Jump to content

Moto Zajednica

GS serija: Pitanje u vezi odrzavanja

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 863 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R1200GSA

Znam da su redovni servisi GS-a (ulje, ventili, filter..) jednostavni i da ih vlasnici mahom sami rade. Zanima me kako stoji stvar sa intervencijama na kvacilu. Na primer, podmazivanje osovine kvacila ("splines") bi trebalo raditi na svakih 20.000km (ili 10, nisam siguran). Da bi se bilo sta radilo na kvacilu, GS mora da se "prepolovi" i da se skine menjac. Za taj rad je potrebna garaza, a izgleda ovako. Ovlasceni servisi za ovo racunaju, cini mi se 8 radnih sati.

 

Zanimljiv podatak bi bila cena, na primer, zamene lamele u ovlascenim servisima kod nas.

 

Pitanja:

 

1.

Gde ste radili intervencije vezane za kvacilo, menjac i finalni pogon i po kojoj ceni? Kod koga bi odneli na servis, pod pretpostavkom da nemate svoju garazu, alat i iskustvo?

 

2.

Znate li jos neke servise osim ovlascenih - gde se radi "po knjizi". Pri tom mislim da svaki sraf bude zategnut kilo kljucem kako propisuje fabrika i da se uradi SVAKI korak naveden u servisnim uputstvima, bez preskakanja u fazonu "ma, to ne mora da se radi".

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

neka ti je bog u pomoc, najeftinija stvar na gs-u je vozac ;)

 

 

svaka čast na postu....odmah se vidi da imaš bogato iskustvo sa bmw motorima.....

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 863 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R1200GSA

neka ti je bog u pomoc, najeftinija stvar na gs-u je vozac ;)

 

Pa nije bas 100% tako. Redovni servis za GS-a na godisnjem nivou kosta manje nego za druge motore slicne kubikaze. Cak i cuveni problem sa "final driveom" je statisticki gledano podnosljiv (4-10% slucajeva, iz nezvanicnih izvora naravno) i nije jeftin, ali nije ni previse skup da se popravi.

 

Jedina stvar za koju mi se cini da moze ozbiljnije da ugrozi finansijisku konstrukciju posedovanja GS-a je ovo sto sam pitao, sve ostalo je ok. Zbog toga i pitam za alternativna resenja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Znam da su redovni servisi GS-a (ulje, ventili, filter..) jednostavni i da ih vlasnici mahom sami rade. Zanima me kako stoji stvar sa intervencijama na kvacilu. Na primer, podmazivanje osovine kvacila ("splines") bi trebalo raditi na svakih 20.000km (ili 10, nisam siguran). Da bi se bilo sta radilo na kvacilu, GS mora da se "prepolovi" i da se skine menjac. Za taj rad je potrebna garaza, a izgleda ovako. Ovlasceni servisi za ovo racunaju, cini mi se 8 radnih sati.

 

Zanimljiv podatak bi bila cena, na primer, zamene lamele u ovlascenim servisima kod nas.

 

Pitanja:

 

1.

Gde ste radili intervencije vezane za kvacilo, menjac i finalni pogon i po kojoj ceni? Kod koga bi odneli na servis, pod pretpostavkom da nemate svoju garazu, alat i iskustvo?

 

2.

Znate li jos neke servise osim ovlascenih - gde se radi "po knjizi". Pri tom mislim da svaki sraf bude zategnut kilo kljucem kako propisuje fabrika i da se uradi SVAKI korak naveden u servisnim uputstvima, bez preskakanja u fazonu "ma, to ne mora da se radi".

 

Da ti odgovorim na neka pitanja......

 

Zamena kvačila uistinu zahteva skidanje kardanskog prenosa i skidanje menjača (kod R1150GS, zadnji deo "rama" se samo digne u vazduh i skine menjač....kod R1200GS potrebno je potpuno skinuti zadnji deo rama, jer skidanje menjača nije moguče zbog airbox-a, kojeg je nemoguče izvaditi ako se ne skine zadnji deo rama). Skidanje menjača sa mašine je prosto tako jednostavno, da jednostavnije ne može biti, jedino što je problem je da se kučište menjača "zapeče" na blok mašine, pa ga je koji put potrebno "ubeđivati" drvenim čekičem.

 

Inače menjao sam lamelu na R1200C kod 90.000 kilometara (svojom krivicom jer sam je "spalio", pa sam je preventivno zamenio), a debelina je bila skoro kao nova lamela (ako se ne varam, bila je 0,3mm tanja od nove lamele)

 

Na R1200GS sam menjao lamelu na 110.000 kilometara preventivno (stavio sam siebenbrock lamelu klik ovde , koja je "oil resistant clutch). Istrošenost lamele na 110.000 je bila zanemariva i mogla je da izdrži barem još toliko....

 

Inače lamele su automobilskih gabarita (ako se ne varam na R1150GS pasuje lamela od citroena AMI), tako da češ jih teško uništiti pri normalnoj upotrebi. lamela se obično menja ako "propiša" semering na strani mašine (što se događa jer ljudi sipaju ulje u mašinu preko dozvoljenog maksimuma, pa onda propiša semering, pogotovu u letnjem periodu), ili "propiša" semering na strani menjača (zbog istog razloga...), ili "propiša" hidraulični cilindar kvačila (pa ti onda ulje iz cilinda putem potisne štangice dođe na lamelu i počinje proklizavanje.....u tom slučaju zamena....) ,zato je na R1150GS preporučivo svakih 20.000 skinuti taj cilindar i proveriti oringe.....da bi se bilokada bilošta podmazivalo kod kvačila ili menjača mi nije poznato....

 

Na finalnom pogonu na R1150GS nije potreban nikakav specialni alat za rasturavanje i sklapanje (mada na 50.000 kilometara voli da "propiški" veliki semering.....nemci kažu da je to potrošna roba), imaš i na youtubu kako tip menja ležajeve i semeringa na terenu, dok za R1200GS je potreban specialni alat (negde na forunu sam več postavio nacrte tog alata....).

 

 

Sve u svemu "stručnjaci" koji nikad nisu vozili bmw na duge staze vole da napišu da je to skupo i komplikovano, ali istina je da ako imaš garažu, malo volje i service manual (čak i automehaničar bez service manuala), možeš sve te radnje uraditi sam , jer je bmw tako napravljen kao školski primer mehanike....

 

A ako ti se čini da je bmw skup za održavanje, kupi Hondu, pa da vidiš (vlastita iskustva, da ne bude zabune...)......:nanana:

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

neka ti je bog u pomoc, najeftinija stvar na gs-u je vozac ;)

 

Pa nije bas 100% tako. Redovni servis za GS-a na godisnjem nivou kosta manje nego za druge motore slicne kubikaze. Cak i cuveni problem sa "final driveom" je statisticki gledano podnosljiv (4-10% slucajeva, iz nezvanicnih izvora naravno) i nije jeftin, ali nije ni previse skup da se popravi.

 

Jedina stvar za koju mi se cini da moze ozbiljnije da ugrozi finansijisku konstrukciju posedovanja GS-a je ovo sto sam pitao, sve ostalo je ok. Zbog toga i pitam za alternativna resenja.

 

 

Final drive je do 2007 godine imao feler (stari tip FD, ispust za ulje je sa strane....), pošto je igličasti ležaj imao 19 iglica (noviji imaju 21) i glavni ležaj (ako se ne varam je oznaka 6203 od FAG-a) je bio tanji.....na novim tipovima (čep za ispust ulja je sa donje strane) su te stvari sređene.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Održavanje je prosto i jednostavno.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 863 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R1200GSA

Hvala na odgovoru. 0takoje.gif

 

Final drive me ne brine toliko, jer deluje lakse za popravku nego kvacilo, samim tim i jeftinije za servis.

ali istina je da ako imaš garažu, malo volje i service manual (čak i automehaničar bez service manuala), možeš sve te radnje uraditi sam , jer je bmw tako napravljen kao školski primer mehanike....

To mi je bilo jasno kad sam video RepRom i service manual. Takav je koncept da je funkcionalnost stavljena u prvi plan, kao da su ga inzenjeri pravili za sebe.

 

Imao bih hrabrosti da se sam zezam sa tim servisima, cak bi se i investicija u alat isplatila posle jedne intervencije. Problem je sto nemam garazu (zapravo, imam, ali jos 10-ak ljudi ima pristup), pa sam osudjen na servise i majstore. Nadam se da ce se javiti neko ko zna "nekoga ko zna nekoga" ko dobro radi. Kvalitetne informacije puno vrede, nema dzabe CIA toliki budzet. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 229 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: 4 cilindra :-)))

Održavanje je prosto i jednostavno.....

I jeftino dodao bih,a ako se poseduje garaža,mašinski+elektrotehnički fakultet,alat u vrednosti 5000-7000€...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Održavanje je prosto i jednostavno.....

I jeftino dodao bih,a ako se poseduje garaža,mašinski+elektrotehnički fakultet,alat u vrednosti 5000-7000€...

 

Navedi nesto od tog specijalnog alata kao primer?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 229 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: 4 cilindra :-)))

Održavanje je prosto i jednostavno.....

I jeftino dodao bih,a ako se poseduje garaža,mašinski+elektrotehnički fakultet,alat u vrednosti 5000-7000€...

 

Navedi nesto od tog specijalnog alata kao primer?

Pošto si predpostavljam bio kod majstora Makija iz Kg,nisi mi jasan,dal možda on radi setom gedora s buvljaka,par ključeva,šrafcigera???I to sve na nekom poljančetu.Ps:cenim japanske motore i naravno Bmw,ali treba biti iskren,bar moje mišljenje,o održavanju itd.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

Preporuka za Makija iz KG !

 

@ lalajko - opet ti protiv vetrenjaca ....

 

pa znas da jos uvek ima gomila ljudi koji su ubedjeni da svi bmw-ei trose od 9 do 12L ....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Održavanje je prosto i jednostavno.....

I jeftino dodao bih,a ako se poseduje garaža,mašinski+elektrotehnički fakultet,alat u vrednosti 5000-7000€...

 

Navedi nesto od tog specijalnog alata kao primer?

 

Lalajko, ne vredi......vidiš da su to sve iskusni serviseri i pričaju iz vlastitog iskustva. Meni se život zakomplicirao kada sam kupio Hondu.....

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Održavanje je prosto i jednostavno.....

I jeftino dodao bih,a ako se poseduje garaža,mašinski+elektrotehnički fakultet,alat u vrednosti 5000-7000€...

 

Navedi nesto od tog specijalnog alata kao primer?

Pošto si predpostavljam bio kod majstora Makija iz Kg,nisi mi jasan,dal možda on radi setom gedora s buvljaka,par ključeva,šrafcigera???I to sve na nekom poljančetu.Ps:cenim japanske motore i naravno Bmw,ali treba biti iskren,bar moje mišljenje,o održavanju itd.

 

Svi serviseri, bez obzira da li rade japanske motore ili BMW koriste kvalitetan alat i imaju radionicu. Sad ti meni nisi jasan :) U tvom prethodnom postu si rekao da ako imas BMW moras da imas alata za 5000 do 7000e pa te opet molim da mi navedes o kakvom se to specificnom alatu radi i da mi navedes nesto od toga. Nadam se da je sada pitanje bilo razumljivije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 229 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: 4 cilindra :-)))

U nekom postu je pomenuto da bajker sam održava motor,pa sam ,moždapreviše slobodno,uračunao prostor+sve ostalo.Kao opcija za sledeći motor su mi(ako da bog) Varadero 1000,V Strom 1000,Bmv f 800gs,al ste me naplašili održavanjem.@bmw nisam nikakav mehaničar-serviser da me ne shvatiš pogrešno.@peca bmw Nisam ni vetrenjača ;)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Osovina kvačila, spojnička iz menjača se u principu ne podmazuje. Verovatno si mislio na kardanske spojničke. Iza menjača dolazi prvi kardanski spoj koji ka menjaču nema klizanje a druga strana ka točku takođe ne bi trebalo da se mrda, nisam siguran, već se svo produženje i izduživanje kardanske osovine odvija u zadnjem krstu i to na strani između bočnih lagera i šipke ka napred i to mora da se podmazuje. Sa druge strane zadnjeg krsta ka diferencijalu takođe nema podužnog pomeranja. Zadnji krst je izložen stalnom radu i tu treba vršiti podešavanje aksijalnog zazora kad se utvrdi zazor, lupkanje, podešavanje traje desetak minuta, više vremena ode na skidanje točka i kočionih klešta. Veliki servis traži otkačinjanje zadnjeg krsta i diferencijala, nije ni to ništa, jedino posle mora asistencija da se ubaci spojnička. Tu treba podmazivati igličaste ležajeve. Sam diferencijal se ne dira osim ako zvizne semering, zvekne lager a zazor u zupčanicima takođe nije nužan za za rad sam za sebe već kad ode nešto, ( semering, lager).

 

Za svo održavanje BMW-a potrebno je vrlo malo alata i to uobičajenog, ajd, malo bolji toreksi i imbusi, par mauala i volja.

 

Evo, jedno veče oko zadnjeg dela kardana.

 

post-6989-0-35924400-1344978048_thumb.jpgpost-6989-0-24224600-1344978053_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

Zamena lamele na 1200 jeste pozamašan posao al ne radi se to svaki dan.

 

ma jes to se svaki dan menja .. lamela je to ....

 

ljudi provezite prvo 100000km pa tek onda mislite na to ...

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Zamena lamele na 1200 jeste pozamašan posao al ne radi se to svaki dan.

 

ma jes to se svaki dan menja .. lamela je to ....

 

ljudi provezite prvo 100000km pa tek onda mislite na to ...

 

Joj, kad će tebi da prošlajfa lamela pa da ne moš više da brišeš, od ženidbe.

 

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja