Jump to content

Moto Zajednica

Honda Dizel 400ccm

Recommended Posts

  • Super heavyweight, 641 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: BMW F700 GS

Do sada je kolko ja znam od dizel agregata bio samo Neander dizel motocikl koji je bio preskup i preglomazan http://www.neander-motors.com/motorcycle.html, a sada se i Honda upusta u slicne projekte za pocetak u Indiji gde bi trebalo da ima i najvise kupaca.

 

Novi Hero Honda Diesel Motocikl 400ccm ima prosecnu potrosnju od 30 KM po litri. S obzirom na tezinu motora, potrošnja goriva je vise nego racionalna. Novi Hero Honda Diesel 400 ima rezervoar goriva kapaciteta 17 litara. Rezerva obuzvata dodatnih 3,5 litara.

 

Bas bih voleo da cujem kako Akrapovici zvuce na ovom dizel sokocalu :moto3:

aqzbL_herohondadiesel400.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

hCFlr_ce78d1da254c0843eb23951.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

rBWLG_2010herohondakarizma.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

 

Tehničke specifikacije

 

* Zapremina: 400 cc

* Motor: četverotaktni, zrakom hlađen, DFI (direktno ubrizgavanje goriva)

* Max snaga: 30 KS

* Menjač: šesto stepeni ručni menjač

* Kapacitet rezervoara za gorivo: 17 litara

* Rezerva: 3,5 litara

* Kilometraža: 3,3 l na 100 km

* Paljenje: Ja / Električni start

* Prednja kočnica: Disk

* Stražnja kočnica: Disk

* Gorivo gauge: Digital

 

 

http://hello-engineers.blogspot.com/2012/01/finally-diesel-bikes-in-india-hero.html

http://www.indiweb.in/automobile/hero-honda-diesel-400-bike-specs-price-in-india/

http://priceinfoworld.com/bike/hero-honda-diesel-400-price

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Do sada je kolko ja znam od dizel agregata bio samo Neander dizel motocikl koji je bio preskup i preglomazan

 

Pogrešno druže, ako smem malu ispravku.....dizel motocikli se več odavno proizvode a Honda samo trčkara za njima. Proizvodi jih i kawasaki (za vojnu upotrebu naravno) i Royal Einfield za sve upotrebe. I može se kupiti i u Evropi i ima manju potrošnju od Honde....Mogu se kupiti i razni dodaci za te motore (plugovi,itd...),pošto jih ponegde u Indiji još uvek koriste kao poljoprivredne mašine

 

KLIK OVDE i OVDE.....to su noviji modeli koji moraju da zadovoljavaju neke norme o zagađivanju.......stariji modeli su bili 325 i 500 kubika, koji se još uvek proizvode i prodaju.

Legenda od motora i odmah bi ga kupio da sam u mogučnosti....zamisli da za 15 eura potrošim nafte od Ljubljane do Beograda. I usto ne treba da brinem da me zaustavi presretač na autoputu zbog prebrze vožnje....:moto3:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ENDURO, 1344 postova
  • Lokacija: Vrčin
  • Motocikl: Honda XR600R

Na drugoj slici se jasno vidi kabl od svećice :)

 

Hmm, potrošnja od 3.5 litre i nije nešto spektakularno, benzinci iste zapremine mogu da troše isto toliko :neznam:

 

Ali verujem da ima ogroman obrtni momenat, što je veliki plus.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Super heavyweight, 641 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: BMW F700 GS

Ove gore slike su Hero Honde 125 i 225 ccm cetvorotaktnih benzinaca koje se pretezno koriste u Indiji i u kojima ce se po najavi proizvodjaca t.j ove dve gigantske kompanije ubacivati novi dizel agregat od 400 ccm i tridesetak KS.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBF1000FA

neko sa grdno nasalio s ovim, pa lepo se vidi da ima svecicu :jee: kakav bre dizel :lol:

:staa::lud::zbunjen::stabre::staa2:

 

Za razliku od ove provale, evo jednog pravog dizel motocikla - "Sommer 462" istoimenog nemackog proizvodjaca, bolje reci manufakture, koji se u malim serijama proizvodi od 2002 . Kao baza je posluzio indijski ("zivi fosil" :lol: ) "Royal Enfield" u koji se ugradjuje moderan dizel agregat nemackog (bavarskog) proizvodjaca HATZ od 462 ccm i 11 ks, potrosnja je maks. 2,5 litara, prosecno 2l/100 km. Do sada je prodato oko 300 komada, 2011. su uradjena nova poboljsanja. Kao retro motocikl iz 50-ih izgleda sasvim o.k.

 

462-2011-01.jpg

 

 

Koga interesuje, evo linka: Sommer

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBF1000FA

Do sada je kolko ja znam od dizel agregata bio samo Neander dizel motocikl koji je bio preskup i preglomazan

 

Pogrešno druže, ako smem malu ispravku.....dizel motocikli se več odavno proizvode a Honda samo trčkara za njima. Proizvodi jih i kawasaki (za vojnu upotrebu naravno) i Royal Einfield za sve upotrebe. I može se kupiti i u Evropi i ima manju potrošnju od Honde....Mogu se kupiti i razni dodaci za te motore (plugovi,itd...),pošto jih ponegde u Indiji još uvek koriste kao poljoprivredne mašine

 

KLIK OVDE i OVDE.....to su noviji modeli koji moraju da zadovoljavaju neke norme o zagađivanju.......stariji modeli su bili 325 i 500 kubika, koji se još uvek proizvode i prodaju.

Legenda od motora i odmah bi ga kupio da sam u mogučnosti....zamisli da za 15 eura potrošim nafte od Ljubljane do Beograda. I usto ne treba da brinem da me zaustavi presretač na autoputu zbog prebrze vožnje....:moto3:

 

Hehe, pretece me fant... :lol: Dokaz da je tema interesantna :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Do sada je kolko ja znam od dizel agregata bio samo Neander dizel motocikl koji je bio preskup i preglomazan

 

Pogrešno druže, ako smem malu ispravku.....dizel motocikli se več odavno proizvode a Honda samo trčkara za njima. Proizvodi jih i kawasaki (za vojnu upotrebu naravno) i Royal Einfield za sve upotrebe. I može se kupiti i u Evropi i ima manju potrošnju od Honde....Mogu se kupiti i razni dodaci za te motore (plugovi,itd...),pošto jih ponegde u Indiji još uvek koriste kao poljoprivredne mašine

 

KLIK OVDE i OVDE.....to su noviji modeli koji moraju da zadovoljavaju neke norme o zagađivanju.......stariji modeli su bili 325 i 500 kubika, koji se još uvek proizvode i prodaju.

Legenda od motora i odmah bi ga kupio da sam u mogučnosti....zamisli da za 15 eura potrošim nafte od Ljubljane do Beograda. I usto ne treba da brinem da me zaustavi presretač na autoputu zbog prebrze vožnje....:moto3:

 

Hehe, pretece me fant... :lol: Dokaz da je tema interesantna :zdravo:

 

meni je interesantan motor...ali onaj originalni dizel Royal Einfield od 325 ili 500 kubika. Jednom davno sam video uživo Royalovog dizela od 500 kubika sa kojim je došao jedan nemac u Sloveniju i bio mi je stvarno fascinantan motor. taj nemac je išao po njega u Indiju kako mi je ispričao......jednoga dana ako bude para...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBF1000FA

meni je interesantan motor...ali onaj originalni dizel Royal Einfield od 325 ili 500 kubika. Jednom davno sam video uživo Royalovog dizela od 500 kubika sa kojim je došao jedan nemac u Sloveniju i bio mi je stvarno fascinantan motor. taj nemac je išao po njega u Indiju kako mi je ispričao......jednoga dana ako bude para...

 

325 je sa 7 ks preslab, mislim da sam negde procitao da je "Royal Enfield" jos pre nekoliko godina obustavio prodaju, nisam siguran da li samo u Evropi ili generalno :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Super heavyweight, 641 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: BMW F700 GS

Auuuuuuuuuuuu , sta ga je dizel motocikala kod nas , ima da se saplicemo od njih jos malo , sta ga je znalaca na ovom forumu isto ko i dizel motocikala :nanana:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBF1000FA

Auuuuuuuuuuuu , sta ga je dizel motocikala kod nas , ima da se saplicemo od njih jos malo , sta ga je znalaca na ovom forumu isto ko i dizel motocikala :nanana:

 

A ti si "znalac" za broj dizel motocikala kod nas, "znalac" za saplitanje o dizel motocikle i "znalac" znalaca na ovom forumu!!!

:nanana: :nanana: :nanana: :nanana: :nanana:

:zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

http://www.nacionalnaklasa.com/content/view/6329/8/

 

 

Dizel pogonjeni motocikl T-800 CDI će se proizvesti u maloj seriji od 150 jedinica, ali će se ta brojka uvećati ukoliko bude bilo dovoljno potražnje od strane kupaca. Proizvođač je već najavio planove za proširenje proizvodnih kapaciteta, koji bi naredne godine omogućili pet puta veći obim proizvodnje.

 

Dizel motor je baziran na motoru korišćenom u Smart ForTwo, a otud i simptomatični naziv 800 CDI. Snaga je deklarisana na 45KS, dok je obrtni momenat 110Nm u rasponu od 1800 do 4500 obrtaja.

 

Ram je potpuno nov, posebno dizajniran za smeštanje dizel agregata u njega. Pored toga, ram je tako projektovan da mala kompanija, poput EVA, može da ga proizvodi bez finansijskog opterećenja. Komponente na motociklu su vrhunskog kvaliteta, koje isporučuju poznate kompanije za proizvodnju komponenti - Brembo kočnice, WP ogibljenje, Excel točkovi...

 

 

 

09eva_track800cdi1.jpg

 

 

mada su i svedjani nesto pravili al koj sad da se seti ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBF1000FA

Evo sta kazu u motoreviji o prvom serijskom dizel motociklu strucnjaci :

 

http://www.motorevij...ucnost_na_dizel

 

ili ce nasi znalci i to da pobiju , kao i teoriju o nastanku coveka :nanana:

 

Ocigledno nije prvi serijski dizel motocikl. A u svoj euforiji su se malo zaneli oko velicanja (niske) potrosnje: "...Najviša trackova brzina je 175 km/h, a potrošnja se kreće oko 2,5 litara na 100 km, što je trećina potrošnje benzinskog motora u toj klasi motocikla.." (citat)

 

Posto su ga par recenica ranije poredili sa Stromom 650, hajde da vidimo koliko Suzuki stvarno trosi: Na uporednom testu ("Motorrad" -a, gde su konkurenti bili F650GS Twin i Honda Transalp) iz septembra 2011. V-Stromu 650 je na magistralnom putu, pri umerenom tempu, izmerena prosecna potrosnja od 3,6 litara i to sa sva 3 kofera.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

 

Posto su ga par recenica ranije poredili sa Stromom 650, hajde da vidimo koliko Suzuki stvarno trosi: Na uporednom testu ("Motorrad" -a, gde su konkurenti bili F650GS Twin i Honda Transalp) iz septembra 2011. V-Stromu 650 je na magistralnom putu, pri umerenom tempu, izmerena prosecna potrosnja od 3,6 litara i to sa sva 3 kofera.

 

Umeren tempo bi bio oko 80 km/h nizbrdo?

Moj apenac je trosio 2+ litre.

 

Dizel je dosta jeftiniji od benzina. Cak i ako uzmemo taj bizaran podatak da Strom trosi 3.6 litara opet dizel ispadne duplo jeftiniji (bar ovdje kod mene):

3.6 * 1.7 = 6.1 eura/100km benzin

2.5 * 1.4 = 3.5 eura/100km dizel

 

Jedina caka je i da je tih 2,5 l/100 vjerovatno takodje ostvarivo samo na toj magicnoj "umerenoj" brzini. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6315 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Dizeli su mnogo manje osetljivi na gasiranje i kreni-stani voznju od benzinca i potrosnja im mnogo manje varira, tako da tih 2,5 lit neka bude i 3,5 pri max maltretiranju (preko toga ne verujem da moze), opet je jeftinija voznja od bilo kog benzinca.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 336 postova
  • Lokacija: Čelarevo
  • Motocikl: BMW 1150 GS

Kod nas je Euro dizel skuplji od benzina a neverujem da ce u nove agregate ici lozika ili D2 mada D2 nece ni biti u skorije vreme.

Bojim se da se sa tim motorima a u nasim uslovima eksploatacije dobiju smrdljive ruke i masne pantalone.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBF1000FA

@GhostMile

Žao mi je, ali apn-ac nije nikakav reper, nećemo se vraćati zastareloj tehnologiji 70-ih i to još 2-taktnoj :/. Zašto ti je taj podatak oko potrošnje "bizaran"? Dobro podešen, moderan agregat srednje kubikaže je mali potrošač, verovao ti ili ne. Za potrošnju Stroma im apsolutno verujem, na magistralnom putu i moj GS Twin troši ispod 4 litra, ali ipak nešto više od Stroma. Moje iskustvo se poklapa sa navodima iz testa. I naravno da to nije vožnja samo nizbrdo, znaš to i sam, ali voliš da karikiraš.

A pošto voliš da računaš... koliko kilometara bi morao da pređeš da bi ti se investicija od min. 17.500 Eura isplatila? Naravno, u odnosu na Stroma. A i jednom i drugom bih dodao po bar po 1,5 litara kao neku realnu srednju potrošnju!

 

@aca-pn

Bilo bi lepo da je samo 1 litar.

 

A zašto se dizel-koncept kod motocikala nikad nije primio? Zbog nečijeg lobija? Svetske zavere? Da ostanemo na ovom primeru E.V.A track T-800 CDI: Pa ko će da da 17.500 Evra za ovu skalameriju od bar 250kg i 50ks čija je trenutno jedina prednost niža potrošnja i navodno nešto niži troškovi održavanja? Ovde mi je onaj "Sommer 465" ili kako se već zove, sa 11ks u retro-fazonu, mnogo privlačniji model.

 

Dok god se iz dizel agregata ne bude moglo izvući više snage pri manjoj zapremini i masi, a da se zadrže najbitnije karakteristike kao što su visoki obrtni momenat, niža potrošnja i veća dugovečnost, neće biti ni neke veće masovnosti. Ako i kada se to i dogodi, masovna produkcija od strane velikih svetskih proizvođača će se pobrinuti da i cene budu niže. Bar se tome nadam :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Ma apenac je tu zbog malenkosti (50ccm).

Moguce je da je to tako, ja stvarno ne mogu da tvrdim, posto nista novije od 5 godina ne vozim.

Inace me izgleda tjera neka zla sudbina po pitanju potrosnje.

 

Moj 5 godina star kangoo 11 litara (plina) 1.6 16v

Mog prijatelja 12 godina stara Omega 8 litara (benzina) 2.0 16v Karavan (vise lici na tenk)

 

Moj 25 godina star pezo 205 dizel bez turba 5,5 litara, a "svima ostalima" trosi ispod 5. (cak ga i ne pritiscem preko 120 i 95% je autoput)

 

Moj GS500 (Suzuki twin) je trosio oko 6-7 litara....bem li ga...

 

Mozda ja ne znam da vozim ekonomicno. Zato mi to zvuci bizarno.

 

Track-a sam izracunao milion puta i najoptimisticnije mi ispada nekih 5-6 godina da se isplati (po 40.000 km godisnje).

Tako da nista od toga jos...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Постоји и онај дизел америчких маринаца, од касапљених Кава КЛР.

 

L_USMC.jpg

 

HDT М-1030M1

Маринац дизелаш

 

Мотоцикли су се у армијама широм света користили готово од њиховог појављивања па до данашњих дана. Међутим, од завршетка Другог светског рата на овамо запажа се да дизел истискује бензин као погонско гориво војних возила. Било је само питање времена када ће се у наоружање неке армије бити усвојен неки мотоцикл погоњен дизел горивом.

 

Како све армије света теже ка унификацији свега што користе, ни мотоцикли нису били изузетак. Када су двоточкаши у питању, показало се да је највећи изазов испуњавање принципа „једна армија – једно гориво“. Пошто је деценијама уназад то „једно гориво“ – дизел, пред конструкторе мотоцикала постављен је нимало лак задатак конструисања довољно компактног дизел мотора за уградњу на мотоцикл који „по опису радног места“ мора да буде довољно лаган и агилан. Током више од пола века било је покушаја уградње дизел мотора на мотоцикл и сви они били су у најбољем случају тек делимично успешни. У суштини, то није било довољно добро, а ни ценом исплативо, да би се нека велика компанија упустила у серијску производњу за цивилно тржиште – за војно још мање. Појмови, на једној страни - „дизел мотор“ и на другој - „компактан“, „агилан“, „лаган“ тешко је било употребити у једној реченици, али током протеклих двадесетак година и сами смо сведоци великих иновација код дизел мотора: пораста литарске снаге, ширег радног опсега, смањивање масе мотора и вибрација који они производе...

 

У НАТО-у је 1984. године као дугорочан циљ постављено увођење у употребу мотоцикла на дизел гориво, управо да би се изашло у сусрет испуњавања принципа „једна армија – једно гориво“, тачније - поједноставила и олакшала логистичка подршка (директива америчког министарства одбране 4140.25). Имплементацију тог концепта америчка морнарица најавила је још 1997. године, по којој би од 2005. требало да престану испоруке свих врста моторних бензина, да би се све свело само на дизел или керозин. Два изузетка за које су војни кругови од тражили алтернативе били су мали електро-агрегати и мотоцикли. Испоручиоци електро-генератора веома брзо су изашли са алтернативама које за погон користе дизел гориво, али је са мотоциклима ишло теже.

Из тог је разлога америки марински корпус (USMC), као последње решење, позвао компаније заинтересоване за развој дизел мотоцикла, да им предоче своје пројекте. Предлог маринског корпуса био је да они преузму финансирање једног од понуђених пројеката мотоцикла који користи дизел гориво (алтернативно – керозин). На тај позив одазвало се четрдесетак компанија, а марински корпус у ужи избор одабрао је две: једну компанију из Оклахоме и „Hayes Diversified Technologies“ (HDT). После оцењивања оба пројекта, одабран је само онај HDT-ов за следeћу фазу која је предвиђала испоруку 15 мотоцикала са дизел мотором.

 

Сама компанија „Hayes Diversified Technologies“ налази се у калифорнијској пустињи, у месту Хеспирија и од 1961. године за америчку одбрамбену и аеронаутичку индустрију производила је електромагнетне прекидаче и релеје. У свет мотоцикала компанија је ушла још почетком '70. година као продавац теренских мотоцикала КТМ у САД, а потом и као произвођач висококвалитетних компоненти ослањања и мотора којима са којима су учествовали у спортским такмичењима., Власник компаније, Фред Хејз и његови синови већ више од 30 година, тачније од 1980. године, за војне наручиоце конвертују Кавасакије KLR 250, а касније и KLR 650 и до сада су широм света испоручили око 2500 тако конвертованих мотоцикала.

 

HDT-ов дизел мотора резултат је технолошког партнерства компаније са британским универзитетом Кренфилд из грофовије Бедфордшир. Мотор је конструисао Стјуарт МекГиган у сарадњи са Џоном Крокером према војним захтевима америчких и НАТО снага за употребу универзалног горива. Изазов који се поставио пред њих је конструисање довољно лаког и снажног мотора чији би радни опсег задовољио потребе тактичког возила за армију.

Компанија HDT је први део те прве фазе завршила у мају 2001. године, када је приказан први дизел мотор посебно конструисан за употребу на мотоциклу. Мотоцикл са тим мотором превазишао је сва очекивања специјализованих медија и војних кругова, што је за компанију било веома позитивно - интерес за овај мотоцикл постоји код армија САД, Велике Британије и других НАТО савезника. Друга фаза пројекта завршена је у септембру исте године испитивањем девет мотоцикала на терену, а трећа фаза била је испорука 522 мотоцикла америчком маринском корпусу.

 

Новинари америчког часописа "Моторсајклист" имали су прилику да направе краћи тест М-1030М1 и својим читаоцима пренесу неке своје прве утиске. По њиховим речима, када се зајаши М1030, положај је исти као на страндардном KLR-у, све док се не покрене стартер (разуме се, уз претходно класично дизелско предгрејање). Мотор се оглашава за дизеле уобичајеним спорим клопањањем све док се не загреје. Одзив на гас је спор и мотору треба две-три секунде да се одазове из ниских обртаја, што се и може очекивати од атмосферског дизела. Пречник и ход клипа нису по старим узусима конструисања дизел (дугоходних) мотора – пречник клипа је 90 мм, а ход 94 мм, тако да део његове "љености" не лежи ту. Масивнији замајац утиче на стил вожње: када се заврти, свако отпуштање полуге спојнице изазива тренутан полазак, па се треба навићи на то. Та комбинација мотора који оклева и масивног замајца тражи навикавање на "лењост" некарактеристичну за мотоцикле, као и "хватања ритма", али када М-1030М1 крене – кренуо је. Без напрезања може да крстари брзином око 130 км/ч, а ослањање је подешено за удобну вожњу. Из HDT тврде да њихов мотоцикл при брзини од око 90 км/ч троши неких 2,6 литара дизела на 100 км пута, што уз резервоар од 16 литара даје аутономију од више од 600 километара.

 

И поред тога што сваки бољи познавалац мотоцикала у овом небичном мотоциклу препознаје „Кавасаки“ KLR 650, HDT-ов модел 1030М1 ипак није његова проста конверзија. За HDT-ов мотор употребљени су неки делови стандардног KLR 650 – погон вентила, спојница и мењач, док су нови ливено алуминијумско кућиште мотора, цилиндар, клип, клипњача, коленасто вратило, масиван замајац (то по правилу захтевају дизел мотори), глава цилиндра и промењен је преносни однос примарне трансмисије. Радни дијапазон мотора је од 1500 до 6500-7000 о/мин, када пумпа престаје да даје гориво (cut-off), мада је примећено да тек на више од 4000 о/мин мотор "живне" и подсети на мотор погоњен бензином. За свој погон мотор може да користи комерцијално дизел гориво (од обичног Д2 до оног са ниским садржајем сумпора), дизел по војним страндардима, био-дизел, керозин (Jet proppelant - JP-4, JP-5 и JP-8 ). Тест возачи запазили су и то да је мотоцикл за нијансу „вибрантнији“ од свог бензинског рођака, али не толико да то смета на дужем путу. До сада је мотор био без балансног вратила у циљу поједностављења конструкције и задржавања мале масе, али су из HDT-а за наредне испоруке најавили моторе са балансним вратилима и електронским убризгавањем горива, као и увођење 6-степеног мењача, што би наводно "испеглало" криву развоја снаге и обртног момента, повећало максималну брзину на око 175 км/ч и смањило потрошњу на 2,15 литара на 100 км пређеног пута.

 

Осим самог срца мотоцикла - мотора, у односу на стандардни KLR 650, на М-1030М1 стандардно ослањање замењено је за издржљивије: позади је „Нолинов“ Ј6 моноамортизер, а штапови предње виљушке су добили тврђе опруге и промењени су вентили уља у амортизерима. Потом је светлосно сигнална опрема прилагођена војним стандардима, постављен полиетиленски резервоар повећаног капацитета, заштитници за руке на управљачу, као и мањи број ситнијих модификација на мотоциклу.

 

HDT је израдио и цивилну верзију овог дизел мотоцикла на бази „Кавасаки“ KLR 650, модела за 2008. годину. Тај модел, осим рафиниранијег дизајна и орјентисаности на страну комфорнијег путовања по асфалтним путевима, има резервоар запремине 23 литра, што мотоциклу даје више него изврсну аутономију. На жалост, скромни производни капацитети HDT-a поред војних наруџбина, тренутно нису у стању да подмире потражњу са цивилног тржишта и таква ситуације остаће све док се не смање војне наруџбине или неко уложи новчана средства у фабрику. На крају, поставља се и питање цене М-1030М1. Из фабрике наводе да је она већа за 20-30% од конвенционалних мотоцикала те категорије, па ако се зна да стандардни „Кавасаки“ на америчком тржишту кошта око 6.000 долара, није тешко добити оквирну цену овог интересантног мотоцикла.

 

post-3975-0-50016300-1327027423_thumb.jpg

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja