Jump to content

Moto Zajednica

Uspeshno projektovan i ugradjen HHO sistem

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Slučajno sam pre neko veče naleteo na jedan sajt, gde vlasnik Gucija V7 dodaje još jedan mali alternator i povezuje ga kaišem preko remenika, sa agregatom. Smešta se između cilindara, odozgo.

 

Taj je rešio sve svoje probleme sa manjkom struje, za sva vremena :D

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 154 postova
  • Lokacija: kocani MKD-Sandhurst UK
  • Motocikl: suzuki gsx,svasta

Ne, elektronika je u planu, a za sad je samo to sto je!

 

Da, moj motor je 500ccm, 98-o godiste, i zbog toga je zanimljiv tek kad izvlacim maksimum iz njega, tad je trosio preko 6l. Tebi svaka cast kad gsx-a vozis 100 i trosi ti 4,5. Moj kawasaki na leru trosi manje, utata! Ugradi celiju pa ce ti trositi 2,5 na 100km/h.

Sta sve zanimljivo moze da se procita na BJB-u...

Ne razumem sta si hteo da kazes.Ovo sto sam ti napisao o potrosnji mislis da je netacno?Kad putujem nikad i ne vozim vise od 120km/h, uobicajeno oko 90 po nepoznatim putevima.

Tvoj kawasaki realno bi trebao da trosi oko 4 litre,a ako ga forsiras potrosnja moze da bude i duplo veca.

Ne kazem da ne radi ili radi hho.Samo bih voleo da to proveris na 2-3000km normalne voznje.Nekad pazljivom voznjom moze se mnogo ustedeti,a da nismo ni svesni toga.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 154 postova
  • Lokacija: kocani MKD-Sandhurst UK
  • Motocikl: suzuki gsx,svasta

Slučajno sam pre neko veče naleteo na jedan sajt, gde vlasnik Gucija V7 dodaje još jedan mali alternator i povezuje ga kaišem preko remenika, sa agregatom. Smešta se između cilindara, odozgo.

 

Taj je rešio sve svoje probleme sa manjkom struje, za sva vremena :D

Pre deset i vise godina na jedan motor Tula(ruska proizvodnja) na isti nacin sam stvio alternator od jygo.Na magnetu sam udubio plitak kanal za kais po obodu.Kod njega je alanser i alternator bio na istim namotajima,problem je bio sto nije punio akumulator ali je verglao.Improvizacija je resila problem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Razočaranje... Proverio sam i alternatorčić na ovoj mojoj Hondici pravi nedovoljnih 170W 1hmm.gif

 

Jedina alternativa bi mi bila da u far turim Xenon 35W i sve ostalo zamenim LE diodama. Onda bi možda bilo dovoljno struje za HHO ćeliju.

 

Ne isplati mi se takvo ulaganje, s obzirom da prodajem Hondu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • glavatar, 172 postova
  • Lokacija: burlingame, ca
  • Motocikl: gs500 '02

za sve vas koji nemate dovoljno struje... fotokataliza i titanijum dioksid su resenje. moracete da razvijete nove procese proizvodnje, tehnologije, postulate, dijagrame, patente, fazone. treba vam samo malo svetla. niko nije rekao da ce biti lako... svet se ne menja samo tako....

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Photocatalysis

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1615 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Nisam ni vernik ni skeptik. Ovo svakako deluje zanimljivo i vredno istrazivanja i zabave pri tom.

 

Evo nekih mojih razmisljanja:

 

Da li je energija potrebna za raskidanje veze izmedju vodonika i kiseonika veca od energije koja se dobija njihovim ponovnim vezivanjem? Verovatno jeste jer da nije samo bismo raskidali i spajali i u krug povecavali dobijenu energiju sto je nemoguce. Sam generator je u tom smislu PM. Kad razdvajamo vodu na kiseonik i vodonik imamo gubitke na otporu (grejanje i to dosta grejanja) a kad sagorevamo gas opet dobijamo toplotu i to opet dosta toplote te se i tu gubi energija.

 

ALI

 

Mozda se prisustvom dobijenog gasa (HHO) u cilindru zapravo povecava efikasnost samog benzina? U tom slucaju ovo mozda i nije PM gledano u celini. Mozda se u procesu razbijanja vode na gas dobija manje energije nego sto je ulozeno a da dobijeni gas povecava koeficijent iskoriscenosti benzina? Samim tim to ne bi bio perpetuum mobile, jer se NE stvara vise energije od ulozene, vec se samo povecava koeficijent iskoriscenosti goriva, koji je relativno nizak, nesto poput cuvenog NITRO-a?

 

I sto deluje najverovatnije:

 

Siguran sam da nas pokretac teme ne laze za dobijene rezultate. Mozda smesa inicijalno nije dobra pa mu se sad popravila? Sta ako je smesa bila prebogata pa se trosilo puno goriva i samim tim ti i krpa na auspuhu brze tamnela, pa se sad smesa razblazila te je potrosnja manja (normalna) i samim tim nema dimljenja iz auspuha?

 

 

Nije sve crno-belo. Sasvim je moguce da postoji neki sporedni efekat koji nije ocigledan, a da se uklapa u postojecu teoriju.

 

Koliko se zapravo elektrode u celiji trose prilikom elektrolize i kako sprecavas oksidaciju (ili sta vec) na elektrodama? Kada smo se bavili elektrolizom u skoli, uvek smo imali problema sa brzim topljenjem elektroda..

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition
jer se NE stvara vise energije od ulozene, vec se samo povecava koeficijent iskoriscenosti goriva, koji je relativno nizak

 

Samo o ovome se i radi (ista priča kao i sa čistim acetonom, samo što je u ovom slučaju efekat tj. iskorišćenje veće).

Uprošćeno, umesto smeše benzina i vazduha, motor sagoreva smešu benzina, kiseonika, vodonika i vazduha.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1615 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Sasvim je moguce da se benzin bolje iskoristi u prisustvu vece koncentracije kiseonika? Visak vodonika bi u tom slucaju izlazio napolje... Moze da bude mnogo toga.. Nazalost, nije to tako lako ni ispitati..

 

Ono sto definitivno nije tacno je da se moze dobiti vise energije prostim sagorevanjem vodonika nego sto je ulozeno u elektrolizi.. To je sigurno kao smrt.

 

Ostaje da se ispita ima li dobijeni gas utice na bolje iskoriscenje benzina i to je to. Zna li ko sta se desava ako vazduha u cilindar ulazi cist kiseonik?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 177 postova
  • Lokacija: Beograd - Jug
  • Motocikl: Kawasaki GPZ 500s

Koliko je meni poznato čuveni NITRO je gas NO2 ili N2O (koliko se sećam ovakvo je jedinjenje da bi bilo stabilnije, jer je čist O2 jako nestabilan gas) , koji kada se ubacuije u cilindar smeša tog gasa i benzina doprinosi potpunijem sagorevanju, tako da se trenutnim ubacivanjem tog gasa dolazi do povećanja snage motora, ili ako se to lepo kontroliše (ubacivanje gasa) može se kalkulisati i na polju potrošnje.

 

Cenim da se ovakvim uredjajem slično postiže, koristi se od H2O koji se razloži na H H i O, samo O, kako bi sagorevanje bilo potpunije, samo što se koristi energija koju isporučuje motor SUS za proizvodnju gasa, dok se kod NITRO sistema već spremljen gas u boci koristi instant.

 

Možda bi bio pravi dobitak kada bi se postiglo da se proizvodnja kiseonika obavi o trošku energije koja se ne iskoristi u motoru, jer se zna da se ugrubo iskoristi oko 30% uložene energije (ovo je i ujedno stepen iskorišćenja motora sus, oko 0.3, kod dizel motora je neto viši, trenutno kod savremenih putničkih dizel motora stiže do oko 0.42-0.45), 30% ode na sistem za hladjenje, 30% na izduvne gasove, 7-10% na ostale mehaničke gubitke.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1615 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L
Možda bi bio pravi dobitak kada bi se postiglo da se proizvodnja kiseonika obavi o trošku energije koja se ne iskoristi u motoru, jer se zna da se ugrubo iskoristi oko 30% uložene energije (ovo je i ujedno stepen iskorišćenja motora sus, oko 0.3, kod dizel motora je neto viši, trenutno kod savremenih putničkih dizel motora stiže do oko 0.42-0.45), 30% ode na sistem za hladjenje, 30% na izduvne gasove, 7-10% na ostale mehaničke gubitke.

 

 

Sve do ovog pasusa stoji. U ovom slucaju o kom pricamo se kiseonik (i H) proizvode snagom motora (preko generatora struje). To svakako uzima svoj deo energije na racun snage motora, tj sveukupno smanjuje koeficijent iskoriscenosti motora. Treba samo da se izracuna/odredi da li se boljim sagorevanjem (ili cime vec) dobija vise energije (iz goriva) nego sto je ulozeno da se pokrene alternator.

 

Gledano ovom nekom logikom, vodonik iako je zapravo veoma eksplozivan, je zapravo visak u ovom procesu jer se njegovim gorenjem dobija manje energije nego sto je bilo potrebno da se isti izdvoji.

 

 

 

NO2 se koristi u tom obliku radi boljeg hladjenja motora jer se ubrizgavanjem cistog kiseonika razvijala prevelika temperatura i dolazilo je do topljenja delova.. Tako kaze vikipedija..

 

Upotrebom kiseonika (NO2 ili drugi oblik) se povecava kolicina goriva koju je moguce sagoreti u jednom taktu. Samim tim se dobija vise snage. Pitanje je da li to onda moze dovesti do smanjenja potrosnje benzina tako sto ce se voziti na nizem gasu sa vise snage? Malo mi to sumnjivo sad.. Sve vise mi lici na to da u samom startu na ovom motoru smesa nije bila dobra pre ugradnje...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 154 postova
  • Lokacija: kocani MKD-Sandhurst UK
  • Motocikl: suzuki gsx,svasta

Sve vise mi lici na to da u samom startu na ovom motoru smesa nije bila dobra pre ugradnje...

I ja sam na ovo mislio, kad bi motor radio u fabrickim parametrima,ne znam dali bi imalo razlike.

Opsto poznato je da noviji sistem ubrizgavanja goriva,smesu koriguje lambda sonda,ili merac kolicine co2 u izduvnim gasovima.Masina je nastelovana da radi na benzin i vazduh.Kad pocne da se ubacuje hho gas,on sagorevanjem daje voda(mozda i ostane nesto nesagorenog kisloroda) koji "zabuni " lambda sondu da je smesa siromasna,pa je obogacuje,tako motor dobije previse goriva.Mislim da ugradnja na novije vozilo bi trazilo korekciju mape ubrizgavanja,kao zacarani krug.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2358 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Ja cu,kad budem dokon,ugraditi na BMW-a.Na zalost,prvi testovi ce biti tek na prolece,ali to i nije toliko vazno jer BMW trosi do 4.5 l/100km. Ako budem imao vremena,probacu da napravim da stavim na Audi,pa da vidimo ima li vajde.Tu struje ima na pretek. I tu nije zbog ustede jer Audi trosi do 9 l plina,a na auto-putu padne i na 6.5. Znaci,pravicu hho,ali kad budem imao malo vremena da se pozabavim time. Cisto probe radi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Koliko filozofije ni oko čega 1hmm.gif

 

Evo samo jednog od zilion primera po internetu (ovaj vid. je čini mi se neko već postavljao) :

 

 

 

Stvar funkcioniše. Prosto :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

Ma samo da neko ko ume izracuna koliko se goriva potrosi da se napravi ta dodatna struja za uredjaj (6A) ... i da vidimo koliko "goriva proizvede" ustedi ...

 

 

 

ako za tu struju treba 2L goriva a potrosnja se smanjila za 3 onda 1L goriva moz da ustedis ako je nekom to bitno ....

 

Ako neko ima uredjaj nek mi prosledi da probam pa da javim rezultate ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Ma samo da neko ko ume izracuna koliko se goriva potrosi da se napravi ta dodatna struja za uredjaj (6A) ... i da vidimo koliko "goriva proizvede" ustedi ...

 

 

 

ako za tu struju treba 2L goriva a potrosnja se smanjila za 3 onda 1L goriva moz da ustedis ako je nekom to bitno ....

 

Ako neko ima uredjaj nek mi prosledi da probam pa da javim rezultate ...

 

Druže, ako stavljaš to na bembaru, nemaš brige pošto ti je (ako se ne varam naravno) alternator od 750W....a potrošnja ti neče skočiti ni za decilitar.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Na brzinu :

 

http://www.bmbikes.co.uk/specpages/R1150GS.htm , R1150GS ima 600W, dovoljno za sve (opciona dodatna oprema 700W)

 

http://www.r1200gs.info/misc/specs/ , R1200GS ima 600W, takođe dovoljno

 

http://www.bmbikes.co.uk/specpages/R1200Cclassic.htm , R1200C ima 700W

 

 

 

 

http://www.nationsstarteralternator.com/Honda-Goldwing-Alternator-90-Amps-p/1-2494-01hi-1.htm , Honda Goldwing opcioni alternator 90A

 

 

 

 

Nije baš 750W ali je sasvim dovoljno za sve :takoje:

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 81 postova
  • Lokacija: Beograd - ČAČAČA
  • Motocikl: Honda CB650R

Koliko litara moze ovaj sistem da proizvede za sat vremena i koji je pritisak? Razmisljam se da implementiram ovo kao sistem CG-a. Sadasnji sistem mi vuce 20l/h. Uradio bih sistem slican gasnom grejanju. Iskreno u ovom slucaju, struja nije problem. Problem je kapacitet celije i pritisak koji bi isao u gasni gorionik. :D Ovo su samo pocetne ideje, ali mi ovo lici kao grejanje koje je povoljnije od geo termalnog.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Pokloni mi 300 dolara, ja ću da platim carinu i put. I sam ću da ugradim, bez budženja.

 

Promena marke nije opcija.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2358 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Ma samo da neko ko ume izracuna koliko se goriva potrosi da se napravi ta dodatna struja za uredjaj (6A) ... i da vidimo koliko "goriva proizvede" ustedi ...

 

 

 

ako za tu struju treba 2L goriva a potrosnja se smanjila za 3 onda 1L goriva moz da ustedis ako je nekom to bitno ....

 

Ako neko ima uredjaj nek mi prosledi da probam pa da javim rezultate ...

 

Druže, ako stavljaš to na bembaru, nemaš brige pošto ti je (ako se ne varam naravno) alternator od 750W....a potrošnja ti neče skočiti ni za decilitar.

R 65 ima alternator od 280 W. Hmmmm... spracu mojih 180 W na R50/5... :stabre:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1604 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: SUZUKATI SV650N

Koliko litara moze ovaj sistem da proizvede za sat vremena i koji je pritisak? Razmisljam se da implementiram ovo kao sistem CG-a. Sadasnji sistem mi vuce 20l/h. Uradio bih sistem slican gasnom grejanju. Iskreno u ovom slucaju, struja nije problem. Problem je kapacitet celije i pritisak koji bi isao u gasni gorionik. :D Ovo su samo pocetne ideje, ali mi ovo lici kao grejanje koje je povoljnije od geo termalnog.

 

I meni je to padalo na pamet,bilo bi extra povoljno-zamisli,greješ se na vodu :care:...Ali,niko to nije napravio :stabre: ..zašto li?Pravljen je gasni gorionik na HHO da služi za zavarivanje ili sečenje ali ni to nije zaživelo,zašto li??

 

jes nije: http://goo.gl/0RL03 :hej:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja