Jump to content

Moto Zajednica

heckenschutze MZ - pitanja

Recommended Posts

  • U prolazu, 98 postova

skoro sam uzeo ovog MZ ... imam par pitanja,kolika bi trebala da bude potrosnja?...koje ulje ide u menjac....meni je po sumi do sela,po brdu,12km potrosio oko 600ml goriva,da li je to normalno?vozio sam najvise 1-2 brzina...

 

 

 

 

 

 

 

IMG_0267.jpg

 

 

 

 

IMG_0265.jpg

 

 

 

 

 

 

 

IMG_0262.jpg

 

 

 

 

 

 

 

IMG_0261.jpg

 

 

 

 

 

 

 

IMG_0259.jpg

 

 

 

 

 

 

 

IMG_0258.jpg

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 62 postova
  • Lokacija: Podgorica, Crna Gora
  • Motocikl: Honda Dominator

Sto se tice potrosnje, dosta varira, tako da ima onih koji kazu da im trosi manje od 4l na 100km, neki se opet zale da trosi i preko 7l, tako da je to relativno... Ali ja mislim da je ta tvoja potrosnja sasvim ok... Tim tempom bi tebi potrosnja na 100km bila nekih 5l, sto smatram da je sasvim ok.

E sad sto se tice ulja za mjenjac, i tu su podijeljnamisljenje, ali ja konkretno koristim klasicno mjenjacko ulje sae 90, i nemam nikakvih problema sa mjnjacem.

POzdrav!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 98 postova

hvala na info...nadam se da ce trositi manje na otvorenom putu...dosta je presao,po satu 49,9XXkm...stari vlasnik kaze da njime nije prelazio 3000rpm...ovo sam ga ja sredjivao,presvukao ga u crnu eko-kozu...masina nikada otvarana...samo je zamenjena platina i opruga kurble...da li ja da kupim nov klip?...i koja je standardna mera klipa za ETZ 250?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 62 postova
  • Lokacija: Podgorica, Crna Gora
  • Motocikl: Honda Dominator

Pa trebalo bi da manje trosi na otvorenom, kad se vozi 5-om nekih 90-100km\h prosjek, ali opet ne ocekuj previse, ipak je to dosta stara masina, pritom 2t...:)

A klip mislim da nema potrebe da mijenjas ako masina normalno radi, nema cudnih zvukova i ima kompresiju... :neznam:

Inace standard klip je 69mm.

POzdrav!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 381 postova
  • Lokacija: Zaječar
  • Motocikl: Suzuki GS500E

Dobro došao prijatelju u MZ- Svet.

Nazvaću te neko popodne ili veče da ti odštampam manual za MZ 250 . :takoje:

Ulje za menjač imaš na Nis pumpi u naselju Kraljevica (bivši AVNOJ) SAE 40 (kod mene se najbolje pokazalo) i u menjač staje 900 mililitra ili 9 decilitra.Probao sam i neko Lukoilovo Sae 80 mineralno ali mi se ne sviđa jer mi loše radi kvačilo i hoće kurbla da ostane u donjem položaju,dok tih problema sa sae 40 nemam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MZ Rider, 4129 postova
  • Lokacija: Arilje - Zemun
  • Motocikl: Yamaha XT600k 3tb, Honda XRV 750 RD07

Dobrodosao u MZ SVET!

Potrosnja kod mene na mz-u 4,6-5,2..(to je ok, posto imam rezonu) Voznjom do 120km/h :)

Standard klip je 69.XX(Uvek ima neki broj).

U menjač ide sae 90/80. 900ml sipaj ceo litar nista neće faliti.(kod mene ima 1200ml)

Kad otvoris odnesi kod strugara neka premeri dali treba da se menja klip i koje mere. Ako ne promeni samo karike...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 120 postova

Heckenshutze Dobrodosao medju MZ vozace ! 0takoje.gif

 

Par brzih odgoovora na tvoja pitanja :

 

- S obzirom da si vozio svog ETZ250 po brdima uglavnom sa 1/2 brzinom 600ml na 12 Km jeste neka prihvatljiva potrosnja goriva ,dok na otvorenom putu vozeci uglavnom 5 brzinom potrosnja zna da spadne drasticno .Npr kod mojeg ETZ250 potrosnja zna da spadne i ispod 3l / 100 Km .

 

- Inace u menjac ETZ250 ide oko 0,9 l ulja - Ja vec godinama Iskljucivo sipam 15w40 motorno ulje i nemam nikakvih problema ali isto tako smatram da je SAE 80 / 90 hipoidno ulje Totalno Pogresan izbor maziva za MZ menjace .Vodi racuna na cep za ispustanje ulja iz menjaca jer ima ih DVA komada odozdo ali se samo ovaj jedan Veci otvara - Nikako i onaj drugi manji !

 

- I pored predjenih skoro 50000 Km na tvom ETZ smatram da je dovoljno da eventualno promenis samo karike ali nikako i klip jer je taj originalnog kvaliteta od prve ugradnje i takav ces isti kvalitet zaista tesko vise da nadjes , ipak dok tvoj ETZ ide lepo Ne Diraj Nista nego ga vozi .1moto3.gif

 

Poz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Самарићанин, 794 postova
  • Lokacija: тамо где Дунав љуби небо
  • Motocikl: коњусина с педес' коњића

Dobro nam došao u MZ Svet!!!

 

Potrošnja od 5 l/100km +- 0,5l je sasvim korektna. Ako pređe te okvire treba videti o čemu se radi.

 

Pre nego što bilo šta budeš pipao naročito na agregatu, obavezno skini odavde, iz rubrike Manuali, uputstvo za održavanje i reparaciju tvog motocikla.

 

Za ETZ 250 ima jako mnogo literature u elektronskoj formi, a na YouTube-u ima i fabrički radionički video materijal za reparaciju agregata EM 250, koji se ugrađuje u ETZ 250.

 

Ako ti bilo šta bude trebalo, slobodno me kontaktiraj. Imam jako mnogo toga i daću ti sve što ti bude trebalo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MZ Rider, 4129 postova
  • Lokacija: Arilje - Zemun
  • Motocikl: Yamaha XT600k 3tb, Honda XRV 750 RD07

- S obzirom da si vozio svog ETZ250 po brdima uglavnom sa 1/2 brzinom 600ml na 12 Km jeste neka prihvatljiva potrosnja goriva ,dok na otvorenom putu vozeci uglavnom 5 brzinom potrosnja zna da spadne drasticno .Npr kod mojeg ETZ250 potrosnja zna da spadne i ispod 3l / 100 Km .

Izvini ali ovo moram da pitam, koliko bre ti vozis?? 0namigivanje.gif1oda.gif 60-70?? pa ti je na otvorenom potrosnja ispod 3l?? to nije realno!! ni najbolji MZ koji znam nikad nije mogao da potrosi ispod 3L, Fabricka propisana potorosnja za MZ-a 250 je 3,5-3,9 do 4,5-5 L na 100 tako da ispod 3L trosi samo 125-150ccm.. 1oda.gif

Mojom voznjom(malo jacom max. 1-2puta 120, prosecnom voznjom 90, Arilje - Novi pazar - Kraljevo - Cacak - Arilje) najmanja potosnja bila je 4,6.

 

Nemoj shvatiti ovo kao uvredu ili zamerku... 0namigivanje.gif

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 120 postova

- S obzirom da si vozio svog ETZ250 po brdima uglavnom sa 1/2 brzinom 600ml na 12 Km jeste neka prihvatljiva potrosnja goriva ,dok na otvorenom putu vozeci uglavnom 5 brzinom potrosnja zna da spadne drasticno .Npr kod mojeg ETZ250 potrosnja zna da spadne i ispod 3l / 100 Km .

Izvini ali ovo moram da pitam, koliko bre ti vozis?? 0namigivanje.gif1oda.gif 60-70?? pa ti je na otvorenom potrosnja ispod 3l?? to nije realno!! ni najbolji MZ koji znam nikad nije mogao da potrosi ispod 3L, Fabricka propisana potorosnja za MZ-a 250 je 3,5-3,9 do 4,5-5 L na 100 tako da ispod 3L trosi samo 125-150ccm.. 1oda.gif

Mojom voznjom(malo jacom max. 1-2puta 120, prosecnom voznjom 90, Arilje - Novi pazar - Kraljevo - Cacak - Arilje) najmanja potosnja bila je 4,6.

 

Nemoj shvatiti ovo kao uvredu ili zamerku... 0namigivanje.gif

 

 

 

Sumi ne shvatam nista od toga tvog napisanog kao uvredu ili zamerku , bas naprotiv !

 

Ovde u ravnom Banatu to je moguce i radi se jednostavno o sledecem : Dobro pripremljen Motorcikl + Umeren stil voznje = Mala potrosnja goriva ,ispod 3l / 100 Km .

 

Takva iskustva sa relativno malom potrosnjom goriva imam dosta cesto na svom ETZ 250 vec jedno 30 godina unazad .

 

Naravno da potrosnja na mom ETZ zna da bude cak i 5 - 6 l ali samo u ` stani kreni ` gradskoj voznji ili kada mu ga ` dam po gasu` jer mi se negde bas zuri .

 

Primera radi na svom GSXR 750 imam potrosnju od oko 4,2 l / 100 km pri prosecnoj brzini od oko 120 km / h , dok pri prosecnoj brzini od oko 250kmh ( Autoputem ) skace na 8 l / 100km .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Pozdrav i dobrodosao. Za potrosnju su ti vec rekli, a sto se klipa tice - ne diraj nista, vec idi do nekog da ti izmeri kakva je kompresija. Tada ces videti dal treba uopste da nesto menjas. Ako ga je prethodni vlasnik vozio do 3.000 rpm, onda bi trebalo da ti je motor dobro razradjen i da ne diras nista !

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 98 postova

ljudi hvala vam puno na odgovorima...trenutno sam se dosta finansijski rastegao oko polaganja za A kategoriju,tako da do sledece plate,moracu da budem na standby...nisam mislio nista sam da diram,jer ne zelim da zaserem nesto...za sad mi kvacilo radi bas meko,kao i gas...zadnja guma mi je neka made in USSR,lol,sa kramponima,i tvrda kao kamen...bivsi vlasnik je odrzavao motor i vozio ga lagano...koliko sam ga malo vozio,uglavnom gradska voznja,vuce odlicno,pali odlicno,jedino me jednom zeznuli osiguraci...stara je kutija osiguraca,pa hoce da mrdnu...Djenka videcemo da se nadjemo jedan dan,da mi pokazes gde da odsrafim da zamenim ulje...moracu i da narucim nov originalni auspuh...i hocu da stavim bisage sa strane jer sam ga presvuko,pa hocu da bude ceo u istom stilu :D ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

Dobrodosao...!

 

cime se meri kompresija?

Manometar koji se srafi umesto svecice... mene interesuje koliko treba da bude kompresija kod MZ-a??

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 205 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: RF600+
10:1

 

Ovo je kompresioni odnos i nema veze sa pritiskom ("kompresijom")koji se meri manometrom. Kod MZ-a merenje kompresije nije baš merodavan podatak, jer je dvotaktaš pa mnogo zavisi od kvaliteta dvotaktnog ulja, jačine mešavine, brzine kurblanja, otvoren ili zatvoren šiber, stanje filtera... Ako pali i pristojno vuče dobro je!

U manualu za MZ imaš postupak podešavanja kompresionog odnosa - postoje aluminijumski dihtunzi različite debljine. Ako je kompresioni odnos veći od 10,5:1 motor radi "tvrdo" i bučno sa regular benzinom. Ali i sa ovim ne bi trebalo da imaš problema, ako je do sada radio. U menjač ide ulje SAE 80 prema fabričkom uputstvu, ali u svakom slučaju menjačko a ne motorno ulje! Verovatno sa motornim uljem menjač ide lakše, ali i delovi menjača se brže habaju. Manji šraf na karteru nije drugi čep za ulje, i ne diraj ga! To je aretacija lera i ima oprugu i kuglicu koja obično ispadne i izgubi se! Veliki šraf je čep koji ima magnet za prikupljanje opiljaka, pored njega prilikom ispuštanja ulja treba odviti i najniži šraf na levoj dekli da iscuri i zaostalo ulje iz nje. Na levoj dekli je i šraf koji služi za merenje nivoa ulja - negde u visini poluge menjača. Ulje se sipa dok ne počne da curi iz tog otvora, a to je oko 0.9 l (900 ml), naravno, motor mora da stoji na centralnom štenderu. Potrošnja MZ-a je oko 5l, zavisi od uslova i režima vožnje, preko 110 km/h se naglo povećava.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MZ Rider, 4129 postova
  • Lokacija: Arilje - Zemun
  • Motocikl: Yamaha XT600k 3tb, Honda XRV 750 RD07
10:1

 

Ovo je kompresioni odnos i nema veze sa pritiskom ("kompresijom")koji se meri manometrom. Kod MZ-a merenje kompresije nije baš merodavan podatak, jer je dvotaktaš pa mnogo zavisi od kvaliteta dvotaktnog ulja, jačine mešavine, brzine kurblanja, otvoren ili zatvoren šiber, stanje filtera... Ako pali i pristojno vuče dobro je!

U manualu za MZ imaš postupak podešavanja kompresionog odnosa - postoje aluminijumski dihtunzi različite debljine. Ako je kompresioni odnos veći od 10,5:1 motor radi "tvrdo" i bučno sa regular benzinom. Ali i sa ovim ne bi trebalo da imaš problema, ako je do sada radio. U menjač ide ulje SAE 80 prema fabričkom uputstvu, ali u svakom slučaju menjačko a ne motorno ulje! Verovatno sa motornim uljem menjač ide lakše, ali i delovi menjača se brže habaju. Manji šraf na karteru nije drugi čep za ulje, i ne diraj ga! To je aretacija lera i ima oprugu i kuglicu koja obično ispadne i izgubi se! Veliki šraf je čep koji ima magnet za prikupljanje opiljaka, pored njega prilikom ispuštanja ulja treba odviti i najniži šraf na levoj dekli da iscuri i zaostalo ulje iz nje. Na levoj dekli je i šraf koji služi za merenje nivoa ulja - negde u visini poluge menjača. Ulje se sipa dok ne počne da curi iz tog otvora, a to je oko 0.9 l (900 ml), naravno, motor mora da stoji na centralnom štenderu. Potrošnja MZ-a je oko 5l, zavisi od uslova i režima vožnje, preko 110 km/h se naglo povećava.

 

Bravo!! Sve je receno!! 0takoje.gif0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator
10:1

 

Ovo je kompresioni odnos i nema veze sa pritiskom ("kompresijom")koji se meri manometrom. Kod MZ-a merenje kompresije nije baš merodavan podatak, jer je dvotaktaš pa mnogo zavisi od kvaliteta dvotaktnog ulja, jačine mešavine, brzine kurblanja, otvoren ili zatvoren šiber, stanje filtera...

 

Kolko sam ja upoznat, merenje kompresije se uvek meri sa otvorenim siberom ( gas do daske ). Tako su me bar ucili u masinskoj skoli .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 450 postova
  • Lokacija: nis - bela crkva
  • Motocikl: voshod 3m, moto guzzi falcone

slusaj ti sad tvoga drugara sta ce ti kaze: ako dolazis na skup u nis neka ti mikac pogleda motor (ili se nekako dogovori sa njim). mada, ako je sve kako kazes, "narani prasici i ne diraj dugmici", nego sipaj gorivo i :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I Love The Smell Of Two Stroke In A Morning, 1839 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: MZ ETZ 250 SV 01-028

heckenschutze, najpre pozdrav, i dobro dosao ! :zdravo:

Sve je receno , sto kaze Lijan , nista ne diraj ako je sve u redu !

Prelazem ti da nam se pridruzis 27/28. maja na MZ susretu u Jasenovu kod Bele Crkve. Mozes skupa da krenes sa Djenkom iz ZA. Da te svi upoznamo, pogledamo ljutu masinu i da ciujemo da li treba tu nesto menjati. :zdravo:

A i da ustanovis koliko trosi na 100km. :takoje:

 

p.s.

Svoju masineriju da postavis u novoj temi u "Nasi Ljubimci"

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 450 postova
  • Lokacija: nis - bela crkva
  • Motocikl: voshod 3m, moto guzzi falcone

a ovaj broj telefona gore u temi telefoni. pogubice se ovako... mikcov tel potrazi u istoj temi, on je ovde ts chopper. ili ga kontaktiraj na poruku...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MZ Rider, 4129 postova
  • Lokacija: Arilje - Zemun
  • Motocikl: Yamaha XT600k 3tb, Honda XRV 750 RD07

upravo je prestao kilometar sat da pokazuje brzinu...otiso sam do ortaka,i radilo je..kad sam krenuo nazad,prestalo da radi...

 

pukla sajla.. 1Mina.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja