Jump to content

Moto Zajednica

Alat

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 528 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Meni je najlepsi osecaj kada imam sav alat koji mi je potreban da obavim neki posao. Alat je nesto na cemu se po meni ne treba stedeti ali naravno ni rasipati na kupovinu profesinalnih primeraka. U svakoj grazai alat treba da stoji na prisupacnom mestu kako bi vam uvek bio na dohvat ruke. Da bi ste uvek znali gde vam sta stoji napravite respored alata i nakon svake upotrebe ga vratite na mesto. Vodite racuna o svom alatu i odrzavajte ga. Nakon upotrebe alat uvek treba obrisati od ulja i raznih drugjih supstanci kako bi ostao cist i time ste izbegli srdnju vasih ukucana kada im naprimer zaterba srafciger a on mastan tako da je iz crevene boje presao u bordo.

Potreba za kvalitetnim alatom je u tome da time izbegavate da ostite vas motor ili da se nedaj boze povredite. Ja sam imao tu srecu da je moj matori zavrsio srednju avio mehanicarsku skolu i znao uvek da odabere dobar i kvalitetan alat, te sam uvek koristio njegov izbor. Juce sam bio u prodavnici od igle do lokomotive i spazio razno razni alat po razno raznim cenema. Odma sam eskivirao onaj deo gde na tone se nudi u plasticnom pakovanju alat koji ima dugu tradiciju u trajanju puta od Pekinga do nas. I dosao do onih primeraka koji su bili zakljucani  ::) . Kad se nisam onesvestio o cena. Sto me navode na razmisljanje da ovde zajedno sklopimo jedan dobar komplet za garazu po nekoj normalnoj ceni.

 

Pa krenimo sada a ovih dana cemo dodati i optimalne cene za svaku alatku pa cak i preporucti marku.

1. Cekic gvozdeni

2. Cekic gumeni

3. Komplet imbus kljuceva.

4. Komplet kvalitetnih srafcigera ("pljosnati + krstasti)

5. Set kvalitetnih gedora za cekrkom i polugom.

6. Papagajke.

7. Konbinirke.

8. Viljuskasti kljucevi.

9. Okasti kljucevi, koristite ih kad god mozete, jer sa viljuskastim kljucevima mozete ostetit zavrtnje.

.....

Sta bi jos vi dodali na ovaj spisak?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12093 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Licno najvise volim okasto-viljuskaste kljuceve, mada postoje zavrtnjevi koji se mogu samo okastim odvrnuti. Sto se "gedora" tice preporucujem firmu Gedore :) a za motocikliste je odlican komplet iz Louisa Proxon. Preporucujem i komplet okasto-viljuskastih kljuceva istog proicvodjaca.

 

Trokraki kljuc za odvijanje filtera za ulje (7e) i vakuumetre bih takodje voleo da imam. Obavezno onu kantu za prihvat ulja iz motora - mnogo prakticna stvar. Set ureznica i nareznica. Set kljuceva za svecice, set za skidanje starih dihtunga i alat za izradu novih... ma spisak nema kraj.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 373 postova
  • Lokacija: Buenos Aires, Argentina
  • Motocikl: BMW F650GS

Kilo kljuc - skup do bola; verovatno jeftiniji od zalomljenog srafa u bloku

baterijska lampa

torax (za BMW; j***o ih otac) :)

skalpel - dobar

kompresor za vazduh - nemam ali bih voleo, bas

raznorazni srafovi, matice, selne za vas motor

akumulatorska busilica

gedore

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stomatolog na motoru, 1522 postova
  • Lokacija: NBGD
  • Motocikl: Transalp XL600V-X

Preporucujem Unior alat koji jeste malo skuplji ali je skoro neunistiv. Srafcigere svih vrsta obavezno sa Chrom-Vanadiumskim vrhom(crni vrh) jer se tesko ostecuje i mala je verovatnova na cete ostetiti(obliznuti sraf). Takodje, posto licno preferiram gedore u odnosu na kljuceve, treba imati jedan fleksi nastavak za pristup nepristupacnim mestima i jedan nastavak koji je kao zglob na kardanu pa moze u svim pravcima da se postavi.

 

Za neke elektro intervencije nezaobilazan je unimer.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 74 postova
  • Lokacija: vrsac

 

 

Preporucujem Unior alat koji jeste malo skuplji ali je skoro neunistiv.

 

uniorov alat koji se nalazi na nasem trzistu nije isti kao onaj koji se prodaje u zemljama evropske unije nego samo losa kopija,imo sam prilike da polomim  par kljuceva od onda radim samo sa orionom,hazetom ili uniorom za koji sam siguran da je orginal

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skuteras, 3633 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Burgman 250

a za motocikliste je odlican komplet iz Louisa Proxon. Preporucujem i komplet okasto-viljuskastih kljuceva istog proicvodjaca.

Slobodno mogu da preporucim sve njihove alte. Koristim torexe,srafcigere,gedore,obicne kljuceve,imbuse. Odlican alat po razumnoj ceni.

Sto se tice alata za baratanje oko struje(secice....)samo makita. Dobar alat nikad nije skup,pogotovu zato sto se izbegne gomila sranja,a i bolje da ga kupis jednom i da traje nego svaki cas da nevalja.Tako se bacaju pare i gube zivci

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2143 postova

Godinama (preko 20)  koristim dosta UNIOR alata, nikad nisam imao problem sa kvalitetom, a odnos cena-kvalitet je najbolja za nase uslove-sto je uglavnom amaterski rad za "svoju dusu", mada znam i mnogo profesionalaca koji koriste UNIOR.

 

Treba ga samo kao i svaki drugi alat cuvati od onih  "daj mi na pola sata" i onda nikad vise ne vidis alat, aponekad ni one koji su ga pozajmili.

 

Alat NE POZAJMLJUJEM, nego ako kogu uradim poporavku na licu mesta, ako ne mogu - sorry.

 

Sta bi trebalo imati u kompletu, e pa sad to zavisi od  prohteva i dubine novcanika, ali moj predlog je sledeci:

 

  1. Set viljuskastih kljuceva

  2. Set okastih kljuceva

  3. Set gedora, srednji, sa par dodatnih velicina kljuceva (prilagodjenih svakom motoru) i kljuc za svecice po meri motora koji vozite

  4. Set kvalitetnih srafcigera (ravni i krstasti)

  5. Kljesta (kombinovane, spicangle, seger-kljesta,sechice)

  6. USA (Univerzalna Srpska Alatka) - Cekic u raznim velicinama (Ako nece, nemoj na silu, uzmi veci cekic)

  7. UNIMER (za one koji znaju da rade sa njim)

  8. Set INBUS kljuceva (prilagodjen motoru koji vozite)

  9. Set TORAX (kome treba za motor koji vozi)

10. Makaze i kvalitetniji skalpel

 

I tako spisak moze da se pise do u beskraj, ali ovo je ono osnovno za prvu pomoc.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skuteras, 3633 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Burgman 250

E ovo kosta 110e,a ovaj drugi 75,a treci 35-45. Ima jos i imbusa koji su po ceni nesto kao torex onih okastih kljuceva koji rade na principu gedore(Neko ih zove krckalice) i oni kostaju oko 50e...  Negde oko 200e treba da se ima ovaj kvalitetan alat koji ce da posluzi za samostalne,kojekakve,popravke motorcica

 

post-1915-12878992430439_thumb.jpg

post-1915-12878992431091_thumb.jpg

post-1915-12878992431717_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skuteras, 3633 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Burgman 250

Jos sam zaboravio da dodam par stvari. Sav taj alat moze da se kupi pojedinacno. Znaci posebno gedore,posebno krckalice,posebno torex...ali ja mislim da je najbolja opcija uzeti sve u jednom kompletu i tako imati sve sto je potrebno na jednom mestu,u jednoj kutiji.

Sto se tice nabavke ovih proxxon alata,ne znam da li imaju kod nas da se kupe. Meni su ga donosili razni vozaci kamiona koji idu po Nemackoj itd.

Nabavka me nije kostala nista sem pica,posto su to prijatelji.Za detalje o tome gde su oni to kupovali mogu da pitam,mene licno nije zanimalo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: Auckland, New Zealand
  • Motocikl: nema

Na jednoj tezgi na buvljaku u Pancevu ima Bugarin koji prodaje Ricco alat... sasvim ok alat, po vise nego razumnoj (citaj jeftinoj) ceni. Vidim da i neki serviseri koriste taj alat. Za kucne popravke vise nego ok. Taj isti Ricco alat je u Bg-u na buvljaku 2 ili 3 puta skuplji (ima istu cenu kao Unior)...eto ... korisna informacija.

 

Inace, ja sam gedore kupio u Bauhaus-u u nemackoj (sa 12-godisnjom garancijom), a ostalo imam Uniorovo (kljuceve, srafcigere...)

 

Komplet za motor sam nabavio kombinovano Unior-Ricco (za onu torbicu sto staje ispod sedista)...tako da za sve prirucno sto moze da mi se desi na putu, a ja mogu da popravim, imam sta mi treba za prvu pomoc.

 

E..da...kilo kljucevi...kod nas se retko ko od majstora toga pridrzava, svi rade "po osecaju", ali mislim da to uopste nije losa stvar...ne bi fabrike dzaba to propisale za svaki, i najmanji srafic na motoru...tako da ko moze da priusti, trebalo bi imati (i naravno uputstvo sa silama za sve srafove).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N

Niko nije spomenuo merac kompresije motora. Mnogo korisna stvar. Ako neko zna po kojoj ceni bi mogao da ga nadjem i gde, jer mi je ovaj (star 20god) poceo da duva na sve strane osim na manometar.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

Ricco je vise nego dobar alat,stekao sam utisak da je bolji i od uniora,kupio sam dosta rico alata i mogu da kazem da je extra kvaliteta a cena mu je smesna ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 22 postova
  • Lokacija: Banat

Rico smatram za najnizi rang alata sa kojim moze nesto da se radi,naravno postoji koliko hoces alata losijeg od njega.

Alat je dosta krt ili tvrd nema doze uvijanja pa dolazi do pucanja vilastih i okastih kljuceva za gedore ne znam.

Proxon mi je hvalio neki lik iz Ns-a koji ga i prodaje ako nekom treba broj tel. potrazicu  imam negde upisan.

Skidam kapu za dozivotnu garanciju na adekvatno koriscenje HAZET,GEDORA . . .ili dok ga neko ne pozajmi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

Rico smatram za najnizi rang alata sa kojim moze nesto da se radi,naravno postoji koliko hoces alata losijeg od njega.

Alat je dosta krt ili tvrd nema doze uvijanja pa dolazi do pucanja vilastih i okastih kljuceva za gedore ne znam.

Proxon mi je hvalio neki lik iz Ns-a koji ga i prodaje ako nekom treba broj tel. potrazicu  imam negde upisan.

Skidam kapu za dozivotnu garanciju na adekvatno koriscenje HAZET,GEDORA . . .ili dok ga neko ne pozajmi.

ocigledno da nisi kupio dobar rico alat,alat je extra dobar,inace imam i unior i hazetov alat,profisionalni sam mehanicar i mogu da kazem da je rico extra,nijedan njihov kljuc mi nije puko niti se iskrivio,,imam radnika koji nije uspeo ni jedan da polomi do sad,,a planiram da kupim komplet ricovih kljuceva jer su odnos cene i kvaliteta vise nego dobri,,doduse ja uzimam rico profesional,,a ne obican,,i ako se neko profi bavi mehanikom slobodno neka kupi rico prof,jer ga i u nemackoj imas kao profi alat ,pogotovu imaju dobre viljuskasto okaste kljuceve,gedore su im izuzetno jake,unior mi je dosta slabiji i nekvalitetniji u gedorama,,bar se meni tako pokazalo u zadnjih 5 god kolko koristim rico,,tko da za rico prof imam samo hvale i bolji je od uniora  ;D ;D ;D

i naravno da napomenem nista bez dobrog cekica

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

pa samo rico ali je od drugacijeg materijala,,nije niklovan nego je mat sive boje,,,i bas sam danas diskutovao sa radnikom,i on se slozio da je extra kvaliteta ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Banned, 993 postova
  • Lokacija: kg
  • Motocikl: zx7r

pa samo rico ali je od drugacijeg materijala,,nije niklovan nego je mat sive boje,,,i bas sam danas diskutovao sa radnikom,i on se slozio da je extra kvaliteta ;D

boki, koliko otprilike koshta kilo kljuch?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Banned, 993 postova
  • Lokacija: kg
  • Motocikl: zx7r

e  ako je rikov neznam,ja sam veliki facom platio 167e u nemackoj a mali 98e,,mislim da ima u luisu jeftinijih kilo kljuceva. ???

moj drug ima par setova iz louisa i pola mu se pokrivilo a koristi ga amaterski tako da za mene louis otpada...

mozhda oni skuplji setovi i vrede neshto...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja