Jump to content

Moto Zajednica

Prvenstvo prolaza na raskrsnici

Recommended Posts

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

 

Čekaj bre, sad si me načisto zbunio. Kako misliš: ne važi znak ako radi semafor?

Zar ne govori taj znak kuda se pruža put sa pravom prvenstva, a semafor govori možeš li kroz raskrsnicu? :staa2:

Ako si ti u pravu onda je moj komentar: SVAŠTA!

 

Nema puta sa pravom prvenstva. Ima zeleno i crveno. Kad ne radi semafor, onda tek vazi znak.

Realno gledano, jos nisam sreo ovakvu raskrsnicu u zivotu, ali pravila su primjenjiva cak i za ovakvu raskrsnicu.

 

spetaccolo, babe i žabe.

Onaj znak je znak obaveštenja i ispred 2.-ke je sigurno znak obrnutog trougla, ali ga zekonja nije spazio, tako da tu nema mnogo prostora za nedoumicu od strane vozača vozila broj 2.

 

acimo, ti izgleda jos nisi upratio semafor. klik (na "asfaltu" su nacrtani semafori)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

E svasta !

 

Da bi se moglo ozbiljno raspravljati prvo bi trebalo imati bolju sliku raskrsnice. Na ovoj slici se vidi da fali deo semafora ( onaj sto visi iznad puta - tu mogu biti jos mozda dva semafora - za pravo i za levo ) :

 

znaci.jpg

 

I na ovoj raskrsnici bi trebalo da postoji neki znak kod vozila broj dva, a nema ga :

 

raskrsnica.jpg

 

Takodje se na prvoj slici ne vidi da li sa strane sa koje je slikan semafor postoji samo jedna, dve, ili mozda i tri saobracajne trake ( ja bi reko da ima bar dve ) .

Samim tim crtez raskrsnice ne odgovara slici.

Treba biti upoznat sa rezimom rada semafora .

 

E sad nastavite sa diskusijom. Ja sam imao toliko !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 323 postova
  • Lokacija: bgd
  • Motocikl: ktm duke 690

tomerc:

To je sasvim ok sto se mene tice.

 

Ali nemoj siriti dezinformacije nesigurnim vozacima jer ne pricamo da li je bolja jagnjetina ili prasetina vec o nekim stvarima koje su od malo veceg znacaja po vozace.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 283 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R6

Ova skica sa semaforima gde i jedan i drugi imaju zeleno svetlo na ovakvoj raskrsnici - izmišljena je i pravi je nonsens ukoliko postoji negde.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Festina lente!, 260 postova
  • Lokacija: Beograd - Košutnjak
  • Motocikl: SUZUKI DL 1000 V-Strom

Prolazim pre neki dan kroz raskrsnicu, na semaforu žuto trepćuće a imam dva znaka jedan ispod drugog. Skrećem levo i mislim u sebi, treba li da propustim onoga što mi dolazi u susret ili ne? Srećom otud' nema nikog i ja prođoh živ i zdrav. Šta ovde ne valja?

 

post-18861-0-69350500-1317714471_thumb.jpg

 

Znakovi na slici su znakovi obavestenja i vaze i kada radi semafor, tako da bi u ovom slucaju vozila koja ti dolaze u susret bila obavezna da te propuste, ako ti skreces lijevo.

 

Semafor ne odredjuje tko ima prioritet i koji su smjerovi glavni vec to odredjuju znakovi, a uloga semafora je da odredi kada je i kome smjeru dozvoljeno kretanje kroz raskrsnicu

 

Uz svo poštovanje direktoru, ali ljudi, sa pravnog stanovišta, ftj je u pravu sa svim svojim pristalicama.

 

1. Ako je tu pandur, ćutiš i radiš šta ti (po)kaže;

2. Ako radi semafor, iako su postavljeni znakovi za put sa pravom prvenstva i put sa pravom prvenstva za vozila koja skreću ulevo, onaj koji planira da skrene ulevo mora propustiti vozilo koje mu dolazi u susret, a kreće se pravo kroz raskrsnicu. Kao što mora i da stane kad mu je crveno, iako nema znak STOP. :lol:

3. Ako semafor ne radi, što obuhvata i žuto trepćuće svetlo, postupa se u skladu sa značenjem saobraćajnih znakova. Znači imaš prednost (po zakonu) ako se krećeš ovim putem. U praksi, ako naletiš na džip, pitaj se da li njegov vozač zna šta koji znak znači.

 

Inače, proliferacija (umnožavanje) saobraćajnih znakova je vidljiva tendencija u svim državama. Čak su se i vozači u Nemačkoj pobunili da postoji na javnim putevima previše znakova koji odvlače pažnju vozačima. U ovom slučaju, suvišan je znak za prednost vozilima koja skreću ulevo, jer je već postavljen znak za put sa prvenstvom prolaza, pa ne smatram da bi zadržavanje da bi se propustio onaj koji ide pravo bilo veliko i stvaralo probleme. Bar u teoriji.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Festina lente!, 260 postova
  • Lokacija: Beograd - Košutnjak
  • Motocikl: SUZUKI DL 1000 V-Strom

Mnogo pitanja pa cu biti kratak

 

Ljudi, od kada se znakovi i semafori "sabiraju"?

 

Znakovi se ne sabiraju, ali mogu da se kombinuju

 

Znakovi za prvenstvo prolaza ne mogu se kombinovati ni međusobno ni sa semaforom.

 

Postoji dva znaka za prednost prolaza. Romb i obrnuti trougao. Njima se moze dodati znak koji ih poblize odredjuje, kao sto je i uradjeno na fotografiji

 

 

Ako, dok radi semafor, piše ne sme levo - to se važi. Ali, ako radi semafor, znaci za prvenstvo prolaza ne važe.

 

Pogresno. To su razlicite stvari. Da ne bi ponovo pisao

 

 

Znakovi na slici su znakovi obavestenja i vaze i kada radi semafor, tako da bi u ovom slucaju vozila koja ti dolaze u susret bila obavezna da te propuste, ako ti skreces lijevo.

 

Semafor ne odredjuje tko ima prioritet i koji su smjerovi glavni vec to odredjuju znakovi, a uloga semafora je da odredi kada je i kome smjeru dozvoljeno kretanje kroz raskrsnicu

 

Drugo, kada dva znaka služe za istu stvar ne može se čitati malo jedan a malo drugi. Ova dva znaka ne mogu zajedno.

 

Pogresno. Ovo nisu dva znaka koja znace istu stvar

 

 

U stvari, ako mogu gde ima još sem u Požegi?

 

Ni u Pozegi (Zasto Pozega?)

 

 

Da preformulišemo pitanje:

kuda ide glavni put, pravo ili levo?

 

Levo

 

Bilo koji znakovi koji određuju kojim redosledom vozila treba da prođu kroz raskrnicu se ne mogu kombinovati sa uređajem za svetlosnu signalizaciju koja određuje koje vozilo ima pravo da prođe kroz raskrsnicu i ne primenjuju se kada je semafor u funkciji. Zakon je jasan.

 

Ovo je bitno drugačije od znakova koji određuju dozvoljen pravac i/ili smer kretanja vozila (zabranjeno polukružno okretanje vozila, zabranjeno skretanje udesno/ulevo) koji važe i pored svetlosne signalizacije, jer se ne odnose na redosled prolaska vozila kroz raskrnicu.

Iako je moguće da ova dva znaka egzistiraju zajedno, prema priloženoj diskusiji samo zbunjuju vozače koji ne moraju da budu stručnjaci za tumačenje zakona i kolizionih normi, pa je cela situacija potencijalna opasnost za bezbednost saobraćaja. Mislim da bi bilo dobro da preduzeće za puteve ukloni donji znak. I vuk sit i ovce na broju...

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Festina lente!, 260 postova
  • Lokacija: Beograd - Košutnjak
  • Motocikl: SUZUKI DL 1000 V-Strom

Kec, dragi moj zec.

 

Neće biti. Pošto je na semaforu zeleno svetlo, vozilo 2 koje ide pravo ima prednost, jer se uz semafor ne koriste znakovi, već opšta pravila saobraćaja (tj. poznato pravilo desne strane - desna ruka služi nečem drugom :D).

 

Izvod iz zakona koji je već citiran:

 

Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa svetlosnim

saobraćajnim znakom i kad se značenje tog znaka razlikuje od značenja ostalih

saobraćajnih znakova... Ovde je to upravo slučaj. Postupamo kao da ta dva znaka nisu tu.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Festina lente!, 260 postova
  • Lokacija: Beograd - Košutnjak
  • Motocikl: SUZUKI DL 1000 V-Strom

Ova skica sa semaforima gde i jedan i drugi imaju zeleno svetlo na ovakvoj raskrsnici - izmišljena je i pravi je nonsens ukoliko postoji negde.

 

Sasvim je normalno da vozači koji se kreću istim pravcem, a različitim smerovima u isto vreme imaju zeleno svetlo, jer se mimoilaze. Kada voziš pravo, istovremeno ti dolaze u susret vozila iz suprotnog smera, jer u istom trenutku imaju zeleno svetlo. Kao što je normalno da vozači koji se kreću poprečnom ulicom istovremeno imaju crveno svetlo koje im zabranjuje da prođu kroz raskrsnicu.

 

Možda si mislila na kompleksne raskrsnice, gde postoji više saobraćajnih traka, pa imamo 4 faze u režimu rada semafora, gde se obustavlja saobraćaj vozilima koja idu pravo, pa se uključuju semafori koji važe samo za trake za skretanje, primer: Raskrsnica ulica Bulevar kralja Aleksandra, Kneza Miloša i Takovske. Ovo je ipak izuzetak od pravila i važi za kompleksne tokove, gde je veliki protok vozila i nužno je podići bezbednost učesnika u saobraćaju na visok nivo.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Festina lente!, 260 postova
  • Lokacija: Beograd - Košutnjak
  • Motocikl: SUZUKI DL 1000 V-Strom

Pade mi napamet mogućnost organizovanja jednog divnog eksperimenta:

 

Tomerc i Zec mogu da se nađu u Požezi, kad proradi semafor. Tomerc će kad bude zeleno svetlo da pokuša ispred Zeca da skrene levo u skladu sa znakom, a Zec će krećući se pravo iz suprotnog smera udariti u njega (da se razumemo, ništa uništavanje motora, već samo položite na asfalt da organi reda i mira uslikaju nezgodu). Neka sudija odluči ko je u pravu, a onaj koji izgubi će dati drugom svoj motocikl. ;)

 

P.S. Zec, dogovorićemo se za proviziju. :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 283 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R6

Ova skica sa semaforima gde i jedan i drugi imaju zeleno svetlo na ovakvoj raskrsnici - izmišljena je i pravi je nonsens ukoliko postoji negde.

 

Sasvim je normalno da vozači koji se kreću istim pravcem, a različitim smerovima u isto vreme imaju zeleno svetlo, jer se mimoilaze. Kada voziš pravo, istovremeno ti dolaze u susret vozila iz suprotnog smera, jer u istom trenutku imaju zeleno svetlo. Kao što je normalno da vozači koji se kreću poprečnom ulicom istovremeno imaju crveno svetlo koje im zabranjuje da prođu kroz raskrsnicu.

 

Možda si mislila na kompleksne raskrsnice, gde postoji više saobraćajnih traka, pa imamo 4 faze u režimu rada semafora, gde se obustavlja saobraćaj vozilima koja idu pravo, pa se uključuju semafori koji važe samo za trake za skretanje, primer: Raskrsnica ulica Bulevar kralja Aleksandra, Kneza Miloša i Takovske. Ovo je ipak izuzetak od pravila i važi za kompleksne tokove, gde je veliki protok vozila i nužno je podići bezbednost učesnika u saobraćaju na visok nivo.

 

Da si lepo pročitao, a samim tim i razumeo šta sam napisala, ne bi se trudio da mi kao malom detetu crtaš kako je normalno da suprotne strane istog pravca a različitog smera imaju isto svetlo na semaforu. Napisala sam da je ova skica koja prati fotografiju ipak samo pretpostavka jer se na fotki ne vide neke stvari.

Ko kaže da, u ovoj situaciji sa fotografije, kad radi semafor, obe strane imaju u isto vreme zeleno svetlo? Mi to ne znamo nego pretpostavljamo. Ima mnogo raskrsnica gde se napr. prvo pali zeleno onima što skreću levo. (plavi most - pravac prema gradu, Ustanička - kod Ljermontove itd.)

Takođe, nisam mislila na kompleksne raskrsnice jer ova to sigurno nije. Mislila sam samo na ono što sam i napisala, da je potpuna glupost ako obe strane imaju istovremeno zeleno svetlo, u slučaju ove raskrsnice. ::):neznam:

 

U svakom slučaju, hvala na trudu da nam pojasniš. Lično, biću još opreznija ubuduće, pogotovu u ovakvim raskrsnicama. :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 24 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Malaguti Madison T150

Nikom nije palo na pamet da je moguce da kad je vozilu 1 zeleno da je vozilu 2 crveno svetlo? Tako je u kumodraskoj kod poste i ne postoje ova druga 2 semafora :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • chef, 1843 postova
  • Lokacija: na proplanku

to je sFe oket. razne su varijante i mogućnosti. ovde je debata samo o slučaju sa crteža. da li, ako 1 i 2 imaju zeleno, 1 ima prednost na osnovu znaka bez obzira što menja pravac kretanja?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 323 postova
  • Lokacija: bgd
  • Motocikl: ktm duke 690

jelena: u tom slučaju bi na ovom semaforu bilo zeleno samo za levo koje izgleda ovako <- (izvinjavam se što crtam :)) i to je već bilo pomenuto par puta u ovoj temi. Ali mi nemamo uvid u celu raskrsnicu pa je raspravljano u slučaju da je na oba semafora samo 'klasično' zeleno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 283 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R6

jelena: u tom slučaju bi na ovom semaforu bilo zeleno samo za levo koje izgleda ovako <- (izvinjavam se što crtam :)) i to je već bilo pomenuto par puta u ovoj temi. Ali mi nemamo uvid u celu raskrsnicu pa je raspravljano u slučaju da je na oba semafora samo 'klasično' zeleno.

 

Pa nije BRE.:) :) Zašto mora da bude zelena leva strelica. Može da bude, jednostavno, zeleno. Dao je Flaster primer: u Kumodraškoj ulici, a i ja sam navodila primere gde semafori puštaju jednu stranu ranije.

 

Ko bude video uživo ovakvu raskrsnicu, gde se put sa prvestvom prolaza pruža u levo (bez obzira što taj znak ne važi kad radi semafor, ali ga je neko ipak s razlogom kategorisao kao prioritetniji), a da se na naspramnim semaforima - kao na ovoj skici - istovremeno pali zeleno, ja ga vodim na ručak! Sa zadovoljstvom. :aha: :aha: Pa može i u Požegi ako je ova fotka tamo napravljena. :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nocni cuvar, 2582 postova
  • Lokacija: White City / White Water
  • Motocikl: Yamaha nouvo elegance

jelena: u tom slučaju bi na ovom semaforu bilo zeleno samo za levo koje izgleda ovako <- (izvinjavam se što crtam :)) i to je već bilo pomenuto par puta u ovoj temi. Ali mi nemamo uvid u celu raskrsnicu pa je raspravljano u slučaju da je na oba semafora samo 'klasično' zeleno.

 

Pa nije BRE.:) :) Zašto mora da bude zelena leva strelica. Može da bude, jednostavno, zeleno. Dao je Flaster primer: u Kumodraškoj ulici, a i ja sam navodila primere gde semafori puštaju jednu stranu ranije.

 

Ko bude video uživo ovakvu raskrsnicu, gde se put sa prvestvom prolaza pruža u levo (bez obzira što taj znak ne važi kad radi semafor, ali ga je neko ipak s razlogom kategorisao kao prioritetniji), a da se na naspramnim semaforima - kao na ovoj skici - istovremeno pali zeleno, ja ga vodim na ručak! Sa zadovoljstvom. :aha: :aha: Pa može i u Požegi ako je ova fotka tamo napravljena. :D

Vec vidim bajkere okacene na bandere koji zakivaju znakove i menjaju rezime rada semafora zarad rucka sa Jelenom :lol:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 323 postova
  • Lokacija: bgd
  • Motocikl: ktm duke 690

jelena: to bi bilo logično i vrlo verovatno da je tako jer bi dolazilo do čestih udesa usled razmišljanja ko ima prednost. Međutim, ovde se glavna rasprava vodila oko toga da li znak važi kada radi semafor i hipotetički slučaj da su oba zelena upaljena u isto vreme.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 177 postova
  • Lokacija: Kosjerić
  • Motocikl: Enduro

Au brate mili, nisam ni slutio da će ova diskusija ovako da se razvija. Mogu samo da kažem jedno, od svih ovde jedino je "lawyer" (+) shvatio poentu mog pitanja. Da pojasnim, ja sam instriktor 12 godina i veoma dobro znam ko i gde ima prvenstvo prolaza. Tema je u stvari vrsta trik pitanja, cela stvar je u tome da ova dva znaka nema smisla da stoje zajedno jer samo prave zabunu, jedan od njih je dovoljan, pogotovu što njihovo značenje nije isto tj. znak "put sa prvenstvom prolaza (romb) znači da glavni put ide pravo a da su bočni putevi sporedni, dok znak "pružanje puta sa prv. pro." znači da glavni put skreće što će reći da jedan od bočnih puteva nije sporedni već je takođe glavni, a put ispred je sporedni. Ova dva znaka su u koliziji. Ukoliko vozač ne uoči znake na ostalim prilazima u raskrsnicu može da ima problem sa odlukom o prvenstvu, tj kako ja da znam kad ulazim u ovu raskrsnicu sa strana moje fotografije da vozila u susret takođe nemaju romb. Neki su ovde uspeli u raspravu da uvuku i semafor, iako sam skrenuo pažnju da je na njemu žuto trepćuće, što znači da semafor treba ignorisati jer on ne služi sa takvim svetlom za regulisanje raskrsnice već predstavlja znak opasnost. Nije problem što je semafor uvučen u raspravu već što je to otkrilo katastrofalno neznanje nekih kolega vozača. Naravno da kada semafor postoji i radi tj. vrši funkciju regulisanja raskrsnice a ne funkciju znaka opasnosti sa žutim trepćućim svetlom, znakovi koji služe u istu svrhu regulisanja prvenstva (romb, stop, prevrnuti trougao pružanje puta) NE VAŽE. Primenjuje se semafor i pravila saobraćaja, konkretno pravilo desne strane. Međutim ako semafor ne radi ili je na njemu žuto trepćuće, za regulisanje prvenstva koriste se saob. znaci i pravilo desne strane. Ovi znaci zbunjuju ljude u Požegi, a i u Požezi (oboje je ispravno) već dve godine. Nadam se da će "lawyer-ov" predlog o uklanjanju jednog od strane nadležnih biti prihvaćen, pošto mnogi pre njegovog nisu.

 

post-18861-0-01166600-1317804195_thumb.png

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 323 postova
  • Lokacija: bgd
  • Motocikl: ktm duke 690

Znak romb isključuje dve bočne ulice. Znak pružanja puta sa prvenstvom isključuje bočne i onu preko puta. Prvi znak je podskup drugog što znači da se u suštini ne menja raskrsnica što bi sve teoretski bilo moguće kada bi se znakovi 'sabirali' i kada bi bilo moguće da na jednom mestu stoje dva znaka :) tako da se slažem da je prvi znak(romb) bespotreban i zbunjujuć.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Au brate mili, nisam ni slutio da će ova diskusija ovako da se razvija. Mogu samo da kažem jedno, od svih ovde jedino je "lawyer" (+) shvatio poentu mog pitanja. Da pojasnim, ja sam instriktor 12 godina i veoma dobro znam ko i gde ima prvenstvo prolaza. Tema je u stvari vrsta trik pitanja, cela stvar je u tome da ova dva znaka nema smisla da stoje zajedno jer samo prave zabunu, jedan od njih je dovoljan, pogotovu što njihovo značenje nije isto tj. znak "put sa prvenstvom prolaza (romb) znači da glavni put ide pravo a da su bočni putevi sporedni, dok znak "pružanje puta sa prv. pro." znači da glavni put skreće što će reći da jedan od bočnih puteva nije sporedni već je takođe glavni, a put ispred je sporedni. Ova dva znaka su u koliziji. Ukoliko vozač ne uoči znake na ostalim prilazima u raskrsnicu može da ima problem sa odlukom o prvenstvu, tj kako ja da znam kad ulazim u ovu raskrsnicu sa strana moje fotografije da vozila u susret takođe nemaju romb. Neki su ovde uspeli u raspravu da uvuku i semafor, iako sam skrenuo pažnju da je na njemu žuto trepćuće, što znači da semafor treba ignorisati jer on ne služi sa takvim svetlom za regulisanje raskrsnice već predstavlja znak opasnost. Nije problem što je semafor uvučen u raspravu već što je to otkrilo katastrofalno neznanje nekih kolega vozača. Naravno da kada semafor postoji i radi tj. vrši funkciju regulisanja raskrsnice a ne funkciju znaka opasnosti sa žutim trepćućim svetlom, znakovi koji služe u istu svrhu regulisanja prvenstva (romb, stop, prevrnuti trougao pružanje puta) NE VAŽE. Primenjuje se semafor i pravila saobraćaja, konkretno pravilo desne strane. Međutim ako semafor ne radi ili je na njemu žuto trepćuće, za regulisanje prvenstva koriste se saob. znaci i pravilo desne strane. Ovi znaci zbunjuju ljude u Požegi, a i u Požezi (oboje je ispravno) već dve godine. Nadam se da će "lawyer-ov" predlog o uklanjanju jednog od strane nadležnih biti prihvaćen, pošto mnogi pre njegovog nisu.

 

post-18861-0-01166600-1317804195_thumb.png

 

Profesore, jedno pitanje za tebe...Posto si 12 godina instruktor, onda sigurno imas neku zvanicnu knjigu sa svim mogucim znakovima i "podznakovima" (bem li ga kako se zovu one opisne table ispod znaka koje ga dodatno opisuju?).

 

U holandiji mi imamo sledece znakove za regulaciju prednosti:

 

 

Kao sto vidis, svaki ima svoje ime / broj (B1, B2, B3...).

 

Onda imamo i sledece "podznakove", odnosno dodatne table za podrobniji opis znaka ispod kojeg stoje:

 

 

Kao sto vidis, nemaju svoje ime / broj, jer "podznak" moze da bude svasta, pa i slobodni tekst. (od 12h do 14h naprimjer)

 

Iz ovoga sledi zakljucak da ovi "podznakovi" ne mogu da stoje sami (bez znaka iznad, kojeg dodatno opisuju).

 

Pitanje za tebe: Da li je u Srbiji znakovi imaju svoje ime/broj? (ja mislim da imaju). Da li mozes da navedes ime/broj ovog znaka (ako je to znak koji moze da stoji sam):

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 235 postova
  • Lokacija: Beograd - Žarkovo
  • Motocikl: Suzuki DL 650 V-Strom

post-5438-0-02928700-1317814818_thumb.jpg

 

Mile: Ovo su zvanične oznake saobraćajnih zanakova u Srbiji.

 

Znak - Pravac pružanja puta sa prvenstvom prolaza - može stajati samostalno!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

hmm... bilo mi tesko za povjerovati, pa sam uradio malo istrazivanje.

 

Pravilnik o saobracajnoj signalizaciji iz 2010

 

U njemu pise ovako:

 

 

 

Primjetite li kako je "preskocen" znak III-5?

 

Onda dalje pise ovako:

 

 

 

Clan 120 pominje znak III-5 i clan 21, stav 5, koji je dobio 60 dana extra zivota u odnosu na ostatak pravilnika iz 2004.

 

A sta je pisalo u pravilniku iz 2004 godine u clanu 21, stav 5?

I to sam nasao:

 

 

 

Dakle, taj znak jeste postojao, ali vise izgleda ne postoji (ni u Srbiji). Valjda posledica "usaglasavanja" ili sta li vec. Interesantno u svakom slucaju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Festina lente!, 260 postova
  • Lokacija: Beograd - Košutnjak
  • Motocikl: SUZUKI DL 1000 V-Strom

Ova skica sa semaforima gde i jedan i drugi imaju zeleno svetlo na ovakvoj raskrsnici - izmišljena je i pravi je nonsens ukoliko postoji negde.

 

Sasvim je normalno da vozači koji se kreću istim pravcem, a različitim smerovima u isto vreme imaju zeleno svetlo, jer se mimoilaze. Kada voziš pravo, istovremeno ti dolaze u susret vozila iz suprotnog smera, jer u istom trenutku imaju zeleno svetlo. Kao što je normalno da vozači koji se kreću poprečnom ulicom istovremeno imaju crveno svetlo koje im zabranjuje da prođu kroz raskrsnicu.

 

Možda si mislila na kompleksne raskrsnice, gde postoji više saobraćajnih traka, pa imamo 4 faze u režimu rada semafora, gde se obustavlja saobraćaj vozilima koja idu pravo, pa se uključuju semafori koji važe samo za trake za skretanje, primer: Raskrsnica ulica Bulevar kralja Aleksandra, Kneza Miloša i Takovske. Ovo je ipak izuzetak od pravila i važi za kompleksne tokove, gde je veliki protok vozila i nužno je podići bezbednost učesnika u saobraćaju na visok nivo.

 

Da si lepo pročitao, a samim tim i razumeo šta sam napisala, ne bi se trudio da mi kao malom detetu crtaš kako je normalno da suprotne strane istog pravca a različitog smera imaju isto svetlo na semaforu. Napisala sam da je ova skica koja prati fotografiju ipak samo pretpostavka jer se na fotki ne vide neke stvari.

Ko kaže da, u ovoj situaciji sa fotografije, kad radi semafor, obe strane imaju u isto vreme zeleno svetlo? Mi to ne znamo nego pretpostavljamo. Ima mnogo raskrsnica gde se napr. prvo pali zeleno onima što skreću levo. (plavi most - pravac prema gradu, Ustanička - kod Ljermontove itd.)

Takođe, nisam mislila na kompleksne raskrsnice jer ova to sigurno nije. Mislila sam samo na ono što sam i napisala, da je potpuna glupost ako obe strane imaju istovremeno zeleno svetlo, u slučaju ove raskrsnice. ::):neznam:

 

U svakom slučaju, hvala na trudu da nam pojasniš. Lično, biću još opreznija ubuduće, pogotovu u ovakvim raskrsnicama. :zdravo:

 

Pre svega se izvinjavam što se osećaš kao malo dete, jer zaista te ne znam i nisam ni na koji način želeo da te okarakterišem kao malo dete, a pročitao sam tvoj post više puta. Celu jednu složenu rečenicu. :staa: Nije bitno koje se svetlo prvo otvara, ono što je situacija na crtežu je da oba vozila tek ulaze u raskrnicu i pritom u oba smera je zeleno svetlo na semaforu. Irelevantno je koji se prvi otvorio, jer u trenutku kada stupaju u raskrnicu oba imaju pravo prolaza.

 

U slučajevima gde se jedan semafor prvi otvara, to ne derogira obavezu vozača koji skreće da, ukoliko mu je otvoren semafor kada se otvara (dakle nije otvoren, nego se tek uključuje zeleno svetlo) semafor vozaču koji ide pravo, da stane na udaljenosti potrebnoj za bezbedno mimoilaženje. Dakle, sama konstatacija je bespredmetna u situaciji prikazanoj na slici. Da je slika drugačija, mogli bismo da polemišemo.

 

Što se tiče kompleksnih raskrsnica, dao sam banalan primer, ali čak i raskrsnica sa dve saobraćajne trake može biti kompleksan tok, u slučaju da postoje strelice za uslov, tramvajske šine ili bilo kakav drugačiji režim rada semafora od dvofaznog.

 

Budite oprezni svuda, pogotovo kad putujete motorom, jer iz mog ne suviše bogatog vozačkog iskustva, najveće greške se prave na prostim raskrsnicama, gde se vozači osećaju sigurno i ne obraćaju dovoljno pažnje na ostale učesnike u saobraćaju. Njima je u pitanju branik, nama život. :neznam:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Festina lente!, 260 postova
  • Lokacija: Beograd - Košutnjak
  • Motocikl: SUZUKI DL 1000 V-Strom

Au brate mili, nisam ni slutio da će ova diskusija ovako da se razvija. Mogu samo da kažem jedno, od svih ovde jedino je "lawyer" (+) shvatio poentu mog pitanja. Da pojasnim, ja sam instriktor 12 godina i veoma dobro znam ko i gde ima prvenstvo prolaza. Tema je u stvari vrsta trik pitanja, cela stvar je u tome da ova dva znaka nema smisla da stoje zajedno jer samo prave zabunu, jedan od njih je dovoljan, pogotovu što njihovo značenje nije isto tj. znak "

******

Ovi znaci zbunjuju ljude u Požegi, a i u Požezi (oboje je ispravno) već dve godine. Nadam se da će "lawyer-ov" predlog o uklanjanju jednog od strane nadležnih biti prihvaćen, pošto mnogi pre njegovog nisu.

 

 

Hvala profo za plusić. :D Nadam se da ću imati petaka na polugođu. ;)

 

Bez šale, zaista može da zbuni ovakva situacija, jer čak i kada prosečan vozač ima 10 minuta da razmisli o ovome, teško dolazi do odgovora, a šta to ne valja. Lako je tebi sa 12 godina instruktorskog i verovatno 15 ili više vozačkog iskustva i sa druge strane možda meni koji sam bistrio tumačenje normi i sad koristim to u praksi. A šta kada nam u susret naiđe bojažljiva teta u Puntu, koja je položila kako je položila i potpuno se zbuni znakovima u raskrsnici? Ispadne beri kožu na šiljak.

 

Signalizacija na putevima mora biti jasna i nedvosmislena, jer se ne može očekivati od vozača amatera da prelistava svaki dan zakon, da bi došao do odgovora na nedoumice koje postavljaju neodgovorna preduzeća za održavanje puta. Ono što ti i ja znamo ne mora i prosečan vozač znati. Dolazimo do paradoksa često prisutnog svuda u današnje vreme - a što da bude jednostavno kad može komplikovano?

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Festina lente!, 260 postova
  • Lokacija: Beograd - Košutnjak
  • Motocikl: SUZUKI DL 1000 V-Strom

Vec vidim bajkere okacene na bandere koji zakivaju znakove i menjaju rezime rada semafora zarad rucka sa Jelenom :lol:

 

Siđi sa bandere, da te ne skidaju organi nadležni za održavanje javnog reda i mira. :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja