Jump to content

Moto Zajednica

PEGASO 650,TRANS ALP,SUPER TENERA ili AFRICA TWIN??? sta odabrati

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 308 postova

Ok, imao sam u ličnom posedu tri od gore četiri pomenuta motora, tako da ću dati krajnje subjektivan utisak. Super tenere, kada navikneš na težinu i veličinu dotične, počinješ da uživaš u udobnosti i potezanju, koje ima zaista zadivljujuće, u prevodu ide ko mutava i kada se zauka težina se ni ne oseti. Afrika, lepo ali skupo, po meni odličan motor, ali ne toliko odličan koliko ga njegovi vlasnici idealizuju, stoga cena, opet po mom mišljenju nikako ne odgovara onome što se za te pare dobija. Npr. ako prelistaš oglase videćeš cene za 92-94 godište od 3800-4200 evra (izuzetak je Copetova Afrika koja je stvarno bila povoljna kada se prodavala), a za te pare možeš da uzmeš transalp 2000 godište, pa ko šta voli taj će i kupiti. Transalp je odličan motor, fali mu koje konjče, ali sve to u poređenju sa udobnošću, upravljivošću, gubi na snazi. Da skratim, ako bi da voziš Afriku, izdvoji keš i kupi je i ne žali, ako ti je do batrganja sa velikim putnim endurom koji ima i dovoljno snage i momenta i svega, Tenera je izbor, a ako hoćeš da uživaš u ekonomičnosti motora koji ima svega po meri, kupi Transalp (po mogućstvu onaj sa dva diska napred od 97 godine čini mi se). A o Pegasu sam čuo samo loše stvari, verovatno zbog Rotaxa, mada meni motor na oko deluje privlačno, i cena mu nije visoka.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 328 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda TransAlp XL600V

1.Africa

2.Transalp

3.

4.

5.

6.Tenera

Samo da pitam nesto,zasto svi toliko kudite Rotax motore,skoro svaki komentar u vezi Aprilije je bio pogrdan bas zbog njega,a recimo i BMW je u svoj F650 ugradjivao doticni,a ako niste znali i cuveni Predator (US Army bespilotna letilica) ima Rotax motor od 70 i nesto konja,zar je moguce da su toliko losi kad ih cak i Americka vojska koristi u veoma uspesnoj i pouzdanoj letilici (dok ne naleti na nas PVO)!?  ;D

Pozdrav 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1542 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XLV 1000

'ebo mater.... toliko hvalite te dve Honde, moraću da probam to jednom.

 

Nego... ja vozim malu Teneru (660cm3) i prilično sam zadovoljan. Provozao sam (jako kratko) Afriku, i sedeo na Transalpu. Oba motora mi se čine manjim od Yamahe. E sad. Zamolio bih one koji imaju iskustva na tu temu... Prednosti i mane većeg u odnosu na manji motocikl (većeg po gabaritima, višeg...)?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Călător motocicleta, 2361 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Mlecni Put
  • Motocikl: Bez... jednog dana ponovo :)

Samo sam cekao kada ces da se javis!!!

 

Licno mislim da TransAlp, Afrika, Tenera i S-Tenera ovde vode mrtvu trku i da je samo Pegaso van ove kategotije. Odabir redosleda je vise subjrktivan. Moji kriterijumi su funkcionalnost za duza putovanja, potrosnja, izgled

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6304 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Pegasa bih odmah izbacio iz izbora, nije u klasi ostala 3 motora. Kao vlasnik Transalpa mogu ti reci da mu nisam nasao ni jednu jedinu manu. Neko ce reci da je slab, ali je meni najjaci motor do sad tako da ja licno ne mogu da kazem da mu je to mana, za mene snage sasvim dovoljno, sem za vece brzine na auto putu. Ide on i 170 km/h, ali mu nije prijatno, a ni meni na njemu :) Mali potrosac, upravljiv i okretan za grad, udoban za duza putovanja, kvalitetno uradjen, pouzdan.

 

Africa - robustnija je, teza, ne tako okretna. Vozio sam Lalajkovu Africu i bas mi je bilo neobicno, slican motor, a ipak tako drugaciji. Ne kazem li losiji ni bolji, samo drugaciji. Africa 750 je po mom misljenju najlepsi enduro ikada napravljen, mada o ukusima ne vredi raspravljati. Kad bi imao dovoljno para, njega bi izabrao :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc

'ebo mater.... toliko hvalite te dve Honde, moraću da probam to jednom.

 

Provozao sam (jako kratko) Afriku, i sedeo na Transalpu. Oba motora mi se čine manjim od Yamahe. E sad. Zamolio bih one koji imaju iskustva na tu temu...

 

E to je fora... kad provozaš veći i teži motor, a imaš utisak da je manji  ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1779 postova
  • Lokacija: Nis- Bliski istok

Ja sam probao teneru i odlicno ubrzava,mislim da je cak startnija od ova dva hondina favorita koja nisam probao a to je meni licno mnogo bitnije od toga dali cu preci 300.000 km.Neka me ispravi neko ako gresim u vezi starta ali mislim da bi covek trebao da dobije i te informacije e ne samo subjektivne utiske o lepoti,izdrzljivosti i tako to. Mada mislim da po onome sto si naveo spustanje niz stepenice i voznja van puta mozda ne bi bilo lose da pogledas neki hard enduro recimo klx 600 92-93 tu su negde oko 2000-2500 e.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skilled Rider, 1613 postova
  • Motocikl: Pijađo Ćao

Neka me ispravi neko ako gresim u vezi starta ali mislim da bi covek trebao da dobije i te informacije....

 

V moto katalogu (Avto magazin) 2002 su bili podaci:

Transalp 650: ubrzanje 4,7 sec i max 180 km/h

Africa Twin: ubrzanje 5,4 sec i  max 170 km/h

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2638 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: FJR 1300 , TTR 600 / SM

Normalno da nije u toj klasi , izvan nje je !

Jedan ali vredan cilindar (flasa je od 2,5l), Pegaso 07 Mynareli! Ne ROTAX ;)

404.jpg

sSG3N_1831jr8.jpg

 

Izvini...Gledam obe slike pa mi nije jasno, na predjenih 1903 km si skidao cilindar ? I hvalis ga ? ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1300 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: R1150GS

Vozim Transalp...

Da treba sada da kupim motor, kupio bih Transalpa opet.

 

To nije moj cilindar ... kuc,kuc ! Prva slika je sa neta (motor presao 75 000, samo ilustracije radi !)

 

To i nije neka reklama  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I N S T R U K T O R, 1181 postova
  • Lokacija: Beograd i okolina
  • Motocikl: R1200GS

Pa posto trazis da ti motor bude i laksi za voznju pogradu, ivicnjacima itd. onda Transalp.

Ali bez obzira za koji se odlucis, gledaj ovako, bolje uzeti motor slabije kotiran po kvalitetu,pa makar to bio i Pegaso, ali u extra stanju, nego neki extra dobari kvalitetan(dok nije presao 80-100.000 km) ali vec skoro sahranjen.Pusti sta pise na km-satu, to je lako promenljiva velicina, Afrika, tenera,TA, su putni motori, stim sto je TA najuniverzalniji (zato ga i preporucujem), ali zamisli putni motor koji je za 10-15 godina presao 20.000 km.Pa kad je srednja sezona, kad ne vozis nesto mnogo, opet predjes 6.000. km. Pomnozi to sa godinama starosti i dobices onu najminimalniju kilometrazu za taj motor.Pazi, meni je stvarno tesko poverovati da je neko kupio motor samo za mene, pa ga zatim drzao u garazi, cuvao, cekao da padne na 2000 eura, i onda ga prodao meni.Ja neznam nikoga ko me toliko voli(osim moje majke, ali ona ne vozi motore), a ti ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 31 postova
  • Lokacija: Beograd

Jasminko je potpuno u pravu. Kupi motor koji je u najboljem stanju od navedenih (godiste, kilometraza, odrzavanje...)Naravno i tu ima tolerancije, ne poredimo babe i zabe. Mnogo puta sam pravio greske vodjen pricama o "kvalitetu i pouzdanosti" odredjene marke. Jeste Pegaso u toj prici mozda van konkurencije.Svi bi uzeli pre Hondu ili Yamahu, ali ako mogu da kupim Pegaso mladji 7,8, 10 godina sa malom kilometrazom, onda ne bih razmisljao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 328 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda TransAlp XL600V

Poenta je sto ne mozes,mozes kupiti 2-3 godine mladju,i onda se ipak ne isplati kupovati tako nesto!!A sto se tice kupovine motora sa malom kilometrazom a starih 15-20 godina,jesu mnogo cesti po oglasima pa je najbolje kupiti jedan od skupljih primeraka (recimo ako ih ima 4 po oglasima,svi stari oko 14-15 godina,njih 3 kostaju po 2 i po hiljade eura a imaju po 40 000 km,bolje kupi onaj 4-ti koji ima 50 000km i kosta 3000 eura,manje su sanse da si se zezno) ili kupuj od poznatih ljudi motore koje poznajes,kao sto ja radim i kao sto sam mozda danas uradio... cuce se kad bude konkretno sve! :)

Pozdrav 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 328 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda TransAlp XL600V

Ma Transalp RULES,ma koliko love da covek ima uvek prvo treba da gleda da li za tu lovu moze da se uzme Transalp (pretpostavljam naravno da covek voli touring motore a ne sportnjake ili chopere) jer niko ne hvali toliko nijedan bike ako to nije sa razlogom,mora da tu"ima nesto",nije sve propaganda! ;)

Pozdrav 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 16 postova
  • Lokacija: Beograd

koliko sam mogao do sada da zakljuchim...bitka se bije oko AFRICE TWIN i TRANS ALPa...pa lepo...

a neki KTM? shalim se :)

u svakom sluchaju,hvala vam na savetima.

na zhalost nisam vozio ni AT ni TA...tako da kada mi se bude ukazala prilika da probam i jedan i drugi...tada ce biti lakshe doneti odluku...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 328 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda TransAlp XL600V

Gledaj malo komentare ostalih koji su vozili oba motora pa pokusaj da odlucis na osnovu toga,a ljudi kazu da je Transalp okretan,lak za voznju cak i po gradskoj guzvi,dobar za sve,nije veliki potrosac i nekako je po mom misljenju bolji za nekog ko nema nimalo iskustva za kormanom veceg motora,dok je Africa veca,robusnija,bolje podnosi tezi offroad,ali i teska ako nisi dovoljno jak za nju,posebno one 750-ke,razlika izmedju njih i Transalp-a 600 slicnog godista je bas primetna,iako Afrika ima nesto veci rezervoar ali ne toliko veci da doprinese onolikoj razlici u tezini pa sad razmisli sta je tebi bolje i sta ti vise odgovara kod motora,i koju god da odaberes neces pogresiti jer NAJBITNIJE je da su one obe HONDE,pouzdane i udobne pre svega!! :)

Pozdrav 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja