Jump to content

Moto Zajednica

da li je imalo pametno???

Recommended Posts

  • Ne glasam - ne ćutim, 395 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZX-14R

da nisam vozio ovako jak motor ne bih se izvukao iz nekih situacija koje sam imao (pod jak motor prvo mislim na dupli disk napred, i na ubrzanje koje mi je par puta bilo potrebno da se sklonim od nekih kamikaza)

 

Već ko zna koji put navodiš da te je "jak motor spasao od nekih situacija". Ajde nam prepričaj te situacije? Jurio te Terminator sa sačmarom, šta li?

  • Podržavam 11

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Ma jok bre, još bolje je da odma' sedne u invalidska kolica, i da zadrži kintu da kupi plazma TV :(

 

Може Чех, ако преживи...

 

Друже поставио си три питања. Ево мојих одговора, тј. како ја на то гледам:

 

1) Колико је паметно?

 

Уопште није паметно. Мада, има људи који могу да обуздају тако јаке моторе после 50 кубика. Да ли си ти један од њих? Видим да има и савета типа : "ма купи и вози" и саветујем ти да њих примиш као неозбиљне и опасне по живот.

 

2) Колико је опасно?

 

Изузетно опасно и добро размисли.

 

3) Да ли је могуће?

 

Јесте, даш паре за мотор и готово, могуће је. Ако питаш због новог закона - да ли ће ти бити дозвољено да возиш, на знам, рапитај се. Знам да има неких ограничења, али с'обзиром да ти имаш 24 године (ако сам добро читао) можда та ограничења и не важе за тебе.

 

Прочитај одговоре поново, има ту неких које би ја саветовао и теби као и свом сину који хоће мотор кад положи.

 

Само једно имај на уму: Твој живот - твоје паре!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L
"jak motor spasao od nekih situacija"

 

Управо те слабији мотор спашава тих опасних ситуација јер те у почетку, на време, учи да у њих не дођеш...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 194 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750S

Izmedju skutera i 600ccm je ogromna razlika, a izmedju 600 i 1000ccm jako mala.

 

Ja sam sa skutera seo na 4T 125icu i prvo sto sam rekao bilo je "Lele kako ide, drz se, izginucemo". :D Drug je bio iza mene i snimao, ako nadjem taj klip okacicu. :) I taj motor me je drzao sigurno pola godine, posle sam ga vozio jos oko godinu dana jer sam skupljao pare za veci. U medjuvremenu sam probao velike motore od drugara i na kraju pazario motor od 750ccm i 110 konja i savrseno mi je legao.

 

Samo sto sam ja na njega seo potpuno pripremljen, sa prehodno odgledanim milion filmova i klipova o pravilnoj i bezbednoj voznji i sa iskustvom na manjem motoru. Da ne pominjem da sam ceo service manual procitao pre nego sto sam ga kupio. :zvizduk: A i dalje sebe smatram neiskusnim pojedincem ,vozim krajnje oprezno i za sada se uopste ne trudim da probudim tih 110 konja. :)

 

Moj savet ti je da kupis neki motor do 300ccm koji ne kosta mnogo i koji mozes lako da prodas i sit ces da se navozas sa njim dok ne osetis potrebu da sednes na nesto vece, a i tada ces poceti malo drugacije da razmisljas, pa ko zna, mozda budes imao u planu neki veci enduro a ne super sport motor. :takoje: Ovako samo rizikujes da dodjes u situaciju koja ce biti opasna i po tebe i po druge. :neznam:

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

Joj jos jedna tema :grr:

 

Mrsko mi da citam sve, ali na brzaka sam se od ranog jutra iznervirao

Bez uvrede, ali prijatelju tvoje rezonovanje je na nivou klinca od 14 godina

 

Ne gube ti se pare na postepene kubikaze!! A gubi li ti se glava????

Da li uopste imas predstavu kako ide motor sa 130ks???? Ta snaga je sasvim dovoljna da neko neuk i ispaljen izgine u 10 puta tezem autu, a na motoru, posebno ovakvom garantujem da nema sanse da posle mesec dana suzdrzavanja te ne povuce taj odnos snage i mase, a ti ni faking skuter nisi vozio :lud:

 

Nista drugo sem kompleksa i zelje za dokazivanjem iz tvojih reci ne vidim. Srecno

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bivši baksuz :), 599 postova
  • Lokacija: Beograd / Leskovac
  • Motocikl: Yamaha FZS600 Fazer

Druže Demon...

Hajde ovako: pošto smo istih godina, da probam i ja da dam neki doprinos.

 

Imaš dovoljno godina, da kada položiš za A kategoriju, nemaš nikakva ograničenja. Znači, možeš da kupiš bilo šta.

Sa druge strane, ne znam iz kog si grada, pa ne znam ni kako ćeš polagati. Da li samoobuka, na motoru koji ćeš da kupiš, ili auto škola, pa na njihovim motorima?

 

Uz to, pitanje je i koliko novaca imaš kod sebe, odn. u kom cenovnom rangu bi se vozio, kao i za šta ti treba motor, odn grad ili duža putovanja, ili kako bi impresionirao devojčice, što nije sramota reći. :DPošto još uvek misliš da devojka pruža više od motora, te da je interesantnije jahati devojku. ;)

 

Ja lično, nikada nisam ni SEO na R motor. Jednostavno, heblovi mi ne odgovaraju, tako da vozim motore sa kormanom.

E sad, R motor kao prvi motor, mislim da ima takvih tema na forumu, pa možeš da pregledaš... Nisam kompetentan da ti solim pamet, ali ima onih koji jesu.

 

Najobjektivnije mišljenje koje imam za tebe je sledeće:

Polaži, kupi polovnog kineza. Sezona je na pola. Kinezima cena ide oko 500 eura. Navikni se na postojanje menjača. Navikni se na saobraćaj. Navikni se na troškove, koji postoje... I da padneš, kinezi se jeftino popravljaju, nije velika šteta. I na kraju, kada ga "prerasteš", nisi na velikom gubitku.

I skupljaj novac...Jer, kao što neko reče, kada se sezona završi, kreće prodaja po zimskim cenama. A dotle ćeš imati više para, i bolju predstavu o tome kako vladaš vožnjom.

 

E sad, kada je trajnije rešenje u pitanju, ono što bih ti preporučio je sledeće:

 

Suzuki GSX-F 600 - touring motor sa heblovima, te položajem koji podseća na vožnju R motora. 75-80KS

 

Suzuki SV 650 S - touring motor sa heblovima 70-75KS

 

Kawasaki ER6-F - touring motor sa kormanom.71KS

 

I na kraju, svaki ciga svog konja hvali: Yamaha FZS 600 Fazer - touring motor sa kormanom. 98KS

 

Svi ovi imaju dovoljno konja, da sa njima uradiš šta god poželiš. I svakako će, za tvoje poznavanje vožnje motora moći puno toga da ti pruže, u dugom vremenskom periodu. A uz to, mnogo više opraštaju greške od R motora. Prva dva će te zalepiti za sebe, osetićeš se kao da si jedno sa mašinom, a to je neopisivo iskustvo. Kawa i Yamaha te drže u malo uspravnijem položaju, što tebi nije teliko interesantno, ali je po meni jednostavnije po pitanju upravljivosti.

 

Cene:

GSX-F oko 2000. godišta će te koštati oko 2000e

SV 650 S oko 2000. godišta će te koštati oko 2000-2500e

ER6-F oko 2006. godišta će te koštati oko 3000e

FZS 600 oko 2000. godišta će te koštati oko 2000-2500e.

 

Potrudio sam se da budem što manje subjektivan. I nadam se da ćeš naći bar neku mudrost u mojim rečima koja će ti biti od koristi. :D

 

EDIT: Dok sam kucao svoj post, vidim i peconi napisao deo onoga što je meni prošlo kroz glavu, a i kosooki, samo se on malo eksplicitnije izrazio. :)

Hvala Mikulanac!

Promenio član Dejan Nešković
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 461 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW GSA 1250

Kupi nesto od 250 uci se na tome jednu-dvije sezone pa onda nesto jace. A odma na 600 bez ikakvog znanja. :lud:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 439 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: Piaggio Beverly Sport Touring 350

Druze, mozes da uzmes i KLE-a, ja sam vozio skutere 4 godine, od 50cc do 125cc, i on mi je legao odlicno. Lako se vozi, prasta greske, a ima i snage kada treba. Tebi ce njegovih 45ks, biti vuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuhuuuuuuu. :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 863 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R1200GSA

pozdrav svi forumasima, moram da postavim jedno veravatno glupo i ludo pitanje. imam 24 god i treba da polazem za A kategoriju, nikad nisam vozio motor ni od 50 cm osim skutera al to ne ubrajam u motore, planiram da kupim nesto od 600 do 750 cm da li je to i koliko pametno, opasno i moguce ?

 

Mislim da u tvom slucaju nije pametno, a evo i zasto:

 

Postavio pitanje u kome se kao jedini faktor pojavljuje - kubikaza. Iz toga mogu da zakljucim da ti nisu jasne jos neke stvari o voznji motora. Na primer, nisi razmislio na temu: "kako tezina motora utice na voznju". Nisi razmislio ni na jos neke druge teme kao sto je "da li je isto voziti nizak ili visok motor"?

 

Nisi razmislio ni na temu "koliko jako cimne motor kad mu naglo zavrnem gas", i sta se desi ako to uradis dok ti je motor pod nagibom. Ovo su samo primeri, ima tu jos jedno 10-ak tema za razmisljanje. Na primer, razmisli na temu "kako stanje podloge/asfalta utice na voznju, i kakav mi motor treba za pocetak".

 

Imam utisak da voznju motora shvatas olako u fazonu "sedni i vozi", ali to je normalno. Vecina pocetnika tako razmislja, i onda tokom predjenih kilometara steknu neka iskustva. Jacim motorom imas mogucnost da iskusis mnogo vise situacija nego slabijim i laksim. Ti razmisli da li je to dobro ili nije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova

Veoma opasno, najbolje bi bilo da kupiš motor od 50ccm ali sa menjačem pa sledeće sezone nešto od 80ccm, posle toga 125 četvorotaktni, još koju godinu pa 125 dvotaktni i tako dalje... evo ja sam sa četres i nekom dogurao do 1200 i planiram još da napredujem... mada nije mi pomoglo, pao sam nekoliko puta od početka sezone.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Manji motor je laksi. Laksi motor je lakse kontrolisati = lakse se uciti.

E sad, taj zx6r i nije nesto veliki i tezak, a i snaga mu je relativno mala ako ne zavrnes gas do besvjesti. Zavisi puno od tvoje gradje.

Problem kod tih R-ova i pocetnika nije njihova snaga koliko njihovo "savrsenstvo" u federima i ramu.

Znaci leze dobro, ali ako pogrijesis nesto ili pretjeras, onda si uglavnom donji.

Ovi cjevasti manje kvalitetni, hoce malo da "upozore" da si "na pogresnom putu", sto tebi kao pocetniku moze mnogo da znaci.

Znaci kad pocne da ljulja, nije dobro, ispravljaj....dok kod cistokrvnog R-a, u istoj situaciji ili nista ne ljulja ili si pao. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 45 postova

hvala svima na savetima, ipak mislim da cu prvo uzeti nesto od 250 cm, najsigurnije je i za mene i za druge.

 

da li neko mozda zna gde ima da se kupi kod nas ova stvarcica, i kolika je cena ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 229 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: 4 cilindra :-)))

Ko što kažu iskusni,mnogo faktora tj pitanja ima oko toga.Tvoj karakter,konstitucija,koliko vozačkog iskustva imas u kolima(dal si vozio auto od 150-200ks idu odlično-al ako sedneš na motor r sa100-120ks nećeš znati šta te snašlo).Mislim da su rrrr-ovi za baš iskusne,možda je logičnije krenuti s nekim endurom(kao ja i polako kupiš iskustvo).u svakom slučaju prvo na ovom forumu pročitaj teme tipa prvi motor,razne savete za vožnju,šta sve možeš da očekuješ od pčele pod kacigom,do nisam te video...Dobro razmisli i spremi se ko za rat,život nije igrica i nema posle greške restart... inače što se zadovoljstva u vožnji tiče isvih drugih osećanja koje neumem da opišem :moto3: .Na tvoje 1. pitanje odgovor:Ne nikako

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 550 postova
  • Lokacija: Lajkovac
  • Motocikl: Nemam ništa :(

evo moj mali doprinos počeo sam kao klinac sa nekom gilerom malom pa apn-6 pa pauza dok nisam se zaposlio pa skuter od 125ccm jedna sezona i 10000km

pa čoper tri meseca i preko 15000km

pa zx9r dva tri meseca i uzeh gsxra 750 i pljas udari me auto na semaforu ni kriv ni dužan pet operacija i dve godine bolnog života no idemo dalje pa uzeo sv-a 650 vozio dva meseca isterao radilicu umrla beda vidim da mi ne ide suzuki od ruke i sad sam kupio yamahu xj900 i oduševio se udobnošću al opet slabo koči i mnogo teška al dobar motor i sad suma sumarum tek sad shvatim kolko nznam da vozim a prešao sam solidno kilometara

moj predlog kreni od kršića slabog i uči se i poštuj mašinu

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 45 postova

evo moj mali doprinos počeo sam kao klinac sa nekom gilerom malom pa apn-6 pa pauza dok nisam se zaposlio pa skuter od 125ccm jedna sezona i 10000km

pa čoper tri meseca i preko 15000km

pa zx9r dva tri meseca i uzeh gsxra 750 i pljas udari me auto na semaforu ni kriv ni dužan pet operacija i dve godine bolnog života no idemo dalje pa uzeo sv-a 650 vozio dva meseca isterao radilicu umrla beda vidim da mi ne ide suzuki od ruke i sad sam kupio yamahu xj900 i oduševio se udobnošću al opet slabo koči i mnogo teška al dobar motor i sad suma sumarum tek sad shvatim kolko nznam da vozim a prešao sam solidno kilometara

moj predlog kreni od kršića slabog i uči se i poštuj mašinu

 

brate u pravu si potpuno, svaka ti cast sto si i posle nesrece opet seo na motor. Ali meni je stvarno mrsko da krecem od 125 cm, iako znam da je opasno krenuti sa vise, najmanje mi je zbog mene, nego sto mogu i nekog neduznog da povredim. ipak cu prvo vozati bar 3 godine nesto od 250 cm, najverovatnije kawasaki 250r, pa cu posle razmisliti sta dalje. U svako slucaju hvala svima na savetima, shvatio sam da bi bilo veoma glupo i rizicno odmah sesti na 600 cm, najpre zbog drugih ljudi ne bih da nosim nekog na dusi, pa da posle ceo zivot :grr:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 45 postova

samo da ti kažem da taj kawasaki ide 180km/h nije naivan vrlo lepo ide

 

ma izboricu se sa njim, nisam ja neki manijak da ga garnjam do maksimuma, meni je dosta 100-120 km / h, za pocetak tacnije jednu sezonu. Stvarno nemam zivaca da se cimam od 125 cm, pa nadalje, to je veliko gubljenje i para i zivaca kako cujem od mnogih, tako da je bolje kazu pamet u glavu i polako sa 250 cm :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Dorcol
  • Motocikl: zx12r

Moj prvi motor je bio ovaj koji i sad vozim,zx12r. Sa njim sam i polagao.Pre toga nisam ni seo ni na jedan drugi,a kamoli da sam vozio. Vozio sam samo biciklu. Meso je jace od celika,a to NATO nije znao. :takoje:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 45 postova

Moj prvi motor je bio ovaj koji i sad vozim,zx12r. Sa njim sam i polagao.Pre toga nisam ni seo ni na jedan drugi,a kamoli da sam vozio. Vozio sam samo biciklu. Meso je jace od celika,a to NATO nije znao. :takoje:

 

prijatelju sad si mi vratio zelju da uzmem odma 600 cm :takoje: kako je bilo na pocetku ??? daj jos par recenica o dozivljajima, na pocetku, kako je islo, jel bilo padova itd. :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja