Jump to content

Moto Zajednica

GoreTex,SympaTex,Cordura,Airdura,BoliGlavaMe

Recommended Posts

  • Zbunjen, 888 postova
  • Lokacija: Banjaluka, Republika Srpska
  • Motocikl: XRV 650 RD03, KLE500

Gore-Tex je zakon, sve ostalo je sarena laza i kupuje se kad nemas para za isti.

 

Lalajko je u pravu. Dok nisam kupio obucu sa pravom GoreTex membranom, nisam znao sta propustam :). Makar u odnosu na Sympatex i Alpitex koje sam nosio do tada.

 

Usput, negdje na netu sam nasao skeniran clanak iz nekog moto magazina u kojem su uradili uporedni crash test jeftinog i skupog tekstila i jeftine i skupe koze, sa lutkama koje su bacali iz auta i vukli na razlicitim brzinama.

 

Nasao, link.

 

Tanak sam sa njemackim, pa se necu truditi da "prevodim". Ako se nekom boljem poznavaocu jezika da, zamolio bih da prevede :) .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

@cmmon

Koliko sam ja upratio ti se prevashodno interesujes za jaknu za suho vrijeme?

Preporucio bih ti onda neku koza/mesh kombinaciju sa vadljivom postavom za hladnije dane.

Takva jakna ima na ramenima, laktovima, podlakticama, ledjima i kukovima kozu (i protektore),

Ostalo je mesh. Sa postavom nema zime, bez postave ugodno pirka.

Uz nju, kupis i jednu najlonsku kabanicu koja stane ispod sica i to je to.

Samo pazi, nije dobra za jako niske temperature jako dugo.

 

Ako hoces nesto za kisu, zimu, ljeto, mjesec, mars i ostalo, onda uzmi GoreTex textilnu jaknu. Samo znaj da je to ipak kompromis.

Kad izvadis postavu onda flaprce, ali za zimu i kisu nema bolje.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Backa Topola ili tu negde
  • Motocikl: Honda cbf600s

@cmmon

Koliko sam ja upratio ti se prevashodno interesujes za jaknu za suho vrijeme?

Preporucio bih ti onda neku koza/mesh kombinaciju sa vadljivom postavom za hladnije dane.

Takva jakna ima na ramenima, laktovima, podlakticama, ledjima i kukovima kozu (i protektore),

Ostalo je mesh. Sa postavom nema zime, bez postave ugodno pirka.

Uz nju, kupis i jednu najlonsku kabanicu koja stane ispod sica i to je to.

Samo pazi, nije dobra za jako niske temperature jako dugo.

 

Ako hoces nesto za kisu, zimu, ljeto, mjesec, mars i ostalo, onda uzmi GoreTex textilnu jaknu. Samo znaj da je to ipak kompromis.

Kad izvadis postavu onda flaprce, ali za zimu i kisu nema bolje.

 

 

Da,prevashodno za leto,ne vozim vise kada je hladno, osim ako bas moram.Sad cu da lupim i ostanem ziva -GoreTex je membrana koja je ugradjena u jaknu, ne skida se ? U tom slucaju bi trebalo da uzmem velicinu koja mi je knap bez postave i nosim je tako,bez flaprcanja :)

Ova kombinacija koza/mesh isto zvuci interesantno,imas neki link da vidim na netu ? pozzz

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Bijelo je koza. Crno je mesh. Ova ima i neku membranu protiv kise, ali generalno gledano nista bez kabanice.

Potrazi "leather mesh moto jacket" ili tako nekako na googletu. :zdravo:

 

Jack%20Phoenix%20wit.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1088 postova
  • Lokacija: Jagodina,Serbia

Mislim da nije pametno kupovati polovnu opremu koja ima u sebi aktivne membrane. Ko moze da ti garantuje u kakvom je stanju membrana u polovnoj odeci? Dovoljno je jedno/dva pranja sa omeksivacem i cao.

E sad ja imam gore-tex jaknu ali kada su velike vrucine I kada vozim deonice gde brzina nije preko 100, vise volim da nosim jaknu u kombinaciji textil/mash.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Backa Topola ili tu negde
  • Motocikl: Honda cbf600s

Malo upozorenje kad kupis jaku sa nekom membranom:

Nemoj prati obicnim sapunima, deterdzentima i sredstvima za pranje!

Postoje posebna sredstva za pranje koja odrzavju propustnost membrane inace ce biti kao da na sebi imas najlonski dzak.

Obicna sredstva za pranje samo zapuse membranu.

 

 

Ovo je bas koristan savet samo nikako da pohvatam sve konce,procesljala sam forum, ima 79 strana o moto opremi,pa jos lutam.

U jednom threadu stoji ovo :

 

-pre pranja dobro iščetkati prljavšinu- insekte iz materijala

-prati možeš u veš mašini na temperaturi 30°C

-koristiti sredstva namenjena pranju tih artikala, korištenjem običnih deterđenata gubi se efekat impregnacije

-ne koristiti omekšivać

-što manje centrifugirati, sušiti na ''prirodno''

-osušenu odeču po mogučnosti još dodatno impregnirati sa impregnacijskim sprejem

 

Sredstva namenjena pranju tih artikala - sta je to tacno, dodaje se u vodu/ves masinu umesto klasicnog deterdzenta ?

Da li je sve jedno gde/sta nabavim ili postoje odredjeni za svaku vrstu membrane ?

 

Na kraju, ako nabavim jaknu sa goretex membranom, koja je ugradjena u nju,ne skida se posebno,mogu je potopiti u mlaku vodu sa ovim sredstvom, iscetkati, isprati i to je to ?

 

Tja, zensko a pita momke za savete u vezi pranja...kud ce ovaj svet :nanana::moto3:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6350 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Na kraju, ako nabavim jaknu sa goretex membranom, koja je ugradjena u nju,ne skida se posebno,mogu je potopiti u mlaku vodu sa ovim sredstvom, iscetkati, isprati i to je to ?

 

To je to :takoje: U masini mi se ne opere lepo, pa uvek jaknu perem rucno, mada je ja i propisno usvinjim na offroadu. Cak i ne koristim specijalna sredstva za goretex (smatram da je to izvikana stvar), perem nekim tecnim deterdzentom za osetljivo rublje (tako pise na etiketi) i nemam nikakvih problema, membrana i dalje radi posao kao prvog dana :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 171 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: XL 1000V

Malo upozorenje kad kupis jaku sa nekom membranom:

Nemoj prati obicnim sapunima, deterdzentima i sredstvima za pranje!

Postoje posebna sredstva za pranje koja odrzavju propustnost membrane inace ce biti kao da na sebi imas najlonski dzak.

Obicna sredstva za pranje samo zapuse membranu.

 

 

Ovo je bas koristan savet samo nikako da pohvatam sve konce,procesljala sam forum, ima 79 strana o moto opremi,pa jos lutam.

U jednom threadu stoji ovo :

 

-pre pranja dobro iščetkati prljavšinu- insekte iz materijala

-prati možeš u veš mašini na temperaturi 30°C

-koristiti sredstva namenjena pranju tih artikala, korištenjem običnih deterđenata gubi se efekat impregnacije

-ne koristiti omekšivać

-što manje centrifugirati, sušiti na ''prirodno''

-osušenu odeču po mogučnosti još dodatno impregnirati sa impregnacijskim sprejem

 

Sredstva namenjena pranju tih artikala - sta je to tacno, dodaje se u vodu/ves masinu umesto klasicnog deterdzenta ?

Da li je sve jedno gde/sta nabavim ili postoje odredjeni za svaku vrstu membrane ?

 

Na kraju, ako nabavim jaknu sa goretex membranom, koja je ugradjena u nju,ne skida se posebno,mogu je potopiti u mlaku vodu sa ovim sredstvom, iscetkati, isprati i to je to ?

 

Tja, zensko a pita momke za savete u vezi pranja...kud ce ovaj svet :nanana::moto3:

 

Odrzavanje odece sa Goretex ili bilo kojom drugom membranom

 

Nema pranja MASINSKI! Ovo je jako bitno, jer ostaci praska za pranje, mogu zapusiti pore u membrani te posle nema sanse da vrsi svoju funkciju. Dok omeksivaci ili izbeljivaci razgradjuju membranu!!!

Nema CENTRIFUGE! Prirodno cedjenje, i nikako agresivno susenje (na radijatoru, susacu, suncu)

POTREBNO je tretirati jaknu (lili pantalone) sredstvom za impregnaciju posle pranja inace ce propustati vodu, tj kisu osim, ako se ne koristi sredstvo koje sluzi kako za pranje, tako i za impregnaciju!

 

Dakle, postupak je sledeci:

Jaknu (ili pantalone) ocetkati da bi se ostranila krupna prljavstina (insekti, blato...) Cetka nesme da bude gruba! ( i ovo je jako vazno, jer ako je gruba, ostetice spoljasnji sloj jakne (ili pantalone) a to ne zelimo )

U kadicu dovoljne velicine da se jakna (ili pantalone) skroz potope, sipati malke vode i tecnost za pranje rastvoriti u vodi.

Sam proces pranja se svodi na ispiranje, nikako trljanje (opet da nebi doslo do ostecenja spoljasnjeg materijala).

Nakon pranja, dolazi ispiranje, takodje mlakom vodom i sve dok vizuelno nema tragova sredstva za pranje.

Nakon toga ostaviti jaknu (ili pantalone) da se ocede, ali ne ne ofinger, nego na nesto sto ravnije moze, da nebi doslo do razvlacenja materijala, nego samo cedjenja (nadam se da ste me shvatili)

Kad se dobro ocedi, onda moze na ofinger. I tako da stoji dok nebude potpuno suvo.

Ako ste uzeli sredstvo za pranje, bez mogucnosti impregnacije, onda treba dokupiti sprej za impregnaciju i ravnomerno isprskati jaknu (ili pantalone) i to je to!

 

Nadam se da sam makar malo pomogao :hej:

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5542 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Mislim da sredstva za impregnaciju impregniraju spoljasnji deo jakne (npr. Corduru), kako bi vec na spoljasnjem delu smanjili propustljivost.

Membrana se ne bi trebala impregnirati.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Backa Topola ili tu negde
  • Motocikl: Honda cbf600s

 

Odrzavanje odece sa Goretex ili bilo kojom drugom membranom/cut

 

Nadam se da sam makar malo pomogao :hej:

 

pomogao si maximalno, radim copy/paste u moje elektronsko tefterce sa raznim receptima :zdravo:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4834 postova
  • Lokacija: Kosjeric
  • Motocikl: enduro

nikada ne bih oprao moje odelo na ovaj nacin na koji je shonsi opisao. ne kazem da covek nije u pravu, naprotiv. tako sam proizvodjac deklarise, ali dobro uprljano odelo nisam mogao tako oprati.

prao sam u masini sa praskom na 40 stepeni, i spoljni deo jakne poceo je da se menja na lose. nekako se ukrutio, plasticni delovi skripaju, itd ...

posle toga kupim tecnost za pranje tih materijala, i situacija se promenila na bolje. uz tecnost dobio i sprej da se naprska materijal posle pranja.

goretex mi je posebno i nikada nisam stavljao u masinu, samo na ruke i mlaka voda sa nekim blagim samponom.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8270 postova

Što se tečnosti za održavanje goretex membrana tiče, svi znamo da su relativno skupe.

 

U tom smislu možda može da pomogne:

 

Ja tečnost za održavanje i čišćenje goretex-a kupujem u ECCO prodavnicama cipela. Oni to prave za cipele (valjda?), ali na tečnosti lepo piše da može da se upotrebi na svim predmetima sa goretex membranom. Šljaka super!

 

Ovih prodavnica ima po Beogradu (ja kupujem u Immocentru). Znam da će sada pitanje - koliko košta? :lol: Jbg, zaboravio sam (kupim po dve bočice i to traje celu sezonu), ali znam da je neki relativni odnos oko 50% od cene po moto radnjama napolju... Kada sam prvi put kupovao pre nekoliko godina analizirao sam sve to, pa od tada ostao samo zaključak, a ja samo svako proleće kupim po dve bočice i teraj :lol:

 

Eto, možda nekom pomogne.

 

PS: Shonsiju se divim na strpljenju i pažnji... :takoje:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 171 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: XL 1000V

Ja radim u prodavnici motopreme pa sam što zbog mušterija, što zbog sebe istraživao razlike u materijalima i naravno samim tim njihovo održavanje. I sam nosim jaknu i pantalone sa membranom, tako da sam iz ličnog iskustva upoznat sa materijom :takoje:

 

Jednu samo napomenu mogu da kazem, iz licnog iskustva

Jakna sa GoreTex membranom - nema bolje - (obavezno obratiti pažnju da jakna ima više luftera, jer za našu klimu, to je više nego potrebno)

Patalone sa GoreTex membranom - nema bolje - (nisu toliko potrebni lufteri, ali ako ih ima, nije na odmet. Ja problem sa znojenjem u njima rešavam aktivnim vešom i vrlo sam zadovoljan)

Čizme sa GoreTex membranom, - može i bolje - (odlične leti, kasno proleće, rana jesen. Po zimi i temp. bližim nuli, obuća je hladna kao led!)

Rukavice sa GoreTex membranom - može i bolje - (identična situacija kao sa čizmama)

 

Što se tiče sredstava za održavanje, koliko ja znam, ima ih u GORA prodavnicama i nije nešto skupo

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 725 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: X8

Ja koristim sredstva druge firme.Obicna sredstva za pranje ce zapusiti membranu.

Realno, ko ce stalno da se smara sa rucnim pranjem takve opreme. Kaciga ima rok trajanja npr 5 god, gume 6god, pa ce valjda posle nekoliko godina doci red na novu jaknu, pantalone ili nece. Ako hoces da sacuvas opremu onda nadji malo vremena.

Da bi se produzio vek trajanja odece sa membranama mora se pridrzavati uputstva proizvodjaca.

http://www.nikwax.co...tselectorV2.php

Treba samo da citas :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • drkadzija, 1224 postova
  • Lokacija: novi sad
  • Motocikl: njemac tisuca za na koleno, talijansko prdekalo za grad, debeli nindza

"Patalone sa GoreTex membranom - nema bolje - (nisu toliko potrebni lufteri, ali ako ih ima, nije na odmet. Ja problem sa znojenjem u njima rešavam aktivnim vešom i vrlo sam zadovoljan)"

Samo se sa ovom konstatacijom ne slažem, mislim da su lufreti i te kako potrebni jer kada mi se butine oznoje pa pantalone zalepe budem nervozan ko sam đavo, a još ako posle zahladni jer je pao mrak, vrata sakla su se u fullu otvorila i svi đavoli su izašli : ).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 171 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: XL 1000V

"Patalone sa GoreTex membranom - nema bolje - (nisu toliko potrebni lufteri, ali ako ih ima, nije na odmet. Ja problem sa znojenjem u njima rešavam aktivnim vešom i vrlo sam zadovoljan)"

 

Samo prenosim moje mišljenje uz način kako ih nosim, što naravno ne znači da je tako ispravno. A da su lufteri potrebni, jesu :aha:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1020 postova
  • Lokacija: Sopot
  • Motocikl: BMW R1200RT Honda VFR 800 v-tec MotoGuzzi falkone NSU SuperMAX Tomos T12

Ja svoj komplet Rukka sa GoreTex membranom perem sredstvom koje preporucuje Rukka,da je jeftino,nije,ali stiti membranu i Armacor materijal.

Takodje imam i rukavice i cizme sa GoreTex membranom,sve preporuke.

Da kupim tu opremu nateralo me je lose iskustvo sa obicnom opremom,dosadilo mi da navlacim kisno odelo,gamasne.........koliko je to dobro govori i to da sam prosle godine u Rumuniji vozio 9 sati po provali oblaka i bio suv.

Po extremnim vrucinama volim da vozim u koznom odelu,navikao sam,mislim da mi je hladovinije.

U stvari to je stvar navike i mogucnosti kupovine.

Polako,bice vremena i mogucnosti kada ces sebi moci priustiti neki komad ozbiljne opreme.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest Dr.Tesla

Simpa Tex je ista stvar kao Gore Tex i netreba nipodastavati Simpa Tex to su posebne firme koje rade samo te membrane i prodaju se u balama bilo koja marka koja sije opremu narucuje membranu koja joj najvise odgovara ili joj je povoljnija:Konkretno Alpinestars naruci par uzoraka razlicitih gorotexa i za koju se odluci narucuje je i fabrika Gore Tex pravi membranu po narudzbini.Tako vam je t neko se odluci za Gore Tex a neko za Simpa Tex a po kvalitetu su isti imaju standarde koje moraju da ispune . :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1088 postova
  • Lokacija: Jagodina,Serbia

Simpa Tex je ista stvar kao Gore Tex i netreba nipodastavati Simpa Tex to su posebne firme koje rade samo te membrane i prodaju se u balama bilo koja marka koja sije opremu narucuje membranu koja joj najvise odgovara ili joj je povoljnija:Konkretno Alpinestars naruci par uzoraka razlicitih gorotexa i za koju se odluci narucuje je i fabrika Gore Tex pravi membranu po narudzbini.Tako vam je t neko se odluci za Gore Tex a neko za Simpa Tex a po kvalitetu su isti imaju standarde koje moraju da ispune . :takoje:

 

 

Da. Jos ce neko da kaze da su i TressPass-tex i Gore-Tex isti :lol:

 

I sam Gore-Tex je razlicitog kvaliteta u odnosu na to koliki mu je kapacitet propustljivosti. Imas pantalone od 10.000 din a imas i od 40.000 din...i oba para su od Gore-Texa. A nije razlika u tome sto su ove skuplje noviji model :zvizduk:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8270 postova

Uglavnom razlika potiče od površine upotrebljenog gore-texa.

 

Npr. RUkka celo odelo je od goretex-a. BMW RP ili Revit Defender (ok, ok nije uporedivo ;)) je sa otklonjivom postavom celom površinom. Ostala odela su uglavnom sa pojedinim površinama (većim ili manjim) od gore-texa. Cena i funkcionalnost takođe idu tim redosledom...

 

Slična priča i kod obuće...

 

Inače, gore-tex je jedno tri koplja ispred ostalih polupropusnih membrana i to je prosto činjenica...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBF1000FA

Hajde da prvo sve te razlicite membrane ne nazivamo pogresno "goroteks".

"Gore Tex" je zasticeno ime za vrstu membrane koju je razvila americka firma W. L. Gore & Associates, Inc. I to je to. Nazivati druge vrste membrana "goroteksom", sa jasnom aluzijom na "Gore Tex", ljude dovodi u zabludu. Vec su se kod nas pojavili trgovci koji moto opremu, koja ima ugradjenu neku vodo- i vetronepropusnu membranu (losijih karakteristika i naravno mnogo nize cene) nekog drugog proizvodjaca, nazivaju "goroteksom", sto se granici sa prevarom.

 

SympaTex-membrana je nemacki proizvod tj. izum i po svojim karakteristikama ne zaostaje za Gore-Texom.

 

Inace, SympaTex i Gore-Tex se razlikuju po nacinu na koji transportuju vlagu ka spolja: Gore-Tex to cini kroz pore, dok SympaTex-membrana nema pore - hidrofilni elementi membrane (oni koji privlace vodu) upijaju vlagu od tela i isparavanjem je prebacuju u spoljnu okolinu.

 

SympaTex ima prednost sto nema pore koje mogu da se ostete ili zapuse, a istovremeno je i najtanja membrana od svih.

 

Molim razne "sveznalice" da me zaobidju s komentarima tipa "vidi ovaj ekspert" ili "pravi se da sve zna". Nisam ekspert, a nisam ni ja sveznalica, ali sam se potrudio da o ovim materijalima nesto procitam i informisem se, a ne da razvijam sopstvene teorije i sirim nebuloze.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1088 postova
  • Lokacija: Jagodina,Serbia

@ Severian

 

Ne zavisi samo od povrsine koju G-T prekriva vec i od kvaliteta istog.

 

@ Unas

 

Vidi druze,ja ne sumnjam da si mnoge sitne knjige procitao o ovim materijalima jer su ti neki zakljucci apsolutno tacni. Medjutim ima i nekih stvari koje si preskocio. Elem,G-T se pravi razlicitih kvaliteta tako da ne mozes da prosto uzmes ta dva materijala i da ih uporedjujes. Oba ova materijala imaju dve osnovne uloge. A to su da ne pustaju vodu unutra a da izbacuju vodu napolje. Naravno,postoje i jedinice mere kojima se standardizuje kvalitet odredjenog materijala. E sad da ne bi duzio pricu jer ima JAKO DOBRA tema na forumu o tome,samo cu da te zamolim da mi nadjes jaknu sa Sympatexom koja ima vrednost disuceg sloja od 40.000 mm na kvadratni metar za 24h.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja