Jump to content

Moto Zajednica

Crkavanje svećice Yamaha YZ250

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 177 postova
  • Lokacija: Kosjerić
  • Motocikl: Enduro

Imam problem sa crkavanjem svećice na YZ250. Motor je star, ali pali bez problema radi korektno i ide bolje nego što mugu da ga vozim. Međutim svećica može da izdrži svega nekoliko sati. Servisiran je karburator i pokušavano sa raznim štelovanjem smeše ali nije pomoglo. Naravno koristio sam svećicu prema katalogu (NGK BR8EG) ali potpuno isto crkava i ova NGK od 25e kao i Bosna od 150 dinara. Ima li neko neki savet, tj da li da probam nešto sa paljenjem (generatorom) ili možda CDI može da pravi problem. Motor je jeftin i za hobi vožnju, pa nemam računa da ulažem neke velike novce u njega zato ako neko može da ponudi neki savet ili mišljenje šta bi mogao da bude razlog za konstantno crkavanje svećice.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

s obzirom da je dvotaktna masina upitanju,smanji mesavinu, to jest manje ulja....e sad,neznam dali ti radi pumpa za ulje,ako radi smanji na sajlu ili srf dotok ulja, nedimi verovatno kad se ugreje ali predpostavljam da imas i dalje jacu mesavinu, ili koristis lose ulje,ako je sam prvis na starijim modelima koji cinimi se nemaju svoju pumpu mesac itd za mesavinu smanji malo mesavinu, 2.5 % netreba jace..

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

p.s. ako je crko semering na menjacu i snifa ulje iz istog,menjac radilica na taj semering mislim isto zna da se desava da crkne svecica..:takoje:neubacuje ulje u menjac ali vuce iz njega u kompresioni prostor...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 177 postova
  • Lokacija: Kosjerić
  • Motocikl: Enduro

Nema pumpu, mešavinu pravim oko 2%. Proveriću semering, ima rezona. Bobinu sam kupio novu u kompp-u istu onakvu kakva je bila na njemu po izgledu, Kakva je fabrička nemam pojma.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

ako sam pravis mesavinu,obrati paznju na ulje,bombina neverujem da ima uticaja,mada..nikad se nezna, ali proveri semering,ako hoce malo vise da jakopusi :lol: na turazi semering ti je crko.....desava se...

p.s. to trazi po nekad da se zavrne muski da ocisti garez iz auspluha itd...:takoje:oce da crkava i od spore voznje svecica :takoje: i lose kompresije,mada ako ti lako pali posle duzeg stojanja,nije kompresija :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 177 postova
  • Lokacija: Kosjerić
  • Motocikl: Enduro

ako sam pravis mesavinu,obrati paznju na ulje,bombina neverujem da ima uticaja,mada..nikad se nezna, ali proveri semering,ako hoce malo vise da jakopusi :lol: na turazi semering ti je crko.....desava se...

p.s. to trazi po nekad da se zavrne muski da ocisti garez iz auspluha itd...:takoje:oce da crkava i od spore voznje svecica :takoje: i lose kompresije,mada ako ti lako pali posle duzeg stojanja,nije kompresija :takoje:

 

Puši dosta na turaži ali samo kad je hladan, proveriću semeringe, a može da bude i spora vožnja u pitanju pošto nisam neki trkač.

 

Jel si kontrolisao usisne lamele?

 

Ne, ne bi znao ni kako, ali evo rasturiću pa možda i naučim.

 

Jel skroz crkne, pa ne baca varnicu, ili se motor ugasi, pa kad ocistis svecicu opet proradi?

 

Skroz na skroz, čišćenje ne pomaže, samo nova.

 

Hvala svima na brzoj pomoći.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2422 postova
  • Lokacija: Shabac
  • Motocikl: KTM EXC300- KTM EXC250

ako imas normalno ulja u menjacu onda nije semering, jer kad on rikne motor popije to ulje jako brzo, a i osetio bi da motor mnogo dimi i losije ide. Moje misljenje je da je nesto od stuje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 177 postova
  • Lokacija: Kosjerić
  • Motocikl: Enduro

ako imas normalno ulja u menjacu onda nije semering, jer kad on rikne motor popije to ulje jako brzo, a i osetio bi da motor mnogo dimi i losije ide. Moje misljenje je da je nesto od stuje.

 

Pa i to sam mislio, bobinu, kapu, i kabal sam zamenio. Ostalo je da vidim šta ću sa paljenjem i CDI-jem. Jel misliš da generator može da daje prejaku struju tako da crkava svećica a da motor radi normalno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 244 postova
  • Lokacija: Vrsac
  • Motocikl: KLE 500 , Husaberg FE 350

Nediraj struju,( ako lako pali i dobro vuce sa strujom je sve u redu ) Operi dobro filter za vazduh i nemoj mnogo da ga umastis, ako nevozis trke ( a i ako vozis trke, a uvek si na celu netreba ti mnogo ulja na filteru :zvizduk: ) Mozda je vreme i za nov filter za vazduh - nemoze vecito da se pere, postaje manje propusan )

Mesavina plafon 2% ( ne stedi na kvalitetnom dvotaktolu )

Skini ceo auspuh i prekontrolisi prigusivac ( rastavlja se na pop nitne, najverovatnije ) i prvi deo auspuha, rezonanca, mora da bude idealno cista, bez garezi i naslaga ulja - oce i njega da vrati ponekad u cilindar

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 244 postova
  • Lokacija: Vrsac
  • Motocikl: KLE 500 , Husaberg FE 350

Nema na cemu, nisam ja tolki majstor, tata mi sapuce :nanana: , a moje misljenje je da struja, bobina, ... nemaju logike jer da je do njih prob. crkla bi svecica na prvo zavrtanje gasa, a nebi izdrzala tih nekoliko sati voznje ( koje navodis do crkavanja )

 

Pozz i javi sta si uradio

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6360 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

I samo po gasu, sve ispod pola gasa je opasno za taj motor :takoje:

Ovo mi deluje kao najbolji savet. Jes' da deluje ekstremno, ali je i motor ekstreman, pa ako se tako ne tretira...problemi.

Pogledaj kakve je boje stara svecica. Ako je sva puna ulja i crna, probaj da stavis za broj vecu (ako koristis NGK). Znaci ista oznaka, ali broj +1

Ili kako je receno, sa istom svecicom, gledaj da ga malo vise zavrnes...jer je ta sprava za to i pravljena.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 177 postova
  • Lokacija: Kosjerić
  • Motocikl: Enduro

I samo po gasu, sve ispod pola gasa je opasno za taj motor :takoje:

Ovo mi deluje kao najbolji savet. Jes' da deluje ekstremno, ali je i motor ekstreman, pa ako se tako ne tretira...problemi.

Pogledaj kakve je boje stara svecica. Ako je sva puna ulja i crna, probaj da stavis za broj vecu (ako koristis NGK). Znaci ista oznaka, ali broj +1

Ili kako je receno, sa istom svecicom, gledaj da ga malo vise zavrnes...jer je ta sprava za to i pravljena.

 

Slažem se ljudi, hvala na savetima. Ali jel ti znaš koliko brzo ide ovo sa pola gasa. Ako mi preživi svećica, kosti sigurno neće 0tuzan.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3146 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4

Stavi Brisk 15y svećicu (sa njom sam imao iskustva, kratak navoj, običan prečnik)ili vidi sa prodavcem koja gađa tvoj NGK.

Vozio sam Jawu i MZ godinama. Tako se otvorim za skupu svećicu i jedna vožnja na +40 po centru i počne da trokira. Sa Brisk sam prelazio i preko 10.000km a da je nijednom nisam skidao.

Savet mi dao tata za dvotaktne mašine, Dragan Teodosijević Tedi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 483 postova
  • Lokacija: Smed. palanka
  • Motocikl: HONDA CB 750 boul d"or, free-style

Najjednostavnije ti je da stavis ispravnu i ociscenu svecicu, zagrejes motor i vozis ga desetak minuta sa otprilike 2/3 gasa,ugasis motor, skines svecicu i boja ce sve da ti kaze. Bez obzira sto motor trosi mesavinu svecica treba da bude "cokolada" boje, sve ostalo su kvarovi i dovode do ovoga sto se tebi desava. Previse svetla svecica znaci siromasnu smesu i dovodi do velikog grejanja motora. Crna, chadjava je od mnogo bogate smese, crna i masna previse ulja ili je ne odgovarajuce. Ako sam pravis mesavinu, koristi STIHL dvotaktol za motorne testere. On je ful sintetik ima bespepelne aditive, ima konstantan koef. podmazivanja na malim i na velikim okretajima. Postotak mesavine propisuje proizvodjac ulja, a ne motora! Proveri zapusenost auspuha obavezno, ako imas exaust ventil proveri ga. Pozz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6360 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

I samo po gasu, sve ispod pola gasa je opasno za taj motor :takoje:

Ovo mi deluje kao najbolji savet. Jes' da deluje ekstremno, ali je i motor ekstreman, pa ako se tako ne tretira...problemi.

Pogledaj kakve je boje stara svecica. Ako je sva puna ulja i crna, probaj da stavis za broj vecu (ako koristis NGK). Znaci ista oznaka, ali broj +1

Ili kako je receno, sa istom svecicom, gledaj da ga malo vise zavrnes...jer je ta sprava za to i pravljena.

 

Slažem se ljudi, hvala na savetima. Ali jel ti znaš koliko brzo ide ovo sa pola gasa. Ako mi preživi svećica, kosti sigurno neće 0tuzan.gif

To je full cross. Tu nema cinculiranja. Dza ili bu. Ne kazem ja da bi ti sad zbog svecice trebalo da slomijes vrat, ali to je agregat koji je pravljen da radi na vrlo visokim obrtajima. Ne zovu za dzabe takve sprave "naturpijane testere"

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Pobjednik motogp kladionice 4X, 5291 postova
  • Lokacija: Sokolac RS
  • Motocikl: s.f. fzr1000 crf450r cbr600rr shadow

Ne moras ti da brze vozis nego samo u vecim obrtajima(manja brzina vise obrtaja)ruka na kvacilu spremna ako podivlja..nema kod njih vozikanje ko sa gofom 2 na stangasu..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja