Jump to content

Moto Zajednica

Piaggio X9 250/500ie

Recommended Posts

  • BJB Maxi scooter club, 1595 postova
  • Lokacija: Backa Palanka SRB / Ludwigsburg DE
  • Motocikl: Honda NC 750x dct

Poklanjam prednju gumu za piaggio x9 , 120/70-14 , vise info PP!

 

Guma POKLONJENA clanu NOXY91! 0takoje.gif

 

Poslata danas, ocekuj je sutra! 1zdravo.gif

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 548 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: gilera runner 50/piaggio x9 500

Poklanjam prednju gumu za piaggio x9 , 120/70-14 , vise info PP!

 

Guma POKLONJENA clanu NOXY91! 0takoje.gif

 

Poslata danas, ocekuj je sutra! 1zdravo.gif

 

hvala dalibore, oduzicu se nekako :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 31 postova
  • Motocikl: x9 250 evolution

pozdrav

kupio sam danas kais za moj x9 250 evo 2004god u Kompp-u i oni mi posalju remen Daico dimenzije 826x22! ja imam podatak da je dimenzija 820x 20,8 a kad sam se cuo sa njima rekli su mi da je originalni piaggio kais duzi za 1cm i sad mi nista nije jasno. Dali taj kais sto su poslali odgovara ili da ga vracam!

hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 20 postova
  • Motocikl: X9 500

Pozzz kolege.

Vlasnika sam X9 500 iz 2002.

Prije toga sam imao vxr180.

Naisao sam na forum slucajno i evo upravo procitao sve postove ove teme.

Pa da malo i ja dodam iskustva.

 

Nakon kupnje promjenio: ulje, filter ulja i vazduha, antifriz, svjecicu.

Nakon probanja morora osmjeh mi nije slazio slica. Razlika vxr i x9 ogromna. Tocno sto sam trazio. Nikad vise motor ispod 500 kubika.

U meni je 2m i malo vise od 100 kg, tako da...

Dosadasnji dojmovi odlicni. Malo mi je trebalo da se naviknem na vibricaije pri startu, i na tezinu skutera.

Neznam koliko je presao jer me zeza kilometraza (objasnjeno dolje u tekstu). Stanje je super, nadam se da ce tako i ostati. 1moto3.gif

 

Posto sam pratio temu imam nekih pitanja jer mi neke stavri nisu jasne.

-zasto svi sipaju 10w40 kada je u manualu 5w40? Ulio sam castrol act evo 5w40.

-trebao bi gume promjeniti, na dosta mjesta vidim da se prica o Dunlop scootsmart ali nitko ne daje iskustva s njima, pa mi molio da netko podjeli iskustvo ako ima?

-na kojem mjestu se prikljucuje dijagnostika?

-bio je price i oko temperature i mjesanja ulja i goriva. Kod mene je temp kad se digne na radnu malo iznad plavoga. Valjda treba termostat mjenjat. Koliko kosta i di se nalazi?

-koje ulje ide u getribu i di se nalazi saraf za izbaciti ulje?

-imam specifican problem na digitalnoj instrumental tabli. Nisam uspio naci nikoga da ima taj problem. Dakle, ukupne kilometre mi mjeri svako 50-100 km. Tj. ja predjem izmedju 50-100 km ono izmjeri samo 1. Pa ako netko sta zna o tome neka pise.1neznam.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5826 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500 / CF Moto 450 MT

Pozz lokeZe i dobrodošao na ove stranice :takoje:

 

- ulje 5W 40 se sipa u mašine koje su nove tj prešle neku "normalnu" kilometražu. Na ove naše kangrbe od 10-12-13-15 godina i Boga Oca km pređenih se sipa 10W 40 ulje. Već će ti Dare Satelis objasniti pobliže i oko potrošnje 5-ice i sl.

- Temu o gumama za maxiskutere imaš "zalepljenu" na vrhu liste tema i tamo gomilu pozitivnih iskustava sa Dunlop Scootsmart gumama.

- Dijagnostika se priključuje na džek iza agregata, mislim da je sa leve strane motora jbm li ga :stabre:

- Skala temperature treba da stoji na par mm ispo pola kad je motor na radnoj temperaturi, bilo vreme -2 ili +42. Termostat košta nešto ispod 30-tak eura i naručiš ga kod ovlašćenog dilera preko broja šasije motora. Kod tebe ide termostat na deklu pumpe za vodu (stari tip)

- ulje za menjač se ispušta na imbus šrafu sa donje strane kućišta variomata (Dare će me ispraviti ako grešim a usput i reći koje tačno ulje ide)

 

D2DA8C5C-0B53-6E49-BE87-96DDF1EFAEC4_thumb.jpg

 

- Što s' tiče instrument table, neko je u temi (mislim Matori_351) pominjao da ima nekog elektroničara koji zna da je sredi...

 

Eto toliko od mene :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 9039 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

 

 

1. zasto svi sipaju 10w40 kada je u manualu 5w40? Ulio sam castrol act evo 5w40.

 

2. trebao bi gume promjeniti, na dosta mjesta vidim da se prica o Dunlop scootsmart ali nitko ne daje iskustva s njima, pa mi molio da netko podjeli iskustvo ako ima?

 

3. na kojem mjestu se prikljucuje dijagnostika?

 

4. bio je price i oko temperature i mjesanja ulja i goriva. Kod mene je temp kad se digne na radnu malo iznad plavoga. Valjda treba termostat mjenjat. Koliko kosta i di se nalazi?

 

5. koje ulje ide u getribu i di se nalazi saraf za izbaciti ulje?

 

6. imam specifican problem na digitalnoj instrumental tabli. Nisam uspio naci nikoga da ima taj problem. Dakle, ukupne kilometre mi mjeri svako 50-100 km. Tj. ja predjem izmedju 50-100 km ono izmjeri samo 1. Pa ako netko sta zna o tome neka pise.1neznam.gif

 

Pozdrav kolega, ajd da probam da ti odgovorim....

 

1. Dok je agregat nov tj u dobrom stanju, nema troskarenja ulja, sipa se po fabrici 5W40. Master agregat bije jako dobar glas, prelazi veliku kilometrazu pa vremenom 5W40 pocne da troskari, tad vecina sipa 10W40 nekad i 20W50.

 

Gradaciju mozes izabrati prema potrebama tj uslovima voznje:

- kratke relacije, kuca - posao, hladniji dani 5/10W40

- duza putovanja, topliji dani 10W40 ili 10/15W50

Neka idealna gradacija za celu sezonu ( duze ili krace relacije, toplo ili hladno ) bila bi 10W50 Sintetika, brend ulja takodje igra bitnu ulogu.

Ako je do sada ulje bilo 5W40, mozes slobodno nastaviti uz kontr. nivoa na svakih 1.000km predjenih, zamena na svakih 5K.

 

2. Ovde imas TEMU o gumama za nase plastikanere, kao i iskustva sa istim..... jednom recju, neces pogresiti ako preobujes opanke na tvojemu atu sa Dunlop Scoot Smart ( uskoro i sam prelazim na te gume ).

 

3. Sa leve strane ti je dzek za dijagnostiku, crne boje sa plasticnim poklopcem preko, skines malo plasticno prozorce i videces ga tik uz ram.

 

4. Radna temp. ne sme biti tu gde tebi pokazuje bas iz tog razloga koji si naveo ( mesanje goriva sa uljem ), vec u voznji mora biti na sredini, u gradu leti na kreni-stani iznad sredine do crte pre crvenog polja ( tu ukljucuje ventilator ).

Kod tebe, termostat se nalazi sa desne strane na samom plasticnom puzu pumpe za vodu ( odvijes tri srafica i ispod toga ti je termostat. Kod novijeg Mastera termostat je zatvorenog tipa i nalazi se sa leve strane u nosacu zasrafljen za motor.

Obavezno promeni antifriz ( G12 ) jacine -20 do -30max i sisica za ozracivanje ti je na levoj starni agregata.

 

5. Ulje u reduktoru se ispusta na imbus srafu sa desne strane dekla u zadnjem delu ( ispod srafa ti je bakarna podloska, pazi da je ne izgubis ), gradacija 80W90 250ml

 

6. Tabla - bord - pinjon nesto od toga te zeza, mozda i instalacija

 

Eto, toliko od mene.......uzdravlje 1zdravo.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 20 postova
  • Motocikl: X9 500

Prvo da se zahvalim na brzim odgovorima. Hvala vam 0takoje.gif

 

-Sada kada sam nalio ulje ostat ce par tisuca km uz povjere ali sljedece ce biti 10w40 definitivno je r najvise vozim po vrucini.

-Dunlopica isto stize, zadnja a mozda i obe.

-Termostat isto mjenjam , ako nista radi prevencije spomenutok problema.

-Antifriz sam promjeniuo isto tako. Ali nisam ga ozracio. Dali je dostupno to za ozracivanja ispod sica kada se skine ona plasika???

-Takodjer jos sljedi mjenjanje ulja u getribi.

-A s kilometrazom nemam pojma sta cu 1neznam.gif

 

Nakon prijasnje navedenih izmjena nisam sa motorom presao ni 30 km.

Cim se malo vrijeme smiri ide rega i onda ostatak ulaganja (ulje u gertibi, mozda akumulator, remen, rolice, (mozda na ljeto polini vario 1moto3.gif), gume, mozda jos oja sitnica

 

Moze li mi netko zaljepiti link o auspusima sportskim s foruma, ne mogu ga naci?

I kako vratiti sjaj plastikama?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 407 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC750x

Posto su Aleksanto i Dare sve objasnili, ja samp da prenesm svoje iskustvo. Meni je termostat bio zaglavljen-otvoren kada sam uzeo svoju 9-tku, oada sam zamenio isti,motor prodisao. Sto se tice termosta obavezno proveri koji ti treba odnosno da li model gde ide samo termostat ili termostat u plasticnom pužu. Ja sam imao istu dilemu pa mi je nas drug Dare razresio kada ga je razmontirao :takoje:

Drugo,relativno skoro sam menjao gume,stavio ScootSmart, za moje potrebe koje nisu previse ekstremne ja sa prezadovoljan.

I trece a tice se vracanja sjaja plastici, tek kada sam je dobro odmastio, celicnom zicom za sudove skinuo isposneo sloj plastike i sve lepo pripremio i prefarbao,e tada sak joj vrato sjaj (zna se sta je pisac hteo da kaze).

eto toliko od mene za sada, akp bude jos pametnih predloga javljam se.

pozzz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 20 postova
  • Motocikl: X9 500

Da, kolege su veoma ljubazne i veoma sam zahvala, ovim putem i vama zahvaljuje.

Kupio sam ga ima pola god ali nisam vozio skoro nikako. Pa sada me zanima sve, znate kako je to.

Ovaj forum mi je definitivno pomogao i razjasnio neke stvari. 0takoje.gif

 

Termostat obavezno mjenjam jer veliku stetu pravi ako ne radi kako treba, sto je meni i bilo sumnjivo jer je radna temperatura jednostavno preniska.

Sorry oko plastiga se nisam dobro izjasnio, konkretno me zanimaju samo hrapave.

A s cim si ih odmascivao?

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 9039 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

- Antifriz sam promjeniuo isto tako. Ali nisam ga ozracio. Dali je dostupno to za ozracivanja ispod sica kada se skine ona plasika???

 

- A s kilometrazom nemam pojma sta cu 1neznam.gif

 

- Moze li mi netko zaljepiti link o auspusima sportskim s foruma, ne mogu ga naci?

 

- Nisi ozracio 0zbunjen.gif imao si srece samo tako

 

Dostupno jeste ali jedva, tesko se prilazi sisici...... preporuka je skinuti plastku iznad cepa gde sipas gorivo, zatim skinuti levu podnu plastiku i tad ces dobiti komonto prostora za rad.

 

Dooobro vodi racuna kad budes odvijao sisicu, pazljivo jer zna da zapekne u navoju ( pre zamene termostata, upali motor i zagrej ga da bi lakse odvio sraf za ozracivanje, nemoj ga skroz odviti, samo krug do dva )

 

- To kad krene da zeza. zeza kako hoce, mozes odneti da ti neko sredi, radi par dana pa opet poblesavi....igra bez granica

 

- Evo je TEMA o izduvima, gledaj da uzmes brendiran lonac, bilo ko da ti pravi nece dugo izdrzati jer skuteri imaju veliku izlaznu temperaturu pa simim tim brzo progori iznutra.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 20 postova
  • Motocikl: X9 500

Kada sam bio ulio novi antifriz temp je bila malo skocila, ali sam onda cep otvorio, pogasio u upalio i sve je blo ok dok se ventilator nije upalio.1neznam.gif

 

Koje ulje da u getribu sipam?

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5826 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500 / CF Moto 450 MT

 

5. Ulje u reduktoru se ispusta na imbus srafu sa desne strane dekla u zadnjem delu ( ispod srafa ti je bakarna podloska, pazi da je ne izgubis ), gradacija 80W90 250ml

 

 

Ne paziš na času ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 20 postova
  • Motocikl: X9 500

Pazim, pazim, mislio sam na marku, preporuka 1aha.gif

Evo zvao trgovinu sada, ne mogu da vjerujem da termostat kosta 40 eura. 1lud.gif

Moze li mi netko dat br remen po katalogu, jer ovi mi nesto nije jasan iz trgovine?

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5826 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500 / CF Moto 450 MT

Koje god ulje da sipaš, bitno da je brendirano ali 'ajde recimo Agip tj sada Eni ::) Remen nema "po katalogu" nego broj šasije pa ti daju remen koji je predviđen ili da nosiš stari pa da brojite zupce i merite obim (a to mo'š i telefonom)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 20 postova
  • Motocikl: X9 500

Tražio danas thermostat i nema ga nigdi za kupit. I dobije informaciju da možda od novije god pase. Tj da bi trebalo rastaviti jedan pokvaren i izvaditi ga iz plastike pa vidi ti jeli isti.

Isto tako sam čuo da pase od nekih auta.

Jeli itko zna nešto o tome?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 9039 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Moze se ubudziti termostat novijeg tipa ali ti to ne bi preporucio.... ne vodi se "rekla-cula-kazala" vec odradi kako dolikuje.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5826 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500 / CF Moto 450 MT

Isto tako kažu da može i prst u oko al' čuo sam da boli... Batali te varijante rekla-kazala i poruči original termostat. Nemoj zbog kile mesa da kolješ bika  :popovanje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 24 postova
  • Motocikl: X9 200 evo

Imam problem sa x9 200 evo. Juče je normalno radio, jutros akumulator prazan, spojim na auto, samo vergla. Skinem svećicu, ne baca varnicu. Da li bobina treba da ima struju (moja nema) kada se da kontakt, na neku od dve žice?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 9039 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Na jednom kontaktu ( buksni ) treba da imas + preko kontakta ( ako nemas, proveri osigurace ), na drugom kontaktu ide impuls sa namotaja ( tesko da ti je to zveknulo )..... sad jedno mozda glupo pitanje, da li si "dao" svecici masu kada si gledao varnicu?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 24 postova
  • Motocikl: X9 200 evo

Proverio svih 8 osiguraca. Prislonjena svecica na masu, bio sam ponosni vlasnik juga ;) Na kontaktu nema + na bobini. Nisam probao da verglam i proveravam drugu zicu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 9039 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Ondak ti je neki dikilikontakt u problemu ( zica, rele, dzek ), na to mi najvise mirise.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja