Jump to content

Moto Zajednica

Zaglavio mjenjač

Recommended Posts

  • U prolazu, 22 postova
  • Lokacija: Podgorica.
  • Motocikl: MZ 250 ETZ

Pozdrav za sve vas koji volite dvotočkaše!!

 

Na početku odmah da saopštim da sam skoro potpuni autsajder . Nemam neko iskustvo . Ono što imam je MZ 250 ETZ , kategoriju u vozačkoj dozvoli i veliku volju da ga osposobim kako bi ga koristio.

 

Ja sam iz Podgorice i nemam skoro nikoga ko bi mi mogao pomoći u bližoj okolini, naime , kako i šta treba uraditi da bi rešio to što nemogu da mjenjam brzine odnosno da ga izbacim u ler. Da bi bilo jasnije, ja sam ovog ljepotana dobio na poklon 1990. godine. Pošto mi moj stari nije dao da ga vozim on je tako igrom slučaja ostao do sad, startovan je da radi svega 2-3 puta , ja ga još nisam palio jer nemogu da riješim već pomenut problem.

On ima kompresiju i nije zaribao , ulja mu nije hvalilo,elektro instalacija OK.

 

Dali se ovaj problem može rešiti bez nekih većih zahvata. Šta da radim i šta da probam?

 

Sve vas molim za pomoć.

 

Unaprijed veliko hvala !!

 

Poz.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 62 postova
  • Lokacija: Podgorica, Crna Gora
  • Motocikl: Honda Dominator

Cekaj, kako znas da ne mozes da mijenjas brzine, ako ga nijesi palio i nijesi pokusao da vozis?

Ako mislis da ne mozes da saltas dok motor stoji, i dok je ugasen, onda je to normalno...

Ako je to u pitanju, samo pokusaj da stisnes kvacilo, blago pritisnes saltaricu i pokusas malo da ga gurnes naprijed nazad... trebalo bi da uskoci...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Pošto si kako sam kažeš - " autsajder " po pitanju motocikala, a i pored toga imaš veliku volju - red je da ti pomognemo. Za početak pokušaj ovo što ti kolega pre mene savetuje, a ako ti to nije baš jasno , preporučujem ti da potražiš tu kod tebe nekog ko vozi neki motor pa nek on proba, pa da vidiš dal to radi ili ne. E onda kada budeš imao više informacija da vidimo šta se tu može učiniti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 22 postova
  • Lokacija: Podgorica.
  • Motocikl: MZ 250 ETZ

Drugari, probao sam i neće, ali sam otkrio i da kvačilo slabijje odvaja. Moraću da kupim neke elementa da bih mogao dalje da radim na njemu.

 

Poluga za sauh se kompletna okreće oko kormana i polomljena je, zatim zbog pada na stranu jedan mali dio ručice kvačila je otpao, pa možda je to razlog što slabije odvaja. pa onda sajla od gasa se ne vraća nazad, nekontrira, gdje je taj mehanizam koji je vraća?

 

Zahvaljujem se Supermoto fanu na savjetu, svakako je koristan, a i vama druska lisice mnogo vam hvala na podrški 0takoje.gif .

 

Veliki pozdrav !!!!!!!!1care.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Za sauh - postoji jedan mali limčić koji drži da se sve ne okreće ( verovatno je izguibljen.

Sajlu gasa vraća opruga koja se nalazi u karburatoru, mada je kod tebe moguće i da je zapekla pošto motor dugo stoji .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 22 postova
  • Lokacija: Podgorica.
  • Motocikl: MZ 250 ETZ

Taj limčić je na mjestu ako se ne varam i on je umetnut u ručiću gasa. Sve to zajedno se okreće za 360 stepeni da nije sajli sauha i gasa. A da bi razradio sajle Šta mislite da sipam VD 40 ? Hoče li pomoći ?1grr.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 22 postova
  • Lokacija: Podgorica.
  • Motocikl: MZ 250 ETZ

Nije , tuje limčić ako je to ovaj koji seutisne u ručisu gasa. Ali meni se sve to zajedno Okreče za 360 stepeni da nije sajli. A šta misliš da u sajle sipam VD 40 0stabre.gif ????

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 62 postova
  • Lokacija: Podgorica, Crna Gora
  • Motocikl: Honda Dominator

Sto se tice okretanja rucice sauha, vjerovatno je samo otpusten saraf koji pricvrscuje gas na volan (mislim da je imbus 5 u pitanju)

To ces rijesiti njegovim stezanjem, ili ga mozda uopste nfma, pa ga treba staviti...

Za sajle bi wd trebalo da pomogne, ali postoji vjerovatnoca da je problem u samom karburatoru, pa bi ga trebalo otvoriti i ocistiti... U svakom slucaju, prvo pokusaj da razradis sajlu...

Aj pa javi sta si uradio...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 978 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MZ 175/1 ES , MZ 250 ETS ,ETZ 250 , 2 komada trkacka MZ-a (u pripremi), KTM LC4 , MZ 660 Mastif

Posto sam se nagledao razno raznih gluposti ( u servisu) pada mi na pamet takodje moguca glupost : Mozda je neko ispustao ulje iz menjaca , pa kada je zavio sraf (koji nije morao da vadi , sa oprugom i kuglicom ), ispadne mu podloska tog srafa i iz tog razloga udje dublje i potisne birac brzina .

Probaj da otpustis te donje srafove . Nije lose ni novo ulje da sipas (bar to nije skupo ( 0,9 L )

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 62 postova
  • Lokacija: Podgorica, Crna Gora
  • Motocikl: Honda Dominator

Posto sam se nagledao razno raznih gluposti ( u servisu) pada mi na pamet takodje moguca glupost : Mozda je neko ispustao ulje iz menjaca , pa kada je zavio sraf (koji nije morao da vadi , sa oprugom i kuglicom ), ispadne mu podloska tog srafa i iz tog razloga udje dublje i potisne birac brzina .

Probaj da otpustis te donje srafove . Nije lose ni novo ulje da sipas (bar to nije skupo ( 0,9 L )

Ovoga se ne sjetih odmah, a moguce je.

Bravo kolega!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 22 postova
  • Lokacija: Podgorica.
  • Motocikl: MZ 250 ETZ

Drugari Pozdrav,

 

Uz vašu pomoć uspio sam dosta problema da riješim. Što se tiče sajli gasa i sauha sve sam riješio ali sam morao da pravim nove sajle jer su neke niti u njima popucale i kočile funkciju pokretljivosti , osim toga bile su korozirale. Sad je OK, osim jedne stvari koja mi nije jasna.

Trebam li ja sauh da zadržavam dok kurblam ilibi on trebao da ostane u zadnjem položaju dok ga ja ne vratim u prednji položaj ili se on dodavaqnjem gasa ,sam vraća. Meni je ona sama lpastična ručkica polomljena nali se može nekako povlačiti i ja je povučem dostateško jer mi daje jak otpor, i kad je puštim ona se vrati osim toga nemogu ni da je povučem do kraja onog polja za sauh gdje piše START.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Самарићанин, 794 postova
  • Lokacija: тамо где Дунав љуби небо
  • Motocikl: коњусина с педес' коњића

Trebam li ja sauh da zadržavam dok kurblam ilibi on trebao da ostane u zadnjem položaju dok ga ja ne vratim u prednji položaj ili se on dodavaqnjem gasa ,sam vraća. Meni je ona sama lpastična ručkica polomljena nali se može nekako povlačiti i ja je povučem dostateško jer mi daje jak otpor, i kad je puštim ona se vrati osim toga nemogu ni da je povučem do kraja onog polja za sauh gdje piše START.

Pre svega, sajla sauha treba tako da bude podešena da na ručici sauha imaš toleranciju oko 1-2mm pre nego što počne da se nateže. To se radi odvrtanjem i zavrtanjem matice dole na sajli, na ulazu u karburator. I naravno kad završiš podešavanje, sve osiguraš kontra maticom koja je isto tu dole.

Sauh se, pre davanja kontakta i paljenja, povuče do kraja, zakurbla se 2-3 puta bez davanja gasa, spusti se sauh do kraja, daje se kontakt i - pališ. Na taj način si, između ostalog, obogatio smešu u kompresionom prostoru i omogućio da svećica lakše kresne smešu.

 

Srećno!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 22 postova
  • Lokacija: Podgorica.
  • Motocikl: MZ 250 ETZ

Takođe sam slijedeći vaša upustva radio na mjenjaču, dobio sam ( led signa ) lampicu na instrument tabli i dobio sam ler poziciju, Ali.....? ali..?

Šta sam uradio?

 

Slijedeći informacije od " jigaro cano " u vezi sa oprugom i kuglicom u šrafu koji se nalazi sa donje strane mjenjača ( odozdo - ispod ) a pored njega i ma drugi koji je veće koji inače služi za ispuštanje ulja.

 

Ako se nisam prevario ja sam odvio ovaj manji , pdpuno lagano vodeći računa da mi ne ispadne kuglica ili neki drugi dio, međutim izvukao sam šaraf i u njemu je bila opruga a od kuglice ni traga. E, upravo u tom momentu probao sam ručicu mjenjača i ona je profunkcionisala, naravno pustio sam da ulje izcuri, pomislio sam da mi nije otišla sa uljem u posudu, provjerio sam nije.?

 

Ručica sad ide iz ler pozicije jedanput dolje a dva puta gora. Neznam dali je to, to.?

 

Pitam vas dali je ta kuglica mogla upasti unutra u mjenjač, ijako mislim da nije pošto sam vidio da nemože da prođe gore jer ima nešto što stoji kao prepreka ( dali je taj birač ili već šta?).

 

Što se tiče te podloške na šrafu, bila je podpuno izdeformisana i gorovo presovana za njega, jedva sam je skinuo inače je bila aluminijumska i ne deblja od 2 mm. Nisam imao drugu, to ću tek da riješim, ali sam našao drugu kuglicu od nekog ležaja koja je knap u ležištu šrafa , za privremeno stavio gumenu podlošku i sve to vratio nepritežući gs mnogo. Vratio ulje u njega i probao da upalim, nije htio.

Sjećica je ok baca varnicu ali izgleda da nešto nije uredu sa gorivom.

Probao sam sa špricom malo goriva direktno ispod svjećice i na kratko je upalio.

Šta da radim?

Kako se šteluje smješa na karburatoru ?,

koliko da odvijem ili zavije gorivo a koliko vazduh ? 0zbunjen.gif ........

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 62 postova
  • Lokacija: Podgorica, Crna Gora
  • Motocikl: Honda Dominator

E ovako, to sto si dobio je ler, i to sto ide jednom dolje i kako ti kazes dva puta gore je u redu..Sad obavezno kupi bakarnu podlosku odgovarajuce debljine (ima ih u svakoj prodavnici auto djelova) i stavii ispod sarafa gdje se nalazi kuglica...Kad to uradis trebalo bi da mjenjac lako uskace u 'N'...

Kad to zavrsis, nemoj odma da cackas sarafcice za stelovanje smjese,na karburatoru,jer ces sigurno samo veci problem napraviti...

Najprije pokusaj da stavis drugu svjecicu, odgovarajucih karakteristika, onda ide skidanje karburatora,ciscenje, itd...

Podrazumijeva se da si provjerio dovod goriva do karburatora..

Kad sve to odradis, javi se za dalja uputstva.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Što se tiče kuglice - ona nije mogla da upadne u menjač, verovatno je neko pre tebe izgubio. Novu kuglicu treba da nabaviš da bude odgovarajuća, a to znači da uzmeš taj šraf, izvadiš oprugu iz njega i kuglica treba da lako ulazi unutra, a opet treba da bude pasent ( da nije previše mala.

Što se paljenja tiče, pošto je motor dugo stajao - valjalo bi oprati i očistiti karburator, a ako je i gorivo staro - ispustiti pa sipati novo - možda je staro već izvetrilo .

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Operi ti to benzinom, a pošto motor nije dugo vožen, možda ne bi bilo loše da ga odneseš u neki karburator servis da ga očiste ultrazvukom .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2681 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MZ ETZ 250, NSU SuperMax 250, Kawa GPZ500S i 1100

Da se i ja nadovezem, ako nemaš drugih mogučnosti, operi karburator u nitro razredjivacu.Postoji kiselina za taj posao ali će i nitro odratiti posao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 22 postova
  • Lokacija: Podgorica.
  • Motocikl: MZ 250 ETZ

Odradio sam sve kao što ste rekli.

Drugar, STARTOVAO SAM GA !!!!!

PROVOZAO GA !!!!!!!! Mnogo je dobar. I da vam nepričam impresije u vezi toga i dalje se javljaju novi momenti i problemi.

 

Rekao bi da mi alternator ne puni jer mi led dioda na instrument tabli idalje svijetli kad radi.

Šta prvo da radim i na koji način ?

 

Ima malo nepravilan rad jer sam pomjerao šrafove za štelovanje, neznam možda zbog toga?

 

 

Inače iz karburatora samo što nije bilo živih ljudi, katastrofa !? Sve sam to sredio,

Sajlu gasa sam sredio ali od sauha mi se čini da je prekratka jer nemogu da dobijem prazan hod sajle od 2-3 mm iako sam spustio štel šraf do kraja.

 

Imam još problema, za sad toliko , javiću se !!!

 

Idem da čačkam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 62 postova
  • Lokacija: Podgorica, Crna Gora
  • Motocikl: Honda Dominator

Aj sa srecom, sad polako steluj... Bitno je da je upalio...Sto se tice struje,mozda je regler, mozda nesto drug..Za pocetak bih ti savjetovao da sve kontakte naprskas kontakt sprejom, mozda je problem samo u nekom kontaktu koji je oksidirao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Самарићанин, 794 postova
  • Lokacija: тамо где Дунав љуби небо
  • Motocikl: коњусина с педес' коњића

pritegao si zicu koja ide na automat lera deklom, sad ima spoj zato sija.

Šumi, čovek priča o signalnoj lampici punjenja. :zdravo:

 

Rekao bi da mi alternator ne puni jer mi led dioda na instrument tabli idalje svijetli kad radi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja