Jump to content

Moto Zajednica

Poskupljenje Tehnickog Pregleda, u najavi

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

Jel' se to ovi na vlasti drogiraju kada donose ovakve nazovi zakone? Aman ljudi, STVARNO JE MNOGO! >:( Prošle godine sam jedva iskukao za reg i da nije bilo drugara koji mi je pomogao, qr moj bih vozio registrovani motor... U maju, kada mi silazi reg će biti baš veselo.. :stabre:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 396 postova
  • Lokacija: Belgrade

Nema dana da me ne obraduju neke vesti, tako jutros čitam i vidim novo pojeftinjenje registracije za vlasnike kombi vozila do 3,5 tone...

Beograd -- Registracija kombi vozila poskupela je oko dva i po puta, pa samo za tu stavku od oko 100.000 dinara prevoznici moraju da rade puna dva meseca.

Uvođenjem poreza na luksuz, koji su do sada plaćali samo vlasnici skupih džipova, država je vlasnike malih teretnih, kao i kombi vozila, dovela na rub egzistencije.

U nezavidnoj situaciji našlo se oko 130.000 vlasnika kombija, a Udruženje prevoznika već je poslalo nadležnim službama svoje zahteve. Najavljena i protestna vožnja protiv, kako su naveli, „ubitačnih propisa".

Podsetimo, registracija teretnih vozila do 3,5 tona poskupela je ove godine oko dva i po puta jer je država od 1. januara uvela porez na luksuz za sve kombije i male kamione.

Tako će oko 130.000 vlasnika ovakvih vozila pored redovne registracije od oko 30.000 dinara morati da plati i po oko 70.000 dinara poreza. Pored toga, vozači se žale da je potrebno da kupe i nove gume, a neophodno je i da izvrše redovan servis vozila što je oko 70.000 dinara godišnje

 

A tu je i obrazloženje po novom genijalnom ZOBS-u:

"Zakon o bezbednosti u saobraćaju ukinuo je kategoriju kombi vozila i podveo je pod kategoriju teretna vozila do 3,5 tona. Mi smo morali s njim da usaglasimo Zakon o porezu na upotrebu, držanje i nošenje dobara. Tako su teretna vozila prebačena u kategoriju onih koja se oporezuju", objasnili su u Ministarstvu finansija.

Istovremeno, mnogi džipovi su bili registrovani kao teretno vozilo, pa su vlasnici izbegavali da plate porez. Oni jednostavno sklone zadnje sedište, koje predstave kao da je prostor za teret, i tako džip prijave i registruju kao teretno vozilo.

Oporezivanjem i teretnih vozila do 3,5 tone oni to neće više moći da rade, ali su zato kažnjeni i vlasnici kombija za koje se ne može reći da voze luksuzna vozila.

Link

 

Pre izvesnog vremena sam obećao adminu da neću pokretati političke teme, tako ću ostati uzdržan od svih komentara jer ovo šta se dešava nije ni potrebno komentarisati. >:(

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • pustolov :), 98 postova
  • Motocikl: XT 660 R

i kad podvuces crtu dolazis do cinjenice da treba da jedemo hleb i vodu,"vozimo " se peske,zivimo u kartonskoj kutiji....jer sve je ostalo luksuz i na to treba platiti porez :stabre:

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 50 years, 84 postova
  • Lokacija: Vrachar-Beograd-SRBIJA
  • Motocikl: uskoro, uskoro...

Sve to rešiće novozaposleni komunalni policajci, služba u službi službe!

Pa "oni" smatraju da se novac poreskih obveznika MORA nekako potrošiti. Onda lepo onim neradnicima

iz 29.-og omoguće još manje radnog vremena, preko ovih "komunalaca". Dok "vesela družina"

uživa u trošenju, kupovini luksuznih objekata po svetu, zidanju zgrada po Beogradu, gomilanju preko

mere automobila, resto ljudi po Srbiji gladuju, umiru, unakažavaju se sečom ekstremiteta, ali čemu?

Dušmani su srca kamenoga, harač uzimaju za svoja pokolenja i bliske podanike. Živi bili pa videli...

Ničija nije do zore gorela...

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1554 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: ljuta Aprilia Sportcity 200

nikakav problem, samo nek nam povecaju plate 100% i resena stvar. pi*ka im materina lopovska...

 

Koju platu ? :(

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 50 years, 84 postova
  • Lokacija: Vrachar-Beograd-SRBIJA
  • Motocikl: uskoro, uskoro...

Pa gledaj ovako, ukoliko samo o tome raspravljamo, vreme ne možemo da potrošimo...

E, sad, kada bi postojala prava opcija iza koje treba da se stane, podrži i krene

u dejstvovanje, onda...mhhmm, svašta može se izrodi tu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12277 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

nikakav problem, samo nek nam povecaju plate 100% i resena stvar. pi*ka im materina lopovska...

 

Koju platu ? :(

 

1lol.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MK. Sirius - Srbija, 806 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: KTM Supermoto T 990 '11, Piaggio Beverly Tourer 250ie '08

Citam, citam,pa kliknem da postujem, pa ispisem petnaest redova kletvi pominjuci im sve od najblizih i najmilijih pa nadalje... pa obrisem sve, jer nisam izrazio ni pola emocije.

 

Ljudi gde mi zivimo...?

 

Ovo je stvarno pocelo da prevazilazi i proricanja najgorih pesimista.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 595 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Liman
  • Motocikl: Yamaha FZS600, Piaggio Free, Suzuki GN125

 

Ko bre treba da cuva ovu sjebanu planetu, mi koji smo sjebani od rodjenja? Pricas kao mudonje iz Bele Kuce kojima su za zagadjenje krive africke zemlje, gde je jedina privreda od koje zive pletenje pruca?! Sta kod nas radi od zagadjivaca, Sartid, opet americka firma! Brinu se da li ce da opstanu retke vrste skoljki ili ptica ali zato mirne duse puste neku bolestinu ili pobiju par miliona ljudi nekim genetski modifikovanim sranjem. Da ne pricam o ratovima u cilju demokratije! I sada se ti mesas u temu pricom da nasi motori truju ovu planetu i da ih treba zabraniti????!!!!! Ili si mozda video kako pobednice za izbor mis sveta kada primaju titulu sve od reda kao papagaji ponavljaju isti pricu kako su za mir u svetu, jer su im rekli da je lepo tako da se kaze, pa zelis da ih kopiras???

 

Ti ako zelis da sacuvas planetu idi autobusom i vozom, ja necu, hocu da se vozim ! ! !

 

Mislim da sam bio potpuno jasan. Have sex and relax.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 240 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Crveni...opet!!!

Nekada davno u Veneciji tadašnje vlasti nisu imale više po kojoj osnovi da oporezuju građane pa su uveli porez na - balkone. Mučeni ljudi su ih rušili da ne bi plaćali.Ovi naši bi oporezovali i kišu ali ne znaju kome da naplate.

Šalu na stranu, ovo stvarno nema smisla. Ovoliko podići registraciju vozila znači samo jedno - udarili su u dno. Nemaju više od koga pa udri po vozačima. To se pokazalo kao uspešan način punjenja budžeta i u godinama koje su iza nas.

Motorcikl kao prevozno sredstvo je realno gledano najmanji zagađivač. Koliko kilometara godišnje pređe prosečan bajker u Srbiji? Sigurno manje od vozača automobila. Te kiša, te sneg, led , deca u obdanište, deca iz škole.. Ja prvi motorom idem na posao samo subotom jer ne vozim decu tamo-amo. Sa ovo goriva što potrošim putničkim kolima u lokalu imao bi motorom do Zanzibara i nazad. Ali na svu sreću imam i kombi. Teretni Merc Vito, decembar 2007, crn , klima , vebasto... milina da ga gledaš. U garaži. Uzeo sam ga preko burazera jer mu je neki tamo dugovao lovu pa ajde ja da uzmem kombi pre ću ja da mu dam pare nego onaj pa kad imam koliko imam...Ovo pišem da ne mislite da sam otišao u Merc pa tresno pare. Domaćinstvo je registrovano kao poljoprivredno i potreban mi je 2-3 meseca godišnje da prevezem ovo što proizvedem. Registracija, koja uzgred budi rečeno izlazi u februaru, je bila 25.000.00 nekako čini mi se do pre neki dan. A sada je 63.000.00 opet nekako čini mi se iznenada !!! Niko ne razmišlja da je bolje da odmah svi sve registrujemo jer može opet da poskupi.

Kažu to je zbog skupocenih džipova registrovanih kao teretna vozila. Možda bi trebali po tehničkim pregledima da stave slike "Najčešće voženi džipovi u Srba" pa da ovi razlikuju šta je šta. Po čemu to liče džipovi i kombi vozila da bi jedni uticali na druge u ceni registracije? Oni se pozivaju na Evropsku uniju kada treba da kavaju narod. Pa što onda nisu napravili zakon kao na zapadu da možeš da registruješ vozilo na koliko hoćeš. ˇˇ Dobar dan, hoću da registrujem kombi od juna do septembra.ˇˇ ˇˇ Izvolte.ˇˇ ˇˇ Hvala.ˇˇ Kraj.

Ne bi oni to radili da nemaju odobrenje. Što je najtužnije to odobrenje smo im mi dali. Znaju oni da je veća frka derbi Zvezda - Partizan nego bilo šta drugo što zahteva složnost građana. Svi znamo šta četiri ocila na Grbu znače ali ih ne primenjujemo u životu. Pre se organizuje 200.000 ljudi da idu na Exit ili Guču nego 20 da protestuju zbog nečega. Ali Srbija je to. Nismo zlopamtila ali ništa ne zaboravljamo.

 

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3517 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Kada sam se 1999 vratio iz rata stigao mi je račun koliko sam dražavi, kao "privatnik" ostao dužan za takse, poreze i doprinose (za period dok sam ratovao). Izrekli su mi i kazne za takva "nedela" i sve to prinudno naplatili. Zbog toga je moja privatna "firma" (projektovanje, proizvodnja i servisiranje uređaja za napajanje el. energijom) prestala da radi i postoji.

A ja sam počeo da se bavim pčelarstvom, pa sam nabavio "džip" LAND ROVER (2500 kubika, proizveden 1968 god.), registrovan kao teretni (nosivost 580 kg). Koristim ga par puta godišnje (za vuču prikolice sa 16 košnica pčela i prevoz pčelarske opreme). Njime prelazim manje od petsto kilometara godišnje. I sad država uvodi nove namete za takvo vozilo.

Ja smatram da je valjda i red da državi platimo što nam je omogućila ovakav luksuz i uživanje. Nije red da se mi "baškarimo" a da se država bori sa teškoćama. Moramo biti spremni na mnogo veća odricanja! A država će svakako (uz pomoć zakona i policije) da nam pomogne da ispunimo takvu "patriotsku" dužnost.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6493 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ja čekam da Đunta ovde malo "oplete"

 

:D

 

U normalnim zemljama, Nemačka, se tehnički vrši na 2 godine i košta jednu stotinku plate, a registracija možda 2 cente. U Bugarskoj 50 € za TA. Pritisak da se voze novija i bezbednija kola je putem standarda a ne "dušebrižnošću" 2 tehnička pregleda. Do neke dvedeset i neke, registracija plovnih objekata je od vajkada bila na svakih 5 godina što odgovara upotrebnom veku od preko 80 godina, da bi se tih godina uvelo na godinu. Naravno, splav više ne registrujem, u izradi je stalno. Došlo nam pre par meseci da platimo neki porez iz 2003 za uredno ugašenu i odjavljenu firmu tada, plus kamata koja je jedno 6 glavnica. Na moje pitanje u PU da je sve urađeno po propisu i da danom opštinskog rešenja o odjavi firme smatram da nemamo nikakvih obaveza ni prema kome, jer pobogu, imam rešenje o zatvaranju, gašenju, odjavi...kaže mi službenica da sam dužan da se interesujem dal imam neke obaveze, a to su sad ove okamatirane. A napominjem da nikad nisu slali ikakav dopis. Svuda u svetu obaveza teče od uručenja, a samo kod nas se smatra da je dostava izvršena ako se postavi na internu oglasnu tablu u opštini. Opština Voždovac koja inače nema ne znam koliko firmi, uglavnom je stambena, je poslala preko 2.000 takvih suludih rešenja.

 

Inače, juče platismo tehnički u Niš za motorcikl 600 Din. i to u Niš Ekspresu. Za ono šta su uradili i to je mnogo.

 

Danas registrovali motorcikl, 12 uplatnica umesto 5, čekali obradu samo naših papira u MUP-u sat vremena, nema grejanja, sedeo sa kapom preko ušiju i zakpočan do grla. Komentar je izlišan.

 

Ovo nije mesto za politiziranje, al zadiranje u prazne i izvrnute džepove žulja sve nas i to zabrinjavajuće sve više. Ne bi voleo da se ogrešim o pravila foruma al izgleda da se neće moći još dugo suzdržavati.

 

Ima tama kako bezbedno točkariti. Ima da naučim i to, nikom ne stajem, samo dignem na zadnjaka da tablica gleda u zemlju, mahnem i ćaos, ne registrujem, samo osiguranje zlu ne trebalo. Šalim se naravno, al ovo dranje će mnoge prisiliti na ovakvo ponašanje.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC750XD

Ma sad ce oni koji voze neki kombi i giljaju kicmom istovarajuci nesto po ceo dan na poziv telefonom i pitanje "gde si, sta radis?" da se hvale odgovorom "eeevoo, vozim dzip" :lol: super zvucan naziv za posao, zar ne?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC750XD

 

Sadašnja praksa da možeš svaki krš proterati krot tehnički je loša. Po ovom, novom, u planu je neko umrežavanje pružalaca usluga tehničkog, obavezno snimanje celog postupka i strožija kontrola u kakvim uslovima se tehnički izvodi. To bi, uz cenu od skoro 40e, trebalo da smanji broj neispravnih kočnica koje su "uredno prošle na tehničkom". Ne verujem da će neko hteti da za mali mito rizikuje dobar posao od 40e po pregledanom vozilu.

 

Meni ovo sve deluje u principu OK. Osim toga što starija vozila moraju dvaput godišnje na tehnički. To mi je idiotski. Bolje da tehnički bude skup i temeljan i da se radi jednom u dve godine.

 

 

 

Da li ja moram da placam to sto zakon ne da ne moze vec nece da kontrolise u ovom slucaju tehnicke preglede kako rade svoj posao? Da li je problem postaviti IP kameru u svaki objekat i u svakom momentu nadgleda ko sta radi? Da li je problem da se citav proces pregleda i sva merenja snime na kompjuter koji meri podatke i skladisti na HDD pa ovi kad banu u slucajnu iznenadnu kontrolu da provere kad je sta radjeno i uporedi sa video snimkom?

Moj posao nije da placam osavremenjivanje i opremanje objekata za tehnicki pregled!

Mislis li da ce povecanjem cene stvari da se promene?

Ja npr imam taj jedan objekat, trenutno naplacujem 1500din tehnicki i svog radnika 20.000 mesecno. Sutra cu oberucke prihvatiti da naplacujem po 40e pregled I DALJE cu placati mog radnika 20.000 mesecno i on ce i dalje biti kao i do sad verovatno nezadovoljan. U svakom slucaju radnik ce imati zelju da dobije mito jer mu treba kesh, samo sto je veci rizik zbog kamere npr. Zar i do sad nisu mogli kad dodje neko raspadnuto vozilo da kazu nije ispravno, dodjite nam kad sredite? Zasto zakon tj. milicija ne radi svoj posao i kad nadje takvo vozilo ne ukloni ga iz saobracaja dok ne otkloni kvarove? (objasnicu na primeru Amerike)Gde je tu moral i razmisljanje "pustio sam vozilo koje ce sutra nekog mog da opali na putu ili mozda mene"? Nema toga kad zasuskaju novci.

Nista se tu nece promeniti osim sto cemo 3x vise da placamo samo zato sto niko ne radi svoj posao (ni na tehnickom ni saobracajci) koji su po meni GLAVNI IZVOR PROBLEMA i naravno manji broj nesavesnih vozaca koji imaju smelosti da rizikuju i upravljaju takvim vozilom, a mi cemo da cutimo.

 

Primer nemacka i svajcarska...jednom registrujes vozilo i prati te tablica dok ne krepas kao licna karta. Ides na tehnicki svake 2 godine, a tvoja je DUZNOST da vozilo odrzavas.

 

U americi kupis vozilo i tablicu za njega koje je od tog momenta sastavni deo vozila! (njegova licna karta)! Jednom tehnicki platis! Caka je sto te drugi deo zakona obavezuje da odrzavas vozilo u ispravnom stanju jer ako se desi neki sudar i ustanovi da si imao neispravno vozilo najebao si! Znaci duznost svakoga je da vozilo odrzava kako treba, a milicija da sankcionise po potrebi. Zasto neko mora da mi namece da svake godine menjam npr sva 4 tocka ili npr sva vrata na vozilu samo zato sto neko tako misli da mora? Jednom kupljen automobil da li moram opet da placam tj. da ga kupujem svake godine? Jednom placena i kupljena tablica je kupljena i zasto bih je opet placao sledece godine? Jedino pod obavezom drzave da svake godine dobijam drugu sa drugim brojem naravno pa razume se da je utrosen materijal, masine, ljudi itd itd.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3517 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Do pre par godina je statistika (kod nas), pokazivala da je broj udesa (sa težim posledicama), a koji su nastali kao posledica tehničke neispravnosti vozila zanemariv. Ne verujem da je sada situacija nešto drugačija, ali je država očigledno rešila da sirotinju drži u stalnom strahu, da ih skloni sa ulica (i da ih usput "opelješi").

Zaista bi bilo zanimljivo da oni koji bi "da nas zaštite", iznesu podatke o tome koliko je to osoba stradalo krivicom vozača "razdrkanih kanti". Neka daju i neki konkretan primer o takvom događaju.

Napomena. Ovo što sam naveo ne odnosi se na vozila koja služe za javni prevoz putnika.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC750XD

Do pre par godina je statistika (kod nas), pokazivala da je broj udesa (sa težim posledicama), a koji su nastali kao posledica tehničke neispravnosti vozila zanemariv. Ne verujem da je sada situacija nešto drugačija, ali je država očigledno rešila da sirotinju drži u stalnom strahu, da ih skloni sa ulica (i da ih usput "opelješi").

Zaista bi bilo zanimljivo da oni koji bi "da nas zaštite", iznesu podatke o tome koliko je to osoba stradalo krivicom vozača "razdrkanih kanti". Neka daju i neki konkretan primer o takvom događaju.

Napomena. Ovo što sam naveo ne odnosi se na vozila koja služe za javni prevoz putnika.

 

Upravo. Vecina tih situacija se ne desava zbog otkaizvanja nekog dela na vozilu vec uglavnom zbog alkohola, prebrze voznje, neiskustva mladih vozaca i lose procene (citaj bahatost u svakom mogucem smislu). :lud:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja