Jump to content

Moto Zajednica

Scottoiler sistem za podmazivanje lanca

Recommended Posts

  • www.markone-pegaz.rs, 2426 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!
On 8/23/2024 at 10:24 AM, Libero said:

@markone Mislim da je ovo jedan od glavnih uzročnika nepravilnog rada. Čitajući postove, stekao sam utisak da se nema dovoljno strpljenja za pravilno podešavanje i ulaženje u detalje.

Ono što znam iz ličnog iskustva stečenog za 11 godina upotrebe na AT je da može da se koristi i drugo ulje sem originala. Ja sam koristio SAE90 i imao odlično podmazivanje. Scottoiler mi je bio namešten na dohvat ruke (ispred kormana, pored satova) i uvek sam mogao da dodam ili smanjim ulje zavisno od potrebe (kiša, off road, velika vrućina...)

Odličan sistem, olakšava život...

 

SAE 90 nije mazivo za Scottoiler i on nije predviđen da radi sa SAE90 ili bilo kojim drugim mazivom, osim sa Scottoiler mazivima.

 

Možda si ti zadovoljan i ne očekuješ ništa bolje, ali to nije tako zamišljeno. Jer sistem nije zamišljen samo da podmazuje već ujedno i da čisti lančanike i lanac.

 

Ako pričamo o vSystemu (vakuumski sistem), zamišljeno je da se postavi negde gde nije na dohvat ruke, ali se lako dohvati ako treba (najčešće ispod sedišta, ili neke plastike koja se lako skid ako treba...

 

Zatim, podesi se jednom, bez obzira na vremenske uslove. Kratak prolazak kroz kišu se ne računa. Ništa ne znači i zbog toga ne treba dirati podešavanje. Jedino se podešava (malo jači protok) ako je u najavi kiša koja ne prestaje danima i za to vreme se prelazi neka kilometraža od 300-400km dnevno. Jedan dan kiše od 400km ne znači ništa i ne treba da se dira.

 

Mazivo je tako zamišljeno i na kraju napravljeno da odgovora sistemu na taj način da ujedno i ČISTI i podmazuje lančanike i lanac. Kada je dobro podešen (što nije teško, ali treba par podešavanja pre nego što se "zakuca"), lanac je blago mastan (da ne kažem "vlažan") i okolina je čista. U tom slučaju, mazivo se automatski (tome i služi) nanosi na lanac u malim količinama, a mikroskopsKi višak odmah i otpadne sa lanca zajedno sa prašinom/prljavštinom. Na taj način ne stižu da se prave prljave i masne naslage i lanac je UVEK čist, kao i okolina (felna i guma). Ako je bilo šta masno i prljavo, sistem nije dobro postavljen i/ili podešen.

 

Dakle, SAE90 nije dobro rešenje jer ne omogućava automatsko čišćenje, već samo podmazivanje koje naliva ulje na masnu i prljavu površinu koja šmirgla lančanike i tegli lanac. Kao kada koristite samo sprej za pomazivanje, a pre toga ne očistite detaljno lanac. Lanac i lančanici se na taj način i dalje habaju. Možda manje nego kada s ene održavaju uopšte ili sa klasičnim sprejevima, ali mnogo više nego sa pravilno postavljenim i podešenim Scottoiler sistemom.

 

 

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MiNistrY oF SillY WaLkS, 2096 postova
Pre 7 sati, markone je napisao:

''SAE 90 nije mazivo za Scottoiler i on nije predviđen da radi sa SAE90 ili bilo kojim drugim mazivom, osim sa Scottoiler mazivima.

(*Naravno da nije, treba prodavati proizvođačko ulje)

 

Možda si ti zadovoljan i ne očekuješ ništa bolje, ali to nije tako zamišljeno. Jer sistem nije zamišljen samo da podmazuje već ujedno i da čisti lančanike i lanac.''

 

* Mislim da si malo preterao sa tvrdnjom o nečemu u čemu nisi učestvovao na mom motoru, mom lancu, mojim lančanicima, nisi imao uvid... Sistem sam koristio punih 11 godina, vozio i off i on, tvrdim da SAE90 u kombinaciji sa Scottoiler-om odlično pere lanac i lančanike...

 

''Dakle, SAE90 nije dobro rešenje jer ne omogućava automatsko čišćenje, već samo podmazivanje koje naliva ulje na masnu i prljavu površinu koja šmirgla lančanike i tegli lanac. Kao kada koristite samo sprej za pomazivanje, a pre toga ne očistite detaljno lanac. Lanac i lančanici se na taj način i dalje habaju. Možda manje nego kada s ene održavaju uopšte ili sa klasičnim sprejevima, ali mnogo više nego sa pravilno postavljenim i podešenim Scottoiler sistemom.''

 

* Izvini, slažemo se da se ne slažemo...

 

 

Što se podmazivanja lanca tiče, iz nekog razloga verujem Hondi i njenom manualu:

 

NLXSna2.jpg

Promenio član Libero
  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 158 postova
  • Motocikl: Dl 650/22
pre 28 minuta, Libero je napisao:

Što se podmazivanja lanca tiče, iz nekog razloga verujem Hondi i njenom manualu:

 

NLXSna2.jpg

Suzuki u upustvu za dl650 isto kaže, samo na 900km, sae90

Ja prezadovoljan, mnogo manje abrazivno od svakog spreja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 8 postova
Pre 11 sati, Libero je napisao:

Što se podmazivanja lanca tiče, iz nekog razloga verujem Hondi i njenom manualu:

100 % se slažem. I ja koristim sae 90 ali ne na Scotoileru nego na nečemu što sam sam pravio.

Dakle,imam home made podmazivač.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1180 postova
  • Lokacija: Beograd, Swan Hill
  • Motocikl: Honda CBF 1000

Ma skottoiler izmislio svetu vodicu... Da se razumemo, nemam ništa protiv ko hoće da ga koristi, daleko od toga da je to loše ulje za lanac. Ja sam sa sae 90 mazao i pre i sa a i posle skottoilera ću nastaviti. Da imam gde i kad ko ranije da očistim lanac svakih 500 km to bi bilo top, a i ovako je vrlo dobro.

Sent from my SM-S911B using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6339 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

I sae 90 čisti lanac isto kao i skotovo ulje.  Ja 15 godina koristim isključivo ulje za podmazivanje lanca, za svo to vreme ga nisam očistio ni jednom, lanac nikad nema nikakve naslage na sebi, sve ulje odnese.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 7099 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Isto iskustvo sa Cobrra podmazivačem koje koristi 80W90 ili bilo koje drugo ulje. Pisao sam detaljnije u TDM temi.

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 921 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: Honda VT500c, Suzuki Bandit 600 mk1
pre 28 minuta, cale xx je napisao:

Naravno,ulje ga pere. Nema potrebe za dodatnim pranjem.

Drugar je prešao oko 80000 km sa jednim lancem. Eto koja je razlika između spreja i ulja.

Ovo ima veze i način voznje. Ponajviše ima to. A podmazivanje automatika ili sprej baš i nema neke veze. Jedino ima lenjost da se redovno podmazuje. Plus i automatsko podmazicanje bila Cobra, Skot ili šta već zahteva povremeno čišćenje, pranje lanca, pranje malog zupčanika itd... Ako kažemo da se u oba slučajeva redovno sve održava stil vožnje je presudan i povremeno dotezanje lanca.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja