Jump to content

Moto Zajednica

MZ popravke i štelovanja

Recommended Posts

  • U prolazu, 35 postova

Ja trazio u prodavnici 2T polusinteticko i majmun mi dao Motul 510 .Dodjem kuci odem na net kad ono pise sinteticko , e sada koje preporucujete polusinteticko , imam MZ 251 , a koliko sam mogao na forumu da vidim za stare motore nije dobro sinteticko ulje pa trebam savet.Hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG

a koliko sam mogao na forumu da vidim za stare motore nije dobro sinteticko ulje pa trebam savet.Hvala

 

 

ovo se odnosi na četvorotaktne motore, nema veze sa mz-om.

 

sipaj taj motul, neće mu ništa biti. ja sam pravio mešavinu isključivo sa dvotaktolom, bilo kojim, jer mz nije trkalica i ja ga nisam cepao tako da nije bilo potrebe za nekim skupim uljima.

 

ps sledeći put kupi ipon sa mirisom jagode pa kad voziš devojčicu da se na žali što joj kosa smrdi.  ;D

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 272 postova
  • Lokacija: South Banat,Pančevo

Ja sam sipao Ipon sa mirisom jagode u Apriliu SR 150 dok sam je vozikao,jer je dosta brz skuter pa diže dim u jaknu a sa motulom sam smrdeo ko tigar.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest gasa

Jako lepo mirise taj Ipon sa Jagodom, zato i volim da vozim iz ortakakoji to sipa ;D

Inace ja sipam ono na s6t naletim,ali zadnja tura je bila TOTAL

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova
  • Lokacija: Staro Petrovo Selo, Hrvatska

Za MZ-a je dušu dalo Stihl ulje. Imaš ih u svakoj trgovini koja prodaje motorke. Nije skupo (u HR dođe 50kn/litri, mislim da je to oko 500 dinara).

Evo ti izgled klipa nakon 12000km s tim uljem

cqs1183991091t.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 738 postova
  • Lokacija: Severni pol
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Yamaha XT600, DL650 Adventure

Klipan deluje PERFEKTNO! Hvala na informaciji, dosta se vozim u zadnje vreme i eto cak i taj izdatak za ulje se oseti po dzepu! Pogledacu ovde gde ima to da se nadje...

 

Tek sad sam provalio, Josipe ti li si? :) Dobrodosao na bjbikers! Vuja ovde, ja sam onaj lik sto te cimao za MZ manuale pa svlacio ftp-jem... :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova
  • Lokacija: Staro Petrovo Selo, Hrvatska

Klipan deluje PERFEKTNO! Hvala na informaciji, dosta se vozim u zadnje vreme i eto cak i taj izdatak za ulje se oseti po dzepu! Pogledacu ovde gde ima to da se nadje...

 

Ja sam našao način kako da malo uštedim na ulju, pa sam kupio karnister od 10 litara Stihl ulja. Da sam kupovao svaku litru zasebno potrošio bi 540kn, a ovako sam platio 360kn. Je da sam plakao dok sam davao tolike novce za ulje :)

viu1184225071t.JPG

 

Tek sad sam provalio, Josipe ti li si? :) Dobrodosao na bjbikers! Vuja ovde, ja sam onaj lik sto te cimao za MZ manuale pa svlacio ftp-jem... :D

 

Je, ja sam. Drago mi je da te MZ služi, nadam se da će i moj mene, jer se za mjesec dana spremam na Emmenrausch u Njemačku, susret MZ-a u dvorištu tvornice http://www.emmenrausch.com

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 738 postova
  • Lokacija: Severni pol
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Yamaha XT600, DL650 Adventure

Ja sam našao način kako da malo uštedim na ulju, pa sam kupio karnister od 10 litara Stihl ulja. Da sam kupovao svaku litru zasebno potrošio bi 540kn, a ovako sam platio 360kn. Je da sam plakao dok sam davao tolike novce za ulje :)

 

Ako se ne varam, to znaci da si kupujuci kanister od 10L platio 4.9Eu/L. Ovde je to blize 11Eu/L. Ako neko nadje jeftino Stihl ulje nek vice!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Registrovao sam se na ovaj forum iako nema vremena da ga pratim ali je razlog ova tema.

 

Sa MZ ETZ 251 probao sam većinu ulja koja su mi dopala pod ruku a koja se mogu ovde kupiti. Nisam bio u nekim obavezama pa sam zvao galax i tražio glavnog tehnologa, tipa koji pravi ulja da mi objasni u čemu je fora. Napokon, upoznam direktora Optime privatnim kanalima koji me opet spaja sa nekim tehnolozima u Modriči koji imaju istu priču kao i ovi iz Galax-a (nauka je ipak jedna) pa se sve svodi na tehnološki postupak koji bi se u najkraćem mogao svesti na sledeće:

 

Svako ulje se sastoji iz baze ulja (njegova osnova) i aditiva. Baza se proizvodi na dva osnovna načina, kao mineralno, obradom nafte i sintetičko. Mineralnog ima 2 vrste, prva nije od značaja jer je odavno prevaziđena a u domaćim proizvodima se javlja u varijantama običnog dvotaktola (bez obzira na proizvođača, to je to). Unapređenija varijanta mineralnog ulja složenijim tehnološkim postupkom daje kvalitetniji proizvod i ona se nazivaju hidrokrekovana (po nazivu tehnologije obrade). Na kraju, sintetička ulja uopšte nema veze kako se prave (mešanjem, mućkanjem, koktelima i sl) ali za razliku od mineralnih ulja imaju manje molekule pa su im mazivna svojstva bolja jer bolje popunjavaju neravnine u kontakt površinama onoga što treba podmazivati. Znači, sintetičko ulje nikako nemože da bude lošije od mineralnog koje god da je i bez obzira na brend pod kojim se pravi.

 

Aditivi su druga priča. Oni pospešuju mazivna svojstva baznih ulja i imaju vrlo interesantne osobine. Neznam koliko ima smisla pisati o tome pošto se aditivi za dvotaktne motore ne mogu kupiti nigde ali, samo da bih zadržao vašu pažnju, ističem aditiv koji stvara film u cilindru pa je trenje najmanje moguće a time i habanje motora. Primer za takvo ulje je Castrol TTS koji nudi upravo to, potpuno je sintetičko ulje a glavno svojstvo (ono sa propagandnog teksta sa flaše) je jednako osobinama ovog aditiva.

 

Nažalost, Castrol TTS je u 99% slučajeva falš a da bih došao do originala zvao sam uvoznika, objasnio da sam uradio CEO motor i dobio nov te da mi za razradu treba samo to ulje. Ovaj to sredi i sada ga ima na Karaburmi, Auto Dača, Marijane Gregoran ulica - gornji deo ali po fascinantnoj ceni od 1150 din.

 

Što je mnogo mnogo je, mislim ja i dam se u dalju poteru. Potera je dugo trajala, a iskustva su sledeća:

 

1. Za profesionalnu upotrebu, za trke, 2T mašina koristi se Castrol TTS

 

2. Prvi sličan, castrol TT je mineralno hidrokrekovano ulje i košta oko 720 dinara (na istom mestu)

 

3. Za svakodnevnu upotrebu onima iz Beograda DOVOLJNO je koristiti Ditaktol Ultra koji se kupuje u Galax radnji u ul. Tadeuša Košćuška (preko puta Drapšina) koje je polusintetičko, cena je za 1/2 litre oko 265 a po pumpama je retkost, uglavnom nisu ni čuli za ovo ulje.

 

4. Najpribližnije ovom ulju po kvalitetu je Kruševačko polusintetičko skuter ulje koju cenu neznam jer sam ga kupovao iz nužde a po raznim pumpama

 

5. Jedino POTPUNO sintetičko domaće ulje za 2T mašine je Optima Racing Dvotaktol, pakuje se u flašama od 1/2 litre i 0,25 i u Beogradu se prodaje samo formalno tj. postoji u cenovniku u predstavništvu ali ga ne prodaju maloprodajama jer ga niko nije tražio. To ulje bi koštalo oko 500 din./lit da ga ima u prodaji (valjda, ko zna) a na veliki pritisak dobio sam jedan litar za test. Razmišljam se, cena dobra, sintetika 100%, OK, nema većih pakovanja od 1/2 litre ali šta je - tu je. Otvorim flašu (znači dobijena u predstavništvu za test u promotivne svrhe preko najjače moguće veze) a unutra stvarno savršeno ulje idealne gustine ali u njemu pliva neko trunje. Šta je, o čemu je reč, poima nemam ali bre sramota, naša posla. Ipak, ko je iz Republike Srpske ili Bosne treba da koristi ovo ulje, sintetika je ipak sintetika a verujem da je trunje retkost (šta smo sve ranije nalazili po pivskim flašama dok nije bili stranih piva?)

 

6. Da sam iz Vojvodine ili Hrvatske izbor bi pao na INA 2T, čisto je i valja, mislim da je polusintetika ali je čisto i konzistentnog je kvaliteta

 

7. Ulja firmiranih proizvođača, kao što se navodi STIHL su obično mineralna ali hidrokrekovana i bogata aditivima pa ne smeta što su mineralna. Motorne testere se vrte i do 14.000 obrtaja (što sa MZ-om nije slučaj) i ulje stvarno mora da bude dobro. Opet, od tih aditiva odabrani su oni koji odgovaraju testerama a ne motorima i to može ali ne mora da bude dobro (intenzivno se vrti brže ali kraće, dok se seče a i kod hlađenja neke imaju ventilator koji stigne da ga ''dohladi'' na leru a nakon sečenja, ima razlika). Ovde smo videli da STIHL jeste dobar (eto, to nisam znao) ali sam koristio Husqvarna ulje, oba modela (XP i low smoke) koja su identične baze ali se po aditivima razlikuju. Flaša je interesantna jer ima dozimetar i cena po litri skuplje varijante je oko 720 dinara. Generalno, utisak je kao i za pomenuti STIHL, ulje je jako dobro iako je bazno mineralno ali nema veze.

 

Ne bih išao dalje u dubinu, ako nekog zanima bilo šta o određenom ulju stojim na raspolaganju ako me ne rokne naftaški lobi.

 

Ja bih se sa strukture ulja i tehnološkog postupka dobijanja prebacio na količinu jer to smatram problemom. Ulja kao što vidimo ima a tek skoro kada sam nabavio originalne prospekte video sam da se za MZ preporučuje količina od 5% za šta sumnjam da većina koristi. Ja sam koristio 3 pa 4 % i video da više odgovara. Ok, teže pali (nema načina na prvu kurblu a i na drugu samo ako je uštelovan) ali daje velike prednosti za vožnju pod opterećenjem po vrućinčinama, grad, semafori, teret, pa tako ceo dan a do 2. -3. brzine.

Sa 5% puši svako ulje, koje god da se sipa a smrdi da vene sve iza. Prijatelj i ja, MZ 251 i 150 na Gazeli sa 5% ulja ostavljamo sve što se kreće po putu iza, niko se ne usuđuje ni sa se približi a mi ih i ne vidimo, kao da je najgora magla po auto putu.

 

Zaista bi mi značilo da saznam nečija iskustva u pogledu koncentracije ulja i kako se to odražavalo na mašinu (kao što čovek pokaza klip, to je to pa ne može drugačije) a voleo bih da znam i gde mogu da kupim taj miris i po kojoj ceni, i to nisam probao, nije me zanimalo. Zanima me i zašto je skinuo cilindar posle 12.000, ja nemam takva iskustva ali čuo sam da MZ prelazi i po 40-50.000 km.

 

Inače, za miris leka nema, najbolji je opet taj Castrol TTS ali daleko od toga da je prijatno udisati ga. Najveća prevara je u Husqvarni, kao Low Smoke a ono zlo, zbog njega uvek na putovanjima vozim poslednji jer su se prijatelji žalili na glavobolje i to za svega par pređenih kilometara.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 37 postova
  • Lokacija: Novi Sad

th_74277_DSC00577_122_22lo.JPG

 

klip iz bt-a. koriscena su ulja koja su mi dosla pod ruku.......uglavnom ova domaca "modrica racing team" i slicne gluposti. mislio sam da nema potrebe sipati neko kvalitetnije jer to nije neki motor,ali sad kad sam video ovaj klip iz mz-a moram preci na neko kvalitetnije

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova
  • Lokacija: Staro Petrovo Selo, Hrvatska

6. Da sam iz Vojvodine ili Hrvatske izbor bi pao na INA 2T, čisto je i valja, mislim da je polusintetika ali je čisto i konzistentnog je kvaliteta

 

INA pravi 2 vrste dvotaktola, mineralni Dvotaktol (ulje je crvene boje, češ zelene) i polusintetičko Scooting (ulje plave boje, čep žute). Ne mogu reći da su to loša ulja, doduše dvotaktol dosta dimi, ali previše koštaju. Litra Dvotaktola je 40kn, a za te novce se već kupi Husqvarna XP. A ja sam nekako više sklon vjerovati Husqvarni, nego INA-i.

 

7. Ulja firmiranih proizvođača, kao što se navodi STIHL su obično mineralna ali hidrokrekovana i bogata aditivima pa ne smeta što su mineralna. Motorne testere se vrte i do 14.000 obrtaja (što sa MZ-om nije slučaj) i ulje stvarno mora da bude dobro. Opet, od tih aditiva odabrani su oni koji odgovaraju testerama a ne motorima i to može ali ne mora da bude dobro (intenzivno se vrti brže ali kraće, dok se seče a i kod hlađenja neke imaju ventilator koji stigne da ga ''dohladi'' na leru a nakon sečenja, ima razlika). Ovde smo videli da STIHL jeste dobar (eto, to nisam znao) ali sam koristio Husqvarna ulje, oba modela (XP i low smoke) koja su identične baze ali se po aditivima razlikuju. Flaša je interesantna jer ima dozimetar i cena po litri skuplje varijante je oko 720 dinara. Generalno, utisak je kao i za pomenuti STIHL, ulje je jako dobro iako je bazno mineralno ali nema veze.

 

Stihl ima 3 vrste ulja (mineralno, polu i full sintetiku), samo je pitanje koje ulje se prodaje na našem balkanskom području  ???

Našao sam ovaj zanimljiv test te 3 vrste Stihl ulja i ako mu je za vjerovati - stvarno se isplati točiti sintetiku.

 

http://www.conwaysusa.com/Attachments/254/WhyBuyOilScreen.pdf

 

Ja bih se sa strukture ulja i tehnološkog postupka dobijanja prebacio na količinu jer to smatram problemom. Ulja kao što vidimo ima a tek skoro kada sam nabavio originalne prospekte video sam da se za MZ preporučuje količina od 5% za šta sumnjam da većina koristi. Ja sam koristio 3 pa 4 % i video da više odgovara. Ok, teže pali (nema načina na prvu kurblu a i na drugu samo ako je uštelovan) ali daje velike prednosti za vožnju pod opterećenjem po vrućinčinama, grad, semafori, teret, pa tako ceo dan a do 2. -3. brzine.

Sa 5% puši svako ulje, koje god da se sipa a smrdi da vene sve iza. Prijatelj i ja, MZ 251 i 150 na Gazeli sa 5% ulja ostavljamo sve što se kreće po putu iza, niko se ne usuđuje ni sa se približi a mi ih i ne vidimo, kao da je najgora magla po auto putu.

 

Onda si nabavio krive prospekte, jer MZ je oduvijek preporučivao 2% ulja (za ETZ modele). Ako baš želiš bit isiguran možeš točiti 3%, ali 5 je sigurno previše. Tako ćeš napraviti više štete nego koristi, jer će ti se napraviti garež u utorima karika i onda ćeš vidjeti sranja.

 

Zaista bi mi značilo da saznam nečija iskustva u pogledu koncentracije ulja i kako se to odražavalo na mašinu (kao što čovek pokaza klip, to je to pa ne može drugačije) a voleo bih da znam i gde mogu da kupim taj miris i po kojoj ceni, i to nisam probao, nije me zanimalo. Zanima me i zašto je skinuo cilindar posle 12.000, ja nemam takva iskustva ali čuo sam da MZ prelazi i po 40-50.000 km.

 

Skinuo sam cilindar radi promjene karika, jer klip sam stavio novi, a cilindar je ostao stari i dosta je pojeden. Karike je trebalo promijeniti, ali moram priznati da nisam osjetio neke promjene. Inače originalni klipovi prelaze 50000 bez problema, za ove Mađarske kopije nisam siguran. Sad imam 18500km, a rastavljat ću ga ponovno nakon što se vratim s puta, tad bi trebao imati oko 22000km. Baš me zanima kako će klip izgledati.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Zahavalan sam na dopuni u pogledu vrsta INA ulja a naročito mi koristi informacija za STIHL. Već prvi radni dan i uvoznik je gotov!

 

Ovo mi sada nije prvi MZ i ja sam do sada sipao 2 ili 3% ulja u one ranije modele. Tada me osobine ulja nisu interesovale pa sam sipao svašta, kao i većina.

 

Kada sam kupio ovaj motor, a sklon sam poverenju, nisam gledao dokumentaciju i tek kod prve moje registracije uočim da u saobraćajnoj dozvoli piše da je radna zapremina 251ccm te da motor po dažbinama spada u kategoriju do 500ccm. U početku sam se nadao da ću celu stvar lako dokazati, MZ nije nepoznat motor jer su ga svi imali pa znaju o čemu je reč. No, opet zabluda.

 

Ko sedi u policiji i sa kojim IQ-om nema potrebe da objašnjavam pa sam bio prinuđen da idem do kraja, u upravu saobraćajne policije od kojih sam tražio da pogrešno unete podatke 89' godine isprave pravim, tačnim, doneo dokaze da MZ nikada nije imao model radne zapremine 251ccm već 243 a i da je kojim slučajem model imao oznaku 7.000 verovatno bih plaćao registraciju za 7.000 ccm kakvom se logikom koriste.

 

Elem, da bih dokazao svoje tvrdnje skidao sam sa neta svašta na šta sam naišao  ali je osnovno ovo što ću pokušati da umetnem u ovaj post

 

(neuspešno, neznam kako se to radi).

 

U svakom slučaju, na prodajnim prospektima modela 250 i 251 naznačeni su odnosi 50:1 uz napomenu da postoji opcija direktnog uljnog podmazivanja (mešača).

 

E, to je unelo zabunu u sve. Da sam to našao u jednom prospektu ne bih se obazirao ali ih imam podosta, imao sam interesa da ih skidam što više, i na svima piše isto.

 

Ljudi koje sam hvatao po semaforima za informacije sipaju 3 ili 4 % uz obrazloženje da je predviđena norma od 2% (znači i oni odnekud znaju da je 2%) propisana za normal benzin.

 

U predstavništvu Modriče kažu da je najmanju količinu ovog ulja propisao Tomos ali da i oni kažu da se količina kreće OD 2% tako da, eto, proizvođači ulja računaju sa tim da ga niko neće sipati u količini od 2% (ko zna, možda i bezobrazluka radi).

 

Da li kojim slučajem imaš, kao i za ulje, odgovarajući prospekt koji je upotrebnog a ne prodajnog karaktera?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Mali off: Vujo, ne bilo ti zapovedjeno, idi u Predstavljanje clanova pa napisi par reci o sebi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Osnovan predlog, rečeno - učinjeno.

 

Trebalo je malo više vremena za navigaciju po sajtu pa nije bilo odmah.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova
  • Lokacija: Staro Petrovo Selo, Hrvatska

Da li kojim slučajem imaš, kao i za ulje, odgovarajući prospekt koji je upotrebnog a ne prodajnog karaktera?

 

Takav test bi bilo iznimno teško napraviti, jer bi za svako ulje morao kupiti novi motor i sve ih voziti približno istim tempom i stilom preko preko 5000km... čisto sumnjam da netko ima živaca i novaca raditi takve testove :(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 738 postova
  • Lokacija: Severni pol
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Yamaha XT600, DL650 Adventure

Tu imaju dve skole misljenja: Jedni kazu sipaj skupo i gusto hipoidno, po fabrickoj specifikaciji, a drugi dovoljno je i obicno monogradno SAE30, jer s obzirom na opterecenja koja su u MZ menjacu nema potrebe za hipoidnim (EP). Na jednom stranom forumu koji je mz only video sam da je dosta ljudi koji reklo bi se da znaju sta pricaju zastupalo pristup No.2.

 

S obzirom da sam istu pricu cuo i od jednog majstora koji tvrdi da ima veliko iskustvo sa ovim masinama, tako i ja sipah prosle godine SAE30 i koliko mogu da ocenim, lakse pronalazim ler, sto mi je inace zamerka na mz menjace.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Slažem se sa ''starijim rođakom'', bratom po emzejcu.

 

Ja sipam hipoidno ulje za menjače domaćih proizvođača i nemam neko utemeljenje za to, jednostavno, kao ''to tako treba'' (Modriča hipoidno ulje SAE 80W/90).

 

Većina majstora tvrdi da je daleko važnije menjati ga češće nego koji tip je u pitanju, u menjačkom ulju se zadržavaju opiljci tj. ostatci zupčanika i lamelica koji kruže sa uljem pošto nema filtera koji bi ih odstranio. Nije problem u podmazivanju već u onome što ga onemogućava, upravo te nečistoće koje kruže zajedno sa uljem sprečavaju podmazivanje šta god da staviš. Na šta to liči najbolje možeš da vidiš kada odvrneš šraf za ispuštanje ulja ispod, na njegovom vrhu koliko god ga često menjao uvek ima nekih go....

 

Kad smo od ulja otišli na podmazivanje, sem lanca podmazujem i sajlu kvačila što mi bar malo pomaže kod pronalaženja lera: špricem koji ima iglu sipam ulje u prostor između bužira i sajle na gornjem delu, kod ručice. Unutar bužira ulje se sliva do dole i zajedno sa njim prati tok sajle. Nedostatak je uvek poneka fleka od ulja ispod motora ali na kvačilu ume da bude dosta, dosta mekši i lakše se bira. Kada sam prvi put ovo probao bio sam zapanjen koliko sajle prave problema koje sam bio sklon da pripišem nekim drugim stvarima.

 

Ovo podmazivanje sajli nije dugoročno rešenje, postupak stalno ponavljam u zavisnosti od vlage tj kiše kojoj je motor izložen pa ispira ulje. Ipak je reč o par kapi bilo kog ulja, može se podneti...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova
  • Lokacija: Staro Petrovo Selo, Hrvatska

A ulje za menjač ?

 

Iako su dva Vujadina već odgovorili, ev oda i ja dam svoj doprinos;

 

isprobao sam nekoliko ulja u mjenjaču i Ina Hipenol GTL90, Mogul SAE30, INA Delta 5 15W40, neko talijansko noname 80W90.

Sva su valjala osim ovog INA Delta 5 s kojim je proklizavalo kvačilo. Trenutno sipam Hipenol, jer mi dosta ulja curi, ap često moram nadosipati, a Hipenola ima na svakoj benzinskoj, pa nemam problema s opskrbom.

Ulje mjenjam relativno često (svakih 5 - 6000 km) i uvijek na onom magnetu bude špene. Čak sam razmišljao da nekako na šaraf za ispuštanje ulja stavim jači/veći magnet koji bi bolje na sebe ljepiš špenu i tako vršio filtriranje ulja, ali sam odustao. Cijene ulja su tako mizerne da mi je lakše i jeftinije češće promijeniti ulje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 738 postova
  • Lokacija: Severni pol
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Yamaha XT600, DL650 Adventure

Trenutno sipam Hipenol, jer mi dosta ulja curi, ap često moram nadosipati, a Hipenola ima na svakoj benzinskoj, pa nemam problema s opskrbom.

 

Curi ti na dihtungu? Sto ne menjas? Meni je curilo malo prosle godine pa kad sam promenio na SAE30 stalo je (?) , a vec sam se naostrio da konacno otvaram "levu deklu". :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova
  • Lokacija: Staro Petrovo Selo, Hrvatska

Curi ti na dihtungu? Sto ne menjas? Meni je curilo malo prosle godine pa kad sam promenio na SAE30 stalo je (?) , a vec sam se naostrio da konacno otvaram "levu deklu". :)

 

Curi jer su majstori čekićima i pajserima otvarali mašinu, jer se bivši vlasnik tako slupao da je otkinuo šaraf za ispuštanje ulja, curi na onom detektoru lera... Ma nema gdje ne curi. Nabavio sam druge deklove, ali ne želim otvarati mašinu dok za tim ne bude stvarne potrebe.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Svakak,

 

nemir je ušao u moj još nemirniji duh. Skinuo si cilindar posle 12.000, koristio jedno ulje, unutra sve OK, ulje isto tako i sada znaš šta voziš. Ja sam sipao sve na šta sam naleteo, a cilj je bio promeniti ih što više, u koncentracijama koje sam pratio kako sam znao i umeo i sada me zanima šta je unutra posle 7.000 km.

 

Kakav je savet, da li da menjam klip (ako ga otvaram nema razloga da ga ne menjam) ili ćutim i čekam ''dok ide''. Mašina je super, kao nov je ne pravi nikakve probleme i nemam potrebe da ga otvaram izuzev nesavladive radoznalosti.

 

Da li neko može da mi pomogne oko kupovine zadnjeg točka od 250, 18., dao sam oglas ovde, u Halo Oglase, Auto oglase, Beogradske oglase... i ništa. Nekako, vreme je za brzinu, kupio sam i gume i samo mi fali točak koga nigde nema.

 

Mislim i da bi trebalo otvoriti novu temu pod nazivom ''MZ i ostalo'' ili nešto slično, da ne trpamo svašta ovde. Uradio bih to ali se i dalje slabo snalazim sa navigacijom po sajtu. Da li se slažete?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja