Jump to content

Moto Zajednica

MZ popravke i štelovanja

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 738 postova
  • Lokacija: Severni pol
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Yamaha XT600, DL650 Adventure

da li neko ima manual za mz 251,ako vam nije problem da postujete link ili da mi posaljete na mail(andnash1@hotmail.com).hvala unapred

 

Imam ja, ali je malo poveliki za slanje postom... Javi se na pp da se dogovorimo...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

da li neko ima manual za mz 251,ako vam nije problem da postujete link ili da mi posaljete na mail(andnash1@hotmail.com).hvala unapred

 

Na prethodnoj strani, link za 250 kod Svakaka.

 

E taj deo moze i da potraje s obzirom da sam neznamnisamkako povredio tetivu na ruci pa nema voznje, bar neko vreme... :(

 

Eto šta ti je čovek, promeni pola motora i povredi se za računarom... ;)

 

Jucer me prala kisa dobrih 250km, ali sam ziv i stigao sam u Zschopau. Ravno 1489km.

 

Svakak, kako nam izgleda zavičaj? Da li ti je nešto potrebno?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova
  • Lokacija: Staro Petrovo Selo, Hrvatska

Svakak, kako nam izgleda zavičaj? Da li ti je nešto potrebno?

 

Zavicaj je prelijep, ali detaljan izvjestaj kad se vratim kuci. Danas sam krenuo nazad i sad sam u Ceskoj.

I samo da se pohvalim - osvojio sam pokal za najduzi predjeni put do Emmenrauscha :))

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 227 postova
  • Lokacija: Zrenjanin

E DRUGARI IMATE NA EKO PUMPAMA JEFTINA A DOBRA ULJA.NE ZNAM DA LI imaju polusinteticka ali znam da imaju mineralna(300 din pola litre)i mogu vam reci da je ulje jedno od boljih.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

I samo da se pohvalim - osvojio sam pokal za najduzi predjeni put do Emmenrauscha :))

 

ČESTITAM! - zasluženo je priznanje a i nije došlo bilo kome u ruke.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1592 postova
  • Lokacija: Budva - MNE
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 Strada

Svakak, kako nam izgleda zavičaj? Da li ti je nešto potrebno?

 

Zavicaj je prelijep, ali detaljan izvjestaj kad se vratim kuci. Danas sam krenuo nazad i sad sam u Ceskoj.

I samo da se pohvalim - osvojio sam pokal za najduzi predjeni put do Emmenrauscha :))

 

Ja cekam putopis...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 833 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Trenutno bez :/

I samo da se pohvalim - osvojio sam pokal za najduzi predjeni put do Emmenrauscha :))

CESTITAM!cekamo slike i putopis

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 738 postova
  • Lokacija: Severni pol
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Yamaha XT600, DL650 Adventure

I samo da se pohvalim - osvojio sam pokal za najduzi predjeni put do Emmenrauscha :))

CESTITAM!cekamo slike i putopis

 

I SLIKE I SLIKE! :) Nadam se da si kupio neke lepe i korisne stvarcice!

 

Btw, provozao sam zmaja jedno desetak kilometara na pravcu. Od toga 5Km pod punim otvorom gasa na laganoj uzbrdici. Posle sam pogledao svecicu da vidim kako sad izgleda, posle ugradnje novog seta dizni, plovka i igle. Sveca je bela, pregrejana! Sigurno sam unapredio potrosnju ali necu to po cenu probusenog klipa! :) Stoga sam vratio iglu na polozaj br.4 pa cu da probam kaka je boja na sveci sad.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 738 postova
  • Lokacija: Severni pol
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Yamaha XT600, DL650 Adventure

E DRUGARI IMATE NA EKO PUMPAMA JEFTINA A DOBRA ULJA.NE ZNAM DA LI imaju polusinteticka ali znam da imaju mineralna(300 din pola litre)i mogu vam reci da je ulje jedno od boljih.

 

Probao sam ovo ulje pre koju nedelju. Kupio sam bocicu od 0.25 kad mi je nestalo mog totala. Koliko se secam, bocica bila ispod 150 din. Ulje je mineralno ali o kvalitetu ne mogu nista da kazem, sem da sam primetio da dodje do nekakve reakcije kad ga sipam i promesam po rezervoaru (i kod motula je reakcija slicna).

 

GHOST RIDER, na osnovu cega tvrdis da je ulje dobro?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Btw, provozao sam zmaja jedno desetak kilometara na pravcu. Od toga 5Km pod punim otvorom gasa na laganoj uzbrdici. Posle sam pogledao svecicu da vidim kako sad izgleda, posle ugradnje novog seta dizni, plovka i igle. Sveca je bela, pregrejana! Sigurno sam unapredio potrosnju ali necu to po cenu probusenog klipa! :) Stoga sam vratio iglu na polozaj br.4 pa cu da probam kaka je boja na sveci sad.

 

Ovaj deo mi stvarno nije jasan. Koja je svećica na njemu, to je važno jer ti ona definiše mišljenje? A i mislim da za 5 km nisi mogao da izvučeš neki zaključak u koji bi mogli da budemo sigurni. Inače sve ovo govorim što sam na strani manje potrošnje i uopšte mi nije jasno kako bi se klip probušio, zašto? Greje se svećica, pa šta? Uštroj ga bre  >:( >:(>:( samo pazi na mešavinu zbog podmazivanja, dosta je on zajebavao i trošio za dva motora...  >:(

 

Moja je smeša benzina i vazduha očigledno malo siromašnija od optimalne i po ovim grubim računicama po potrošnji idem neznatno ispod Svakaka, zbog toga pravim jaču mešavinu sa sintetičkim uljima i sada ćete vas dvojca, svako na svoj način,  mene naterati da i pre zime otvorim motor i vidim šta ima unutra, da nisam možda za 7.000 pojeo karike ili probušio klip!  ;)

 

GHOST RIDER, na osnovu cega tvrdis da je ulje dobro?

 

600 dinara za litar mineralnog nije jeftino, domaće polusintetičko je do 520 izaziva istu reakciju prilikom sipanja (ima aditiv za lakšu rastvorljivost) samo što Galax Ditaktol Ultra ima i aditiv, sintetski fluid koji onemogućava stvaranje i taloženje gareži.

 

Opet, možda i ovo ima neku drugu foru za koju neznam. Kod njega sam video da je malo ređe što najviše vole skuteraši jer im ređa ulja ''štede'' mešače. Nama sa MZ-om je svejedno pa sam više privržen gušćim uljima koja se lakše rastvaraju iako to ne bi trebalo da ima neke veze...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova
  • Lokacija: Staro Petrovo Selo, Hrvatska

Nadam se da si kupio neke lepe i korisne stvarcice!

 

Nisam bas imao para za velike kupovine dijelova, ali zato sam nakupovao MZ majica, kapa, torbi i 3 (slovima: TRI) jakne, jednu koznu i 2 tekstilne za 80€ sve original MZ-ovo. Bilo na nekoj rasprodaji, realno vrijede oko 600€. Sad sam natovaren kao indijsko magare :D

 

P.S. U Ceskim Budojevicama sam sa 1950km na satu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 738 postova
  • Lokacija: Severni pol
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Yamaha XT600, DL650 Adventure

Ovaj deo mi stvarno nije jasan. Koja je svećica na njemu, to je važno jer ti ona definiše mišljenje? A i mislim da za 5 km nisi mogao da izvučeš neki zaključak u koji bi mogli da budemo sigurni. Inače sve ovo govorim što sam na strani manje potrošnje i uopšte mi nije jasno kako bi se klip probušio, zašto? Greje se svećica, pa šta? Uštroj ga bre  >:( >:(>:( samo pazi na mešavinu zbog podmazivanja, dosta je on zajebavao i trošio za dva motora...  >:(

 

Stavio sam B7HS koja je preporuceni NGK ekvivalent originalnoj. Sto se tice NGK, B7 i B8HS su najslicnije originalu. To sam uzeo kao reper, prema fabrickoj specifikaciji i ne bih menjao. Boja svecice na ler gasu je dobra, ali to nije toliko bitno jer je rpm mali i nema opterecenja na masinu. Idemo dalje - visinom igle, velicinom glavne dizne i nivoom goriva u loncetu definisem smesu vazduha i goriva i samim time temperaturu sagorevanja.

 

Po mom iskustvu od ranije, ne mora puno da se vozi da bi se uslovi u cilindru pokazali na svecici (pogotovo ako je nova). Jedino je bitno da posle takve voznje odmah parkiras pored puta, ne da se zavlacis po malim ulicicama sa malim otvorom gasa i malim rpm-om jer to ofarba svecicu prema mesavini koja nastaje protokom smese za ler.

 

Evo jednog dobrog linka:

http://www.ingfatrygg.se/Spark_plug_diagnostics.html

 

Po boji, moja svecica je bila najslicnija broju 22 - mislim da je to malo preterano. Malo sam se salio za rupu na klipu, ali ipak sam digao iglu za jedan zub pa cu danas da vidim sta sam uradio. Po onom linku, gadjam farbe npr. od 14-16.

 

Slobodno me ispravite ili dopunite po potrebi. Svakak, kad budes postigao, baci neku sliku tvoje svecke ako te ne mrzi ali nas svakako udostoji komentarom! :)

 

Moja je smeša benzina i vazduha očigledno malo siromašnija od optimalne i po ovim grubim računicama po potrošnji idem neznatno ispod Svakaka, zbog toga pravim jaču mešavinu sa sintetičkim uljima i sada ćete vas dvojca, svako na svoj način,  mene naterati da i pre zime otvorim motor i vidim šta ima unutra, da nisam možda za 7.000 pojeo karike ili probušio klip!  ;)

 

Ne verujem da je ovo sve tako osetljivo, ali opet ne mogu nista da kazem bez pogleda na svecu. Ja se ne bi sekirao, samo opusteno i kad stignes uradi ovo sto sam i ja pa posalji sliku svecice da razglabamo. :)

 

Naravno, uvek je tu i onaj deo koji me plasi a to je zaribavanje motora na 120Km/h, a nije da se to nije desavalo na MZ-u. Opet, verujem da je za to potrebno bas lose ulje / losa mesavina benzin-ulje / preterana temperatura u motoru / mehanicki problemi / losa sreca ...

 

600 dinara za litar mineralnog nije jeftino, domaće polusintetičko je do 520 izaziva istu reakciju prilikom sipanja (ima aditiv za lakšu rastvorljivost) samo što Galax Ditaktol Ultra ima i aditiv, sintetski fluid koji onemogućava stvaranje i taloženje gareži.

 

U pravu si, za 600 din moze da se uzme i litra Total polusintetickog. Nemojte me drzati za rec, ali mislim da sam ja platio 130din za onu bocicu od 0.25L eko.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

 

Link je stvarno dobar i koristan a podaci sa datih strana su me utešili.

 

Uh, sve je uredu, kakav sam srećnik... :D

 

Dobra strana svega kod tebe je to što ćeš steći osećaj za nivo promene koje izazivaš po elementima štelovanja dok ja to nemogu, mašina je tako sklopljena i tako lepo radi pa ću imati problem kada se prvi put rašteluje, do čega će sigurno doći pre ili kasnije. Prati ga i dalje, višestruka je korist.

 

Nego, šta je sa potrošnjom? Negde na predhodnim stranama Svakak je pisao o sistemu ''sipaš i voziš dok ne stane'' dok si ti mislio na ''napuniš, voziš pa napuniš''.

 

Ovo drugo je verujem preciznije ali ako si još uvek u problemu sa tetivom pa možeš da se vozikaš pomalo, probaj ovaj njegov model, ne mora da bude toliko precizan samo razmisli o ruti - ulicama, kuda bi ga vozio za npr. 3 litre benzina a da odgovara saobraćaju po nekim tvojim potrebama (ovde ciljam na rutu posao - kuća, imaš svega)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 738 postova
  • Lokacija: Severni pol
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Yamaha XT600, DL650 Adventure

Dobra strana svega kod tebe je to što ćeš steći osećaj za nivo promene koje izazivaš po elementima štelovanja dok ja to nemogu, mašina je tako sklopljena i tako lepo radi pa ću imati problem kada se prvi put rašteluje, do čega će sigurno doći pre ili kasnije. Prati ga i dalje, višestruka je korist.

 

SACU DA SE BESIM! >:(

Lose vesti - napravio sam danas jednu lepu i opustenu turu Beograd-Lazarevac-Partizani i nazad. I jos nesto malo po gradu sto sam vozio, sve zajedno 170Km. Potrosnja -  :'( 7.2L !!! Toliko mi nije trosio nikada! Lice svecice - prilicno dobro, malo toplije. Zvuk mi se nije dopao, nekako je suvlji i snaga na niskim obrtajima je, mislim, losija.

 

Dobra vest je da mi je saka mnogo bolje, mazao sam nekom mascu za goveda i trkacke konje (budi govedo Bobane) i naravno odmah sam seo na motor.

 

Nisam sad pametan sta i kako cu - moram da osmislim neki plan akcije (i da jedem) pa cu se javiti opet...

 

Nego, šta je sa potrošnjom? Negde na predhodnim stranama Svakak je pisao o sistemu ''sipaš i voziš dok ne stane'' dok si ti mislio na ''napuniš, voziš pa napuniš''.

 

Ne pratim te? Ja sipam poznatu kolicinu goriva, vozim do rezerve ili malo ispod pa po visini cevcice u rezervoaru ocenim koliko jos ima, znajuci da je rezerva 1.5L...

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

E pa ovo stvarno nema smisla.

 

Ja kažem UBIJ GA  >:( >:(>:( jer bezobrazluku nikada kraja! A i ti si mnogo fini, valjda si pao na njegovu lepotu... (agresivan sam kada ne idu stvari po planu)

 

Kod mene je igla podešena na najmanji podeok pa ima da mu bude dovoljno i ako nije. Uzeo si nove dizne i konstatovao da su uže od starih, što je dobro. Uzeo si i novu iglu za koje je Svakak još ranije rekao da ne treba obraćati pažnju na podeoke jer nisu isti, ili ih ima različit broj ili da su na različitoj udaljenosti od krajeva. Tu si stavio na podeok po slici sa uputstva, što je opet dobro ali samo kao polazna tačka. Gledaš stanje i temperaturu svećice, što je uredu. Da li može da ima visoku temperaturu svećice ako dovodi manje benzina? Da li inače može da se prekomerno greje ako ima manje goriva?  Pa ne može! Merio si nivo u lončetu lenjirom, znači da je i to uredu. Sve si uradio kako treba i po meni, on dovodi previše goriva i ja bih ga stavio na položaj po kome troši najmanje, kao na mom motoru...

 

Pratim i ja tebe i mislim da mi odlično ide.

 

Ovde je neko pisao, neznam više gde je jer je sve ispreturano po različitim topic-ima, da je u diznama nalazio žice što je od strane svih nas okarakterisano kao rezultat nebrige starog vlasnika. Pa čekaj bre, motor je i onda išao, i tako sa tim žicama po diznama, pa kako je onda štelovan, koji je to velemajstor radio?

 

Nijedan, zavrto' ga koliko je mogao. Kao što kaže onaj vic za Ciganina: ''Taman sam naučio konja da ne jede a on crko''. A ovi tvoji konji jedu ko' Nilski...

 

Ako uključimo razum u analizu a isključimo nasilje i agresiju možemo da vidimo da smo za predmet analize imali samo jedan element: gorivo.

 

Nismo pominjali predpaljenje za koje je Svakak rekao da je grubo i neprecizno štelovano a tim specijalnim alatom nameštano je i kod njega i kod mene pa ne bi bilo ni čudo ako tvoj motor troši više, bar po tom osnovu što je nepreciznije štelovan.

 

I ostaje nam treći element, vazduh. Da li ima taj famozni jedan i po krug od punog zavrtanja na šrafu kućišta karburatora?

 

ZAKLJUČAK I MIŠLJENJE:

 

Vazduh na 1,5 krug uz kontrolu filtera. Podeok na igli karburatora na najmanju moguću meru. Test o potrošnji. Ako je i dalje nesiguran na najmanjem broju obrtaja uz povećanu potrošnju, nema druge, predpaljenje.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12093 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Da se malo ukljucim u diskusiju, mozda je sama trasa puta "kriva" za potrosnju? Konkretno deo Lazarevac-Darosava (ne Partizani) je spor i krivudav, pa je voznja u nizim stepenima prenosa izazvalo nesto vecu potrosnju? I kakav je sam kvalitet goriva koje si sipao?

 

BTW, Prosao si mi pored kuce, ako si isao putem Lazarevac-Krusevica-Darosava! :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 577 postova

Da li može da ima visoku temperaturu svećice ako dovodi manje benzina? Da li inače može da se prekomerno greje ako ima manje goriva?  Pa ne može!

jok, more.

manje benzina - siromasna smesa - veca temperatura.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Da li može da ima visoku temperaturu svećice ako dovodi manje benzina? Da li inače može da se prekomerno greje ako ima manje goriva?  Pa ne može!

jok, more.

manje benzina - siromasna smesa - veca temperatura.

 

Okrad, ako si siguran u ovo što tvrdiš onda smo sve bliže rešenju.

 

I dalje mi nije logično, šta daje veću temperaturu ako nema šta da gori ali ajde, ne moram ni ja da sve razumem... I šta je sa vazduhom, ako ga ima malo, slabo će da radi ali će i dalje mnooogo da troši jer neće uspeti da u ciklusu sagori celu količinu benzina, kako se ne bi davio daješ mu po gasu sve više pa i zbog toga troši više..

 

Lice svecice - prilicno dobro, malo toplije.

Zvuk mi se nije dopao, nekako je suvlji i snaga na niskim obrtajima je, mislim, losija.

 

Uputstvo ne registruje temperaturu kao neki važan faktor pa se i ne pominje. Više je bitna potrošnja, stanje svećice i rad mašine.

Evo u prilogu uputstva o ovom pitanju a o temperaturi nemam ništa i ostaje mi da verujem izvoru Okradovih informacija. Temperatura se vidi po stanju svećice na linku koji je Stari Vujadin dao ali tu nigde nisam sreo da siromašnija smeša rađa veću temperaturu već da narušena temperatura može da bude posledica loše smeše goriva i vazduha bez detaljnijeg objašnjenja kako i zašto, obe su varijante moguće.I nisam protivnik Okradovog mišljenja, samo neznam i nije mi logično ali ako je tako - verujem!

 

Lalajko, niko te ne ignoriše nego vidiš u kojim smo vodama, čekamo Svakaka da se vrati iz MZ fabrike, motor Starog Vujadina troši previše pa nakon zamene vitalnih delova karburatora i još više od toga, ja čekam prikolicu ko ozeblo sunce, Okrad ima informaciju za koju nisam znao a sve što imam od literature i što sam stigao da pogledam nikakav značaj tome ne pridaje i po tome izgleda da mlatimo praznu slamu.

 

Treba da se uključiš u diskusiju naravno: MZ zbog takve vrste puta o kojoj govoriš nikako ne bi smeo da potroši preko pola litre na 100km, moj motor troši u gradu oko 3,5 na putu zbog max. gasa 4 što je i on radio. Znači javlja nam se razlika od oko 3,2 litre.

Daj ti nama savet, koji je put adekvatan za merenje potrošnje. Tako će i Stari Vujadin moći da prođe tuda a i ne samo on, bilo ko je od nas slobodan može na istom mestu da uradi test pa da se već jednom vidi šta se dešava sa kojom mašinom.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1300 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: R1150GS

Svaka Vam cast emzejci  :D.

 

Procitao par poslednjih poruka i evo, sad citam celu temu od pocetka! Moj prvi "veliki" motor je bio matori MZ iz `68, i vozio ga sa uzivanjem ( jes, da sam ga dosta puta popravljao, ali me nije nigde ostavio na putu). Tako da , samo tako nastavite!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12093 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Jeste, ali je velika steta sto se ovoliko korisnih stvari o MZ-u krije u temi u 2T polusintetickom ulju. Trebalo bi postaviti MZ topic i sadrzaj ovih poruka premestiti tamo, a ovu zakljucati.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 577 postova

Da li može da ima visoku temperaturu svećice ako dovodi manje benzina? Da li inače može da se prekomerno greje ako ima manje goriva?  Pa ne može!

jok, more.

manje benzina - siromasna smesa - veca temperatura.

 

Okrad, ako si siguran u ovo što tvrdiš onda smo sve bliže rešenju.

100%

pa procitaj pazljivo ove prve stavke o siromasnoj smesi sto si sam okacio - svaka je posledica pregrevanja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 738 postova
  • Lokacija: Severni pol
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Yamaha XT600, DL650 Adventure

Drugari, mozda sam nasao uzrok povecane potrosnje, "suvog" zvuka motora, smanjene snage pri niskim obrtajima itd itd!

 

Ali da krenem od pocetka. Jutros kada sam se razbudio poceo sam ovako da razmisljam:

 

za smesu od 0 do 1/4 gasa odgovorna je ler dizna

za smesu od 1/4 do 3/4 gasa odgovorna je igla i dizna igle

za smesu od 3/4 do punog gasa odgovorna je glavna dizna

(po Haynes manualu i linku koji sam slao)

 

1. Ja sam gledao boju svece pri punom otvoru gasa (klip i igla klipa do kraja) i svecica je bila kao bela kafa sa puno mleka - OK.

2. Pri 1/2 otvora gasa boja svecice je ?? - treba izmeriti.

3. Pri leru boja svecice je prilicno crna, ali na onom linku kaze da je to normalno jer cvaje traze masniju smesu na niskim obrtajima. Ovo se ionako podesava samo sa dva srafa na kucistu karburatora - nije frka.

 

S obzirom da je stavka 2 bila nepoznata seo sam malo da se vozim po mom kraju. Ubrzo, pomalo iznerviran tromoscu i kolicinom automobila svud oko mene vidim nema mi prilike da zategnem taj gas ni do pola te na kraju zavrsim na avali koja je kao porucena za testiranje ovog rezima voznje. Od dna do vrha, onako malo "sportskije", em meni lepo, em "popravljam motor" :)

 

Sve u svemu, ispostavi se da je boja svecke mnogo tamna - nesto kao kad mutis nes - nece da valja - znaci u rezimu koji odredjuje igla i njena dizna ima previse goriva u smesi!

 

Da pomenem da mi je filtar za vazduh nov i da se kod MZ-a vazduh usisava kroz rupe na ramu ispod rezervoara, tece prema filteru, karbu, usisnoj grani itd itd. Takodje se setih da je potrosnja skocila kad sam uradio "polugeneralku"  karba, ali dizne sam menjao istim ili manjim diznama i novim materijalom solidne izrade (barem je meni tako delovao).

 

Sa strane nista ne curi - zamenjeni su dihtunzi na usisnoj grani i na karbu. Slavina je dobra... Tu se setih da postoji jos jedan nacin kako moze gorivo brzo da se pretoci u cilindar - jutros sam vrteo po ruci stare dizne i jedna od njih - 110 (1.1 mm) je u mehanizmu za hladan start (sauh) i ako mali klip koji zatvara casicu u kojoj stoji gorivo za sauh ne zaptiva dobro, smesa ce biti prebogata i potrosnja ce skociti u nebesa.

 

Pretresoh ja na licu mesta klip sauha, sajlu i nesto mi se ucini sumljivo. Dovezoh se kuci, skinuh rezervoar, rucicu sauha, KAD IMAM STA DA VIDIM - sajla sauha nije dobra ni za k..

 

Ok, idemo, skidaj, sipaj arexons, drndaj, sipaj ulje, drndaj itd itd. Jos je na terasi, natapa se... Videcemo...

 

Ajd uzdravlje, pa do slusanja!

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Da li može da ima visoku temperaturu svećice ako dovodi manje benzina? Da li inače može da se prekomerno greje ako ima manje goriva?  Pa ne može!

jok, more.

manje benzina - siromasna smesa - veca temperatura.

 

Okrad, ako si siguran u ovo što tvrdiš onda smo sve bliže rešenju.

100%

pa procitaj pazljivo ove prve stavke o siromasnoj smesi sto si sam okacio - svaka je posledica pregrevanja.

 

 

100% tačno- siromašnija smesa = viša temperatura. I meni je prvo bilo malo nelogično, ali je tako.

 

 

Ljudi - verujem! Logika kao jedan od načina razmišljanja često može da navede na krivi put, zbog toga i postoje pojedine naučne discipline da bi u osnovi negirale logiku. Npr. pravo, za nekoga je logično da se ubistvo ubistvom kažnjava dok za drugoga to nije jer se smatra kvalitetnijim od ubice pa time ima svoje kazne koje nisu ubistvo. Možda nije logično što zemlja nije ravna nego okrugla... U svakom slučaju prihvatam da mi je logika pogrešna pa ako bi tražio samo logički odgovor na ovu postavku onda bi bilo da veća količina vazduha omogućava bolje sagorevanje a time i veću temperaturu. Kraj moje logike po ovom pitanju.

 

E sad, sasvim sam siguran da sve to kod njega nije slučaj, pa nije ovde reč o povećanoj potrošnji nego dupliranoj. I sasvim je moguće da je sajla glavila pa je cimao gorivo na diznu više i to stalno... U svakom slučaju, tu nisu finese u pitanju, to gorivo cuuuurriiiiii i neverujem da odstupanja od idealnog 1:15 mogu da dovedu do tolikog uništavanja i ulja i benzina.

 

I dok razrešimo problem Stari Vujadiin ima da nas navuče na kafu svih vrsta i oblika .... ;)

 

Svakak, jesi li stigao? Koliko treba spavanja, ležanja i hrane da se odmoriš od mokrih 3.000 km? :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja