Jump to content

Moto Zajednica

Šta mislite o doniranju organa

  

109 članova je glasalo

  1. 1. Potpisao/la bih donorsku karticu



Recommended Posts

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

 

Ako ko meša babe i žabe to si ti. Kroz celu temu osporavaš tezu koju niko nije postavio. Vrati se pa nadji ko je tvrdio da želi da mu organe umesto da daju pacijentima zatrpaju u žutu zemlju pa da znamo sa kim se svadjaš.

 

Pa sad vidi, odgovor na pitanje "Da li želiš da budeš donor" može biti isključivo "DA" ili "NE". Ne može biti ništa između. Ili će da te parčaju, ili neće. A ako te već ne parčaju, onda sve to ide u žutu zemlju, ne?

Ne možeš kao plavuša: "malo sam trudna"....

 

Ne samo ti ali si mi zapao za oko, deluje kao da nisi pročitao na temi ništa osim naslova. Na kraju u pravu si da situacija u zdravstvu nema veze sa doniranjem organa. Bar dok ne potpišete presudu.

 

Ja ni ne sporim da je situacija u našem zdravstvu očajna i da i te kako verujem da je bilo/da ima/i da će biti najrazličitijih vidova korupcije kod lekara. Možda je banalno poređenje, ali reci mi, da li misliš da korupcija postoji i u drugim segmentima društva? U sudstvu, na primer? Neke sudije su korumpirane? Oooo, JESU! Tek tu imam loših iskustava, mogao bih roman napisati! >:( I šta sad? Ne treba se obraćati sudovima i treba ih bojkotovati jer su svi pokvareni, potkupljivi i samo gledaju kako da te oteraju u zatvor? Nisu sve sudije takve, pa možeš jedino da se nadaš da ćeš dopasti nekom od poštenih. Ista stvar je i sa lekarima. Neki su korumpirani, neki nisu. Ono što bi svakako trebalo je naći načina da se uvede bolja kontrola kod raspodele organa. I onda bi bila odbačena svaka sumnja da bi te neko "ugasio" samo zato što mu se sviđa tvoj bubreg....

Nadam se da na forumu postoji neko ko dobro poznaje današnju proceduru prilikom doniranja organa i raspodele pacijentima. Kakav uvid u listu čekanja može donor da ima?

Ovo su neke stvari kojima bi možda i AMS trebalo da se pozabavi, pa da se na taj način populariše donorstvo, a donori da ujedno budu ipak spokojni. Možda bi mogli da kao AMS napišemo pismo nekome, npr ministru za zdravstvo i obrazložimo mu da zajednica bajkera želi da bude više donora, ali da se bojimo za svoje živote i da želimo da ministarstvo zdravlja donese neke akte o većoj kontroli i budućim donorima sve to da na uvid...

 

Summa summarum: ni meni nije svejedno da li će mi neko iskopčati aparate ili neće, samo zato što imam zdravo srce. Stvar je u tome da ja želim da taj strah nestane i gledam kako da nešto promenimo. Ti gledaš kako da ostaneš u strahu....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 595 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Liman
  • Motocikl: Yamaha FZS600, Piaggio Free, Suzuki GN125

Napušio si Vladu da je "pobegao" (a sa njim i ostatak dijaspore koja posećuje ovaj forum), pa sad Crkvu, pa doktore, itd. Ispaljuješ plotune na sve strane kao da si u ratu sa celim svetom.

 

Crkva i lekari u svojim redovima imaju puno stoke neopevane o kojima nemam lepih reči. Kao i većina naših institucija: talog, mulj, tama. To je istina, to su činjenice. Normalno da ih čovek napada. Nije slep.

 

 

Ali je takav broj slučajeva daleko manji od broja pravih slučajeva kada se donacijom organa nekome zaista pomaže.

 

Nisam siguran, u svakom slučaju zloupodreba kod nas ima dosta i na sve strane.

 

Ah da, mog oca su prilikom infarkta lečili od upale pluća jedno nedelju dana. Preživeo jeste, ali ne dugo. O tome šta su uradili prijatelju koji je dobio rak... recimo da mi je došlo da pobijem govna. Sve najružnije.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova

 

Pa sad vidi, odgovor na pitanje "Da li želiš da budeš donor" može biti isključivo "DA" ili "NE". Ne može biti ništa između. Ili će da te parčaju, ili neće. A ako te već ne parčaju, onda sve to ide u žutu zemlju, ne?

Ne možeš kao plavuša: "malo sam trudna"....

 

Opet isto radiš. Gde si video pitanje "Da li želiš da budeš donor"? Ima samo anketa za nekakvu karticu usranu, možeš da budeš donor bez nje opušteno. I naslov šta mislite o doniranju, pa mislimo, mislimo... :lol:

 

 

Summa summarum: ni meni nije svejedno da li će mi neko iskopčati aparate ili neće, samo zato što imam zdravo srce. Stvar je u tome da ja želim da taj strah nestane i gledam kako da nešto promenimo. Ti gledaš kako da ostaneš u strahu....

Strah može da nestane tako što nećeš sebe dovesti u rizičnu situaciju a možeš i da se napiješ i napičiš pa da se ne plašiš ničega. Ko će šta njegova je stvar jer mislim da je najgore licemerje savetovati drugome da se ne plaši za život.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 203 postova
  • Lokacija: Petrovaradin
  • Motocikl: Hornet S

Da ne citiram svakog pojedinacno...

 

Nije problem u lekaru X (osim onih koji ne znaju da rade,a zaposleni su po nekoj liniji),ni ostalom sestrinsko-tehnicarskom osoblju. To sto ih mrzi da rade,razni su faktori,a to nam nije tema.

Problem je u nacelniku odelenja,njegovom direktoru,upravniku i ostaloj garnituri politicki namestenih ljudi (koji ni jedan pacijent ne vidi),kojima je samo bitna statistika,a ne ni pacijent ni njegovo osoblje. A na njega dodje Ministarstvo zdravlja koje propisuje irealna pravila i na osnovu njih ocekuje rezultate. Pa na to RZZO. E onda na sve to fiskalne kase i racuni.

 

Dugo godina je bila socijalisticka dogma da je zdravstvo besplatno. Greska! Skupo je k'o djavo. I po! I mi to placamo,mesecno. A pare nestaju. To treba opravdati.

 

A sada logicko pitanje! Odakle mogu da idu malverzacije,ako znamo da svaki hiruski tim mora da napise izvestaj osvakoj operaciji,kao i svaki lekar.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova

 

Dugo godina je bila socijalisticka dogma da je zdravstvo besplatno. Greska! Skupo je k'o djavo. I po! I mi to placamo,mesecno. A pare nestaju. To treba opravdati.

Nema veze sa temom ali da se nadovežem. Dok sam svojevremeno ležao u bolnici načelnik odeljenja nam je više puta nabacio kako je dan našeg lečenja 350 eura. Posle toga sam shvatio da oni krevet u polusrušenoj zgradi, 50 dinara tableta, 0.1 dnevnica sestara i 0.03 lekara knjiže 350 eura i obveznici socijalnog osiguranja to plaćaju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 203 postova
  • Lokacija: Petrovaradin
  • Motocikl: Hornet S

 

Dugo godina je bila socijalisticka dogma da je zdravstvo besplatno. Greska! Skupo je k'o djavo. I po! I mi to placamo,mesecno. A pare nestaju. To treba opravdati.

Nema veze sa temom ali da se nadovežem. Dok sam svojevremeno ležao u bolnici načelnik odeljenja nam je više puta nabacio kako je dan našeg lečenja 350 eura. Posle toga sam shvatio da oni krevet u polusrušenoj zgradi, 50 dinara tableta, 0.1 dnevnica sestara i 0.03 lekara knjiže 350 eura i obveznici socijalnog osiguranja to plaćaju.

 

Tako je.

 

Zdravstvenog fonda nema,prazan je. Penzionog,takodje.

Moj je matori govorio "seci usi,krpi dupe". Ali do kada...

Pardon na off-u.

 

Ako neko kaze da se danas mora TU i TU uraditi 10 transplantacija,MORA. Ishod ce se ukrojiti,kako kome odgovara.

To mene brine.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

Strah može da nestane tako što nećeš sebe dovesti u rizičnu situaciju a možeš i da se napiješ i napičiš pa da se ne plašiš ničega. Ko će šta njegova je stvar jer mislim da je najgore licemerje savetovati drugome da se ne plaši za život.

 

Pošteno :) Može, naravno, da se tumači i ovako kako ti kažeš. Pa OK, ni ne možemo svi isto misliti, bilo bi suviše dosadno :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bajkerka u pokusaju :D, 102 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: vrlo ozbiljan crveno-beli zvrk

Pre bih "dozvolu za rasparcavanje" istetovirala negde na telu nego sto bih bilo sta potpisala u nasim drzavnim ustanovama.

Nek sam paranoicna, ali karticu donora ne potpisujem ni u najludjim snovima (razlozi za to se protezu kroz citavu temu i sa svakim razlogom za nepotpisivanje se slazem) .

Verujem da je dovoljno sto sam odavno svim bliznjim predocila da zelim da doniram organe.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bayerische Motoren Werke, 624 postova
  • Lokacija: M.K."Čivija" Šabac
  • Motocikl: BMW R 1250 RT

Ja sam već potpisao donorsku karticu.Nas 15-tak iz M.K."Čivije" smo to uradili još pre godinu dana i i dalje smatram da je to ispravno.Da bi neko koristio tvoje organe prvo moraju da utvrde da si mrtav,a zatim konsultuju tvoju porodicu pa ako oni nemaju ništa protiv tek onda možeš i mrtav da pomogneš nekom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1015 postova
  • Lokacija: Novi Beograd-blok 63, Herceg Novi-Baosici
  • Motocikl: Honda CBR 900 RR

Uvek me zanimalo sta neko misli kada prica ili pise o drzavi, sistemu, policiji, sudstvu ili kao sada zdravstvu. Kao oni ne rade, kradu e mene zanima koji su to oni, da li ste sigurni da bas tamo nemate nekog bliskog srodnika? Licno mislim da smo MI sistem, tamo ne sede neki ameri ili sta znam koji nego MI, uvek i iskljucivo smo sami krivci za ono sto nam se dogadja! Naravno karticu sam uzeo davne 2004g.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 432 postova
  • Lokacija: Smederevo / Cacak
  • Motocikl: Yamaha FZR 600,Keeway Speed 125

Ja sam pre oko godinu dana imao opstrukciju,i roditelji su me odveli u hitnu pomoc,i vidim covek doveo oca,ne moze da stoji,jedva dise covek,on zove one tamo doktore,kaze covek ce da se slogira,a ovaj ladno izlazi i kaze "pa nek se slogira,el vidis da nema mesta",svi u cekaonici su ostali bez texta :staa2:

 

A sto se suda tice,ja znam jednog advokata koji otvoreno kaze,ja uzmem pare od klijenta,odnesem kod sudije,podelimo na pola,i dobijam slucaj 100%...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 2052 postova
  • Lokacija: Београд
  • Motocikl: Био некад јапанац сада понтадеранац,и поново јапанац

Ne znam ali moj drugar je juce sve zavrsio na VMA.Palo mu na pamet0zbunjen.gif da bi to mogao i otisao i uradio.Nisam siguran da bih to mogao i ako znam da bi time nekome pomogao

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bayerische Motoren Werke, 624 postova
  • Lokacija: M.K."Čivija" Šabac
  • Motocikl: BMW R 1250 RT

Hvala Bogu da nisi nikad bio u takvoj situaciji,ali nedaj Bože da zatreba nekom tvom npr. bubreg nastavio bi ti da živiš sa jednim sigurno,a ovako ionako ništa ne osećaš a možda pomogneš baš nekom od naših motorista(znaš da smo mi rizična grupa po tom pitanju).Pozdrav.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 120 postova
  • Lokacija: Kojekude
  • Motocikl: VT750RS

Kao i verovatno svako sam pravio milion raznih sranja u zivotu, momcenja, ekstremni sportovi, kavge... Ali mislim da ja tu generalno malo sta kontrolisem. Ne govorim o sudbini nego o onoj "ne bojim se ja svoje/tvoje voznje nego onog nekog drugog" filozofiji. Ne ubije te u saobracaju sto si usao malo brze u krivinu nego sto drugi ne gleda, sto je lenji putar ostavio stroku ili nije lepo ocistio led ili sto nikog ne boli uvo za stanje puta, rupe, odrone (sve vazi i za kola)... Sto je neko nesposoban/neoprezan izleteo, sto se glupaca okrece dok strastveno objasnjava telefonom nesto kosmicki bitno poput nove maskare, sto mentol pokusava da fascinira ribu na auto/moto suvozackom... A ne govorim samo o saobracaju, jedan od najboljih drugara mi je preminuo jer ga je hitna sa teskim ostecenjima utrobe i pored opisa predmeta kojim je uboden poslala na krpljenje u lokalni dom zdravlja umesto na urgentni jer im ulazna rana nije delovala fascinantno, evo sa moje zgrade svaki dan padaju crepovi po automobilima i trotoaru a komsije boli kurac da uradimo nesto, decko koji je sa mnom skakao prvi put padobranom je umalo nastradao jer je ljude iz kluba mrzelo da prepakuju padobrane pa su mu dali neadekvatnu opremu... Sve zive mrzi da se vezu u autu jer im smeta, gusi ih, guzva ih, znoje se... Mene celo moje okruzenje zajebava sto "kao debil" vozim kruzer od 350 kubika kao nindza kornjaca, jer imam jaknu, kacigu, pojas...

Naravno, tu su i zdravorazumni sto u 18 sati popiju najjaci sagorevac masti za dobro jutro, performans polulegalne suplemente tokom celog dana zbog 2 treninga, uvece 15-20 viski-redbullova, preko toga koji lajn da se popravi i sabije jos 10 viski-redbullova i na kraju jednu viagru pred jutro jer vise ne mere cuna raditi sama od sebe... Ovo je samo jedan primer zdravorazumnih, ima ih koliko ti treba, svih boja, vrsta, velicina i sklonosti.

 

Ponositi sam vlasnik kartice vec godinama i uveo bih da je je kartica obavezna zakonom za svakog gradjanina Srbije (i sveta). Koje god da si veroispovesti, kad ode dusa organi telu vise ne trebaju ili ako navijas za istocnu ekipu onda reinkarniras zivotnu energiju a ostalo i onako ide u sekundarne sirovine, ako si satanista i onako verujes u sebe i u ovaj zivot, ako si po licnom ubedjenju vestica muska ili zenska ili vampir onda i onako niko nista ne treba puno da te pita jer je tvoje misljenje potpuno nerelevantno, tako da vera i ubedjenja nisu izgovor. A da, pritom svaka legalna religija propagira bezuslovni nesebicluk i nagradjuje davanje bez ocekivanja za uzvrat (pritom, kad ti neko nesto uzme mrtvom to i nije davanje al ajde). A sto se tice malverzacija, one se desavaju svuda jednako tako da nemojmo da se zavaravamo da ih je npr u Americi manje. Manje ih je isto onoliko koliko su demokratskije drustvo od ostalih. Ali, za pocetak, kada bi svi bili donori, crno trziste vise ne bi ni postojalo, ono postoji zbog prevelike traznje a ne zbog toga sto doktori ne umeju da odrade posao.

 

Nemam pojma, ali kad mi mozak bude potpuno mrtav, bubrezi mi bas ne trebaju... A ako mi mozak bude mrtav preko 5 minuta, ja ni ne bih nazad. Bolje da minimum 4 osobe nastave normalan zivot (npr dva bubrega + jetra + srce), gde ne racunam svu leukemicnu decu kojoj treba moja srz, opecene ljude kojima treba moja koza, slepe kojima trebaju oci i sve ostalo sto moze da se remontuje a ja hvala bogu imam, nego da posle povratka iz smrti mozga preko 300 sekundi ostatak zivota balavim, ne znam kako se zovem i pisam u saksiju, koliko god pisanje u saksiju primamljivo delovalo.

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja