Jump to content

Moto Zajednica

Yamaha TDM 900 štuca i gasi se

Recommended Posts

  • U prolazu, 36 postova
  • Lokacija: Niš

Imam problem sa TDM-om,nedavno sam kupio TDM900 2004 godiste i desava mi se da stuca i da se gasi u gradu kad stanem na semafor ali ne stalno,naime to mi se desavalo kad ostanem na 1 ili 2 crte beznina onda ga natankam i on prestane da stuca pa sam mislio da je rezervoar prljav i da pokupi neko trunje kad mu padne nivo benzina ali mi se skoro desilo isto stucanje sa 3/4 punim rezervoarom :neznam: . Onda sam mu cistio rezervoar,bilo je dosta prljavstine i mislio sam da je problem resen ciscenjem,ali opet mi se desavao isti problem >:( Desilo mi se 2 puta od kad sam ga kupio da mi se ugasi u voznji i onda kad ga upalim da pocne levi auspuh da se cuje mnogo glasnije od desnog,i da onda i na visim obrtajima (4-5000) se gusi ako pokusavam da odrzim konstantan gas i cim pustim gas ugasi se motor,ali opet ponavljam to se desava samo svremena na vreme i ne znam sta bi mogao da mu bude problem sobzirom da kad sam ga kupio sam mu i odradio mali servis,znaci svecice,ulje i filter vazduha su novi (barem bi trebalo da budu). Jel imao neko slicno iskustvo i sta bi moglo da mu bude?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 439 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: Piaggio Beverly Sport Touring 350

Mozda popijes neko lose gorivo, ili proveri karburatore u kakvom su stanju... meni se jednom tako nesto desilo i bilo je zbog goriva, e sad, nisam neki majstor, ali moze biti to.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 36 postova
  • Lokacija: Niš

Mozda popijes neko lose gorivo, ili proveri karburatore u kakvom su stanju... meni se jednom tako nesto desilo i bilo je zbog goriva, e sad, nisam neki majstor, ali moze biti to.

Nije gorivo,u Srbiji sam sipao evropremijum,a posto sam trenutno u sloveniji sipam ili 100 oktanski benzin ili 98. A TDM900 je injection tako da nema karburatore.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 36 postova
  • Lokacija: Niš

TDM 900 nema karbove. Vidi da li ima neki filter goriva u rezervoaru ili spolja na crevu ( linijski ).

Ma kad mu je ciscen rezervoar provereno mu je sve,a nema nikakav filter u rezervoaru vec na samoj pumpi valjda ima filter i onda je i ona bila ociscena,zato se i nerviram jer sam mislio da je prljavstina bila u pitanju a ispostavilo se da nije to problem...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 80 postova
  • Lokacija: Novi Bečej
  • Motocikl: YAMAHA 850 TDM

Kažeš da se posle jedan cilindar "jače čuje", što me navodi na zaključak da je taj cilindar iz nekog razloga dobio siromašniju ili bogatiju smešu... A motor trokira, i ugasi se kada stisneš kvačilo i pustiš gas... Proveri čitač klapni na usisima... Konektor ne njemu i kablove... Ako se on mrda ili se pokrene kada zategneš sajlu gasa onda on pravi problem.. . Bilo bi mnogo lakše da motor stalno ima tih problema, ali koliko ja kontam on ide lepo i radi i onda samo u jednom momentu počne tako da se ponaša??? Ako to ne pomogne, savet moj je da nečačkaš puno i da ga odvezeš negde na dijagnostiku. E da... Na motoru mora postojati da tako kažem automatski saug koji u stvari otvara jedan kanal izmedju kartera i usisne grane. AKo on ostane zaglavljen ( zbog nečega, a može da bude prljav) motor može da pravi problema jer dobija više vazduha ili manje. To izgleda u glavnom kao neki valjak i unutra ima excentar zasun, ali nemorad abude tako izveden ima milion varijanti. U glavnom Injection motori svi to imaju. On se relativno lako čisti, otkačiš creva skineš ga, pažljivo rasklopiš i opereš u benzinu. Posle malo WDa i to je to.

To bi na tvom TDMu trebalo otprilike ovako da izgleda:

 

PICT0020.jpg Za sve ostale intervencije mislim da je bolje dijagnostika pa sam "bord" neka kaže šta mu smeta :stabre:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 36 postova
  • Lokacija: Niš

Ok,mozes li nekom slikom da mi pokazes kako izgledaju ti konektori koje trebam da proverim? a ovo za automatski saug cu da pokusam da nadjem i da ocistim pa cemo da vidimo. A inace sam cuo da to sto se meni desava hoce i pumpa za benzin da napravi,kao kad je pred crkavanje ona kad se zagreje hoce tako nepravilno da radi a kad ga natankam benzin je kao ohladi i radi normalno. Ali ne bih da kupujem novu pumpu tek tako a da nisam siguran da je ona jer nije bas jeftina :zvizduk:

A ovo za dijagnostiku ne znam koliko moze da pomogne jer moze da se desi da u tom trenutku motor radi normalno kao sto mi se vec desavalo,jedan dan mi je ceo dan stucao tako motor i ja poludeo,pozvao majstora i dogovorio se da ujutru dodjem kod njega. Kad sam krenuo kod njega opet je stucalo ali sam stao na trafiku da kupim nesto,ugasio sam motor i upalio ga,krenuo dalje a on radi super,dolazim kod coveka i kazem mu da je sad proradio,dam coveku da provoza moj motor on kaze da radi fenomenalno,ja >:( Zato mi je frka da mi se to isto ne desi kad ode na dijagnostiku...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 80 postova
  • Lokacija: Novi Bečej
  • Motocikl: YAMAHA 850 TDM

Taj sensor usisa "trotthle sensor" izgleda ovako:

 

yamaha-xjr1300-throttle-position-sensor-4hm-85885-10-1296-x-972-%5Bekm%5D300x225%5Bekm%5D.jpg

 

 

A na njemu je i konektor a nalazi se ovde:

trotthles.jpg

 

I da, tačno je da može da bude pumpa ili njeni kontakti. Zaboravio sam da je na tvom modelu pumpa potopljena u rezervoaru.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 36 postova
  • Lokacija: Niš

Jeste pumpa potopljena u rezervoaru,mada kad je ciscen rezervoar majstor mi je rekao da je pumpa dobra sad ne znam koliko on to moze da vidi i proveri ovako. Odradicu ovih dana ovo sto si mi ti rekao pa cu onda da vidim dal ima promena. Hvala ti na ovim informacijama

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 210 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: YAMAHA TDM 900

Mijalko imam isti problem. Kako si ga resio?

Na tvoj problem imam i: ja kad upalim motor(prvi start u danu)motor mi se pali na 900obr, pa kad se zagreje(za 1-2min) ode na 1200obr. Automatski saug nesto ne radi. Mora da se zapusio.

Matori, jel to slika sauga? To sa skinem i ocistim?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 210 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: YAMAHA TDM 900

Ona prva slika da, druga nije ;-)

 

Da na tu sliku sam i mislio.Toliko se razumem. 1nanana.gif Ova donja je od TPS.

Autosaug ima izlaze na hladnjak i desni cilindar? Jel on to meri preko temperature vode kolicinu vazduh-benzin?

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 36 postova
  • Lokacija: Niš

Taj automatski saug se lako cisti,posto taj deo nisam mogao da skinem sa motora,rasklopio sam ga dok je bio na motoru i ocistio,imao je malo kamenca unutra ali mislim da to nije bio problem... ali fora je u tome sto ne mogu da ustanovim problem,posle ciscenja tog automatskog sauga sam se vozio sa motorom i isao je normalno nijednog jedinog problema nisam imao,ali to mi se desavalo i ranije,sve je super prvih pola sata voznje i onda pocne da zeza.... u cetvrtak ide na dijagnostiku u yamahin servis pa cemo da vidimo gde je frka,ali ovaj vlasnik tog yamahinog servisa je 99% siguran da je Trottle point sensor,sve simptome koje mi je on rekao su mi se dogodile,kad pocne da zajebava i ja menjam brzinu hoce da se ugasi ako je sporije promenim,kad malo brze ukocim opet se ugasi,zna da iritira dosta... a ona sam nasao na netu da su modeli od 2002-2005 imali fabrickih problema sa tim senzorom i da je jamaha davala novi senzor za stari krajem 2006 godine... nije samo TDM imao taj problem,bilo je tu i drugih modela " Models affected Worldwide are 02-05 Model Years - YZF-R1, R6, FJR1300, MT01, XT660, XV1700, FZ6 and TDM900 " .

 

Ali videcemo na dijagnostici posto mi se to desavalo uglavnom kad se dosta zagreje motor,a kazu da tad hoce i pumpa da zajebava ako je slaba...

 

Uglavnom evo ti slika ovoga sto sam rasturao i čistio , na njega se vezuje antifriz,nemam pojma zbog cega,posto je isteklo malo zelene tecnosti kad sam skinuo crevo bio sam ubedjen da je benzin,ali kad sam pomirisao nije imalo miris na benzin pa sam zakljucio da je antifriz iako mi nije jasno sta trazi antifriz sa automatskim saugom...

post-13592-0-81367000-1366662242_thumb.jpg

 

A evo ti par uputstva za proveravanje TPS sensora,inace on se ovde nalazi post-13592-0-15001400-1366667771_thumb.jpg

 

1. Actually the dashboard can be useful to self check stuffs like TPS,fan working,batt voltage,CO level adjust(increase or decrease fuel to yr EFI)

 

Procedure

To activate modes "CO" and "DIAG":

Press together the "SELECT" and "RESET" keys, and turn the ignition switch on "ON".

(NOTE: It takes ~eight seconds after turning on the ignition switch - until "DIAG" appears on the dash display.)

Push "SELECT" in order to toggle the display between the "DIAG" mode to the "CO" mode, and vice versa.

 

In "DIAG" mode 1 is TPS check,reading should be at 15-17 (when throttle is closed),slowly open your throttle fully and hold,reading should be 97-101.Any reading not within the range,(More or lesser means TPS gt problems)

 

 

2.This test is done using the Diagnostic screen.

 

How to:

 

With the key off, press and hold the "Select" and "Reset" buttons simultaneously and turn the key on (do not start, just ON), continue to hold the buttons until the display next to the fuel gauge says diAG (5-10 seconds).

 

Release the two buttons. Now, press the "Select" and "Reset" buttons simultaneously again. After ~ 2 seconds the display should show d1:01 on top and two smaller digit numbers at the bottom. You are now looking at the throttle position sensor (TPS) output. The TPS value is the two smaller digits at the bottom of the display.

 

Turning the throttle will change the digits. Normal is 15-17 with the throttle closed and 97 to 100 with the throttle wide open. When the TPS goes bad it can be catastrophic, where the two digit value is just plain wrong and doesn't follow the throttle at all. This could be the TPS, it could be in the harness that connects to the TPS or it could be the ECU.

 

The other failure mode of the TPS is to have 'dead/flat spots' as the throttle is opened. This is the most common failure and it usually occurs at roughly 20-40% of throttle opening because that is range where the throttle is positioned for most riding. To check this -- very, very slowly open the throttle from full closed to full open and observe that the numbers climb with no skipped numbers and no drop-out readings (e.g. 35, 36, 37, 01, 01, 38, 39) The 01 reading is a 'drop-out'. This failure is almost certainly the TPS.

 

To leave the diAG mode simply turn the key off. Done.

 

 

3. i ovde ti je jedan dobar sajt za proveravanje svega i svacega na TDM-u , ja sam pokusavao da proverim omazu senzora ali je omometar bio los i nisam uspeo u tome pa zato ide na dijagnostiku,ako sam meris omazu predlazem ti da nabavis digitalni omometar ili kako se vec zove. evo ti link http://www.jbx9.allalla.com/index.php?page=ECHK#6_2

 

 

Ja kad uradim dijagnostiku javljam ovde sta smo otkrili.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 80 postova
  • Lokacija: Novi Bečej
  • Motocikl: YAMAHA 850 TDM

... , na njega se vezuje antifriz,nemam pojma zbog cega,posto je isteklo malo zelene tecnosti kad sam skinuo crevo bio sam ubedjen da je benzin,ali kad sam pomirisao nije imalo miris na benzin pa sam zakljucio da je antifriz iako mi nije jasno sta trazi antifriz sa automatskim saugom...

post-13592-0-81367000-1366662242_thumb.jpg

 

Da, vezan je na sistem za hladjenje motora i radi tako što se tečnost za hladjenje zagreva kako motor počne da radi, tako se žele preko nje u komori ili može da bude neki bimetal zagreva-širi i potiskuje klipić koji zatvara otvor za saug ili po naški kanal za hladno startovanje i rada motora.

 

Ima i ona varijanta kod skutera koja radi na struju. Kada daš kontakt kalem zagreva žele koji potiskuje klipić, ali po meni to je loše izvedeno. Daš kontakt i dok obaviš pet mobilnih poziva,staviš kacigu i pozdraviš pola ulice, žele se zagreje i zatvori saug........ posle ide šutanje skutera i ostalo......:gaa:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 36 postova
  • Lokacija: Niš

Danas uradjena dijagnostika i nije nadjena niti jedna greška na motoru... uzese 20e a ja izadjoh nezadovoljan iz servisa,znao sam da ce opet da mi se desi to seckanje i gasenje motora. Rekose oni ako ti se desi da secka ti odmah dodji kod nas da ga proverimo mi radimo do 5,ja se vozim ceo dan i sve normalno,u 5:30 se vracam kuci i 300m od zgrade pocinje da secka i nece da vuce kako treba,stajem na semafor motor se ugasi,palim ga jedva se upali,obrtaji mu padaju na 700-800 kad je na leru,kad pipnem gas on se ugasi,popizdeo sam! Sutra cu od ranog jutra da pocnem da se vozim pa cim se pojavi greska odoh u servis,nadam se da ce to da upali,nesam pametan

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MK Obrenovac, 524 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha TDM 850

I ja sam na V-Stromu 1000 imao slican problem, isti simptomi ali mi se uglavnom manifestovalo nakon duze voznje auto putem kad duze vreme drzim isti gas.

Spadne mu ler na 700-800 obrtaja, trokira , gasi se.....

U pitanju je bio takodje TPS senzor, stim sto kod mene nije bio crkao nego je bilo potrebno nastelovati ga.

Posle te intervencije nisam vise imao problema

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 27 postova
  • Lokacija: Slovenija, Notranjska
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 4TX

Trotlle point senzor je bio problem

Imao sam TDM 900, 2004 g. Za ovu godinu bio je poziv Yamahe vlasnicima, da navrate na servis i zamjene TPS senzor. Tvornička greška. Naravno besplatno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja