Jump to content

Moto Zajednica

Razhladni sistem ZZR600 '93

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 226 postova
  • Lokacija: Backi Petrovac, Vojvodina
  • Motocikl: Tomos Automatic A35-S / Kawasaki ZZR600

Nesto mi nije u redu sa razhladnim sistemom na motoru. Danas kad sam stigao iz NS-a motor se popisao na onu cevku shto je nazad kod stop svetla i koja ide od rezervara za razhladnu tecnost ispod sedista. Izbacio je 0.5 - 1dl razhladne tecnosti i to je samo ono shto sam video. Neznam jel pisao prilikom voznje. Kad sam stao cuo sam da razhladna tecnost kljuca u onom rezervaru ispod sedista i tad je izbacilo visak kroz navedenu cevku.

 

Tecnost je menjana pre manje od 500km i u pitanju je mesavina 50/50 antifriza i destilovane vode.

Na instument tabli strelica pokazivaca temperature nikad nije presla 2-3mm dalje od pola skale. Crvena zona je od pola udaljena nekih 1-1.2 cm... Znaci da strelica je daleko od crvene zone.

Kad strelica predje onih 2-3mm dalje od pola tad se upali ventilator na hladnjaku.

Tecnost u onaj rezervar ispod sedista sam sipao koliko treba: nekih prst manje od granice za max. nivo tako da nije u pitanju da sam sipao previse tecnosti pa zato izbacuje visak.

 

Motor sam provozao malo jace ali sve je to bilo na otvorenom putu ( Novi Sad - B. Petrovac oko 22-24km ). Znaci prva do crvene, druga do crvene, treca do nekih 9-10k rpm pa cetvrtom sam vozio na nekih 6-7k rpm. Stajanje je bilo samo u NS-u na 2-3 semafora ostalo je bila voznja.

 

Sta moze da bude problem ??

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 89 postova
  • Lokacija: Beograd/Rušanj
  • Motocikl: BMW K 1200 S

Druze vidim da ti niko nista ne pise....meni se slicna stvar desila..imam isti motor samo 95-o....meni je antifriz bio na minimumu,uzeo da sipam i dolio do full-a.....ali kada sam vozio muckalo se i izbacivao mi je kao i tebi....

Odlio sam malo iz bocice dok nije bilo izmedju min i max i sada je sve ok....a za kljucanje vode nem pojma...1neznam.gifda ti nije taj pokazivac temperature rikno pa ne pokazuje dobro?u svakom slucaju ima ventilator koji dodatno ohladi....srecno...pa javi kad resis sta se desilo...pozzzzz 1moto3.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 226 postova
  • Lokacija: Backi Petrovac, Vojvodina
  • Motocikl: Tomos Automatic A35-S / Kawasaki ZZR600

Meni neizbacuje zato shto sam puno nasuo izbacuje mi zato shto razhladna tecnost kljuca.

Danas sam gledao i hladnjak je pun, znaci nije izgubio tecnost.

 

A pokazivac mislim da radi normalno. Poshto kao shto sam napisao temperatura neprelazi puno dalje od pola i tad se pali onaj termo prekidac koji ukljucuje ventilator ( trebalo bi da ga ukljuci na nekih 105 C i iskluci na 95 C )i temperatura onda opadne za 2-3mm.

 

A ako slucajno neradi dobro kako da to proverim ? Jel moze nekako unimerom ??

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8877 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Posto kazes da si menjao antifriz jesi li isprao sistem pre sipanja novog? Razliciti proizvodjaci cesto nisu kompatibilni pa pri mesanju "penusaju".

Prelivno lonce u radu zna da se napuni a prilikom hladjenja ta tecnost se opet "povuce" u sistem. Da skratim, visak je izbacen kroz odusak i to je to. Vozi dalje....

 

Pozdrav Nenad.

 

P.S. Na toj temperaturi ne bi trebao da kuva( pola skale), verovatno je ostalo vazduha, koliko si istocio toliko je trebao da primi nazad tecnosti... Pogledaj u manual koja je zapremina sistema za tvoj motocikl.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 226 postova
  • Lokacija: Backi Petrovac, Vojvodina
  • Motocikl: Tomos Automatic A35-S / Kawasaki ZZR600

Posto kazes da si menjao antifriz jesi li isprao sistem pre sipanja novog? Razliciti proizvodjaci cesto nisu kompatibilni pa pri mesanju "penusaju".

Prelivno lonce u radu zna da se napuni a prilikom hladjenja ta tecnost se opet "povuce" u sistem. Da skratim, visak je izbacen kroz odusak i to je to. Vozi dalje....

 

Pozdrav Nenad.

 

 

Nisam menjao ja menjao je majstor. I pre je bio antifriz plave boje a majstor je sipao crvene boje i nisam ga pitao dali je ispirao sistem. Samo shto on nije sipao u onaj rezervar ispod sedishta pa sam ja dosuo mesavinu 50/50 zelenog antifriza ( za alu hladnjak ). Sad kad ovtorim hladnjak poshto su se dva antifriza pomesala dobio sam antifriz radioaktivno zelene boje. Dali je moguce da zbog toga izbacuje antifriz ??

 

P.S. Na toj temperaturi ne bi trebao da kuva( pola skale), verovatno je ostalo vazduha, koliko si istocio toliko je trebao da primi nazad tecnosti... Pogledaj u manual koja je zapremina sistema za tvoj motocikl.

 

Kuva samo u onom loncetu ispod sedista u hladnjaku se necuje nishta poshto je hladnjak pod pritiskom a cim je pritisak veci tim je i tacka kljucanja

visa. U normalnim uslovima razhladna tecnost kljuca na 108C a u hladnjaku se tacka kljucanja podize za nekih 10-15C zavisno od pritiska.

 

Ajde danas ako budem imao vremena zamenicu kompletnu razhladnu tecnost, samo mi kazi kako da kompletno isperem hladnjak ? Znam onu foru da u najnizoj tacki hladnjaka tu kod vodene pumpe skinem crevo i gore u hladnjak stavim bastensko crevo i pustim vodu. A neshto sam citao da za kompletno ispiranje se koristi soda bikarbona ?? Kao da se sipa bikarbona u hladnjak i tako se vozi 50-100 km pa se onda zameni kompletna tecnost ?? Ili nema potrebe za tim ? I kako se ispusta vazduh iz sistema ?? Kad treba da odvrnem onu sisicu za provetravanje ??

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8877 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Ko sto napisah nije preporucljivo mesanje vise tipova antifriza zbog penusanja i "naduvanja creva", prelivni sud, tj. tecnost u istom verovatno ne kljuca vec izlazi vazduh iz lose ozracenog sistema....

Skini korisnicko uputstvo za svoj model motora pa vidi tacnu zapreminu rashladne tecnosti, tu mesavinu ispusti pa nalij u sistem destilovane vode i vozi motor jedan dan tako ces isprati sistem a ako nisi zadovoljan ponovi postupak. Zatim, sipaj mesavinu antifriza po korisnickom uputstvu . ( da se ogradim :zdravo:, ovako bih ja uradio. Ako nemas problema sa dodatnim ispustanjem i pregrevanjem motora mozes i tako voziti.)

 

Pozdrav Nenad.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja