Jump to content

Moto Zajednica

Voznja po hladnoci

Recommended Posts

  • Drug član, 1274 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Interesuje me da li neko vozi po hladnom vremenu,oko 2-3c iznad 0,i kako se osecate posle tih voznji?Evo ja sam vozio par dana po hladnom vremenu i rekao sam da vise ne sedam dok ne predje bar 15c.Vozio sam sa zimskom opremom,termo gace,trenerka pa zimske moto pantalone,gore termo majica,pa onda termo duks,pa jos jedan obicni duks,moto jakna sa zimskom termo postavom,cizme,dva para debelih carapa,zimske rukavice u koje se uvlace rukavi od jakne,na glavi ona moto kapa koja se spusta do grudi i sistem kaciga.Po telu nigde nisam osetio zimu,vozio sam do 130km/h ali me je glava otkidala,kaciga iako je skroz zatvorena i vizir i ventilacija,pusta vazduh neki koji me je tukao pravo u celo izmedju ociju..Evo sad se patim,glava me otkida vec 5 dana,kad se sagnem u napred kao da mi zabada noz neko u vuglu,bio kod dr,kaze upala sinusa???Jel ima ko ovakve probleme ili sam ja kilav??Mozda je do lose kacige??Kaciga je neka LS2 spanska,moze da se preklapa,nije iz jednog dela.Platio je 120 jevreja,mozda sam trebao dati jos 100 i kupiti neku markiranu,jebem li ga

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 17 postova
  • Motocikl: Honda cbr 900rr

Dok nisam imao "veci" motor bukvalno nikad nisam bio bolestan,ovu sezonu sam se puno zezao izgleda da me je vetar opasno produvao,sada kad god naidje neki virus,prvi se razbolim 1hmm.gif vozio sam i po hladnijem vremenu,oko 2-3 stepena,dok se vozim ne osecam hladnoću,ali posle par dana temperatura 38.5 itd itd....Ove sezone cu mnogo ozbiljnije da se oblacim kad sedam na motor...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Narod koji bira lažove i lopove nije žrtva već saučesnik!, 1975 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Yamaha XTZ 750 Super Tenere

Ako smatras da voznja u vreme kada przi minus ne predstavlja mazohisticki poriv onda nije lose pod jaknu priviti i krstenicu. Samo nemoj sutra da pricas okolo kako ti je motor upropastio zdravlje, vec priznaj sebi i ostalima da si to uradio sam sebi.0stabre.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5393 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

Po telu nigde nisam osetio zimu,vozio sam do 130km/h ali me je glava otkidala,kaciga iako je skroz zatvorena i vizir i ventilacija,pusta vazduh neki koji me je tukao pravo u celo izmedju ociju..Evo sad se patim,glava me otkida vec 5 dana,kad se sagnem u napred kao da mi zabada noz neko u vuglu,bio kod dr,kaze upala sinusa???

 

jbg sam si sebi odgovorio... sto se opreme tiče na sebi čak si se i pretrontao :D ali to ne može da bude loše... najveći je problem glava... to što se tebi desilo je isto kao da si vozio sa otvorenim vizirom.... kako raste brzina tako temperatura (tj. subjektivni a posle i objektivni osećaj je da je ladnije). Da li se tebi zaglavio lufter pa ti je u kacigu gurao hladan vazduh ili je kaciga loša ( pušta vazduh) totalno je sve jedno, rezultat je isti... ako je napolju bilo 3 stepena ili 0 na 130 kmh je kao da je -15 do -20 .... i tu je problem. Čim si osetio da ti duva hladno trebao si da vidiš da li možeš da je zatvoriš ... I da te utešim ovaj primer što si naveo nema veze sa krštenicom... jednom prilikom sam ja vozio na -3 i sve super dok nisam stao (na ozloglašeni semafor na Obrenovačkom) i zakašljao se i zamaglio vizir... i naravno žuto-zeleno otvaraj vizir da se razmagli (ne skroz nego 2cm) nisam prešao 500-800m već su krenuli ekseri po čelu.,.. tako da prekontroliši kacigu ako nameravaš da voziš po zimi ;)

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 229 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: 4 cilindra :-)))

A može i ovako...u temi Predlozi za izlete i putovanja imaš-Prva vožnja 2013 .1.1....krenulo nas 9.U početku vreme ok ,sunce 4-5°,naravno podrazumeva se da smo svi imali odgovarajuću opremu...a onda otprilike na pola vožnje(u pitanju je bilo oko230km) ulećemo u maglu,rosa u vazduhu(mist što bi Englezi rekli)temperatura pada na -1,-3,pa se nije moglo voziti s spuštenim vizirom-za par minuta svima su krenuli da se lede :staa: ,ništa nevidiš, pa smo nastavili s podignutim vizirima nazad do Bg-a.Meni sutradan ništa :lud: ,jednom drugu malo curio nos,ništa strašno.Nismo vozili tom brzinom,pogotovo po magli ,normalno.Većina nas je nosila flip-up kacige,potkape...meni je u jednom trenutku bilo hladno po prstima-rešenotako što mi je Severijan pozajmio podrukavice...Moguće da imaš preosetljive sinuse?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 617 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha SR250 Honda NTV650

Treba da nabavis podbradak za kacigu, ili na neki drugi nacin 'zapusis' dotok vazduha ispod brade. Ja i po hladnom najcesce vozim sa minimalno otvorenim vizirom, ali sam provalio da mi najvise vazduha ulazi ispod brade. Pa to sad zapusavam kako se snadjem, i bolje je.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3529 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Može bez problema da se vozi i na -15!

Kaciga da ne duva i ne magli (sprejevi i nekakvi premazi tu ne pomažu, obavezano pin-lock vizir i usmerivač vazduha preko nosa). Obavezna i zimska podkapa (sa produžetkom za grudi). Nosim "čerish" aktivni veš, bluzon i obavezno pleteni vuneni džemper sa "rolkom". Dole aktivni veš i pamučna trenerica (da imam vunene dugačke gaće nosio bih to). Tekstilna jakna i pantalone sa ulošcima, (kada je baš dosta ispod nule obučem preko svega i odelo za kišu). Pojas za bubrege. Vunene čarape (na bose noge) i vojne čizme (Gepard).

Ja nemam adekvatne rukavice (neke malo deblje Probajker), ali mi plastični štitnici za ruke prilično pomažu, mada ....! Kažu da dosta pomaže grajač ručki, ali ja nisam probao.

Obično po hladnom vozim 80-100 km/h. Mislim da je bitno veća brzina u tim uslovima malo zajebana (iz mnogo razloga). Vozio sam po ovakvom vremenu i kada sam imao dvadesetak godina, a vozim i sada (sa blizu "šest banki"). Jedino što sam ranije išao prilično "golišav" pa sada imam problema sa kičmom (mada motor nije isključiv razlog za te probleme).

Dakle, može da se vozi, ali ako baš ne moraš ......?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BadBoy, 139 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Hyosung GT250 RN

Kao sto kolega Zika56 rece, kupi neku finu potkapu i rasio si problem. Mene inace uvek smaraju sinusi, ali sa potpakom bez problema moze da se vozi i da ti nista ne fali :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6314 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Ja ne razumem kako nekom moze biti zadovoljstvo da vozi motor na 4-5C. Imam adekvatnu opremu da vozim po hladnoci, ali mi je toliki smor da se oblacim u 10 sloja da odustajem od takve voznje i pre nego sto sam krenuo :)

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3529 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Ja ne razumem kako nekom moze biti zadovoljstvo da vozi motor na 4-5C. Imam adekvatnu opremu da vozim po hladnoci, ali mi je toliki smor da se oblacim u 10 sloja da odustajem od takve voznje i pre nego sto sam krenuo :)

Lako je tebi da "pauziraš" kad si mlad! Ja sam mator pa ako ne vozim par dana uzastopno, ima da "zarđam" pa više neću moći ni da prebacim nogu preko sedišta0plac.gif! A i ako to uspem, pitanje je šta ću posle toga0stabre.gif? Mator čovek brzo zaboravlja!1neznam.gif

(A uz sve navedeno razlog za zimsku vožnju je i taj što već nekoliko godina nemam auto)1lol.gif.

A problem oblačenja i svlačenja opreme jeste "smor". Rešava se tako što uopšte ne skidaš opremu sa sebe tokom zime (a isključiš grejanje u kući).1moto3.gif

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6314 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Ekonomska racunica je svakako opravdana, em nemas troskove za auto, em za grejanje :D Ja sam ipak veci konformista, ili nisam pravi bajker, nesto od toga sigurno ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Ja ne razumem kako nekom moze biti zadovoljstvo da vozi motor na 4-5C. Imam adekvatnu opremu da vozim po hladnoci, ali mi je toliki smor da se oblacim u 10 sloja da odustajem od takve voznje i pre nego sto sam krenuo :)

 

Izgleda da ti oprema ipak nije " adekvatna " - kad ima deset slojeva .

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5393 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

Ja ne razumem kako nekom moze biti zadovoljstvo da vozi motor na 4-5C. Imam adekvatnu opremu da vozim po hladnoci, ali mi je toliki smor da se oblacim u 10 sloja da odustajem od takve voznje i pre nego sto sam krenuo :)

 

Izgleda da ti oprema ipak nije " adekvatna " - kad ima deset slojeva .

 

Nije to problem, ja ću da ti kažem gde je njemu problem... švalerčina jedna... tamo gde on ide mora da se skida pa još ako neko bane mora brzo da se oblači :P :P :P :P :P

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 118 postova
  • Lokacija: Chicago, IL
  • Motocikl: Yamaha Stratoliner 1900cc

Cudi me da niko tu ne koristi Heated clothing, ili kako bi se prevelo na nasem jeziku, toplotna odela. Moj rekord niske temperatur je bio -17C.

Bio je jedan on onih dana , kad pogledas kroz prozor sunce i lep dan, a napolju suvomrazica -17 C, Putevi suvi, ima malo soli, na krajevima, ali nije strasno, na sebi sam imao samo dugacke termo gace, a gore majcu sa kratkim rukavima i trermo majcu sa dugim rukavima. , naravno preko toga ide Gerbings Heated clothing.

Toplotno odelo za motorcikiste je napravljeno da koristi zicane grejace koji se kontrolisu termostatom, tako da moze u toku voznje da se podesi temperatura. Ta tehnologija postoji joe od vremena drugog svetskog rata kada je koriscena na americkim pilotima i osoblju na bombarderima. to je mreza elektricnih zica koje se prikljuce na 12V i rade kao grejaci.

U americi je najpoznatija firma Gerbings Ja imam ispod jakne liner, ispod pantalona liner, rukavice , i carape. Sve je to povezano sa conectorima tako da moze da se napravi bilo koja combinacija, na primer ja imam poseban controller za jaknu i rukavice, a poseban za pantalone i carape. Carape retko koristim, jer ako ti je telo toplo obicno je to dovoljno da ti greje i noge.

Gore samo nosim tanku termo kapuljacu, flip up kacigu. iz mog iskustva obicno ostavvljam vizor samo malo otvoren mozda 3-5 mm koliko da mi se ne magli visor.

Za one koji me znaju sa foruma, moj nacin voznje je long distance znaci ja kad sednem na motor moram da budem sprema na sve sto majka priroda moze da baci na nas. Nekada moze da bude 20C a kad zadje sunce da se spusti blizu 0. ( Ha pitaj me kako znam za to, osetio na svojoj kozi)

Evo pogledajte slike ce vam dati ideju kako to radi. Na marketu postoje razni proizvodjaci specijalizovani za motorcycle.motorcycle heated clothing

Ja licno volim Gerbing's, zato sto imaju dobru reputaciju i daju dozivotnu garanciju za njihove proizvode.

PS. Ovo je veoma vazno !!! ako planirate da u buducnosti sebi priustite heated clothing, veoma je bitno da proverite maximalmu snagu elektricnog agregata, ili kako to ovde zovu electrical system maximum charging capacity. znaci da se ne desi da vam odelo troshi vishe struje neko sto motor moze da proizvede, tako da moze da vam isprazni bateriju ako je potrosnja veca, to je prosto receno.

1nanana.gif

 

Pa neka su vam sa srecom zimski pundravci.

Slike nisu najbolje ali moze da se vidi sushtina i princip rada. Sorry.

post-23459-0-01503300-1358085635_thumb.jpg

post-23459-0-20812800-1358086109_thumb.jpg

post-23459-0-91626100-1358086158_thumb.jpg

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Kurblaj Khan, 3245 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: motor, da

Ja danas vozio u trenerci dole, a gore majca, duks, gornji deo trenerke i prsluk...temperatura malo iznad nule, barice zaledjene, milina bre....obilaznicom oko 130 km/h....pa malo pored Dunava, pa na ranč po snegu ....odlično bilo.

 

Poenta je: dzaba oprema i od 2 soma evra ko ne podnosi hladnoću.

 

Na hladnoću ko se žali, uvalim mu ....neka vozi kola do proleća 1lol.gif1lol.gif.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6314 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Ja ne razumem kako nekom moze biti zadovoljstvo da vozi motor na 4-5C. Imam adekvatnu opremu da vozim po hladnoci, ali mi je toliki smor da se oblacim u 10 sloja da odustajem od takve voznje i pre nego sto sam krenuo :)

 

Izgleda da ti oprema ipak nije " adekvatna " - kad ima deset slojeva .

Nemoj da si bukvalista. Gore nosim majicu, tanak duks ili potkosulja, deblji duks ili dzemper, kvalitetna jakna sa postavom, na glavi duga termo potkapa.

Dole trenerka, moto pantalone sa postavom, na nogama deblje carape i cizme, na rukama skijaske rukavice sa goratex membranom jaaako tople - pravljene izgleda za severni pol :) U toj opremi sam vozio na 5 C i nije mi bilo hladno. Ali se osecam natrontano i sama priprema za tu voznju mi je ubila svu draz voznje. Kad skrenem sa puta prokuvam, a kad izadjem na otvoren put bude hladnjikavo posle. Sad kad mi se vozi po takvom vremenu, samo se setim koliko treba da se oblacim i odmah me prodje zelja :)

Napominjem da mi motor nije prevozno sredstvo, vec ga koristim samo i iskljucivo za zadovoljstvo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 530 postova
  • Lokacija: Zrenjanin - Pertovgrad - Veliki Bečkerek - Nova Barselona
  • Motocikl: Honda CRF 1100 Africa Twin adventure sport

Krajem novembra sam bio u Londonu. Kad sam video po kakvom vremenu ljudi voze motore....:care: Nema prepreke kiša, tempertatura 2 do 6C, magla, vetar da ne možeš da stojim na nogama. Ma šta više da pričam o vremenu dovoljno je samo da napišem London. Katastrofa. Ali njima je to normalno vreme i tako se i ponašaju. Sve se vozi. Skuteri, čoperi, naked, R, enduro, bukvalno SVE. I to nije da prođe po koji nego baš ih je puno.

 

 

Što će reći nema lošeg vremena, ima samo loše opreme.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1855 postova
  • Lokacija: NBgd
  • Motocikl: Triumph Tiger 1050, Medlay 150

Mislim da su Englezi van konkurencije, po pitanju voznje po kisi i tome sl. Negde sam cuo podatak da je u Engleskoj registrovan najveci broj kabrioleta u Evropi ... nisu bas normalni.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3529 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Krajem novembra sam bio u Londonu. Kad sam video po kakvom vremenu ljudi voze motore....:care: Nema prepreke kiša, tempertatura 2 do 6C, magla, vetar da ne možeš da stojim na nogama. Ma šta više da pričam o vremenu dovoljno je samo da napišem London. Katastrofa. Ali njima je to normalno vreme i tako se i ponašaju. Sve se vozi. Skuteri, čoperi, naked, R, enduro, bukvalno SVE. I to nije da prođe po koji nego baš ih je puno.

 

 

Što će reći nema lošeg vremena, ima samo loše opreme.

I kilavih vozača1nanana.gif.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svaki Totalitarizam Ubija U Ime Optimizma!, 342 postova
  • Lokacija: Neoplanta
  • Motocikl: BMW R 1150 GS ADV Los

Cemu sve to...rizicno je i po coveka i po motor,jer se materijali na tim temperaturama menjaju a i covek se menja1staa.gif.Ja sam danima isao na posao motorom od 0do 2 stepena i odvratno je bilo...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja