi knjizicu, garanciju, kupljena ako se ne varam '82 u Dž. Vašingtona u Bgd-u. Hrom je stvarno ocuvan nema nikakvih tragova korozije, ali je prefarbana u plavo i to efektlakom, tapacirano je sediste, kaze sadasnji vlasnik da je sediste bilo jako lose i boja matirana u org. je bila crvena.

 

Nervira me, nesto mi ne izlazi iz glave....

 

Imam par pitanja:

 

1. Kako se manifestuje kad se nestave svi valjci u malu pesnicu?

 

2. Kako se manifestuje kad radilica nije dobro balansirana?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ,, 1032 postova

Sve vise mi se cini da se radi o motoru kojeg sam ja u oglasu prokomentarisao kao jedan od najuspesnijih Jawinih modela - typ 634. Naravno, to ne treba da znaci da su oni u savrsenom stanju i posle 30 godina.

 

Ako na satu pise 4000 velika je verovatnoca da se kilometar sat pokvario. Na Jawama sa okruglim satom se desava da sat pokazuje brzinu, a da pri tom ne broji predjene kilometre. Nemam ideju kako mozes bez otvaranja utvrditi manjak valjaka u maloj pesnici, ali za radilicu postoje neke fore. Izbalansiranost radilice mozes utvrditi vizuelno skidanjem dekle i posmatranjem podizaca platina (brega) da li baca. Druga varijanta jeste da se udarci neizbalansirane radilice osecaju na tlu u blizinu upaljenog motora. E sad, kod ovog drugog treba imati malo iskustva ili coveka koji se vec susreo sa takvim motorom.

 

Teraj ti onu staru krntiju typ 356, to je moj drugarski savet. Ja sam imao isti model i slatko sam se navozao. Jeste da je malo spor za sadasnji saobracaj, ali je jako zahvalan motor. Cini mi se da si bio trazio slavinu za benzin. Imam jednu, pa ukoliko je to jos aktuelno, javi se!  :) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥

Hvala za slavinu resio sam problem.

Ma to za radilicu pitam za mene juce kad sam vozio motor osecam cudne vibracije pri malio vecim obrtajima. Motor je radjen pre neku godinu i majstor mi je rekao da radilica nije dobro izbalansirana,trebao je da je odnese kod nekog na presu ali nije nego je on nekako izbalansirao, ali sam nesto sumljicav kad nisam ja radio masinu... Motor od ta nije presao 500km posto ga jedno vreme nisam vozio. Breg da baca imao bi problema sa paljenjem zar ne ? Inace sad motor pali sto bi se reklo na pola kurble.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja