Jump to content

Moto Zajednica

MZ Mehanika

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 760 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha TDM 850

E sad mene zanima koje Vi svecice koristite na vasim MZ-jcima? I da li pre nego sto stavite svecicu podesavate zazor?

Ja sam do skoro koristila Bosnine(F80,F90,F95,F100) i ne znam da li je los kvalitet u pitanju ili nesto drugo ali crkavaju svakih 2-3 nedelje. Probala sam i NGK i isto se desava ali kod njih vec sumnjam da li su original. Motor mi sa svakom svecicom ide super,ma sve je odlicno ali crkavaju kao lude. Sad sam stavila Izolator(jos jednom hvala Drumskojlisici) pa cu videti kako se ponasa. Zazor uvek namestim na 0.8(mislim)..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Ja sam mog MZ-a vozio na Bosnu F 80 dve godine, a da je nisam ni pogledao ( kad sam je pogledao - odma crkla posle dve nedelje ). Kolko je vozena pre toga - ne znam, jer sam sa njom kupio motor.  Sad sam stavio NGK  B 7 HS  - ne zato sto sam hteo, vec zato sto sam je imao od ranije, a pokazala mi se dobra ( na Jawi i na NSU-u ) . Da ne mislite da istu svecicu menjam sa motora na motor - stavio sam novu koju sam imao !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

Probao i Sampionke u NGK i Bosove, ali za sada najduze traje Bosnina...Ne znam da li su ove koje sam stavljao originali ili neke blede kopije, ali Bosna mi traje vec par meseci, dok su ove "firmirane" crkavale za dan -dva...!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1404 postova
  • Lokacija: Jagodina,Srbija
  • Motocikl: Moto Guzzi Nuovo Falcone 500

Bosna F100,trajala mi dve godine,dok je nisam skinuo i ocistio.Posle toga poce da zeza.Znaci isto kao i kod drumskelisice.Ali pre toga je stvarno bila besprekorna.Sada imam F75,ne diram je dok radi ili ne nadjem neku drugu.

Mrle me zainteresovao sa tim Skodinim svecicama,imam ovde veliki Skodin servis pa cu otici da pogledam sta imaju.

TS Chopper takodje koristi  Skodinu svecicu koja je stara oko 20 god.Povremeno kupi neku novu koju njegov motor "pojede"vrlo brzo i opet se vrati na onu staru koju je izvadio iz Skode.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Idealna bi bila, po manualu, F 80 mada sa Joskinim paljenjem savetujem F 100, bolje trpi toliku strujčinu i temperaturu.

 

Ja sam kupio u Tempu F65, nisu imali druge sa ovom vrstom navoja i nikada je ne čistim, samo bacim pa stavim novu kada se setim pa čak i da je ispravna. No, četiri komada košta oko 200-250 dinara, i ne sećam se više, pa to što uzmem stvarno traje.

 

Vidim da se Bokilic silno namenjao svećica dok je Crnac bio u Svilajncu. Ovu nisam detaljno pogledao ali mi liči na neku firmiranu, nije nešto bezveze stavio.

 

Kada sam sa Joskom jednom prilikom čačkao motor Crnac nije hteo da upali. Joska ga nakači na sve one merne instrumente, meri napon, igra osciloskop, sve idealno a ne neće da pali...

 

I naravno kao i obično u ovakvim slučajevima gluposti se setiš tek na kraju, zamenimo svećicu i upali na pola kurble.

 

Uvoznik Bosne je neka žena sa poslovnim prostorijama na OFK Beograd stadionu, na Staroj Karaburmi. I verovatno zato što je blizu nikada do nje nisam otišao ali smo pričali 100 puta telefonom.

 

Sa Bosninim svećicama može bezgranično da se besni, koštaju od 0,8 do 1,2 evra po komadu (onako, ''od nje'' ::)), i ja sam prezadovoljan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 202 postova
  • Lokacija: Bileca
  • Motocikl: MZ chopper

Ja sam ispocetka koristio bosnu ali sam se razocarao astarsno kratko su mi trajale morao sam da menjam svecicu svake sedmince pa sam presao na bosch i sa njim sam prezadovoljan

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Bosna F100,trajala mi dve godine,dok je nisam skinuo i ocistio.Posle toga poce da zeza.Znaci isto kao i kod drumskelisice.Ali pre toga je stvarno bila besprekorna.Sada imam F75,ne diram je dok radi ili ne nadjem neku drugu.

Mrle me zainteresovao sa tim Skodinim svecicama,imam ovde veliki Skodin servis pa cu otici da pogledam sta imaju.

TS Chopper takodje koristi  Skodinu svecicu koja je stara oko 20 god.Povremeno kupi neku novu koju njegov motor "pojede"vrlo brzo i opet se vrati na onu staru koju je izvadio iz Skode.

 

 

  Te svecice za Skodu koje je Mrle pominjao firme " Brisk " su ustvari Ceske svecice " PAL " - nakon privatizacije i prodaje fabrika je promenila ime .  Cisto da pomenem - istocno Nemacka fabrika " Pneumant " svima nama poznata po gumama za MZ, sad se zove " Heidenau " , Ceska fabrika guma " Barum " ( gume za Jawu ) sad se zove " Mitas " !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 760 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha TDM 850

Koliko vidim svako koristi neku drugu i preporucuje je,tako da cu razmisliti ali se nadam da ce me za sad dobro sluziti Izolator.

A da li kad kupite svecicu samo stavite na motor ili sami podesavate zazor?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

Ako ste citali poledjinu pakovanja svecice mogli ste primetiti da pise za koja vozlia se preporucuje i da se zazor razlikuje u zavitnosti za koji je tip i marku vozila. Sto ce reci da nije isti zazor za sva vozila i ako je ista svecica. Znaci obavezno proveriti zazor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 760 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha TDM 850

Mislim da je za nase MZ-jce propisan zazor 0.8 i kad kupim svecicu obavezno ga podesim. To pise u knjizi za MZ-a. Ma samo da me ova Izolator posluzi i necu nikad da je menjam  :)!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 760 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha TDM 850

Inace,vozala se ja juce malo po gradu i sve super ali cim sam izasla na otvoren put i malo vise zavrnula gas(u gradu samo 2-3 brzina)poce motor ooopet da se gasi! Definitivno mu ponestaje goriva na vecim obrtajima a samo sto sam sipala  >:(! Posto je slavinica ociscena pre par dana od taloga koji se talozio 5 godina znam da nema sanse da je opet isto. Rezervoar u solidnom stanju,ne truli ali sta cu sem da rasturam sve i da opet vidim slavinu i ocistim detaljno rezervoar. Tako iznervirana sednem opet na motor sinoc oko 23h da malo testiram ali opet pri vecem gasu staje a posle je muka upaliti ga(inace pali iz prve) a meni se vozi vise nego ikad(to je uvek tako kad ne moze). Tako danas ne odem da se nadjem sa Vujom i dam mu tocak ali zakazem detaljno ciscenje sa Nemanjom. Aliii posto sam se izjadala Vuji on me posavetovao da pogledam ona dva srafa na slavini koja ne smeju biti skroz zategnuta jer se tu podesava protok goriva a vrlo je moguce da je to jer posle ciscenja iste niko nije ni vodio racuna vec je sve propisno zategnuto posle sklapanja. Cim sam malo odvrnula te srafove gorivo krenu(a do tad jedva po koja kap) i tako sam utvrdila kvar. Nisam ni skidala rezervoar a MZ-jac je poceo opet da purnja  :). Kad je upalio dim iz auspuha je tako lepo i slatko mirisao da ne mozete zamisliti! Sutra cu se ceo dan voziti po BG-u,bice i auto puta,ma bice svega i testiranje ce biti kompletno! Javljam utiske!

 

Hvala Vujo! Opet da nije njega to nekad mucilo on mi to ne bi ni rekao a ja to ne bih znala!  :D

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2681 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MZ ETZ 250, NSU SuperMax 250, Kawa GPZ500S i 1100

Makice, ako su ta dva mala vijka na slavini bila pretegnuta, najverojatnije su pokidale malo gumicu (iz licnog iskustva).Vidi da se otvori i proveri jer komadici gume mogu da zapuse dovod goriva. Kada nudes u BGD, kupi novu gumu ,nije neka cena a moze da ti napravi probleme.Naravno, "lako " zaviti vijke.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 738 postova
  • Lokacija: Severni pol
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Yamaha XT600, DL650 Adventure

Srafovi se odviju toliko da kaplje gorivo na slavinici pa se polako zatezu dok ne prestane. Dotegne se jos vrlo malo i to je ispravno podesavanje.

 

Inace, po mom iskustvu, najbolje je jednom otvorenu slavinu ne dirati. Stalno prebacivanje sa on na off pa na rezervu je kontraproduktivno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Guma za slavinicu ima da se kupi i nije nešto skupa a čuo sam da su ljudi, u ono vreme kada nije bilo toliko sitnih delova u prodaji, pravili ovaj deo od kože koja se pokazala kao najbolja. Koristila se koža od starih kaiševa, rupe se izbuše po staroj gumici samo treba gađati debljinu jer ako je predebelo može da zeza ovako kao Makicu, nikada pronaći koliko treba zategnuti šrafove...

 

No, to danas zaista nije potrebno raditi nego eto, arhaična stvar i u nuždi može da posluži.

 

Inace, po mom iskustvu, najbolje je jednom otvorenu slavinu ne dirati. Stalno prebacivanje sa on na off pa na rezervu je kontraproduktivno.

 

Probao ja to i curi mi iz karburatora. Nije to neka količina goriva zbog koje bih propao ali prezirem fleke ispod motora i kada već ne curi nigde zašto bi na karburatoru? >:(

 

Vujadine, da ti nisu ostale stare dizne iz perioda kada si servisirao karburator, dosta su šire od ovih novih koje imam ali mi se ne stavljaju.

 

Doduše karburator mi nevalja, sigurno je zapušen čim ne pali uopšte (sem na guranje a to zbog prikolice nemože) i zbog toga mi motor stoji.

 

Predpostavljam da curi zbog plovka, ma vadio Svakak iz njega neviđenog đubreta strukture pravog bojlerskog kamenca.  :P

 

A eto, sutra dolazi Makica pa da mi je bar dva kruga po Karaburmi da okrenemo... Ali, ima dana...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 738 postova
  • Lokacija: Severni pol
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Yamaha XT600, DL650 Adventure

Probao ja to i curi mi iz karburatora. Nije to neka količina goriva zbog koje bih propao ali prezirem fleke ispod motora i kada već ne curi nigde zašto bi na karburatoru? >:(

 

Vujadine, da ti nisu ostale stare dizne iz perioda kada si servisirao karburator, dosta su šire od ovih novih koje imam ali mi se ne stavljaju.

 

Doduše karburator mi nevalja, sigurno je zapušen čim ne pali uopšte (sem na guranje a to zbog prikolice nemože) i zbog toga mi motor stoji.

 

Predpostavljam da curi zbog plovka, ma vadio Svakak iz njega neviđenog đubreta strukture pravog bojlerskog kamenca.  :P

 

A eto, sutra dolazi Makica pa da mi je bar dva kruga po Karaburmi da okrenemo... Ali, ima dana...

 

Verovatno ti ne valja ventil plovka u karbu ili plovak nije dobro podesen. Ovo bi valjalo zameniti, onaj komplet sto sam kupio kod Jozefa je bio dobar u svemu sem u igli koja je bila sr*nje.

 

Hmm, nisam siguran da li sam sacuvao dizne, provericu kad dodjem kuci, pa ti javljam. Ako imam, dacu ti, ali bih ipak preporucio nove. Secas se da sam ja imao problema sa velikom potrosnjom pa sam to sredio kad sam izmenjao to sve.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

vujo ili ti je los iglicasti ventil ,ili je plovak supalj pa benzin udje u njega pa potanja,to je kod mene bio problem

 

I ne pali na hladno UOPŠTE?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1838 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

pa prelivao mi je karburator,i dobijao je previse goriva i tesko je palio...

najlakse ti je da skines karburator,operes ga i nasteluj ga kako pise u onom manualu koji je svakak okacio,ja sam tako nastelovao karburator kada sam prodao mz,namontirao ga i upalio je na cvrgu i radio kao sat,,,ako bude trebalo dosteluj ga jos malo...kakva ti je svecica jel si je skidao?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja