Jump to content

Moto Zajednica

JawaMania

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Ja samo ovu moju vozio cele prosle sezone sa povadjenim dihtunzima u oba prigusivaca. Drala se ko jarac ali vukla na niskim, ruke da iscupa iz ramena  :D

Za pocetak ove sezone, vratio sam po krajnja dva dihtunga, znaci u sredini prigusivaca nema taj treci. Sad samo malkice slabije ubrzava na nizim obrtajima ali na srednjim je mnooogo elasticnija. Na stranu sto mi glava vise ne zvoni posle 100-200km. A jos uvek se dovoljno dernja da me pesaci cuju na 100-150m ( provereno bas danas na voznji )  ;D

 

A slike bacam na http://imgur.com  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 184 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Gold Wing 1000

Da, kod 2T masina postoji tzv. "Kladenov efekat" koji omogucava da se rang optimalnog obrtnog momenta ("torque range") podize (i produzava) odnosno spusta (i skracuje) putem doziranja otpora u izduvu. Isti efekat se moze postici i podizanjem/spustanjem izduvnog kanala, tzv. "porting". To je onaj korak u mom opisu sto sam spominjao da ne preporucujem. Naime, kada bi obrusio kosuljicu cilindra da bude ravna sa kanalom postigao bi podizanje skale optimalnog (i maksimalnog) obrtnog momenta na rang od cca 4500 do 7500 obrtaja, a sam svim modifikacijama (K&N filter i slicno) cak i do 8000, sto znaci brzinu i preko 170 km/h, ali po cenu jako loseg o. momenta na nizim obrtajima. Naprotiv, kada uradis samo ovo na klipu, "torque range" ne dotices a povecavas obrtni moment na svim obrtajima respektivno. A na "torque range" moze da se utice regulisanjem otpora auspuha, kao sto si sam rekao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1702 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Tim preradama na izduvu,pomerate ustvari obrtaje na kojim je rezonancija...

 

Sa promenama uglova kanala,treba uraditi i dobru rezonu,proracuni i probe...

 

Mada jawa je po meni dobra i ovako,vise ne treba  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Winger, rekao si da se akcijom na krilcima klipa povecava i potrosnja. Koliko povecanje si ti uocio kod te tvoje, ako se secas?

To mi bitniji podatak od dobitka u obrtnom momentu (sa'ce stampar kaze da sam stipsa)  :D

Floyd*, tako je.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 184 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Gold Wing 1000

@ Floyd

Sto se izduva tice - upravo kao sto si rekao, neka vrsta rezonancije odnosno pojava zvana "Klaaden Effect".

Sto se prelivnih kanala tice, nije poenta u uglovima nego u prostoj otvorenosti kanala kako bi vise smese moglo da se usisa, tj. kako bi smesa mogla da udje i u druga dva kanala.

 

@ LordOblivion

Potrosnja se, istina, poveca - jer vise radne smese (pa samim tim i goriva) je u igri. Medjutim, povecanje potrosnje nije bilo strasno, bar u mom slucaju, tako da mi je posle te dorade potrosnja isla na oko 7 do 8 litara/100km po gradu a nesto manje na otvoreom. Pre toga se ne secam koliko je trosio jer sam tu prepravku uradio skoro odmah kada sam kupio motor. Verovatno nesto manje, mozda oko 6-7 litara.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Moja zadnja CZ 350  ( 6 V ) koju sam imao - je po gradu trosila mozda 4 - 4,5 lit , a na otvorenom ( dobro natovaren sa prosecnom brzinom oko 80 - 90 ) je isla od 3,5 - 4,5 !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 184 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Gold Wing 1000

Meni, doduse, nije radio km sat pa nisam nikada mogao da ocenim tacnu potrosnju, ali sigurno nije bila ispod 7 L/100km po gradu nakon uradjene prepravke. Doduse ja sam stalno drzao iglu karburatora u gornjem polozaju da bi obezbedio bolje podmazivanje motora, planirao sam da tako ostavim dok ne predje par hiljada km da se potpuno razradi (bila je uradjena generalka). Inace, cuvao sam tu masinu ko malo vode na dlanu, uvek sipao 100% sinteticki dvotaktol (Esso 2T) i to 4%, nisam prelazio 70km/h prvih par stotina km posle generalke,....kao da cu ga voziti narednih 100 godina. Ipak prodao sam ga (tj. menjao za Hondu uz doplatu) samo dve godine nakon toga. Ipak, motor jeste trosio ali je vukao k'o zmaj :D....neoprezno pustanje kvacila u prvoj (pri kretanju) i prednji tocak ode u vazduh, a jednom prilikom sam (kad je vec bio malo razradjen) namerno dodao jaci gas i pustio kvacilo brze, da vidim sta moze - ne samo da je otisao nebu pod oblake tako da sam se jedva odrzao na motoru nego je i na asfaltu iza mene ostala crna strafta, nije lose za Jawu, ha? ;D

 

Inace, i moj Tomos T14 od 49ccm je trosio oko 7 litara, bez nekih vecih prepravki....valjda svi motori kod mene vise trose :D :D :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 223 postova
  • Lokacija: KN13DN

Eeee,jel to bilo bez karba,crevo direkt u cilindar? :D Tu potrosnju nisam stigao ni kad sam na 14-cu stavio karb od ruske motorne testere,takozvane "usare",niti sa "jikov" karbom od freze Imt506...Mnogooooo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 184 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Gold Wing 1000

Eeee,jel to bilo bez karba,crevo direkt u cilindar? :D Tu potrosnju nisam stigao ni kad sam na 14-cu stavio karb od ruske motorne testere,takozvane "usare",niti sa "jikov" karbom od freze Imt506...Mnogooooo

 

Mnogo za Tomos i ja se slazem....doduse i on je imao iglu u gornjem polozaju, vecu glavnu diznu (ne secam se vise broja) i pojacan dovod vazduha, vukao takodje prilicno dobro (sta cu kad imam maniju obrtnog momenta :)) ali ipak je potrosnja bila malo vise prejaka za 49 ccm.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition
Samo sam u povratku pred Beogradom primetio da mi na leru pocela da pućka na desni auspuh.I trza pri malom gasu. E sad, moguce je da je otisla svecica, ove Bosne su kupljene pre dobrih 16000km. A moguce i da je naislo nesto prljavstine, trzanje prestalo posle parsto metara...pućkanje ostalo.

Sutra cu po danu ponovo da prekontrolisem obe svecice i da ih zamenim novim.

Stavio nove Bosne F100, presao 500km i danasjos gore na desnoj strani  :( I to se potrefilo bas kad sam krenuo s pumpe sipavsi 5L.

U prvi mah pomislih da me opet potrefilo neko djubre od benzina (MOL), nema vode u filteru, gusi se, non-stop puca iz desnog auspuha, trza, nema snage, gasi se...ma uzas  >:(

Jedva sam uspeo da se dovucem do naredne pumpe, 7Km. Tamo istaci u flase, pa utaci novih 5L (Jugopetrol). Rek'o sa'ce da bude OK. Ma JOK  >:(

Opet se dovukoh na jedvite jade kuci (propade danasnja voznjica), cujem se sa 'doktor' Floyd*-om, rece il' gorivo il' svecica. Zamenim desnu sa starom iz rezerve, upalim, ma samo prede TAK-TAK-TAK-TAK-TAK  ;D Kisa pade, pa ne stigoh sa zamenjenom da obrnem probu...

Glupe svecice  >:(

 

ps. A da, ova crkotina krepala, baca varnicu svud redom SAMO JOK na elektrodu  >:(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MZ Rider, 4130 postova
  • Lokacija: Arilje - Zemun
  • Motocikl: Yamaha XT600k 3tb, Honda XRV 750 RD07

Stavio nove Bosne F100, presao 500km i danasjos gore na desnoj strani  :( I to se potrefilo bas kad sam krenuo s pumpe sipavsi 5L.

U prvi mah pomislih da me opet potrefilo neko djubre od benzina (MOL), nema vode u filteru, gusi se, non-stop puca iz desnog auspuha, trza, nema snage, gasi se...ma uzas  >:(

Jedva sam uspeo da se dovucem do naredne pumpe, 7Km. Tamo istaci u flase, pa utaci novih 5L (Jugopetrol). Rek'o sa'ce da bude OK. Ma JOK  >:(

Opet se dovukoh na jedvite jade kuci (propade danasnja voznjica), cujem se sa 'doktor' Floyd*-om, rece il' gorivo il' svecica. Zamenim desnu sa starom iz rezerve, upalim, ma samo prede TAK-TAK-TAK-TAK-TAK  ;D Kisa pade, pa ne stigoh sa zamenjenom da obrnem probu...

Glupe svecice  >:(

 

ps. A da, ova crkotina krepala, baca varnicu svud redom SAMO JOK na elektrodu  >:(

nemoj koristiti bosna f100, probaj bosna f95 kod mene trajala preko 10000km promenio sam je onako reda radi...  :) :) a f100 crkla posle 16km...  ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1702 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Ja ima neku no name svecicu,narandzastu,kojoj je keramika sva iskrzana,ko zna koliko je presla,polovnu je stavio,jednom kad sam isao negde preko indjije,dao mi Bane,i tu na apenu koristim vec preko god...  Nekad mi se desi sa tim super bosna da predje 10 km sa novom i crkne,a motor uvek lepo nastelovan...

 

Za jawu pokusaj da nadjes one njene fabricke,ne mogu sad da se setim kako se zovu,tu mi je isto jednom dao Bane iz Indjije novu,trajala je isto celu sezonu,jos je negde imam ispravnu... Ima da se kupe  nove sigurno,nisu skupe...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Pade nocas posle kuminog rodjendana, jedan nocni krug, cisto da potvrdim svecicu  :P

K'o da sam bio da orem...Gvozdenija...dobro je sto je nisam slik'o  ;D pravac perionica kod RIP-a !

Mangulice bato  :D

post-4255-12879071219572_thumb.jpg

post-4255-12879071219971_thumb.jpg

post-4255-12879071220542_thumb.jpg

post-4255-12879071220954_thumb.jpg

post-4255-12879071221372_thumb.jpg

post-4255-12879071221776_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

Msm, nisam jos ozvanicen, nema brige  ;)

 

Aaaaaa to je dakle(m)... ;D

Onda nikako ne dozvoli da vidi ovu sliku  ;):D :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 184 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Gold Wing 1000

Istina nisam ih nikada licno probao, ali cuo sam da su "Golden Lodge" svecice neprevazidjene. Jedan prijatelj u Engleskoj ih koristi na svojoj Jawi i kaze da traju i preko deset godina, da su prakticno neunistive, samo ih treba lepo ocistiti sa vremena na vreme. Takodje obezbedjuju besprekornu iskru i tako dodvode do potpunijeg sagorevanja, povecavajuci snagu motora. Umesto keramike koriste sinterovani aluminijum - oksid kao izolator. Nisam nikada uspeo da ih nadjem, ne znam dali ih negde ovde ima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja