Jump to content

Moto Zajednica

MZ popravke i štelovanja

Recommended Posts

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Elem jel niko nesipa Motul 510 , onaj sa mirisom jabuke , meni izgleda ok.

 

Motul je Motul, nameravam da probem nego su u predstavništvu neljubazni a ne prolazim u Stojana Protića gde radi Ok tip koji je savršeno za saradnju. Ako probaš pre nekog od nas - javi.

 

Da li je neko odavde vozio mz na zadnjem i kako to mašina, što se tiče podmazivanja, i vile podnose?

Ja ovo zaista neznam, nisam imao takva interesovanja, volim brzo da vozim ali nisam sebe okušavao u takvim stvarima. Brzina da ali vratolomije ne. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 870 postova
  • Lokacija: Stara Pazova
  • Motocikl: Suzuki XF650 Freewind

Hehehe, sjuper klipovi, naročito komično ono sa "veslanjem", to još nisam video... Ustvari nije mi ni palo napamet da se uopšte može voziti zadnjak na mz-u, obično to povezujem sa suzukijima itd. Da li je neko odavde vozio mz na zadnjem i kako to mašina, što se tiče podmazivanja, i vile podnose?

Likovi su nenormalni! :o Eto, sad sam uveren da je MZ bajk svetske klase ;D ;D :) :) Sta je sve izdrzao jadan...

Sto se tice tako te stunt voznje, to nisam probao niti bas nesto nameravam, ne zelim da se sav izubijam dok naucim tako nesto.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12093 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Tražio sam sve što imam od materijala i žalosno, nemam ništa o TS-u. Neverovatno mi je koliko sam bio nezainteresovan za to pa da nemam baš ništa. Stvarno neznam kako da...

 

Instaliras E-Mule, pa postavis upit. Ako uneses "MZ 250 TS" dobijas ovo:

 

MZ ts125-150 ts250-1 etz152-150 etz250-251 - service manual (pol).pdf  (13.7MB)

 

a ima i ovaj ali je manji:

 

MZ TS Reparaturhandbuch.pdf  (1.23MB)

 

Za upit "MZ ETZ" imate:

 

MZ ETZ 250 Instrukcja Napraw PL By Mosue.pdf (22.76MB)

Mz Moto Doc Tec Etz 250.pdf (46.41MB)

 

Pustio sam ovo kod mene da se skida, pa kad se skine, svratite na kafu :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 870 postova
  • Lokacija: Stara Pazova
  • Motocikl: Suzuki XF650 Freewind

Ljudi opet frka... :-[ Ne znam kako da podesim predpaljenje, na koliko ide, kazu da po fabrickoj specifikaciji treba da bude 2.5-3mm. Motor stalno cima, gasi se na leru, ne prima gas kako treba i tesko ga je upaliti pa sam pomislio da je mozda u tome problem. Treba mi savet za MZ ETZ 150, za svaki slucaj da napomenem posto ne znam da li je za svaki ETZ isti princip. Pomagajte molim vas!

 

Pozdrav!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Molim te ne nerviraj se, sve je rešivo.

 

Hteo sam da ti pustim mailom, pa na PP ali si toliko nestrpljiv (a slagao bih ako bih rekao da ne razumem i da i sam nisam takav ;)).

 

Molim te pitaj prodavca da li ti je prodao ispravan ili neispravan motor, čisto da znaš za šta si dao pare! >:(

 

Nisam ovuda lutao kao Lalajko ali je, koliko sam ja bar video, krajnje nekorektno prodati neispravan motor i niko nema blagonaklon stav prema tome. Korektno bi bilo da ti je rekao šta sve nevalja pa da bar znaš a cena nema nikakve veze sa tim...

 

Šta je sa karburatorom? Da li bar to valja?

 

Kada već šteluješ paljenje, zameni platine i kondenzator, budi siguran u ono što radiš da ga ne bi radio svaki čas. To je jeftino. U filc od platina stavi 3 kapi ulja (na nove platine može i malo više, sve je suvo) nakon podešenog paljenja i kompletne montaže, videćeš da su u plastičnom kućištu i to ulje mu čuva trajnost a i preciznost. Taj postupak treba ponavljati na svakih 2.500 km (po uputstvu).  Posle toga zamoli bilo kog električara da ti proveri kako puni tj. u kakvom je stanju regler i na šta liči akumulator. To je neka osnova.

 

Upotio sam te na Svakakovo objašnjenje jer je precizno i potpuno, za štelovanje predpaljenja potrebno je da je klip u GMT, jer ako nije džabe si dole precizan kada imaš toleranciju na klipu.

 

Od ovoga ti zavisi toplo i hladno paljenje, rad pod saugom, potrošnja, lakoća razvijanja obrtaja do max-a, ravnomerniji rad na leru i još mnogo toga...

 

Ne uzdaj se u intuiciju izvođača radova (neznam da li je taj prodavac ili majstor) ili ''uvo'', neka uradi tako, provereno je ispravno!

 

Da li još nešto nije u redu sa motorom, bilo šta? Da li se POUZDANO ZNA koliko je prešao i šta je na njemu rađeno?

 

I, kao što rekoh, MORA DA VALJA! :)

 

Ne sekiraj se, isplatiće se trud, lepo ćeš se voziti...

 

P.S. Lalajko, hvala na pozivu, sačekaćemo Starog Vujadina, on u dušu poznaje taj kraj pa je uživanje veće. A i on će verovatno ''da testira nešto'' ;)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Eto, na strani 3 ovog topic-a Svakak je pokazao alat koji služi za doterivanje klipa u GMT. Sve je lepo objasnio, eto, na ovoliko strana niko nije imao primedbu već problem kako i mi to da napravimo pa da ga imamo bez majstora  ;)

 

Vrati se na stranu 3 i ako ti majstor nema ovakav ili sličan alat neće biti u stanju da sa potpunom preciznošću uradi posao (i to je provereno, bezbroj puta).

 

Znači, strpljenje, sve imaš ovde (zato i trpamo sve ovde), ono što nemaš samo traži i dobićeš i nema razloga za nervozu.

 

Ah taj prvi motor... :)

 

A na Lalajkovom linku o MZ-u i delu o uljnoj pumpi nailazim na sledeće mišljenje: Incidentally, I always use good quality fully synthetic 2 stroke oil (cheaper if you buy it 5+ litres at a time), less smoke, longer spark plug life, exhausts less prone to clogging, better fuel economy and it works out a lot cheaper than engine rebuilds!

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 870 postova
  • Lokacija: Stara Pazova
  • Motocikl: Suzuki XF650 Freewind

Hvala najlepse! :)

 

I ne zna se sta je radjeno na njemu i koliko je presao. Taj lik je MZ-a uzeo u lakse havarisanom stanju i sredjivao(farbanje, hromiranje itd.) ga je za svoju devojku ali je posle odustao i resio da ga proda. On je jedno... 4-ti vlasnik a ja sam ga tek pre nekoliko dana preveo na svoje ime od prvobitnog vlasnika koji srecom zivi blizu Stare Pazove(nesto manje od 10 km) pa nisam imao problema sa prevodom.

 

EDIT: Samo da znas koliko sam cekao na taj motor da ga sastavi, posto je bio rastavljen radi popravljanja... malo je falilo da odustanem od kupovine ovog MZ-a i da potrazim drugi ali ga je sastavio u zadnji cas. Ali... opet ima na njemu problema i nemogu normalno da ga vozim >:(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 833 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Trenutno bez :/

sto se tice promene naslova teme ili otvaranja druge mislim da to nije potrebno,jer svako ko trazi nesto u vezi mz-a nacice u ovoj temi,a dok trazi to sto mu treba mozda naleti na nesto sto nije znao a koristice mu u buducnosti.meni licno ne smeta kako je ova tema odradjena...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Eto malo vremena da priupitam Svaka o nekim detaljima iz putopisa, mnogo je dobar pa nisam hteo da počinjem dok se ne završi. Ko nije čitao neka pročita, baš pravi putopis o zemljama , kulturama, ličnim impresijama, odličnim fotografijama, pravo uživanje i rasterećenje mozga od problema.

 

Mz je u zadnjih 14 mjeseci je prešao 20 000 km i s tom kilometražom sam se otisnuo put Njemačke.

Ovde mi nije jasno, da li si menjao karike pa krenuo na put ili su one fotografije sa 10.000 pređenih bile iz nekog drugog perioda tj. da li si se sa novim karikama pokrenuo.

 

kupujem kišno odijelo (69kn u Pevecu)

 

To bi trebalo da je sa nulom više u dinarima tj. oko 690 dinara. To baš i nisu neke pare pa me zanima šta si dobio za to, kako to izgleda i kako se pokazalo po kišetini? Da li odelo pokriva ručno/nožne zglobove pa pruža mogućnost i druge obuće sem čizama, da li je jednodelno ili dvodelno?

 

na livadi pokraj benzinske dižem šator; Ne postavlja mi se baš šator po kiši, jer je sve drugo samo nije vodonepropusan

 

Nemam iskustva sa šatorima ali bar po slikama mi ne deluje loše. kako pušta vodu i da li imaš neki savet koji bi koristio kod kupovine?

 

Češka - odlučim pojesti burek

Odakle ti burek tamo? I ako je tamo kupljen na šta liči?

 

Divim se i ne mogu vjerovati da su pokraj većine cestica zasađeni drvoredi, ali ne bilokakavi, nego drvoredi jabuka, krušaka i trešanja.

Kao dete, pitam ja mog oca zbog čega kada se već sadi drveće po gradovima ne sade neko takvo ''jestivo'' jer ima i sirotinje, preturaju po kantama, nekome bi značilo. Tada mi je rekao da bi se mi, ovakvi kakvi smo, verovatno poubijali oko toga pa je lakše da niko nema nego da nešto pripada svima gde je ostavljeno na individualnu procenu koliko će uzeti. Pomalo obrazloženje liči da je komunizam utopija ali sam bio suviše mali pa nije mogao da bude direktan (imam 36 godina, Titov sam pionir  :P).

 

Da li je neko ubijen iz razloga gramzivosti neverujem da si saznao sa motora ali kako u stvarnosti izgledaju moji dečački pravični snovi o socijalnoj jednakosti?

 

Na kraju, najviše me je ZADIVILO šta si ti jeo. Da li je moguće da si ostao živ i bez trajnih zdravstvenih posledica jedući onih par konzervi ribe? Uredu, ja je volim i neznam kako bi na MZ smestio prase ali bih u bisage stavio samo hranu i rakiju pa makar i ne nosio šator, ionako je sranje a ostatak stvari koliko i gde stane...

 

Kao što kaže jedan moj kolega ''Pa čoveče jesi li normalan, kako ćeš na put bez rakije''!

 

Ovde ima topic 100+ ili članovi sa preko 100 kila gde sam se poštenja radi identifikovao, neću da krijem. I Lalajko, i Lalajko je tamo,  :D nije ni on ''bolestan'', čak štaviše nominovan je za neke funkcije. Trenutno ne zadovoljavam kriterijume grupe, oslabio sam sa 112 na 99 pa ću pošteno da se izopštim odande, zaista sam dosta smršao za kratko vreme što je lepo ali nije lepo što sam GLADAN jake masne, teške, nutricionistički nezdrave tradicionalne hrane na svemesnoj osnovi.

 

Svakak, kada sam video onu ribu pomislio sam da bi humanije bilo da me neko ubije nego da me mrcvari i da skončam u najgorim mukama. Pa vidiš da te pitam za burek, kakav je, da li je dovoljno masan, sir, meso, šta je u pitanju, otvori dušu...  :D

 

Moram da prekinem, strašno sam neozbiljan.

 

Nisam završio, imam još pitanja o putopisu samo su ozbiljna dok sam ova neozbiljna požurio da strpam ovde, dok je još tema o 2T uljima, maziva su maziva, pa da ne odudaramo od suštine.

 

Majore ljudino, šta si odlučio, hoćemo li da ispravljamo nepravdu prema onome što nas vozi a mi ga zauzvrat jašemo?  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

isti sajt samo pocetak sajta ;D ;D ;D

lakse za snalazenje

i mogu se naruciti delovi naznam samo kako platiti :'(

http://www.mz-b.de/eindex.htm

ili direktan link za MZ deo koj vam treba misem na slici birate ;D ;D ;D ;D ;D

http://www.mz-b.de/mz/angebot/english/emenue.htm

 

Prikolicu o kojoj sam pisao sam platio ali nije stigla još do mene. Takva prikolica je na tom sajtu a kako joj nedostaju delovi (šoferka od pleksija, rasklopivi krov i sedište) pokušao sam da nađem cenovnik pojedinačnih delova koje bih naručio i nisam uspeo pa ako nađeš - prosledi. Model prikolice je Velorex 562 a njeni pojedinačni delovi vide se na linku http://www.mz-b.de/sidecar/v562/ev562.htm

 

Plaćanje je na sajtu rešeno karticama, keš može ali u Nemačkoj, koliko sam shvatio pouzećem.

Link za plaćanje je http://www.mz-b.de/payment/epay.htm

 

Ali i to ti ne koristi ako se ne uzme listing svih delova, sumnjam ja da mišem može tako precizno sa se ''ispipava'' ceo motor...Možda ako imaju želju da odjednom prodaju po polovine ili trećine celih motora  ;D ali za to će da dobiju ono što i mlada prvu bračnu noć! ;)

 

I dalje sam nezreo za ove strane pa idem da spavam!

 

DOPUNA: Naišao sam na ovu kontakt stranu pa bi im trebalo postaviti konkretno pitanje radi konkretnog odgovora i isporuke u Nemačkoj (ograđuju se gde stignu). http://www.mz-b.de/efone.htm

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 238 postova
  • Lokacija: Paracin

Ali i to ti ne koristi ako se ne uzme listing svih delova, sumnjam ja da mišem može tako precizno sa se ''ispipava'' ceo motor...Možda ako imaju želju da odjednom prodaju po polovine ili trećine celih motora  ali za to će da dobiju ono što i mlada prvu bračnu noć!

 

probaj:)

 

Prikolicu o kojoj sam pisao sam platio ali nije stigla još do mene. Takva prikolica je na tom sajtu a kako joj nedostaju delovi (šoferka od pleksija, rasklopivi krov i sedište) pokušao sam da nađem cenovnik pojedinačnih delova koje bih naručio i nisam uspeo pa ako nađeš - prosledi. Model prikolice je Velorex 562 a njeni pojedinačni delovi vide se na linku http://www.mz-b.de/sidecar/v562/ev562.htm

 

potrazi malo bolje ima cene za delove

 

i evo jos jedan koristan link

imas i ovde prikolice,podatke za prikolicu detalji itd..

kao i za motore ima dobre seme nesto kao manual mada jos bolje:)

jedino sto je na nemackom :-\

http://www.ostmotorrad.de/setframe.php4?mainframe=http://www.ostmotorrad.de/mz/index.html&bannerframe=top.htm&leftframe=left.php

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova
  • Lokacija: Staro Petrovo Selo, Hrvatska

Mz je u zadnjih 14 mjeseci je prešao 20 000 km i s tom kilometražom sam se otisnuo put Njemačke.

Ovde mi nije jasno, da li si menjao karike pa krenuo na put ili su one fotografije sa 10.000 pređenih bile iz nekog drugog perioda tj. da li si se sa novim karikama pokrenuo.

 

Kad sam kupio stroj trebalo mi je 6 mjeseci da skupim novaca az generalku, pa sam ga konačno sredio i registrirao 18.5.2006. Koliko je KM prešao u prijašnjih vlasnika vjerojatno samo Bog zna, tako da oko tih kilometara ni je lomim glavu. Prvi i jedini put sam mijenjao kariek 20.3.2006 godina kad je stroj imao 12000km. U Njemačku sam krenuo na brojčaniku je bilo 19975km.

Sad ću još promijeniti karike i igličasti pod klipom, pa neka izdrži do zime.

 

kupujem kišno odijelo (69kn u Pevecu)

 

To bi trebalo da je sa nulom više u dinarima tj. oko 690 dinara. To baš i nisu neke pare pa me zanima šta si dobio za to, kako to izgleda i kako se pokazalo po kišetini? Da li odelo pokriva ručno/nožne zglobove pa pruža mogućnost i druge obuće sem čizama, da li je jednodelno ili dvodelno?

 

To je radničko kišno odijelo, ne bikersko. Ali poslužilo je svrsi i ja sam ostao relativno suh. 300kn koliko traže za prava moto odijela mi je previše. Inače od prije imam neke navlake za čizme, koje svakom preporučujem, jer najbitnije je da su noge suhe.

 

na livadi pokraj benzinske dižem šator; Ne postavlja mi se baš šator po kiši, jer je sve drugo samo nije vodonepropusan

 

Nemam iskustva sa šatorima ali bar po slikama mi ne deluje loše. kako pušta vodu i da li imaš neki savet koji bi koristio kod kupovine?

 

Ovaj šator sam u Kauflandu platio 80kn (opet ja i kupovanje jeftinih stvari). On može držati kišu možda pola sata i to ako ne diraš šator s unutrašnje strane, ali nakon toga postaje svejedno jesi unutar ili izvan šatora :D

 

Češka - odlučim pojesti burek

Odakle ti burek tamo? I ako je tamo kupljen na šta liči?

 

Odakle tamo purek - valjda su uvezli par šiptara, pa im sad prave bureke :D

A burek je bio očajan, a i nisam ga do kraja pojeo, jer me u jedenju prekinuo cigo sa pokušajem krađe kacige.

 

Divim se i ne mogu vjerovati da su pokraj većine cestica zasađeni drvoredi, ali ne bilokakavi, nego drvoredi jabuka, krušaka i trešanja.

Kao dete, pitam ja mog oca zbog čega kada se već sadi drveće po gradovima ne sade neko takvo ''jestivo'' jer ima i sirotinje, preturaju po kantama, nekome bi značilo. Tada mi je rekao da bi se mi, ovakvi kakvi smo, verovatno poubijali oko toga pa je lakše da niko nema nego da nešto pripada svima gde je ostavljeno na individualnu procenu koliko će uzeti. Pomalo obrazloženje liči da je komunizam utopija ali sam bio suviše mali pa nije mogao da bude direktan (imam 36 godina, Titov sam pionir  :P).

 

Da li je neko ubijen iz razloga gramzivosti neverujem da si saznao sa motora ali kako u stvarnosti izgledaju moji dečački pravični snovi o socijalnoj jednakosti?

 

Primjetio sam da su kompletne familije kupile jabuke u jarcima pokraj ceste. Prvo u vreće, a onda vreće u staru škodu. Svi ti drvoredi su bili posađeni uz ceste između sela po tim češkim brdima. U gradu bi jabuke bile promašaj, jer imaju plod koji nitko ne bi htio jesti (zagađenje, ser, kenj, bla) i samo bi jabuke padale po pločnicima i pravile sranje.

 

Na kraju, najviše me je ZADIVILO šta si ti jeo. Da li je moguće da si ostao živ i bez trajnih zdravstvenih posledica jedući onih par konzervi ribe? Uredu, ja je volim i neznam kako bi na MZ smestio prase ali bih u bisage stavio samo hranu i rakiju pa makar i ne nosio šator, ionako je sranje a ostatak stvari koliko i gde stane...

 

Te konzerve ribe su bile najbolje što sam pojeo na cijelom putu. Pojeo sam i par sendviča, ali sve je uglavnom bilo zakurac. Zadnju konzervu sam sprašio u centru Zschopaua, bila je malo kisela, ali nisam ni ja nešto pretjerano sladak, pa je OK sjela.

A i moraš shvatiti da ja s krevetom jedva prelazim 50kg, pa mi nisu potrebne kamionske količine hrane.

 

 

 

I da se pohvalim, našao sam jednog MZ-a u voznom i vizualno OK stanju za 1500kn, pa možda ga uzmem, neka se nađe.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

I da se pohvalim, našao sam jednog MZ-a u voznom i vizualno OK stanju za 1500kn, pa možda ga uzmem, neka se nađe.

 

TO! To je rešenje za svakog. Cena je pristupačna, i ovde nije retkost da se nađe za 200 evra samo van sezone.

 

Povešću se tvojim primerom. Zašto bih svaki put menjao lančanike i šrafio prikolicu pa je opet skidao kada mogu da imam motor sa prikolicom, sređen za to da radi kao prikoličar i to je to. Ovaj sada definitivno prelazi u 301 za koji postoji prednji lančanik od čak 22 zuba. Jeste da je za 1 više od sadašnjeg ali sa točkom 18 to je brzina.

 

Koja ti je bila putna brzina, ja sam sada izgubio osećaj starog prenosa ali na koliko obrtaja si ga držao?

 

Pitanje koje će mnoge iznenaditi: ako sam već odlučio da postupim kao i Svakak i kupim drugi motor za prikolicu, koji je bolji kao prikoličar 250 ili 251. Aha, ajd' sad da vas vidim, kupujem pa mogu i da biram  ;)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova
  • Lokacija: Staro Petrovo Selo, Hrvatska

Pitanje koje će mnoge iznenaditi: ako sam već odlučio da postupim kao i Svakak i kupim drugi motor za prikolicu, koji je bolji kao prikoličar 250 ili 251. Aha, ajd' sad da vas vidim, kupujem pa mogu i da biram  ;)

 

Apsolutno 250, nisam nikad vidio 251 sa prikolicom!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Zahvaljujem se Majoru Gashparu na promenjenom nazivu topic-a!

 

Apsolutno 250, nisam nikad vidio 251 sa prikolicom!

 

Moram da priznam da sam pre oko 20 godina, kada sam imao 250, bio više ispunjen onim što je pružao. Kada se pojavio 251 bio sam skeptičan zbog manjeg zadnjeg točka što mi je delovalo nestabilnije i tek sada, posle toliko vremena, kada sam na 251 stavio točak od 18 uvideo sam da sam bio u pravu. Zaista, motor se daleko bolje ponaša po krivinama, lakše prati putanju i ''ne beži'' kao što je to umeo ranije.

 

Karburator na 251 se razlikuje, kao nešto su ga usavršili pa je izgubio šraf za ler gas i njegovo je nameštanje meni do danas ostala misterija. Kako sam čuo trebalo bi da se šteluje optimalnim zatezanjem sajle što se manifestuje različitim brojem obrtaja kada je volan okrenut na desno gde je veći.

 

U kom delu su ga to neznatno skratili neznam, moguće da je na zadnjoj viljušci, ali mislim da ni to nije doprinelo nekim boljim voznim svojstvima.

 

Ukratko, sve izmene nisu donele neka poboljšanja što bi logično bilo očekivati od modela koji je noviji pa bi trebao da bude i napredniji. Dizajn je drugačiji a da li je bolji zavisi od ukusa pa nemože biti predmet analize.

 

Volim 250.

 

Svakak, odaj mi tajnu o odnosu brzine i broja obrtaja tokom tvog puta, izgubio sam se totalno, neznam više ni sam šta radim sa tim prenosom. U uputstvu piše da bez problema može da se drži i do 6.000 mada mi deluje neprirodno sve preko 4.500-5.000, naročito na dužim vožnjama auto-putem gde mi je optimalno oko 4.500 a tu razliku do 5.000 ostavljam za preticanja nakon kojih ga opet vraćam na 4.500.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova
  • Lokacija: Staro Petrovo Selo, Hrvatska

Svakak, odaj mi tajnu o odnosu brzine i broja obrtaja tokom tvog puta, izgubio sam se totalno, neznam više ni sam šta radim sa tim prenosom. U uputstvu piše da bez problema može da se drži i do 6.000 mada mi deluje neprirodno sve preko 4.500-5.000, naročito na dužim vožnjama auto-putem gde mi je optimalno oko 4.500 a tu razliku do 5.000 ostavljam za preticanja nakon kojih ga opet vraćam na 4.500.

 

Ja i tim imamo poprilično različite prijenose i točkove, ali evo za moj slučaj:

 

Prednji lančanik 20 zubi, zadnji točak 16"

 

U 5. brzini na 4000 kor/min idem ~82 km/h i tu ga držim, jer mi nekako na tih 4000okr/min najlijepše radi, po potrebi ga za pretjecanje tjeram u 4. brzini do 6200okr/min što rezultira brzinom od ~110km/h. U 5. brzini da mogu dotjerati do 5300okr/min što daje ~120km/h.

 

Sad sam u velikim dilemama, našao sam tog MZ-a za kojeg znam da je bio generalno sređen i nakon toga malo vožen, ali ono što je voženo - paljenje gume, pokušaji dizanja na zadnji i slično. Ali unutra su stavljeni novi ležajevi, novi klip, karike,... prije 2 godine i nakon toga je vožen još 6 mjeseci. Znači motor praktički stoji 1.5 godina.

Zapravo dilemu ne bih ni imao da mi nije pred koji mjesec krepao jedan objektiv, pa sam sad dobio vijest od majstora da ga neće moći popraviti, pa me čeka kupnja novog  >:( A to ne ide bez minimalno 3000kn

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova
  • Lokacija: Staro Petrovo Selo, Hrvatska

Ima još jedna stvar kod tog MZ-a kojeg možda kupim. Izvađena mu je MZ-ova struja i stavljeno Tomosovo paljenje. Znači nema reglera, dioda, akumulatora. Meni se osobno to ne sviđa, ali iskreno nemam baš neka iskustva s takvim sistemima. Jel valja to šta i jel pozitivno ili negativno utječe na MZ-a?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 577 postova

Ima još jedna stvar kod tog MZ-a kojeg možda kupim. Izvađena mu je MZ-ova struja i stavljeno Tomosovo paljenje. Znači nema reglera, dioda, akumulatora. Meni se osobno to ne sviđa, ali iskreno nemam baš neka iskustva s takvim sistemima. Jel valja to šta i jel pozitivno ili negativno utječe na MZ-a?

svakak, ajd ako te ne mrzi vidi od kog Tomosa su magnet i namotaji. je li platinsko ili tiristorsko? koliko W daje izlaz. i najvaznije, strelica na magnetu, na koju stranu ide?

u nedostatku pouzdane informacije da ce raditi i u suprotnu stranu, digo sam ruke od Tomosa, i odlucio se za paljenje od Babete ciji je izlaz bednih 21W.  ???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 833 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Trenutno bez :/

svakak,kod mene je magnet tj paljenje od poni ekspresa i motor sasvim lepo radi.moze da dostigne veci broj obrtaja,po meni mnogo bolje ide sa tim paljenjem...nekako je "divlji",jedina mu je mana nedovoljno struje za svetla i migavce,ali i to moze da se resi...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Zapravo dilemu ne bih ni imao da mi nije pred koji mjesec krepao jedan objektiv, pa sam sad dobio vijest od majstora da ga neće moći popraviti, pa me čeka kupnja novog 

 

Nažalost, poslovne obaveze moraju da imaju prioritet. Nije lepo ali je nužno a najbolje je kada ima prostora za oba.

 

Topic o ovim stvarima postavio je Okrad i eto ga na linku http://www.bjbikers.com/index.php?option=com_smf&Itemid=53&topic=9616.0

 

Iako ne shvatam zašto je to Okrada toliko zainteresovalo, kada sam se uključio u problem oko struje u koju se skoro uopšte ne razumem, uvideo sam čitav niz prednosti. KAo što ćeš videti na linku pokušao sam da se informišem, išao kod električara i kontaktorao kolegu, univerzitetskog profesora fizike. Međutim, sve sama teorija, u praksi nisam našao ništa korisno pa sam se oslonio na ljude koji su upućeniji po tom pitanju od mene. Taj topic jeste izazvao interesovanje i ljudi su se uključivali svim svojim potencijalima ali je meni ovako neupućenom trebalo gotovo rešenje, kit koji si pomenuo. Silne šeme su me zbunile a i navedenim rezultatima nisam bio zadovoljan. Sve radi, može ali nema u dovoljnoj meri ovo ili ono...

 

Ipak, ako se vratimo na početak, ovo jeste bolje rešenje i mislim da opšti zaključak sa onog topic-a nije da li to treba napraviti već KAKO.

Nažalost, ja o ovome neznam ništa više od onoga što sam tamo napisao u šta mogu da budem siguran ali to ne rešava problem. Vidim i da je Okrad nastavio da istražuje celu stvar i odlučio se za nešto određeno.

 

Okrad, kako to radi?

 

Sama pomisao da je održavanje celog sistema struje jednostavnije a da se izbacivanjem akumulatora dobija kaseta za stvarčice je krajnje privlačna. Nevolim budženja ali za ovu konkretnu stvar mislim da je unapređenje postojećeg, samo je treba napraviti da valja.

 

Kada sam kupio ovaj motor imao je pređenih 8.000 km i kupio sam ga od drugog vlasnika. Nije vožen uopšte jer je tip imao Yamahu 1100 FZR pa  kako je reč o atraktivnijem motoru Mz je stajao i stajao. Stari vlasnik je bio korektan time što je bio otvoren, vadio mu je dušu koliko god je mogao ali sa motora nije padano pa sve što na njemu treba da se ne iskrivi ostalo je kako je Švaba napravio.

 

Ja sam tada razmišljao da, iako bih voleo da kupim nov ETZ toga nema, ti motori su stari pa nešto mora da mu fali. Najmanja glavobolja mi je bila mašina a mislio sam da nemože da crkne skroz posle 8.000km pa sam ga kupio sa idejom, dok ide-ide.

 

I nije išao dugo. Posle nekih 1.500 km pukle su dve karike, jedna za drugom dok sam se vraćao kući pa nisam imao izbora, morao sam da ga vozim sa onim što mu je ostalo čitavo.

 

Kada je majstor rasturio mašinu, sem riseva u cilindru koje su izazvale izlomljene karike uočile su se promene na klipnjači od tretmana starog vlasnika koji ga nije štedeo. I radilica je ''malo bacala''.

Majstor je mišljenja da je iživljavanje dalo rezultate ali da mu je stajanje mnogo teže palo pa je kvalitet delova u sklopu popustio.

 

Ipak, ima svetlih primera. Eto, kod fotografije je tekst Starog Vujadina čiji je motor takođe stajao ali je njegov vlasnik imao mozga pa je sve zamazao koječime i stvar sačuvao. Sa druge strane gledano, sumnjam da se njegov stari vlasnik iživljavao, mislim da je reč o starijem čoveku koji i da je hteo nije mogao da bude cirkuzant.

 

Za te pare koje ti traži za motor, dobar je u svakom sličaju. Posao oko njega ti ne gine ali zima za te stvari služi. Pa Major Gashpar od rasutih delova iz kese je napravio motor, Wolflord je isto to posmatrao, izgleda da nam je takva sudbina... Ne živiš u stanu pa imaš gde da ga držiš. Oko motora umeš pa još da te sreća posluži sa objektivom eto i delova.

 

Moj savet, idi na neku isplatu pola-pola ili kaparu sa dužim rokom isplate ostatka. A najbolje kompenzacojom, slikaj mu familiju, neku decu, šta ja znam do čega mu je stalo... (Eto kako realnost izmiče čoveku, najbolje je da ti ga da džabe, koji će mu kur.. toliko malo para, može se bez toga...). ;)

 

Wolflord, hoćemo li se voziti na kraju, šta se dešava?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 870 postova
  • Lokacija: Stara Pazova
  • Motocikl: Suzuki XF650 Freewind

Wolflord, hoćemo li se voziti na kraju, šta se dešava?

Videcemo, jos nije sve u redu. Nadam se da ce danas doci jedan majstor to da pogleda.

 

Imam jedno pitanje, da li bi agregat od 250/251 mogao da stane na ram od 150? ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja