Jump to content

Moto Zajednica

Novi Yamahin motor

Recommended Posts

  • Drug član, 1461 postova
  • Motocikl: 2017 BMW R1200GS Exclusive

Nedavno sam na temi o novom , doradenom FJR-u postavio kratku vest ,

 

pa da ne raypravljamo tamo o ovome , ajde da otvorim novu temu ....

 

 

U glavnom , da prenesem , prema Kevinu Ash-u , neki Yamahin glavonja je izjavio , da citiram sebe

 

 

Mislim da je vaznije , sa sajta Kevina Ash-a , kratko javljanje sa sajma

 

 

 

http://www.ashonbike...ogne-2012-round

 

 

gde kaze , citiram , moje boldovanje ....

 

 

No surprise that BMW debuted its all-new liquid-cooled boxer at this year’s Cologne Show, but there was a big surprise at the Yamaha conference, and it wasn’t a new bike!

 

Yamaha once again displayed a lacklustre package of changes, the biggest of which are minor changes to the decade-old FJR1300, which includes electronically adjustable suspension, frontal bodywork changes, a halogen/LED headlight combination and a small power increase.

 

But in a statement reminiscent of Kawasaki’s admission in 1999 that it had been geting things wrong, Yamaha in effect confirmed it had been neglecting western markets in recent years, but was now committing itself once again to produce new models and returning to its core values.

 

I shall publish a revealing interview with senior Yamaha staff from Europe and Japan later, but in the meantime the company used Cologne to unveil an innovative crossplane crank, three-cylinder engine which will power a range of new models, and which looks set to take over from the ubiquitous fours. There’s no question, we are witnessing a watershed moment in Yamaha’s history.

 

 

a uz to su predstavili i novi motor , Yamaha nije puno rekla , ali se taj Kevin Ash zestoko napalio na motor , usli su u neke jako tehnicke debate , izgubio sam jih negde na prvoj strani ...

 

koliko mogu da shvatim , isto kao sto je Yamaha ugradila onu bregastu u R1 , kako se to srpski zove ?

 

sada su uradili i sa motorom od 3 cilindra , a malo kome je jasno kako ?

 

Prema interesovanju , deluje mi nesto interesantno ,

mozda neko ko se bolje razume u tehniku shvati i objasni nama neukima 1zvizduk.gif

 

objasnjenje motora

http://www.ashonbike...oss-plane_crank

 

i debata koja traje ....

http://www.ashonbike...oss-plane-crank

 

a evo i slike motora

 

Yamaha_xplane3_07_zpsb98241ff.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6302 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Ovako...idemo redom

Interesantno je da se na ovoj animaciji vide i cross plane radilica, a zatim i "obicna" radilica.

 

Pogledajte i probajte da primetite razliku, pa da probam da objasnim...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6302 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

U klasicnom 4 cilindricnom motoru imamo situaciju (drugi deo animacije, sa delovima obojenim crveno,plavo,zeleno) da se prakticno dva para klipova nizmenicno nalaze u GMT-gornjoj mrtvoj tacki. Tacnije sve vreme se krecu u paru

Prvi deo animacije prikazuje cross-plane sistem gde je samo jedan klip u situaciji da bude u GMT, a svi ostali se krecu (nebitno kuda).

Pa gde je u stvari razlika, zapitacete se.

Razlika je u silama koje su proizvod takvog kretanja i u tome kako se snaga proizvedena u oba ova sistema prenosi dalje na tocak.

Ako vas interesuje jos, mogu ja i dalje :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 217 postova
  • Lokacija: Vrsac, Srbija
  • Motocikl: Gilera Nexus 500, ZX6R

Koliko ja vidim sa slike, ovo je trocilindrični agregat, i kakvu krosplejn radilicu on može da ima kada kod trocilindraša nikad nisu dva klipa zajedno u GMT (ako se ne varam)?

Znači kod 4-cilindraša na crossplane radilici, klipovi menjaju položaje na svakih 90 stepeni, dok su kod normalne radilice na 4-cilindrašu 2 para po 2 cilindra (2 x 180 stepeni) u istoj poziciji.

Ovako sam sve ovo ja shvatio...

 

Tako da, mene interesuje : kakva je tzv. krosplejn radilica na trocolindrašu? :stabre:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6302 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Koliko ja vidim sa slike, ovo je trocilindrični agregat, i kakvu krosplejn radilicu on može da ima kada kod trocilindraša nikad nisu dva klipa zajedno u GMT (ako se ne varam)?

Znači kod 4-cilindraša na crossplane radilici, klipovi menjaju položaje na svakih 90 stepeni, dok su kod normalne radilice na 4-cilindrašu 2 para po 2 cilindra (2 x 180 stepeni) u istoj poziciji.

Ovako sam sve ovo ja shvatio...

 

Tako da, mene interesuje : kakva je tzv. krosplejn radilica na trocolindrašu? :stabre:

Dobro si shvatio.

Kako je ranije pomenuto "cross-plane" bi u bukvalnom prevodu znacilo krstasta radilica, tj. radilica koja ima kolena na po 90' (nije bas punih 90, ali je tako lakse shvatiti)jedno od drugoga, pa kada je izvadis iz motora i gledas duz ose izgleda kao da kolena imaju raspored krsta. E sad...

Kad covek malo logicno razmislja (kao sto ti to radis), u motoru sa 3 cilindra nema dovoljno kolena da naprave krst...zar ne, pa je to osnov cele zabune. Misli se, posto jos niko nije video otvoren motor, zbog filozofije Cross-plane sistema i sila koje proizvodi rotiranje te "ne klasicne" radilice, da je raspored kolena na po 120'. Sto bi bilo i logicno, a i u skladu je sa teorijom da se u motoru ima samo jedan klip koji u jednom trenuku miruje (miruje u trenutku kada menja smer kretanja u cilindru, jedan delic sekunde)

Ostaje da se saceka da pokazu i rasturen motor. Mada, nista tu revolucionarno nece biti. Ko malo bolje poznaje motocikle, zna da je Yamaha vec u proslosti imala 3 cilindra (4 takta), pa meni sve ovo mirise malo i na reciklazu, modernizovanu ali ipak reciklazu. Teska vremena pa mora da se stedi i da se prave pompezne najave nebi li se sta prodalo :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 725 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Strom 650

Nedavno sam na temi o novom , doradenom FJR-u postavio kratku vest , pa su me maltene isterali iz njihovog

 

peskovnika ..... deca

 

Mislim da nije primereno da pišeš ovakve komentare. Tvoju stručnost, informisanost i znanje u vezi motora, neću (niti mogu) da komentarišem, jer je očigledno da dosta znaš i da se razumeš. Moj komentar nema veze sa temom, ali ti si temu započeo na sličan način, tj. sa nečim što nema veze sa naslovom, i po meni na vrlo ružan način.

 

P.s. Sa zadovoljstvom ću pratiti temu, čitati i učiti od iskusnijih.

Pozdrav

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1461 postova
  • Motocikl: 2017 BMW R1200GS Exclusive

Nedavno sam na temi o novom , doradenom FJR-u postavio kratku vest , pa su me maltene isterali iz njihovog

 

peskovnika ..... deca

 

Mislim da nije primereno da pišeš ovakve komentare. Tvoju stručnost, informisanost i znanje u vezi motora, neću (niti mogu) da komentarišem, jer je očigledno da dosta znaš i da se razumeš. Moj komentar nema veze sa temom, ali ti si temu započeo na sličan način, tj. sa nečim što nema veze sa naslovom, i po meni na vrlo ružan način.

 

P.s. Sa zadovoljstvom ću pratiti temu, čitati i učiti od iskusnijih.

Pozdrav

 

zaista nisam hteo nista drugo nego da se malo nasalim i time objasnim zasto sam otvorio ovu temu

 

ali , ipak sam promenio uvod ...

 

 

Jos jednom , izvinjenje svima

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1461 postova
  • Motocikl: 2017 BMW R1200GS Exclusive

Ovde imate jako lepu animaciju Yamahinog R1 motora sa tom krstastom radilicom

 

 

 

a ovo je animacija motora sa 3 cilindra sa uobicajenom radilicom , razpored 120 stepeni

 

 

 

 

Koliko mogu da shvatim , 120 stepeni ne bi bilo nista novo , pa se mnogi pitaju dali ce

 

Yamaha da napravi razpored 180 ko sto je nekad imala Laverda Jota , ali sa nekim

 

balansirajucim delom , izmedu ostalog nagadaju zasto bi inace karter na motoru sa slike

 

bio toliko dubok ....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1461 postova
  • Motocikl: 2017 BMW R1200GS Exclusive

..... 120 stepeni ne bi bilo nista novo , pa se mnogi pitaju dali ce

 

Yamaha da napravi razpored 180 ko sto je nekad imala Laverda Jota , ali sa nekim

 

balansirajucim delom ....

 

nisam bas siguran , cini mi se da sam ovde malo ''pobrkao'' ...

 

u svakom slucaju , evo jos slika

 

novi motor , izlozen sa motorima R1 i M1

 

NoviYamahamotor_zps6e140791.jpg

 

pa pogled sa strane novog motora

 

NoviYamahamotor2_zps6db54979.jpg

 

gde se vidi kudikamo veci karter nego motor od R1

 

R1motor_zps73340b39.jpg

 

a evo ga i radilica od T-maxa , sa tim dodatnim ''balansirajucim'' klipom ( neznam kako se to zove 1zvizduk.gif )

 

TMaxradilica_zpsadd49c62.jpg

 

 

 

.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6302 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Na zalost da bi se objasnila ova tehnicka resenja, pa i razne druge mnogo jednostavnije stvari, mora da se konsultuje strana literartura, uopste izvori informacija na stranim jezicima. Na srpskom jos uvek nema knjiga (i drugog materijala) koje striktno obradjuju tematiku motocikla kao mehanicke sprave, pa je doslovni prevod i uopste objasnjenje nekada veliki problem.

Ja sam prilicno skromnog formalnog obrazovanja, ali sam puno vremena (pa i nesto para) posvetio motorima, poznajem dva jezika uz maternji i na kraju to mi je i profesija (igram se sa mnogo manjim agregatima) i zao mi je sto se ovde jako malo prostora posvecuje ovim temama. Zbog opste situacije, ali i zbog generalne neinformisanosti, na prostorima Balkana najvaznija je stvar nesto nabudziti i terati dalje kako tako, pa se za ovakve detalje, po meni znacajne i ne mari.

Za sve one koji hoce i mogu da shvate (na engleskom jeziku) evo dva filmica koja, rekao bih, prilicno slikovito i relativno jednostavno objasnjavaju primenu cross-plane sistema...konkretno na SBK Yamaha spravi. Nasao sam jos jedan malo detaljniji...to u nastavku.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6302 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Verovatno sam vec dosadio :lol: ...evo jos jedan filmic, koji sam obecao.

Ovo je pomalo i komercijalna prezentacija, od pre par godina. To probajte da zanemarite jer je motocikl u pitanju najlosije prosao u testovima sa konkurencijom :zvizduk: i posmatrajte prakticno centralni deo gde je sve prilicno lepo objasnjeno i ilustrovano (animirano).

Ko razume shvatice :D

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1461 postova
  • Motocikl: 2017 BMW R1200GS Exclusive

Verovatno sam vec dosadio :lol: ...

 

 

 

Pronto , ni slucajno ....

 

sve u svemu , koga interesuje , taj ce da cita

 

Nego , da citiram kolegu

 

Koliko ja vidim sa slike, ovo je trocilindrični agregat, i kakvu krosplejn radilicu on može da ima kada kod trocilindraša nikad nisu dva klipa zajedno u GMT (ako se ne varam)?

Znači kod 4-cilindraša na crossplane radilici, klipovi menjaju položaje na svakih 90 stepeni, dok su kod normalne radilice na 4-cilindrašu 2 para po 2 cilindra (2 x 180 stepeni) u istoj poziciji.

Ovako sam sve ovo ja shvatio...

 

Tako da, mene interesuje : kakva je tzv. krosplejn radilica na trocolindrašu? :stabre:

 

Dobro postavlja pitanje , jer ako je uobicajeno da na 3 cilindricnim motorima ide 120 stepeni , to je poprilicno miran agregat

 

sta su onda ovi iz Yamahe izmislili ??

 

 

A sto me jos vise interesuje , u sta ce taj agregat da ide ?

 

Znam da je to preuranjeno , ali ako gledas kormilo na tom '' motoru iz zica '' sigurno nije neki sportas , a sta je ?

 

 

0stabre.gif

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 217 postova
  • Lokacija: Vrsac, Srbija
  • Motocikl: Gilera Nexus 500, ZX6R

Biće da nisu izmislili ništa, misle verovatno ako pri prodaji kažu "crossplane" ljudi će odma da kupuju. 1neznam.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Kolko se sećam, Laverda je još 1983 godine imala model RGS 1000/1200 sa tri cilindra i radilicom na 120 stepeni, Neša Zarić je imao takvu ( možda je još ima ). Znači ništa novo, možda samo unapredjeno !

 

1005108.jpg

 

83.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6302 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

U danasnjem, najnovijem broju italijanskog magazina Motosprint, bilo je govora i o ovom projektu. Sve je jos pod velom tajne, medjutim poneka informacija uvek procuri...onda novinari malo "zamaste" i napravi se interresantna prica, koja izgleda i nije toliko netacna. Elem...

Prica se (lagano prevodim, pa i sam malo "kitim" )da je neko prilicno vazan u Yamasi organizovao neka uporedna testiranja sa spravama drugih proizvodjaca...i da je ostao prilicno iznenadjen voznim karakteristikama jednog motocikla sa takvom konfiguracijom (koliko je ovo tacno nema veze, lepa je uvertira) motor 3 cilindra..itd...znaci toliko iznenadjen, u pozitivnom smislu jel'...da se prilicno ozbiljni planovi prave za ovaj agregat. Vec je kazu gotov prvi prototip (to su one iste fore kada su tripovali novu Tènèrè i pokazivali neke figurice umotane u salove) i trebalo bi da bude jedan prilicno jaki "golac" sa motorom od 900 ccm.

Zbog opste krize, a ja bih dodao i zbog njihovih promasaja sa modelima, planira se da ovaj isti agregat bude ugradjivan na nekoliko tipova motocikala, koji sem "srca" nece imati neke druge posebne veze jedan sa drugim. Ono sto je sigurno je kazu, da ce svi biti za asvaltnu podlogu. PO spoljnomm izgledu agregata, misle novinari, izgleda da ce ovo biti vrlo mocna sprava, jer je kazu velicina manjaca (gledajuci kartere spolja i polozaj primarne osovine) prilicno siguran pokazatelj da u Yamahi imaju bas takve ambicije.

Svi ti motocikli ce biti opremljeni najmodernijom elektronikom i tu se ukljucuje "ride by wire" ili po srpski "gas bez sajle" :D ,promenljiva visina usisnih grla (to vec ima cini mi se na R6), kontrola proklizavanja-"traction control" i mogucnost biranja mape ,tj. snage motora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1461 postova
  • Motocikl: 2017 BMW R1200GS Exclusive

 

 

......da se prilicno ozbiljni planovi prave za ovaj agregat. Vec je kazu gotov prvi prototip (to su one iste fore kada su tripovali novu Tènèrè i pokazivali neke figurice umotane u salove) i trebalo bi da bude jedan prilicno jaki "golac" sa motorom od 900 ccm.

.... za asvaltnu podlogu.

 

 

primam opklade , ovo je agregat za novi TDM .....1zvizduk.gif

 

mislim da , ako sve legne kako treba , legendarni zvuk poput Laverde Jota , snaga , obrtni moment itd ( veci nego kod 2 cilindra )

 

Yamaha priprema prijatno iznenadenje ....1care.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1461 postova
  • Motocikl: 2017 BMW R1200GS Exclusive

Kolko se sećam, Laverda je još 1983 godine imala model RGS 1000/1200 sa tri cilindra i radilicom na 120 stepeni, Neša Zarić je imao takvu ( možda je još ima ). Znači ništa novo, možda samo unapredjeno !

 

 

 

83.jpg

 

zaista nisam poznavaoc materije , ali koliko sam shvatio , prve Laverde su imale radilice na 180 stepeni , to bi ako sam pravilno shvatio trebala da bude bas ta sa tvoje slike , sa dva klipa , pa jednim dodatim

 

vidi se i na slici da je desni ''dodat''

 

posle su presli na nove radilice , namenski pravljene za 3 cilindra , sa 120 razporedom , ali jih pravi ljubitelji Laverde ne vole , navodno nema ni blizu tako lep zvuk kao starije ...

 

E sad , to sam sve procitao , nadam se da nisam pogresno shvatio nesto

 

Opet , oni koji se razumeju , nadaju se da Yamaha napravi nesto sa zvukom slicnim Laverdi 180 , a bez vibracija ...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Pa kao što rekoh, u principu je to to, samo što će biti unapredjeno spram vremena ( ubrizgavanje goriva, elektronika, mapirano paljenje i slično ) .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja