Jump to content

Moto Zajednica

Kacige u Louis-u, sta odabrati?

Recommended Posts

  • ***, 162 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: R1200GSA

Ovde imas, rekao bih, dosta pouzdan test bezbednosti raznih kaciga http://sharp.direct.gov.uk/ i kao sto mozes da vidis, visoka cena nije garancija da je kaciga i najbezbednija. Pogledaj koje imaju 5 zvezdica, pa izaberi neku koja ti odgovara po ceni i izgledu. Mislim da neces pogresiti.

 

Bezbednosne karakteristike kacige mi nisu bas pri vrhu liste prioriteta. Svaka kaciga koja zadovoljava kriterijume EU je dovoljno dobra za moje potrebe. Ja ne mislim da kaciga glavu cuva veca da glava glavu cuva.

 

Mnogo su mi bitnije karakteristike udobnosti, preglednost, prakticni aspekti...

 

Svaka homologovana kaciga verovatno pruza dovoljno zastite. Ali ako ti je bitnija udobnost, tu ti ovde niko ne moze pomoci. Jednostavno, moras da probas kacigu da bi video da li ti odgovara i da li ti je udobna. To sto je neki model meni najudobniji, ne znaci da ce i tebi biti.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 180 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Z-750

Neki kreten koji ce ti nedaj boze izleteti sa sporednog puta ili ti klasicno nece dati prvenstvo ili ce ispred tebe i preko pune linije da radi polukruzno moze lako da ti pobije teoriju da glava cuva glavu ,jeste da je tako ali nije dovoljno,zato nemoj da iskljucujes bezbednosne karakteristike,beton je tvrd i ne oprasta,poslusaj savet i ne stedi na kacigi,bolje da je malo neudobna nego da je kilava pogotovo sto kazes da ces vecinom da se vozis u gradu a u gradu je voznja opasnija nego na otvorenom samo zato sto je veci procenat kretena u autima nego na otvorenom

 

Ne, nisam tako mislio. Nosio sam kacigu i daleke '91 kad sam valjda bio jedini sa kacigom u Novom Sadu. Nosio sam je iako je to tada bilo totalno out, a ja u tinejdzerskim godinama. Upravo kaciga me je ostavila u zivotu. Prosao sam sa 6 meseci staka i srafom od oko 7 cm u nozi. Apsolutno smatram da je kaciga jako vazan detalj u ovom hobiju. Tu se slazemo 100%.

 

E sad onaj drugi deo... U principu se sigurno i oko ovoga slazemo, ali moramo se mozda bolje razumeti.

 

Tacno je da kaciga cuva glavu, ali ne moze da sacuva od loma vrata, loma kicme, unutrasnjih krvarenja... Tako gledano, ucesce kacige u ukupnoj bezbednosti je daleko manje od 50%. Od tih manje od 50% dalje otpadaju svi slucajevi gde i manje bezbedna kaciga sasvim dobro obavlja posao. Dakle, dolazimo do tek malog procenta verovatnoce u kom bi kaciga sa 2, 3... 8 puta boljim bezbednosnim karakteristikama presudila - ne daj boze. U tom smislu je za mene dovoljno bezbedna bilo koja kaciga koja prolazi standarde propisane u EU.

 

Za oko 1.000.000 prilicno ostrih km koliko imam u guzici, doziveo sam sve primere koje si naveo - sve do jednog. Jesam ih doziveo na cetiri tocka, ali to ne menja moju svest o tom delu saobracajne realnosti i svest o tome da drugacije boli na dva tocka. Ono sto je spaslo i mene i druge u svim tim slucajevima je voznja prilagodjena uslovima - ja to zovem voznja na max 60%-70% od ukupnih uslova voznje. Konkretno to znaci prilazenje raskrsnicama sa max 60 km/h, obilazenje drugih vozila sa razlikom u brzini od max 10km/h - 20km/h, ne obilazenje ako vozilo ispred ima gde da skrene pa makar to bio i parking, obilazenje ili presecanje putanje drugog vozlila samo ako smo registrovani od strane drugog vozaca i tako dalje... Takvim stilom voznje, cak i kad su nesrece izazvane od strane drugih vozaca, moze doci samo do materijalnih steta i manjih povreda - sve to doziveo licno.

 

Hocu da kazem da se sa EU-standard kacigom, razumnom, pametnom, iskusnom i opreznom voznjom sanse za nemile dogadjaje i posledice svode na minimum. Stil voznje i cinjenica da imamo ili nemamo kacigu daleko vise uticu na sigurnost nego to da li je kaciga obicno bezbedna ili je super bezbedna. Bezbednosne karakteristike su mi nize na listi prioriteta samo zato sto sve kacige iz ponude smatram dovoljno bezbednim za stil voznje koji sebi planiram da priredim.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 180 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Z-750

... Ali ako ti je bitnija udobnost, tu ti ovde niko ne moze pomoci. Jednostavno, moras da probas kacigu da bi video da li ti odgovara i da li ti je udobna. To sto je neki model meni najudobniji, ne znaci da ce i tebi biti.

 

Za udobnost si u pravu ali sto se ostalih informacija tice, duboko sam zahvalan na postojanju foruma kao i na dobroj volji ljudi koji su se potrudili da pisu u ovoj temi. Dosta toga sam saznao na forumu. 0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 180 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Z-750

Idem sutra da opajem Beograd u potrazi za kacigom. Znam za Guevaru i Mass Company. Moto Land sam obavio danas u NS-u. Sta je jos vredno posete? Gde mogu da nadjem Airoh robnu marku? Negde mi je ostalo da postoji radnja kod Z stanice koja ima Airoh ponudu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ***, 162 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: R1200GSA

Idem sutra da opajem Beograd u potrazi za kacigom. Znam za Guevaru i Mass Company. Moto Land sam obavio danas u NS-u. Sta je jos vredno posete? Gde mogu da nadjem Airoh robnu marku? Negde mi je ostalo da postoji radnja kod Z stanice koja ima Airoh ponudu...

 

Imas kod autobuske Nolan, i cini mi se jos nesto. U ul Hadzi Nikole Zivkovica, kod Simpa.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 180 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Z-750

Juce sam dovezao svoj novi motor, a na glavi sam imao pozajmljenu Airoh kacigu i evo utisaka. Model je Flip-Up, ima naocare za sunce, 1600 gr teska. Za jucerasnjih oko 150 km. imao sam zamerku na naocare za sunce. Imaju nezgodan obicaj da se aktiviraju same od sebe pri prelasku preko neravnina na putu 1ups.gif. Ogroman minus za moje pojmove. Ne znam da li je to cest slucaj ili je u pitanju kvar kod bas ove kacige...

 

I danas sam se vozao negde oko 3h sa istom kacigom. Mozda zbog vetra mozda zbog tezine kacige, ali pred kraj voznje poceo sam da osecam zatezanje na vratnim misicima.

 

Flip-Up - odlicna stvar za grad. Jako prija voznja sa otvorenom kacigom zbog boljeg kontakta sa spoljnim svetom, a i komunikacija sa suvozacem je dobra.

 

Pritisak vazduha pri vecim brzinama - pred kraj jucerasnje voznje Pancevo - NS, imao sam osecaj da su mi oci upale dublje u lobanju 1oda.gif, a posto imam problema i sa bubnom opnom levog uha, osetio sam nelagodnost u ovom delu tela. Ne znam da li je to normalna pojava ili je opet do doticne kacige 1neznam.gif. Motor koji sam vozio je naked.

 

Kako bilo, ja sam kupio ovo i cekam da stigne...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 180 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Z-750

Kako bilo, ja sam kupio ovo i cekam da stigne...

 

Da li si siguran da ti XL nije prevelika kaciga?

 

Bio u BG i probao taj model u L i XL varijanti. L je moj broj, ali me smorilo usko grlo pri stavljanju i skidanju kacige i svakako bih uzeo XL i da sam kupovao u radnji. 90% voznje ce biti u gradu gde cu za kratko vreme puno puta stavljati i skidati kacigu. Da li sam siguran - nisam. Videcemo kad stigne i kad je pocnem koristiti. U slucaju da mi ne odgovara, kupio sam je povoljno i verujem da je mogu prodati brzo, a kao krajnja opcija je vracanje Louis-u. Prema njihovim pravilima prodaje, kupac ima pravo da vrati robu u roku od dve godine 0takoje.gif.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1823 postova
  • Lokacija: Beograd

Opasno je imati vecu kacigu nego sto ti je potrebna, pored toga vise ce da duva a i posle ce da se `razgazi` neces ni verovati koliko(zato je Airpump super stvar npr. EXO ili Shark sa S sufiksom)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ***, 162 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: R1200GSA

Bojim se da ce ti taj XL kroz neko vreme porasti na xxl. Po meni si trebao uzeti L.

 

Tako je!

A i ne verujem da igde moze da se vraca roba posle 2 godine. A pogotovu ne koriscena.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 180 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Z-750

Tako je!

A i ne verujem da igde moze da se vraca roba posle 2 godine. A pogotovu ne koriscena.

 

Ne posle dve godine nego u roku od dve godine (uslovi vracanja)... Svakako nisam mislio da im vracam polovnu kacigu, nego bih je vratio manje-vise odmah ako mi ne bi odgovarala - pre koriscenja.

 

Cak i kod nas prema novom zakonu o pravima potrosaca, prodavci su duzni da vracaju robu pod odredjenim uslovima - ne znam detalje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1534 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: V-STROM

Tako je!

A i ne verujem da igde moze da se vraca roba posle 2 godine. A pogotovu ne koriscena.

 

Ne posle dve godine nego u roku od dve godine (uslovi vracanja)... Svakako nisam mislio da im vracam polovnu kacigu, nego bih je vratio manje-vise odmah ako mi ne bi odgovarala - pre koriscenja.

 

Cak i kod nas prema novom zakonu o pravima potrosaca, prodavci su duzni da vracaju robu pod odredjenim uslovima - ne znam detalje.

 

Ako si uzeo preko Bere, on moze da ti zameni za drugu velicinu.Ostali sto donose iz Luisa ne menjaju!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 180 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Z-750

Ako si uzeo preko Bere, on moze da ti zameni za drugu velicinu.Ostali sto donose iz Luisa ne menjaju!

 

Nisam koristio nicije usluge, sve sam sam organizovao i nije mi nikakav problem da dobijem ili vratim nesto iz Louis-a. Imam cak i svoju Fun katicu 1oda.gif.

 

U slucaju ove kacige, nema druge velicine, ali nije neophodno da nesto uzmes umesto neceg sto vracas. Mozes dobiti povracaj novca.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 180 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Z-750

Donosiš li robu i za druge?

 

Oko toga mi pomazu prijatelji, ne idem ja. Ako ti nesto treba, javi na pp... Mozda nesto moze da se organizuje...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 89 postova
  • Lokacija: Sid
  • Motocikl: CBR 600RR

drustvo ima li dobrovoljaca za odlazak u louis,skupimo se nas cetvorica(ili cetvero jos bolje) i zapalimo kolima. kad podelimo troskove put ispadne 25-30evropejaca a sve na licu mesta probamo i odaberemo(mislim da je tako najsigurnije),i napravimo povrat pdv-a... to je jeftinija solucija,a ako neko hoce mozemo i motorima. veliki pozdrav od Nese iz Šida ,moj br tel je 064 277 1010 pa ako ima zainteresovanih javite se sto pre,ja bih da idem....1moto3.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 380 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: Vstrom 650

Cao drugari citam temu pa reko da se prikljicim...Taj louis je stvarno dobra stvar i najbolje je da se napravi neka sprdnja jedan vikend i ode se na lice mesta,ja sam juce svracao u Villah u Austriji tamo ima louis naleteo na rukavice na snizenju odlicne letnje za 25e,i kaciga isto na snizenju i ima jos gomila stvari koje su sad na snizenju letnje jakne sa postavom ima da se kupi za 60e!Prema tome ko hoce da kupuje nesto nove opreme pravac Louis... Poozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja