Jump to content

Moto Zajednica

Šta mislite o doniranju organa

  

109 članova je glasalo

  1. 1. Potpisao/la bih donorsku karticu



Recommended Posts

  • Zainteresovan, 914 postova
  • Motocikl: BMW R50/5

Istu posedujem. Nema mesta za polemisanje

 

I još te niko nije roknuo, isek'o, namestio ti saobraćajku, greškom operisao, kidnapovao, iščup'o ti srce, jetru i bubrege........????!!!!

 

Pa ti mora da nisi normalan!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 8 postova
  • Lokacija: Kostolac
  • Motocikl: Yamaha XVS 1100 Dragstar Custom, Puch 50cc

Ja moju potpisao odavno ... pustite "teorije zavere" i ucinite dobro delo ... ako dodje do naj goreg koji ce vam Q... organi ... :takoje:

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1497 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: YZF-R1

Istu posedujem. Nema mesta za polemisanje

 

I još te niko nije roknuo, isek'o, namestio ti saobraćajku, greškom operisao, kidnapovao, iščup'o ti srce, jetru i bubrege........????!!!!

 

Pa ti mora da nisi normalan!

Zamisli jos niko nije!

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 33 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Bezuslovno DA!

 

Obrazloženje: matematički gledano, verovatnoća smrtnosti bilo motoriste, bilo koje druge osobe na ovoj planeti je veća od nule! Verovatnoća da čovek oživi je nula! Verovatnoća da drugi čovek zbog toga preživi je velika!

 

Grozna tema, ali matematički potpuno potkovana.

 

A da li će neko naplatiti operaciju i obogatiti se od "mog" bubrega, u tom momentu me baš briga. Postoji čitav niz drugih načina da se borimo protiv korupcije u zdravstvu, ali tome ovde nije mesto. Niti je pitanje vezano eksplicitno za Srbiju, za današnji trenutak, već generalno tj. načelno shvatanje.

 

Osim toga, bolje da se bilo ko bogati tako što će SPASITI neki život, nego što će ga uzeti.

 

Trgovina organima je unosna rabota, najpre u zemljama trećeg sveta, ratnim područjima itd. Mislim da donorske kartice ničemu ne doprinose ovom kriminalu. Naprotiv, suzbijaju ga. Povećana verovatnoća dobijanja organa od donora smanjuje manevarski prostor ilegalnim trgovcima i raznim žutim kućama.

 

Pozdrav

 

Obrazloženje: matematički gledano, verovatnoća smrtnosti bilo motoriste, bilo koje druge osobe na ovoj planeti je veća od nule! Verovatnoća da čovek oživi je nula! Verovatnoća da drugi čovek zbog toga preživi je velika! KAKVA RECENICA,SVAKA CAST! Jest` matematicka,ali tako jaka..... :jee2:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3622 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Sinoć mi došla "u goste" sestra od ujaka (koja već tridesetak godina živi u Švedskoj). Tamo radi kao medicinska sestra (a i njen pok. suprug je bio doktor). Bio mi uključen računar i na monitoru stoji upravo ova tema. Nakon što je videla o čemu se radi dobio sam priču koja bi odprilike mogla ovako da se opiše:

1. Ukoliko ne spadaš u kategoriju "imućnih" građana pokušaj na svaki način da izbegneš da budeš "hospitalizovan". Bolničko lečenje prihvatiti jedino u "krajnjem" slučaju.

2. Ukoliko se ipak nađeš na bolničkom lečenju, potrudi se da ti svakodnevno u posetu dolaze ljudi (rođaci, prijatelji ....) koji će aktivno da se interesuju za tvoje stanje kod doktora i osoblja.

3. Ne potpisuj bilo kakav pristanak za doniranje organa, za testiranje lekova ili novih načina lečenja, ... , bez obzira što ti se (u slučaju da to prihvateiš) nude velike "povoljnosti" dok si u bolnici. Ovo posebno važi za one koji nisu u mogućnosti da "realizuju" svakodnevne posete zainteresovanih rođaka i prijatelja.

Ili kraće rečeno: Tamo (u Švedskoj) važi da, ukoliko u bolnici ustanove da ne spadaš u kategoriju ekonomski "dobrostojećih" građana, a uz to nemaš nikog bliskog ko se za tebe interesuje (i koji bi mogao da pravi neke probleme ukoliko ti se "nešto desi"), postoji prilična verovatnoća da bolnicu napustiš ili u sanduku (ono što od tebe ostane) ili u gorem stanju nego kad si primljen na "lečenje".

Tamo je zdravstvo delatnost kao i svaka druga, a ekonomija je osnova no kojoj se zasniva. Humanost se u takvim okolnostima ne podrazumeva, niti se očekuje. Dakle, sve ima svoju cenu.

Verujem da kod nas u Srbiji još nije baš sve ovako komercijalizovano i da još uvek ima u ovom poslu i humanosti ali ...

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1041 postova
  • Lokacija: Niš-Donji Dušnik
  • Motocikl: Honda NT650V deauville

Čitam ovu temu i ne mogu da verujem koje licemerje je zastupljeno :neznam:

80% onih koji su odgovarali u temi pljuje po lekarima, ponovo zbog pojedinaca koji kaljaju ugled ove profesije. Aham, dakle lekari su ovakvi, onakvi, smeće i djubre, lopovi korumpirani iiiiii idemo sad na drugu stranu paralele, svi bajkeri su manijaci za motorom, divljaju, kurče se, ugrozavaju sebe i druge. Zvuci poznato zar ne, da zbog pojedinaca blatimo ceo skup. Oni koji su najglasniji kada se pljuje po motoristima i staju im u odbranu ovde su popljuvali jednu plemenitu profesiju upravo vodjeni manjinskim primerima. (sta da se radi u svakom zitu ima kukolja)

 

Druga stvar, mnogo bre gledate holywood-ske krimice. Pa nije bas ta transplantacija tako jednostavna metoda.

 

Nece vas niko proglasiti mrtvim da bi vam povadio organe, pa nije to zamena klipa na hondi-

e majstore crko motor.

Daj ovamo da vidim... A ovde ti je crko klip, vidis polomio se, sjebao hilzne radilicu ovo ono, nema nista od bajka, daj ga za delove..

Ej pa nije to tako!

 

Da bi vam uzeli organe, treba da se konstatuje mozdana smrt-dakle nema aktivnosti na EEG, a da su vam ostali organi jos uvek u funkciji. Pa to ne radi samo jedan lekar, nego ceo tim osoblja. Ovde vec dolazimo u Hičkokovsku reziju gde je tim od 15 ljudi spreman da vas rasparča zarad bubrega za nekog tamo bosa. Ma daj molim te.

Paranoja, paranoja.

Drugo ne radi samo jedan lekar transplantaciju, vec vise strucnjaka razlicitih oblasti biva angazovano. Pa nece jedan nefrolog-urolog hirurg (doktor za bubrege da ga najprostije prevedemo) da vam vadi srce ili jetru. Zatim ne radi jedan isti tim vadjenje organa i stavljanje drugog.

 

Mislim da je donatorstvo jedan plemenit-human gest, ali pre svega trebamo biti realni. Ako smo mrtvi-mrtvi smo, to sto ce u ilovacu i čamov sanduk da pokopaju moje telo sa svim organima ili ce moje srce, jetra i pluća, bubrezi, koza, kostna srz biti prethodo izvadjenji i presadjeni nekom meni uopste nije bitno, ja sam mrtav i gotovo.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1041 postova
  • Lokacija: Niš-Donji Dušnik
  • Motocikl: Honda NT650V deauville

Jos jedna stvar, obavestili ste porodicu da ako vam se nesto desi da pristajete da donirate organe, ali necete da vadite karticu zbog straha od zloupotrebe.

Uzmimo sledeci scenarijo, koji je meni vise verovatniji nego kidnapovanje i raskomadavanje od strane nekog mnogo jakog sefa podzemlja.

 

Imate 42 god, aktivni ste sportista, ne pusite, ponekad konzumirate alkohol... Otac je senilan i njega cuvate u porodicnoj kuci vasih roditelja, majka je odavno preminula, zena je sa decom otisla u Grcku na more, a vi zbog posla i obaveza prema ocu niste otputovali. Krenuli ste do prodavnice motorom i BUM... Prekid sve je crno, vas vise nema. Prelom lobanje sa povredom mozdanog tkiva, vitalni centri ocuvani, lik u crvenom golfu vas nije video, hitna dosla za par minuta zakaceni ste na respirator, disete i srce kuca mozak polako odumire. Pokupili vas i odvezli u najblizi centar. Postoji mogucnost da vasi zdravi organi,recimo jetra, srce, pluća i bubrezi pomognu da barem 5 osoba prezivi, ali ne lezi vraze, zena je nodostupna, otac ne moze da da pristanak-secate se senilan je ne moze sam da donosi odlike, vas gase sa aparata jer je mozak u medjuvremenu otkazao, ne postoji nikakva elektricna aktivnost i jos 5 zivota zajedno sa vasim ide pa-pa..... Mislite o tome

 

Znam da je ovo dosta crno, ali ako vec razmisljate da ovlastite porodicu, ne bi bilo lose da porazmislite i o posedovanju donatorske kartice.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • chef, 1843 postova
  • Lokacija: na proplanku

meni je draži seven pounds scenarijo..... :)

zgodno bi bilo da se pokrene kampanja koja apeluje na samoubice da čin preseljenja u večna lovišta odrade odgovorno i humano .... mogao bi i neki ministar da uveze meduze preko kumove firme... il tako nešto ...

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Kontraš!, 1271 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: KLX 650 sm/enduro

Zodini, a zamisli ovaj scenario. Tvoja zena ili devojka nije bitno ode na rutinsku operaciju cukljeva. Naravno ponosni je vasnik donorske kartice. I zamisli umre od operacije cukljeva, to se kod nas nije nikad desilo jel?! A zamisli tek da se dese neke operacije sa manjim procentom uspesnosti...

Neko je pomenuo da organi ne stizu tek tako da mora i da se zna poreklo organa. Hocete onda da kazete da iz zute kuce nije iznet ni jedan organ? Zuta kuca nije ni postojala?

 

Da, definitivno sam paranoican po ovom pitanju!

 

Sto se casnih doktora tice svakako postoje, ali se uvek nadje nacin da se oni premeste tamo gde nece smetati. Jedan covek sa 3 razreda osnovne skole je dospeo na mesto predsednika upravnog odbora eps-a zasto mislite da je u zdravstvu nesto bolje?!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1041 postova
  • Lokacija: Niš-Donji Dušnik
  • Motocikl: Honda NT650V deauville

Umiru ljudi i od bezazlenijih intervencija, moramo to da shvatimo, mi doktori (da da i ja sam jedan od njih, tj bicu za nekih mesec dva kad diplomiram) nismo svemoguci, I kod najbezazlenijih operacija postoji procenat rizika koji je skopcan sa time da se nikad ne probudimo iz anestezije, da umremo u toku operacije zbog neke komplikacije koja nije uobicajena ali ipak postoji u nekom promilu verovatnoce.

Da, umrece neko na stolu, ali to ne znaci da ce odmah i postati donator organa iako ima karticu, pitanje je razlog smrti-kod donatorstva tj kadavericnoh transplantacija preduslov je mozdana smrt-dakle prvo mora da umre mozak pa onda da rasparcamo telo u potrazi za rezervnim delovima, pod uslovom da je donator kompatibilan sa receptorom tj primaocem.

Operacije zbog kojih su kod nas umirali (direktno ova za cukljeve) vezana je za nesterilne uslove tj razvoj sepse nakon izvrsene operacije (sepsa stanje u narodu poznatije kao trovanje krvi-teska infekcija sa neizvesnim ishodom) a nakon koje ni jedan od organa nije upotrebljiv.

Ipak mislim da je strah pomalo preteran.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 197 postova
  • Lokacija: Luzern
  • Motocikl: Kawasaki VN800A

Podržavam doniranje

Ja imam hronični HB (ne cigare :jee: ) tako da imam razlog zbog kojeg sam klik'o "NE"

Mada, mogu donirati onome ko je primio vakcinu protiv HB

A neko sa karticom nek' me planira za jetru ako nekad dođe do toga, ipak smo kolege :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 7152 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Gde vi zivite, zecevi jedni...

 

Lekari „nabacivali“ pogrebnike ožalošćenima

Petak - 18.11.2011

 

Agencija za borbu protiv korupcije podnela je krivične prijave protiv Milomira Tufegdžića i Zorana Miloševića, lekara Gradskog zavoda za hitnu medicinsku pomoć, saopšteno je danas iz Agencije.

 

 

 

Krivična prijava podneta je zbog postojanja sumnje da su od januara do avgusta 2006. godine, u dogovoru sa dispečerima, prvi dobijali pozive da se radi o umirućim pacijentima ili da je smrtni ishod skoro izvestan, pri čemu se nije vodilo računa gde se navedeni lekari nalaze u odnosu na potencijalnog pacijenta i da li je u tom trenutku bilo bližih slobodnih ekipa. Sumnja se i da su, nakon što su konstatovali smrt, navedeni lekari preporučivali privatne pogrebnike sa kojima su bili u „poslovnim odnosima“. Agencija je postupajući po predstavci dostavljenoj u maju ove godine prijavu podnela Višem javnom tužilaštvu u Beogradu. Ukoliko tužilaštvo podigne optužnicu, zakonom zaprećena kazna zatvora za počinioce navedenog krivičnog dela je od dve do 12 godina.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1041 postova
  • Lokacija: Niš-Donji Dušnik
  • Motocikl: Honda NT650V deauville

Recipročno tome, mladic cije ime je poznato redakciji je poginuo kada je upravljajuci motorciklom yamaha r6 bez registarskih oznaka i potrebne dozvole, krecuci se brzinom od 160km/h udario otpozadi vozilo marke fiat reg oznaka xxxxxx prouzrokujuci lakse telesne ili teze citaj kako hoces povrede putnicima u automobilu.

Dedukcijom po defoltu svi mi bajkeri jurimo, vozimo ludi i imamo kreadene i neregistrovane motore i niko od nas nema A kategoriju, ajmo malo da krenemo da gledamo širu sliku van amova koji su nam navuceni

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 203 postova
  • Lokacija: Petrovaradin
  • Motocikl: Hornet S

Umiru ljudi i od bezazlenijih intervencija, moramo to da shvatimo, mi doktori (da da i ja sam jedan od njih, tj bicu za nekih mesec dva kad diplomiram) nismo svemoguci, I kod najbezazlenijih operacija postoji procenat rizika koji je skopcan sa time da se nikad ne probudimo iz anestezije, da umremo u toku operacije zbog neke komplikacije koja nije uobicajena ali ipak postoji u nekom promilu verovatnoce.

Da, umrece neko na stolu, ali to ne znaci da ce odmah i postati donator organa iako ima karticu, pitanje je razlog smrti-kod donatorstva tj kadavericnoh transplantacija preduslov je mozdana smrt-dakle prvo mora da umre mozak pa onda da rasparcamo telo u potrazi za rezervnim delovima, pod uslovom da je donator kompatibilan sa receptorom tj primaocem.

Operacije zbog kojih su kod nas umirali (direktno ova za cukljeve) vezana je za nesterilne uslove tj razvoj sepse nakon izvrsene operacije (sepsa stanje u narodu poznatije kao trovanje krvi-teska infekcija sa neizvesnim ishodom) a nakon koje ni jedan od organa nije upotrebljiv.

Ipak mislim da je strah pomalo preteran.

 

Kada pocnes raditi (a nadam se da ce biti radno mesto za mladog lekara),shvatices da nije tako idealno u stvarnosti kako je na fakultetu i shvatices da vecina tih sto sada trucaju po katedrama su uglavnom korumpirani i velik broj njih prakticno ne zna da radi,vec samo da teoretise i pise "knjige","udzbenike"...koje naplacuje. (podvuceno znaci da ne generalizujem nikoga i nista)

 

Naglasavam,nisam pristalica teorije zavere. I naglasavam,ako sam mrtav,mrtav sam,organi mi ne trebaju,ni mojoj poreodici.

 

Da bi doniranje organa moglo da funkcionise,mora se imati jasna zakonska regulativa. Baze podataka,liste cekanja i pripriteta,liste donora i da se zna ko ima pristup toj bazi i koju su kriterijumi za rangiranje,kako se mogu menjati pozicije na rang listi...i jos mnogo detalja.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dva tocka...All my life, 358 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: Yamaha Raptor-4 tocka...Piaggio Beverly 500... Suzuki DR 650...Aprilia Atlantic 250... Honda Deauville Nt700

Jebem ti zivot....prosao sam pakao....izgubio oca (42 god)....izgubio sestru(21 god).....sve bih dao iz sebe da nekome...pogotovo mladom spasim zivot...

O doniranju razmisljam vec duze vreme...i prijavicu se sigurno.....

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

Ne vidim NI JEDAN JEDINI razlog zbog kojeg bi "ispravne rezervne delove" bacali "u otpad", odnosno sahranjivali umrle sa zdravim organima! Da li organi koriste umrlom nakon što se ustanovi moždana smrt? NE KORISTE!

Ja bih, života mi, da sam na vlasti, doneo neku uredbu po kojoj bi bilo obavezno uzimanje eventualnih zdravih i upotrebljivih organa od umrlih, bez potrebe za pristankom i slično. Sve je to OK, mogu ja da razumem bol pokojnikove porodice, ali baš ništa ne menja stvari da li će pokopati telo sa srcem i jetrom, ili možda bez. A nekome, kome od toga život znači, menja još kako.

Na taj način bi organa bilo "u ponudi" mnooooog više nego sada, to je sigurno.

Ja inače još uvek nisam potpisao donorsku karticu, a jedini razlog je moja lenjost :zvizduk: No, i pored toga svi moji ukućani znaju za moja razmišljanja po ovom pitanju i slučaju "ne daj Bože", moja volja bi se sigurno poštovala...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • drrmrr, 758 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: projekat rinfuz ;)

Ne znam...realno, ako odapnemm, eto im sve. AKo je doshao moj red , doshao je...

ALI, ne da ne verujem ovom zdravstvenom uredjenju nego .... preki sud bi uveo...Al eto to sam ja i sa mojim uverenjima koja su zasnovana na cinjenicama i dokazima koje necu ovde iznositi... Eno ga doktor vozi nov x5 i odvezuje na Savi four wins 2011 model...znam kako je dosao do njega tako da mladi doktori imaju vremena da zauzmu njegovo mesto..

A tek o keshu za porodjaj i sl da ne pricam.... Ko bre ima uvid u te liste, ko pravi listu prioriteta!? Aha, pa da.... sta se zavaravate..Ok, ako odemo "gore" uradili smo dobro delo , nek zivi neko ako ja nisam mogao za to sam uvek....

Ne vredi pocinjem da se tresem od besa, najbolji prijatelj mi radi u zdravstvu i znam kako stvari stoje...od nabavke reagenasa do lecenja...

Donatorstvo DA, ALI NE PO TENEDERSKOM ZAKONU ! Ko da vishe, i "imam jednog koji pashe"

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

Donatorstvo DA, ALI NE PO TENEDERSKOM ZAKONU ! Ko da vishe, i "imam jednog koji pashe"

 

Naravno. Isključivo po listi čekanja. A trebalo bi uvesti rigoroznu kontrolu sastavljanja i praćenja tih listi. Dodatno, javno je objavljivati negde. Čak i na internetu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja