Jump to content

Moto Zajednica

Starost Kaciga???

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 605 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR600RR

zanima me da li za nove kacige, koje stoje u radnji na polici, postoji ogranicenje za starost?

pravilo da kacigu treba menjati posle otprilike 5 godina i ako nije padano, da li to ili nesto slicno vazi i za nove kacige?

 

pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7070 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

koliko ja znam, taj rok trajanja od 5 godina pocinje od momenta kad je kaciga napravljena, nebitno koliko stoji na polici i kad je kupljena, mada nema potrebe za cimanjem, bar ja jos nisam cuo da su nekom kenjali panduri sto mu je kacigi "istekao rok trajanja" :stabre::jee:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBF1000FA

koliko ja znam, taj rok trajanja od 5 godina pocinje od momenta kad je kaciga napravljena, nebitno koliko stoji na polici i kad je kupljena, mada nema potrebe za cimanjem, bar ja jos nisam cuo da su nekom kenjali panduri sto mu je kacigi "istekao rok trajanja" :stabre::jee:

 

Nema nikakvog roka trajanja. Nova kaciga, lagerovana u zatvorenom prostoru i koja ne dolazi u kontakt sa nekim agresivnim supstancama, nece izgubiti nista od svojih karakteristika, ma koliko dugo stajala.

 

Ono sto si ti nacuo je preporuka (strucnjaka) da se kaciga posle nekoliko godina nosenja zameni, zato sto se unutrasnjost haba tj. sleze i kaciga vise ne naleze optimalno na glavu. Narodski receno - razglavi se.

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 323 postova
  • Lokacija: bgd
  • Motocikl: ktm duke 690

Pravi odgovor bi mogao da da samo neko ko je u laboratoriji testirao kako starost deluje na kvalitet pojedinacne kacige. Sve ostalo je nagadjanje.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Pravi odgovor bi mogao da da samo neko ko je u laboratoriji testirao kako starost deluje na kvalitet pojedinacne kacige. Sve ostalo je nagadjanje.

Ne treba ti nikakav stručnjak, niti laboratorija. Uzmeš danas novu kacigu koja ti perfektno naleže i sa svih strana fino pritisne glavu. Za 5 godina ćeš moći da zavučeš dlan između obraza i postave, a kad gurneš onaj štitnik brade prema sebi nos i brada će ti udarati u njega i vizir. Tada se PREPORUČUJE da uzmeš novu kacigu, isto kao što se kad kupuješ novu preporučuje da uzmeš onu koja ti perfektno naleže.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBF1000FA

koliko ja znam, taj rok trajanja od 5 godina pocinje od momenta kad je kaciga napravljena, nebitno koliko stoji na polici i kad je kupljena, mada nema potrebe za cimanjem, bar ja jos nisam cuo da su nekom kenjali panduri sto mu je kacigi "istekao rok trajanja" :stabre::jee:

 

U pravu si, negde u nekom clanu, valjda ZOBS-a, stoji nesto o tome, sto je totalna nebuloza, a jos i nejasno sroceno. Jesi li nasao sta konkretno pise?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2355 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Ovako pise:

Vozač i putnik motocikla, mopeda, tricikla i četvorocikla moraju za vreme

vožnje nositi na glavi zakopčanu homologovanu zaštitnu kacigu, na način propisan

deklaracijom proizvođača kacige.

 

Bliže propise o uslovima koje moraju da ispunjavaju zaštitne kacige koje

koriste vozači, odnosno lica koja se prevoze na motociklu, mopedu, triciklu i

četvorociklu, donosi ministar nadležan za poslove saobraćaja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 605 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR600RR
mada nema potrebe za cimanjem, bar ja jos nisam cuo da su nekom kenjali panduri sto mu je kacigi "istekao rok trajanja" :stabre::jee:

 

care mene interesuje da li da kupim u centru s suomy kacigu koja stoji tamo 5-6 godina, a samo bi budala rasmisljao o pandurima u ovom slucaju, kada daju da se vozi u radnickim slemicima....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 605 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR600RR

hvala za odgovore....inace da znate da su suomy spec1r i extreme pristojno snizene, a ima velicina i graika, stizu im nove pa da se otarase ovih...sto je razlog sto samotvorio temu, jer znam da su te kacige dobili pre hrista........poz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 863 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R1200GSA
U pravu si, negde u nekom clanu, valjda ZOBS-a, stoji nesto o tome, sto je totalna nebuloza, a jos i nejasno sroceno. Jesi li nasao sta konkretno pise?

 

 

ПРАВИЛНИК О ПОДЕЛИ МОТОРНИХ И ПРИКЉУЧНИХ ВОЗИЛА И ТЕХНИЧКИМ УСЛОВИМА ЗА ВОЗИЛА У САОБРАЋАЈУ НА ПУТЕВИМА

Сл. гласник РС бр. 64/10, 69/10

Пречишћен текст закључно са изменама из Сл. гл. РС бр. 69/10 које су у примени од 02/10/2010 (измене у чл.: 21, 24, 40, 48, 72, 86, 112, 121, 125.)

 

Члан 122.

(1) Заштитне кациге и њихови визири, морају бити хомологовани према једнообразним техничким условима. Заштитна кацига мора бити млађа од 5 година у односу на датум производње ако је датум производње уписан на спољној страни кациге, односно мора бити у складу са роком трајања коју је прописао произвођач.

(2) Заштитна кацига не сме се користити након саобраћајне незгоде у којима су настала видљива оштећења, ако има видљива оштећења, односно након што је испунила своју заштитну функцију при паду са мотоцикла.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 863 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R1200GSA

Ako neko trazi odsetetu od osiguravajuce kuce, i ako se oni zakace za ovaj clan zakona - i te kako se moze uzeti u obzir.

 

Ono sto ljudi ovde masovno ne kapiraju je da zakon i pravila saobracaja ne sluze samo kad se hvataju ljudi po ulici za prekrsaje, vec da postoji jos dosta situacija gde zvanicna pravila i propisi mogu odigrati ulogu.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Domaca pravila i zakoni sluze da se ljudi hvataju po ulicama i da se naplacuju kazne, policija ne djeluje preventivno nego represivno. Umjesto da kontrolisu jel svi imaju ispravnu kacigu i motor, oni ce da se uhvate za datum proizvodnje, koji nije napisan na 99% kaciga, pa ce tek tu da se pokaze koliko nemaju pojma sta rade i zasto

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBF1000FA

To je samo copy paste nekog zakona iz evrope jel, a primenjivace se malo sutra.

 

Ne znam odakle im to sa tih 5 godina, ali od Nemaca nije. Toga kod njih uopste nema.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1604 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: SUZUKATI SV650N

to s zove programirano "zastarevanje". dobro je za proizvođače kaciga. zamisli da ti kaciga traje dok se ne raspadne.. sad ladno mogu i da prave tako da stvarno traju samo pet godina kad im je zakon o saobraćaju to omogućio. i tako preneseno na sve ostale oblasti...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 863 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R1200GSA

Nemojte bezveze da kukate sa tim parolama "zakoni su protiv nas, drzava nas dere, svi nam uzimaju pare" i ostalim zalbama - jer i sami znate da niko nikad nije kaznjen ako mu je kaciga bila starija od 5 godina. Budite iskreni.

 

Dakle,

- Ako se desi udes, i vi budete osteceni - kuca koja placa osiguranje ce proveriti da li vam je kaciga stara i zakinuce ce vam na osiguranju.

- Ako vam je kaciga po propisu koji sam gore naveo - bice vam isplacen veci iznos.

 

Govorim iz licnog i nedavnog iskustva. Dakle, zakoni i propisi ne sluze samo za regulisanje saobracaja i naplatu kazni, vec se gledaju i u ovakvim slucajevima, i zato treba ih poznavati sto detaljnije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 605 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR600RR

nemam nista protiv sto diskotujete o pravilniku i zakonima, samo moje pitanje je vezano za kupovinu nove kacige u radnji koja je stara 5 gogidna, ali ne zbog zakona, nego zbog stanja i kvaliteta same kacige, tj bezbednosti moje vugle....poz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 162 postova
  • Lokacija: BG

na osnovu onoga što sam čitao po netu svojstva materijala u kacigama se jednostavno menjaju tokom vremena BEZ obzira da li je kaciga nošena ili ne

 

verujem da je to tačno kad su u pitanju svojstva kao što su elastičnost, tvrdoća penastih materijala i sl. e sad pitanje je u kolikoj to meri se ova svojstva degradiraju... jedino da je neko od nas hemičar/mašinac pa da obavi istraživanje

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1604 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: SUZUKATI SV650N

odgovor na pitanje vezano za temu se onda sam nameće; ako si stavio kacigu na glavu, stariju od pet godina, kršiš zakon. u prekršaju si. a čika policajac možda, verovatno, neće da ti piše prijavu. ja bih više bio u grču od pomisli da neka rutinska kontrola može da me smara zbog starosti šlema, nego što brinem o tome šta može da se desi ako mi glava sa takvom kacigom oliže asfalt.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1821 postova
  • Lokacija: Beograd

A kolika je cena za te Suomy u Centru S

 

Sto se tice zakona ja stvarno nisam do sad video ni jednu kacigu na kojoj pise kad je proizvedena(jedino sto Shark imaju onu karticu koja sluzi za garanciju) a to znaci da mogu da me povuku

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

Da vidim to pisanje kazne i ne daj boze da dodje do suda, da vidim tu proceduru :lol: Ali, ovo je Srbija, zaboravio sam. Sve to oni kratko ali je*itacno rade kad hoce ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 162 postova
  • Lokacija: BG

ja bih više bio u grču od pomisli da neka rutinska kontrola može da me smara zbog starosti šlema, nego što brinem o tome šta može da se desi ako mi glava sa takvom kacigom oliže asfalt.

u bre pa dal je moguće da ti je poštovanje zakona bitnije od glave?????? :staa:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1604 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: SUZUKATI SV650N

ja bih više bio u grču od pomisli da neka rutinska kontrola može da me smara zbog starosti šlema, nego što brinem o tome šta može da se desi ako mi glava sa takvom kacigom oliže asfalt.

u bre pa dal je moguće da ti je poštovanje zakona bitnije od glave?????? :staa:

zakon glavu čuva! :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja