Jump to content

Moto Zajednica

% mesavine

Recommended Posts

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

Nakon skorasnje zajebancije kad sam ostao bez ulja resio sam da predjem na manualno mesanje ulja ili te sistem kante.

Sledeci problem je to sto ne znam koliko je fabricki propisana mesavina (bez mesaca) a sa povecanjem gasa povecava se i % mesavine u ulju ako se koristi mesac.

Motor je Suzuki TS 125 R 92 god.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Quid Quid latine dictum est altum viditur!, 949 postova
  • Lokacija: vrsac / bgd bezanija
  • Motocikl: KTM 1190 ADV, Yamaha R1 RN22 Big Bang

% ulja u gorivu je uvek isti bez obzira na povecanje gasa. mislim da je za tvoj motor 2%. koristi samo kvalitetna ulja.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

Korisim samo full sintetika.

Juce sam pricao sa majstorom i on mi je reko da se sa povecanjem gasa menja i % mesavine

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Quid Quid latine dictum est altum viditur!, 949 postova
  • Lokacija: vrsac / bgd bezanija
  • Motocikl: KTM 1190 ADV, Yamaha R1 RN22 Big Bang

ili nisi razumeo majstora ili je vreme da ga menjas ;)

 

povecanjem gasa se menja kolicina ulja koji pusta mesac proporcionalno kolicini goriva koju povlaci karburator. znaci % je isti :)

 

 

 

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

Tako sam i ja doso nekom logikom medjutim rece majstor drugcije sad samo trazim da nadjem odg % mesavine i da zaboravim brigu o nedostatku ulja vec sam dobio ozbiljne tripove kad sednem na motor uvek sam u tripu da nema ulja jako los osecaj uvek si napet ovako udri brale i nema brige ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Quid Quid latine dictum est altum viditur!, 949 postova
  • Lokacija: vrsac / bgd bezanija
  • Motocikl: KTM 1190 ADV, Yamaha R1 RN22 Big Bang

ako je tvoj majstor u pravu ( a svi koji sami prave mesavinu nisu ) onda ispada da bi u toku voznje trebao da dodajes ili oduzimas ulje iz goriva. ne cini li ti se to malo komplikovano?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Potraži pravu informaciju ovde.

 

However, are you aware that the pump delivers at a variable rate, depending on the load on the motor? That will vary from about 120: 1 at idle and low revs, down to about 25:1 under full loads, even off max revs. If you are using pre mix, then you should mix at the maximum rate so you have enough oil at full load. Unless you are racing or at least riding it like you are racing, then you will be seriously over oiling most of the time, leading to lots more carbon in the exhaust and on the piston and ports. Also, you should rejet the carb with a bigger main as now it will be running lean with pre mix, assuming its jetted right now. This is because at 25:1 there will be 4% less fuel getting to the motor, causing it to run lean and risking seizure. Adding more oil only increases the risk. The oil pump is down stream of the carb so any change there makes no difference to the mixture.

Regarding the oil going off, mineral oils will remain stable for quite a few years, and if you are using synthetic oil (and you should be for lots of reasons), then synthetic should remain stable pretty much forever. Its the fuel that will go off, depending on how much alcohol etc is in it, after as little as a couple of months.

 

Izgleda da je majstor ipak bio u pravu. Ako već ne možeš da popraviš mešač, ti onda sipaj 2% (sintetika), to je neka sredina.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 525 postova
  • Lokacija: VRSAC
  • Motocikl: Yamaha TT 600 S , Yamaha YZ 250

2 % ulja u kanistar, malo promuckaj, i ne pravi zbrku u tvojoj glavi i medju nama.

 

Promeni majstora !!!

 

I ako odradis nov klip i karike, onda prvih 1000 km 3 % ulja, ali nista vise od toga i lagano po gasu

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12244 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

A da mu napravimo elektroniku sa dugmetom + i - na kormanu da desnom dodaje gas a levom pritiska + za povećanje ulja u mešavini? 1jee1.gif

 

I obrnuto 1lol.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

Potraži pravu informaciju ovde.

 

However, are you aware that the pump delivers at a variable rate, depending on the load on the motor? That will vary from about 120: 1 at idle and low revs, down to about 25:1 under full loads, even off max revs. If you are using pre mix, then you should mix at the maximum rate so you have enough oil at full load. Unless you are racing or at least riding it like you are racing, then you will be seriously over oiling most of the time, leading to lots more carbon in the exhaust and on the piston and ports. Also, you should rejet the carb with a bigger main as now it will be running lean with pre mix, assuming its jetted right now. This is because at 25:1 there will be 4% less fuel getting to the motor, causing it to run lean and risking seizure. Adding more oil only increases the risk. The oil pump is down stream of the carb so any change there makes no difference to the mixture.

Regarding the oil going off, mineral oils will remain stable for quite a few years, and if you are using synthetic oil (and you should be for lots of reasons), then synthetic should remain stable pretty much forever. Its the fuel that will go off, depending on how much alcohol etc is in it, after as little as a couple of months.

 

Izgleda da je majstor ipak bio u pravu. Ako već ne možeš da popraviš mešač, ti onda sipaj 2% (sintetika), to je neka sredina.

 

Ovakav odgovor sam i ja dobio.

 

Mesac je u funkciji ali motor je star 18 god preso oko 55000km znaci pitanje je u kakvom se stanju nalaze svi kanalici u pumpi dal ce uskoro da se zapuse ili tome slicno.

 

Pitao sam upravo iz razloga zato sto se menja kolicnia ulja u zavisnosti od obrtaja kao sto je gore objasnjeno pa reko ako neko zna fabricki propisanu smesu.

Ja sam do sad u tomosa stavljao 2% sintetika ali sad se ne bi zajebavo ipak je ovo malo ozbiljnije i skuplje dosto mi je ova sad popravka red je i da se malo vozim ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

A od kako sam iamo onu zajebanciju zimus svaki put kad sednem na motor hvata me neka jeza dal ima ili nema ulja...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

Videcemo sta ce biti oko toga jedini problem zasto ne bih skinuo jeste kad zapalim negde (u grad) ako mi nekim slucajem ne stane gorva bice veselo juriti vlase...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Podpitanje - zavrtanjem rucke gasa i povecanjem rpm radilice, povecava se i kolicina ulja.

A zar se zavrtanjem rucke gasa istovremeno ne povecava i kolicina goriva? Pa time % mesavine ostaje isti...

To je jos neko napisao gore a i meni se to uklapa :stabre:

Moj zakljucak - majstor ipak nije u pravu (potpuno).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

E tu si zaboravio jedan sitan detalj a to je da je pumpa povezana sajlom za rucku gasa tako da ona u sebi ima neki siber koji se vise otvara kad das veci gas.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Quid Quid latine dictum est altum viditur!, 949 postova
  • Lokacija: vrsac / bgd bezanija
  • Motocikl: KTM 1190 ADV, Yamaha R1 RN22 Big Bang

e sad mi vec ides na zivce, sipaj 2% mesavine i vozi to cudo od motora, jbo te mesac i majstor i acim, ako ti crkne od 2% javi se ja cu ti uraditi generalnu.

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Radicu, eto tebi resenja - teraj to gvozdje dok ne crkne a posle imas besplatnu generalku, covek se sam ponudio :moto3:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1897 postova
  • Lokacija: Prokuplje
  • Motocikl: Strom 650 xt

Radicu siguran sam da imas losu ocenu iz matematike :)

 

Ako solis 1kg mesa solis sa 20g soli (2%) normalno je da ces na 2kg mesa da stavis 40g soli. Iako si stavio duplo vise soli procenat je i dalje isti - 2%.

 

PS Ne solite ovoliko, nije zdravo ali je dobro za poredjenje :)

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Ja sam samo citirao post sa TS foruma, nisam izmislio ;) Ako vi znate bolje, onda OK.Ovo nije moje znanje, već samo prenosim tudje sa sajta koji se bavi samo TS-ovima. Ako je čoveku ispravan mešač, ne znam zašto bi ga bacio :moto3: Stvarno ste pravi Srbi, karabudž majstori :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Mesac je kao i satovi (i jos neki elementi), cist visak delova i treba da se skine u roku od odma' , olaksava se tako motor i brze ide i manje trosi :moto3:

Da ne pricam da tako ima i manje me'an'ke za odrzavanje :zvizduk:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Evo citata sa još jednog sajta gde ne znaju da aumatski mešač ubacuje fiksiran procenat ulja, stvarno mi nije jasno da toliko ništa ne znaju :jee:

 

In the old days, two stroke engines used a fuel mixture of gas and oil called Pre-Mix. This worked fine at high speeds but at low speeds there was too much oil. This caused problems like fouled spark plugs and plugged mufflers. The two stroke manufacturers came up with a great cure. Injection oil pumps. These pumps add just the right amount of oil for whatever RPM the engine is running. At an idle the pump mixes the oil with the gas from a 120 to 1 ratio on up to 20 to 1 ratio at 8000 or more RPM. These pumps worked great and really helped the oiling problems of two strokes. Two strokes now fouled their spark plugs less, didn't carbon up their mufflers as much and saved money by using less oil.

 

Preporučujem čitanje celog teksta :moto3:

 

Link

 

oil_pump2stroke1.JPG

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Mesac je kao i satovi (i jos neki elementi), cist visak delova i treba da se skine u roku od odma' , olaksava se tako motor i brze ide i manje trosi :moto3:

 

 

Naravno, a naročito treba skinuti auspuh, jer se tako bolje čuje. I kako se šta pokvari, odmah skini i baci :lol::nanana:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja