Jump to content

Moto Zajednica

Skuteri, razvoj i istorijat

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6840 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Smatram da je skuter relativno mlado vozilo koje je zazivelo tek poslednjih decenija zbog svojih osobina i prakticnosti.

 

Nekada su postojali mopedi, nesto kao biciklice sa motoricem poput izuzetno poznatnog naseg APN 4.

2006%5C12%5C29%5Cbikepics-757424-320.jpg

 

No, opet su oni zadrzali iste osobine koje ima i klasican motocikl, jedino su bili jeftiniji, sporiji, prostiji, namenjeni sirokim narodnim masama... Jedan skuter ih je svojom pojom zauvek poslao u istoriju i odpoceo, tj. rodio sve skutere na ovom svetu. To je rodjenje skutera koji ce doziveti nekoliko revolucija, tj. znacajnih napredaka tokom godina i distancirati se na neki nacin i postati neka sasvim druga klasa vozila :moto3: O tome kasnije, vratimo se sada rodjenju skutera i iskorenitelju mopeda...

 

Skuter se prvi put rodio 1946. godine u Italiji, Pontedera. Za mene je Italija zemlja skutera, zemlja koja pravi najbolje skutere i postavlja standarde. Sve sto su oni izmislili, drugi su kopirali. Sta se to rodilo? Rodila se Vespa, skuter kojeg je cuo svako, cak i mala deca znaju sta je Vespa. Fantastican i napredan dizajn zivi vec 54 godine i jos uvek mami uzdahe i poglede. Naime, posle II. svetskog grada Italija je bila poprilicno razorena sa jako slomljenom industrijom te je trebala nekakvo vozilo koje moze svako da priusti, da bude jeftino i pouzdano... Taj koncept je smislio Enrico Piaggio i upustio se u proizvodnju Vespe. Moram napomenuti da je Piaggio pre bila firma koja je pravila avione i da sam Enrico nije bio ljubitelj motora. Zasto ne znam, ali je pored pomenutih ciljeva i potrebe za jeftinim prevoznim sredstvom zeleo i da otkloni sve nedostatke koje ima motorcikl. Nije zeleo da ga isprskaju tockovi vodom, da mu duva vetar po kolenima, niti da bude ista sto bi mu zamazalo garderobu... Imala je sve ono sto danasnji skuter ima, ona je majka svih skutera po kojoj ce nastati svi ostali.

Vespa_19702.jpg

 

Posle Vespe, nije bilo nekih znacajnih inovacija. Skuteri su bili maleni, prosti, dvotaktni, pretezno orijentisani za centar grada... Rekao bih da je to trajalo sve do neke 1993. kada su naglo poceli da se razvijaju i to ce biti druga revolucija. Period kada vec polako skuteri dobijaju nesto na luksuzu i naprednije i kompleksnije komponente. Tu vec mogu da pomognem moju omiljenu marku, Apriliu. Te 1993. je na trziste dosla Aprilia SR 50. Prvi sportski skuter po kome pocinje velika gama malih skuterica na taj fazon koji su svakodnevnica. Po prvi put se tu upotrebljavljaju diskovi, agresivniji 2T agregat, bolje oslanjanje... Moram napomenuti da je to jedan od prvih, ako ne i prvi skuter sa direktnim ubrizgavanjem.

23436_0_1_2_sr%2050_Annika%20-%20Holland.jpg

 

Te iste godine, 1993. Aprilia je predstavila i skuter Scarabeo 50:

Scarabeo504T4V04.jpg

 

Prvi skuter sa velikim tockovima i zacetnik klase skutera sa 16' tockovima.

 

Vec 1996. Aprilia ponovo potresa trziste modelom Leonardo, zapremine 125, 150, 250 i 300. Ovaj skuter je jako bitan jer je prvi skuter koji je koristio 4T agregat vece zapremine. Leo je bio poprilicno napredan skuter u tehnickom smislu a i sto se dizajna tice. Rekao bih prvi mini maxi skuter.

 

Aprilia%20Leonardo%20ST%20250.jpg

 

To je bila druga revolucija koja po meni treba da se prepise Apriliji.

 

Treca se desila nedavno, pojavom maksi skutera, ozbiljnjih touring masina, cak i sportskih. Nastanak nekih sasvim drugacijih skutera, onih koji krse stereotip skutera na koje se gledalo kao nesto maleno i jeftino za po grad i oko grada. Tu se u pricu ubacuje jedan japos, Suzuki. Kada pomenem Suzuki i skuter, ne mozete pomisliti ni na sta drugo sem na jednu stvar, njegovo velicanstvo, Burgman. Ako je Vespa kraljica, Burgman je kralj.

 

4542_0_1_2_burgman%20400_Bobysha-Valjevo%20Srbija.jpg

 

Prvi put se pojavio 1999. godine kubikazom od 250 i 400ccm. Taj od 250 nije bio narocito poseban, ali je ovaj od 400 jeste. Zasto? U to vreme je bio gabaritno najveci skuter na trzistu a ujedno i skuter sa najvecom zapreminom agregata. Ljudi su ga gledali sa nepoverenjem i sa puno predrasuda jer nista slicno pre njega nije postojalo. Zamislite skuter od 200kg i 400cc koji zauzima pola garaze? Kome uopste treba cudoviste od skutera? Medjutim, on je uspeo da spoji sve dobre osobine skutera i postane masina dorasla motociklima, dugim putovanjima, skuter koji je mogao da ispuni sve vase zelje iscekivanja od necega na dva tocka. Od tada skuterasi bivaju totalno oslobodjeni i spremi da se otisnu bilo kuda i bilo kada. Tako se rodila klasa full size maxi skutera. Deo tog novog trzista kasnije uzimace i ostali, poput Piaggia X9, Atlantica 500, Tmaxa 500, Nexusa 500...

 

Pored toga moram da napomenem i Burgmana 650, koji je tada jos jednom pomerio granice. Super luxuzni turisticki skuter zapremine 650cc sa dva cilindra. Potom njega cini mi se pojavljuje i Gilera GP800, jos jedan skuter sa dva cilindra, ali u supersporstkoj varijanti. Evo sada se pojavljuje i BMWov koncept skutera koji takodje vuce na neku sport varijantu. Videcemo vec kako vreme bude prolazilo :D

 

Eto to je ukratko moje vidjenje skutera i tako to :P Dosta je toga ostalo nedoreceno ali polako, pisacemo i o tome ovde u temi :D Uopsteno o skuterasima ali pravim :D

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6490 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Vrlo lep i edukativan post. Interesantno je da je ideja Vespe potekla od pilota koji su u doklolici smislili neko prevozno sredstvo i otuda prednje oslanjanje slično avionskom nosnom točku. Slavu Vespe je proneo Gregori Pek u filmu Vikend u Rimu. Tomos T 15, ako se ne varam je bio prvi domaći skuter sa oklopom i podnicom ko kod svih današnjih skutera. Bio je službeno prevozno sredstvo kod tadašnjih pošta i išao po svim zabitima nekadašnje Jugoslavije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1192 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: Dominator

Ja sam jedan od onih koji biraju motore po potrebama. Danas vozim skuter od 49cc. Previše posla, premalo vremena i onda mi prevozno sredstvo na dva točka treba da namiri potrebu odlaska do prodavnice, do grada po gužvi, da reši problem parking mesta... Odabrao sam skuter jer sam lenj, jer ne želim da mi voda sa puta prska po nogama, da mi vetar duva po nogama... Potpuno razumem gospodina Enrica i zahvalan sam mu na konceptu.

 

najzli

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 743 postova
  • Lokacija: Beograd

Dodao bi jednu zanimljivost na priču o razvoju maxi skutera (ko o čemu, baba o...)

 

1999. godine, kada je Suzuki izbacio Burgmana, Piaggio je takođe namirisao stvaranje novog tržišta maxi skutera, i projektovao X9. Međutim, pojavio se problem - Piaggio nije imao agregat veći od 125cc. Tada je Piaggio naručio od Honde agregat sa njihovog modela FES 250 Foresight, i Honda ga je isporučivala sa sve prenosom (a čuo sam, mada nije provereno - i sa auspuhom i zadnjim točkom). Ta prva verzija X9 250 iz 1999. je isporučivana samo u crnoj boji. Ako se ne varam, to je prvi maxi proizveden u Evropi, a i jedini Piaggiov model koji nije koristio Piaggio agregat.

 

Kasnije je Piaggio razvio agregat Quasar (250cc) i od 2004. model je promenio ime u X9 Evolution, ali osim uvođenja svog agregata, izmene su minimalne i kozmetičke...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 25 postova
  • Lokacija: uzice
  • Motocikl: burgman 400 k4

Smatram da je skuter relativno mlado vozilo koje je zazivelo tek poslednjih decenija zbog svojih osobina i prakticnosti.

 

Nekada su postojali mopedi, nesto kao biciklice sa motoricem poput izuzetno poznatnog naseg APN 4......

burgman je najbolji!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 649 postova
  • Lokacija: Beograd, Vinca
  • Motocikl: yamaha FZ6 fazer

X9, bravo Nole!!!

Dodao bi jednu zanimljivost na priču o razvoju maxi skutera (ko o čemu, baba o...)

 

1999. godine, kada je Suzuki izbacio Burgmana, Piaggio je takođe namirisao stvaranje novog tržišta maxi skutera, i projektovao X9. Međutim, pojavio se problem - Piaggio nije imao agregat veći od 125cc. Tada je Piaggio naručio od Honde agregat sa njihovog modela FES 250 Foresight, i Honda ga je isporučivala sa sve prenosom (a čuo sam, mada nije provereno - i sa auspuhom i zadnjim točkom). Ta prva verzija X9 250 iz 1999. je isporučivana samo u crnoj boji. Ako se ne varam, to je prvi maxi proizveden u Evropi, a i jedini Piaggiov model koji nije koristio Piaggio agregat.

 

Kasnije je Piaggio razvio agregat Quasar (250cc) i od 2004. model je promenio ime u X9 Evolution, ali osim uvođenja svog agregata, izmene su minimalne i kozmetičke...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8970 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Pocetak evolucije skutera od 50, 100, 125, 150, 180, 200, 250, 300, 400, 500, 650, 800 dodjosmo do famoznih 850cc... jednom recju igra bez granica, takodje ne treba zaboraviti skutere na elektricni pogon kao i na jedan zanimljiv model tj. skuter sa kompresorom

Jet Force 125cc Compresor

dsc0105gy.jpg

 

dsc0103cp.jpg

 

 

 

dsc0104lg.jpg

 

Veoma redak komad na prostorima Srbije ( svega 6 komada ), imao sam priliku da ga probam i ne mogu opisati osecaj ubrzanja agregata od 125cc 1zdravo.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Јахач змајева, 1537 postova

Ja ne vidim svrhu kompresora na motoru od 125ccm...

 

Mislim, on već i bez njega ima 12KS, što komplikovati motor radi 3 konja?! (kompresor ima 15KS) 0zbunjen.gif0zbunjen.gif0zbunjen.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8970 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Ja ne vidim svrhu kompresora na motoru od 125ccm...

 

Mislim, on već i bez njega ima 12KS, što komplikovati motor radi 3 konja?! (kompresor ima 15KS) 0zbunjen.gif0zbunjen.gif0zbunjen.gif

 

Zaljucan je na 11kW zbog ostalih konkurenata,tuzbi i ostalog ali ostavljena je varijanta da se softverski otkljuca i dobije celih 15kW bilo kako bilo zanimljiv je na gasu 1moto3.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati po nekad, 360 postova
  • Lokacija: Leskovac-Lausanne
  • Motocikl: Kymco Zing 125, BMW F800GS Adventure

Jedna cinjenica koju mozda niste znali je da je RS50 doprinela na neki nacin i razvoju pocketbike-ova, jer clanovi tima i vozaci koji su radili na trkama Nascara i Formula Forda su se najcesce odlucivali za ovaj agregat da pogoni njihove rucno pravljene "mini motore"

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja