Jump to content

Moto Zajednica

Zaštita na radu (Bez izgovora - No excuse)

Recommended Posts

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

Lutajući jutros internetom, naiđem na jednom domaćem automobilističkom forumu na ovo ispod. Možda je ovo već neko jednom prilikom postavio, ali čak i ako jeste, nije loše da se ponovi.

 

Bilo kako bilo, ovo što slijedi je iz kampanje za zaštitu motociklista u Vijetnamu. Cilj je bio da se vozači motocikala, a kojih btw tamo ima oko 21 MILION, barem malo urazume i počnu nositi kacige prilikom vožnje svojih motocikala. Dakle, akcija je trajala godinu dana, a izgleda da se završila jesenas. Koštala je oko 1.5 miliona USD i čitavo vrijeme je bila prisutna u svim medijima (TV, radio, bilbordi, štampa). Ono što je podstaklo na ovu kampanju je rezultat više istraživanja, a koja su iznjedrila (veoma) lošu činjenicu da samo oko 3% (ajde i slovima, tri posto) vozača motocikala nosi kacigu u vožnji. Realizaciju kampanje su pored vlade Vijetnama pomogli i vlada Holandije, australijski program za pomoć AusAid i kompanija Intel.

 

Rezultate kampanje ne znam, ali na njh se treba čekati barem malo. Cijenim da će barem preliminarni biti izneseni u javnost do kraja godine. Ipak je riječ o veooooma velikom broju motociklista...

 

 

 

Slika 1. Neću da nosim kacigu, čini da izgledam glupo. - Mentalna starost nula!

 

helmet-lookstupid-lo-englisha.jpg.40b60b0d479fb3c7a7e298f4908aad95.jpg

 

Slika 2. Ne volim da nosim kacigu, kvari mi frizuru. - Pacijent neurohirurgije!

 

helmet-ruinhair-lo-englisha.jpg.2869e7ab48d996b13587cd35da9f9826.jpg

 

Slika 3. Nikad ne nosim kacigu, ne izgledaju kul. - Pacijent kranijalne hirurgije!

 

 

helmet-lookcool-lo-englisha.jpg.5c65d4e65035445163fa6a8d5dbbef2c.jpg

 

 

Prevod teksta u donjem dijelu slika:

 

  • Svake godine PREKO 11000 LJUDI UMRE na našim putevima, a 30000 je ozbiljno POVRIJEĐENO. To znači da je HILJADE PORODICA ostalo da SASTAVLJA KRAJ SA KRAJEM. Porodice izmučene GUBITKOM VOLJENIH OSOBA. Osakaćene SMANJENIM PRIHODIMA zbog iznenadne potrebe za zbrinjavanjem rođaka sa TRAJNIM OŠTEĆENJEM MOZGA. Tužna je istina da je 40% ovih slučajeva moglo biti SPRIJEČENO jednostavnim nošenjem kacige. Kad razmislite o tome, NEMA IZGOVORA."

 

  • Nosite KACIGU. Ne samo zbog svoje sigurnosti.

 

 

A, evo i video spota koji je puštan na televizijama:

YouTube:

 

Ja kacigu nosim stalno i svuda, a vi? Mislite o tome... ;)

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

ma bez kacige ni do coska nikad neznas koja budala ce da naleti na tebe,,,,ili ti na nju,,,a i manja je verovatnoca da te zaustave pandurci kad je nosis,,

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest diRRty

ma bez kacige ni do coska nikad neznas koja budala ce da naleti na tebe,,,,ili ti na nju,,,a i manja je verovatnoca da te zaustave pandurci kad je nosis,,

Ma nosim je , jebe me malo leti po Pancevu kad je pretoplo , ali u principu nosim.Van Panceva ni mrtav bez nje

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: Auckland, New Zealand
  • Motocikl: nema

Kacigu uvek nosim, bez nje se osecam kao go, glava mi se sama uvlaci u ramena, kao kornjaci :D ...

Ove godine cu manje da ulazem u motor (citaj: necu menjati, sem ako nesto extra povoljno ne iskrsne), a dosta vise u opremu...vec sam kupio full kombinezon, u planu je odlazak za Madjarsku po kacigu (novu, ovu staru cu da ostavim kao backup ili prodam), cizme ce da legnu, i naravno zastitni prsluk za leto po gradu (van grada cu uvek nositi kombinezon, bez obzira na temperaturu)...Verovatno ce tu pasti i neka "civilnija" varijanta zastitne jakne i pantalona sa protektorima za grad i krace voznje.

I da...naravno...rukavice...jedne letnje sa protektorima (zimske imam)...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 788 postova
  • Lokacija: Indjija

Bez kacige ne sedam na bajk nikada, ni leti na +40, ni zimi, jednostavno ne volim da se kockam, ipak je ulog prevelik u ovom slucaju u odnosu na ono mizerno sto dobijes (ne dobijes nista, a mozes da izgubis sve).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 299 postova
  • Lokacija: sabac

na motor sam samo dva puta seo bez kacige,jednom do komsije a drugi put me mrzelo na vrucini da stavljam jer sam sao od radnje do radnje trazeci bateriju za mobilni,i nepunih 100m kad sam krenuo od jedne radnje ka drugoj zaustavime pandur,imao sam kacigu,na ruci,ne na glavi.srecom nije e strasno zavrsilo dobio sam samo ukor jer je bila paklena vrucina,a nepunih 5m je bila radnja za mobilne,jbg,od tad nikad bez nje,cika pandur je bio samo opomena da je ne skidam,i vise nikad i nisam,sem kad spavam,ne kocka mi se.prvo sam kupio kacigu i jaknu pa tek posle motor,jbg dovoljan je rizik sto i vozim motor,jos i bez kacige,ne bi da izazivam.KO SE CUVA I BOG GA CUVA

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1249 postova
  • Lokacija: underlittleforest
  • Motocikl: nekakvo motokros sokocalo

okaci ovaj bilbord u bg i ljudi ce mislite super cool novi friz i pravice neke kerefeke da izgleda ko da iamju oziljke i pravac na motor bez kacige , vas sam se najezio gledajuci i citajuci ispod slike uh

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 170 postova
  • Lokacija: Beograd

Hm ja ga cepam po kraju ono bleja tamo vamo bez kacige, bezmozganovic.

 

Ovim putem dajem predlog Urednicima da otvore podforum na koji bi pisali iskustva i montirali ovakve slike, kako bi bili oprezniji,pazljiviji,odgovorniji po pitanju kacige i ostale opreme.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 145 postova
  • Lokacija: STARA PAZOVA
  • Motocikl: Suzuki V STROM 1000

glupo je pisati o voznji bez kacige!KACIGA SE PODRAZUMEVA!U svakom momentu je imam i na -5 i na +40!na motoru ni na piskanje ne idem bez kacige!!!!i osttale opreme,naravno!Kaciga glavu cuva!!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 187 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Inzuma 250

Na motoru, kada idem na vožnju, obavezno nosim full face kacigu, a po gradu, mada se retko muvam motorom po gradu, nosim atestiran šlem-kacigu. Jaknu sa protektorima nosim uvek, a uglavnom nosim pantalone sa protektorima i rukavice.

Obzirom da letim paraglajderom i naravno neću da dozvolim da uspešno preživljavam na nebu-ptičijem terenu, a da na zemlji stradam zbog ne nošenja zaštitne opreme.  Takođe i meni bliski ljudi nose zaštitnu opremu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 712 postova
  • Lokacija: Bliski istok
  • Motocikl: cbr900rr

Znam da su slem-kaciga i jet kaciga prakticnije za po gradu, ali vise padova i nesreca se desava tada nego na nekim duzim voznjama. Zato full-face uvek. Jedino su me cudno gledali par puta kada sam kupovao sa njom.

Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

Znaš koliko me zaboli uvo za to što me čudno gledaju... Nego čini mi se da sam negdje u nekoj temi pročitao da će se uvesi zabrana nošenja kaciga u zatvorenim prostorijama, naročito na mjestima gdje se nešto kupuje - vezano je za pljačke i ostale slične situacije...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 385 postova
  • Lokacija: Beograd

Jesen,zima,prolece leto.............bez kacige ne sedam na motor,

niti ikom dozvoljavam koga vozim da se vozi bez nje.Ako neces kacigu imas bus,taxi....pa se vidimo na

dogovorenom mestu........... ;D ;D ;D kraj diskusije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja