Jump to content

Moto Zajednica

Kucajske planine

Recommended Posts

  • ., 437 postova

Ništa se ne sekirajte. Redovno gledam bosonogog hipika što ga vuče sa sobom onaj šatro marinac. Znam sve fore.

A gledao sam i kako da preživiš u pustinji ako ti se pokvari motor. Dovoljno je da ne zaboraviš da poneseš ceradu za motor u rancu.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 177 postova
  • Lokacija: Draganici, Raška
  • Motocikl: BMW R 850 R

Obilazak uz dokono razgledanje svega sto Kucaj nudi i spavanjem tamo gde se zateknemo.

 

Prvi deo rečenice zvuči sjajno, ali spavati gde se zatekneš, na Kučaju?! Smatraš da je to bezbedno?

Najozbiljnije pitam, ipak je to divlje područje, valjda jedino zaista očuvano parče prirode u Srbiji. Ne bi me čudilo da noću vrvi od najrazličitijih životinja sa kojima se baš ne bih voleo sresti...

 

Auu bre, nije valjda da se ti plasis zveri...ako bas bude straha, hrabriji,stariji ce napraviti krug kao stit a vi mladji spavajte u sredinu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 354 postova
  • Lokacija: Kraljevo

Obilazak uz dokono razgledanje svega sto Kucaj nudi i spavanjem tamo gde se zateknemo.

 

Prvi deo rečenice zvuči sjajno, ali spavati gde se zatekneš, na Kučaju?! Smatraš da je to bezbedno?

Najozbiljnije pitam, ipak je to divlje područje, valjda jedino zaista očuvano parče prirode u Srbiji. Ne bi me čudilo da noću vrvi od najrazličitijih životinja sa kojima se baš ne bih voleo sresti...

Sva sreca pa ti ne hrces :lol: ..Ma,tebe ce sumari i udruzenja za sastitu zivotinja da oteraju iz sume :D

 

Prosle godine na Stolovima,"NARCISU U POHODE",nas trojica je spavalo u sumi pod vedrim nebom,samo u vrecama.Oko 3-4 ujutu,ja i drugar smo se trgli iz sna u isto vreme i nesto je istog momenta otrcalo u sumu od nas.Verovatno je bila lisica.Tako da ne brinite,neca vam zivuljke nista ako se probudite na vreme. ::) Uostalom,pitajte Nordija i Tuarega :jee: :jee: :jee:

 

 

I ja se prijavljujem za avanturu :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 177 postova
  • Lokacija: Draganici, Raška
  • Motocikl: BMW R 850 R

Prijavljujem se i ja. Kao velikog snaznog, mislio sam Jagera da predlozim za komandanta logora a on bi da zbrise kao onaj Talijan-kapetan broda.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Pratim....i kontam za slobodne dane.....valjda če biti šta slobodno....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 448 postova
  • Lokacija: Vozac je jednom nogom u grobu, a drugom u zatvoru. Cist motor je produkt bolesnog mozga ;)
  • Motocikl: x9 500

Jos jednom pozdrav svima.

 

Moglo bi se reci da sam relativno dobro upoznao Kucajske planine, u tome su mi dosta pomogli putopisi clana Lalajko, kao i Gandalfovi (ima ih na netu, biciklisticka perspektiva).

Novost je da je Velika Brezovica potpuno ASFALTIRANA, kao i jedno 9 km pre nje - ka Strazi. Preostalih 6km makadama je opeglano, tako je i inace solidan makadam sada postao odlican.

 

Sto se licnih impresija tice, Kucaj mi se jako svidja, bio sam tamo mojim malim skuterom nekoliko puta, verujem da sam presao bar 800km po njegovom makadamu (i zemlji).

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 448 postova
  • Lokacija: Vozac je jednom nogom u grobu, a drugom u zatvoru. Cist motor je produkt bolesnog mozga ;)
  • Motocikl: x9 500

Nadjoh malo vremena, resih da ispisem svoja zapazanja o Kucaju i okolini.

Sva rastojanja u kilometrima treba shvatiti uslovno, greska je bar +-1km.

Ovo vise treba shvatiti kao dopunu postojecim informacijama o Kucaju na internetu, nego kao samostalno izlaganje, pogotovo sto nema slika. Ipak, trudio sam se da stavim sve one detalje koji su mene zbunjivali.

 

Prvo, oblast unutar asfaltnog puta Krepoljin-Strmosten-Resavica-Senjski rudnik-Cuprija-Paracin-Boljevac-Zlot-Brestovacka Banja-Zagubica-Krepoljin je vrrrrlo slabo naseljena i prakticno bez asfalta osim malo izuzetaka.

(kazu da ima asfalta od Senja do Popovca kod Cuprije, ali meni je promakao. To bi krug malo skratilo, ali nista znacajno).

Rekao bih da postoje tri puta koji se izdvajaju po vaznosti:

1) Sa magistrale PN->ZA skrece se levo za Strazu (pre Krivog Vira) i izlazi na Borsko jezero.  Prvih 23km put je odlican (sve je asfaltirano osim nekih 6-7km na sredini puta, ali taj makadam je perfektan). Na 20om kilometru, levo se odvaja Put 2 (o njemu kasnije). Poslednja 3km od tih 23km je sama livada Velika Brezovica.

Na 23km s leve strane je zgrada sumskog gazdinstva, a sa desne postoji neka stara benzinska pumpa sa jednim tocecim mestom, deluje da bar 30 godina nije u funkciji, stavljam je samo kao orijentir.

Tu postoji raskrsnica, pravo se ide za Borsko jezero (i jos mnogo mesta usput), desno - zanimljivo, ali nikad jos nisam isao pa necu da tvrdim. (Verujem da se i tuda moze stici do Bogovine).

Dakle, ako se nastavi pravo (makadamom prosecnog Kucajskog kvaliteta- sto ce reci srednje zalosno; moja prosecna brzina je 10-15-20km/h, mozda bi vestiji vozac ili neko na krosu isao i 40-50km/h..), posle 2-3km ima skretanje levo, pise Palcin, to je za Tilvu Palcin, mislim da sam probao taj put s druge strane, i prakticno je neprohodan. Posle jos 2-3km (nizbrdo, uzbrdo, nizbrdo) sledi skretanje desno za Vejsku reku, a posle jos ~5km(uzbrdo, nizbrdo) skretanje desno za Demizlok. Ovde treba obratiti paznju, glavni put nastavlja pravo uzbrdo, a ovo skretanje savija pod vise od 90 stepeni, vrlo je siroko, deluje kao glavni put jer je zavodljivo poravnato i korisceno, mada je zemljano. Inace uvek ima onaj znak za manastir Novi Stjenik, a bas ovde (gde sam ja jedino imao dilemu, tog znaka nema!).

Ovo je zanimljivo skretanje. Isao sam njime jednom, posle 16km sam izasao na asfaltni put (prosavsi kroz Bogovinu), skrenuo sam levo i posle jos 7km stigao u Zlot (da bi me tamo ujeo strsljen! kada sam skinuo kacigu, vrv sam ga zakacio negde uz put.. al' dobro da ne gnjavim sad). U tih 16km ima nekoliko raskrsnica, isao sam samo po osecaju, sreca da je bilo suvo vreme jer sam upadao u prasinu do pola tocka, vecu pustopoljinu nisam video, mada je na Kucaju bilo gde dogadjaj sresti coveka. Poslednjih 4-5-6km od tih 16km je takva grozna nizbrdica, sa kamenjem krupnim kao breskva-dinja, da mi ni sad nije jasno kako sam se skotrljao. Mislim da je to put koji je Lalajko vec ranije opisao. 

(postalo mi je jasno, al' na tezi nacin - kada sam se od zlotskih pecina peo nazad drugim putem, na Krnju Jelu, ali o tom posle)

Da se vratim, ako ne skrenemo desno za Demizlok nego nastavimo pravo, posle 3km uzbrdo stizemo na raskrsnicu (pravo i desno) koju sam video da zovu Slatina. Poznacete je po tome sto ima znak za signal mobilne telefonije (vise puta sam probao 064 obican i 3G, nikad nista nisam uhvatio..) i znak desno za manastir Novi Stjenik (pise 5km, ali po mom merenju je 3km). Tih 3km nije makadam nego zemlja (citaj blato), ali nije to tako strasno kao sto se prica i pise. Bio sam vise puta, istina uvek po suvom vremenu, i tada ima uvek mokrih delova, nista dramaticno. Kada dodjete do manastira do vrha Mikulj imate 10minuta pesice i jos deset minuta 'uz lance' - staza je toliko strma da su stavili lance u kamen. Kada dodjes, cini ti se nemoguce da ces ikako osim leteci moci da izadjes uz onu strminu, onda krenes da se penjes, pa cak pomislis da mozes i bez lanaca, ali ima jedan deo.. gde je dobro sto ima lanaca. Preporucujem penjanje na vrh, pogled je fenomenalan.

Kazu da ima i put okolo do vrha Mikulj (ima neko odvajanje levo, 2km od Slatine kad se krene ka manastiru), ali nisam isao. Verujem da je sigurno tacno, jer kazu da su tim putem vozili sporet na drva do gore..)

Ako na Slatini nastavimo pravo, posle 8km stici cemo na jednu od bitnijih raskrsnica na Kucaju. Pravo se nastavlja za Borsko Jezero, a levo se silazi u Vinatovacu (11km, putem koji ide kroz kanjon Krnje Jele; na 7om kilometru ima znak za skretanje desno za Bobovu reku- sumar kaze da je to skretanje za Bobovu reku slepi put, da ima nekoliko vikendica.. nisam bio).

Ako ne skrenemo levo za Vinatovacu, nego nastavimo pravo posle 2-3km ima skretanje desno za zlotske pecine (do asfalta ima 16km, 3km kroz sumu, 3km po ravnom, 10km nizbrdo. Poslednja 4km su nizbrdo, ja sam taj put presao u suprotnom smeru, tih 4km je zlo i naopako od puta, isto ono krupno kamenje koje sam pominjao, kad stanes umetnost je da krenes. Lepota je sto bas na oko 3-4-5km pre asfalta ima vidikovac, pogled na Lazarev kanjon, stvarno je divno. Inace, globalna opaska je da treba voditi racuna o zmijama (poskok), ja ih nikad nigde nisam video, ali.. Vidikovac nije osiguran, drzis se za granje i korenje.. ako se trznes jer ti iskoci makar i bubamara, padaces 300-400m - do dna Lazarevog kanjona, za koje kazu da je pun poskoka. Isto tako kazu da su pesacke ture (za decu!) prakticno rutinske kroz Lazarev kanjon.. tako da meni tu nije bas sve jasno, al' pamet u glavu).

Ako i ovde nastavimo pravo (a ne skrenemo za zlotske pecine), posle 7km stizemo na Dubasnicu (i asfalt). Miloseviceva vila je malo desno sa puta, deluje nenastanjeno i nezanimljivo. Pravo ostaje 17km do Borskog jezera i puta (levo je Zagubica, desno Bor).

 

 

 

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 448 postova
  • Lokacija: Vozac je jednom nogom u grobu, a drugom u zatvoru. Cist motor je produkt bolesnog mozga ;)
  • Motocikl: x9 500

2) Drugi put je onaj koji se od puta Resavica - Senjski rudnik odvaja levo, u visini Pasuljanskih livada, odmah iznad Ravne reke.

To uopste ne deluje kao put, tu je vojna rampa, prijavnica.. deluje kao ulaz u kasarnu. Medjutim, nije. Osim ako vojska ne zabrani prolaz jer je u toku vojna vezba, put je slobodan. Meni se jednom u 7 uvece desilo da je rampa spustena, ali vojnik mi je samo trazio licnu kartu i pustio me. Ali, to i sledece jutro, kaze da nije bilo moguce proci jer pucaju. (za ovaj put ima laka alternativa, ali ga pominjem prvo jer je ucrtan zutim na gugl mape (a NIJE asfaltiran) i jer je solidnog kvaliteta.

Dakle, kada se skrene levo posle 8km se izlazi iz vojne zone, zatim se prolazi kroz Troglan baru, Malu Brezovicu i posle 16km od vojne rampe (od silaska sa asfalta) ima skretanje levo. To je za Valkaluci, ali o tome posle.

Ako se nastavi pravo, posle jos 1-2km izlazi se na pocetak Velike Brezovice, pravo je velika Brezovica, desno je 20km do Straze, tj. do magistrale PN-ZA, pisao sam vec.

Ceo ovaj put 2 je zemljano-makadamski, ali je veoma dobrog kvaliteta, moze da se vozi 30-40km/h, verujem da brzi motori mogu i 60-80km/h.

 

Ako na 16om km skrenemo za Valkaluci, posle 5km doci cemo na raskrsnicu na velikoj livadi Valkalucija (u toku tih 5km ima jedna - ja je zovem zbunjujuca raskrsnica- ali to nije raskrsnica, nego se samo put razdvaja na dva dela, koji se ponovo sastaju posle 200-300m; kada prvi put dodjes, nije tako ocigledno, zato napominjem)- ako se skrene desno, posle 1km stize se do doma Valkaluci, ako se skrene levo, prolazi se livada, ceka na Valkaluciju ostaje s nase leve strane, a put posle male uzbrdice(300-400m) silazi nizbrdo 2km do raskrsnice na kojoj pise da je uzbrdo Valkaluci (odakle smo upravo sisli, pa nas to ne iznenadjuje posebno), a desno je Stulc. To Stulc je 2km slepe ulice. Zanimljivije je ici levo, to je put koji ce posle 18km da izadje na asfalt, direktno na pumpu u Resavici. Na 4om km je Prskalo, na 6-7km Uviralo, na 10km skretanje desno za Barbusinu, a na 16km (otprilike 2-3km od pumpe) s leve strane je prostor za piknik. Tu je zanimljivo - to nisam nigde video da se pominje na internetu - ako se krene uzvodno od tog piknik prostora, jedno 100-200m, pa onda uzbrdo stazom, dolazi se na mesto koje zovu "kade". Potok (iz Ravne reke) na tom mestu pravi vodopad, tu su ljudi davno zagradili-nabacali kamenje, vremenom je to priroda popunila, i kazu da je taj mali bazenkoji je nastao dubok skoro dva metra. Ranije su skakali sa visine od oko 5m u to.. Malo je, ali vrlo upecatljivo.

Ceo ovaj put od 18km se zove Nekudovo. Zapravo, prvih 10km je reka Nekudovo, posle se (na raskrsnici za Barbusinu, odatle dolazi reka Resavica) Nekudovo uliva u Resavicu, pa je mozda preciznije samo gornjih 10km zvati Nekudovo.. Cujem da su tu neku vodu od Nekudova, kod Uvirala obelezavali, da izvire kod Sisevca.. sto je meni fenomen, al' eto tako kazu.. Sisevac je mnogo daleko odatle po meni, al' voda ocito ne misli tako.

Ovde treba reci i da je taj put za Barbusinu dug oko 12km i da je slep ako se tera pravo do kraja. Ako se ide od pumpe, raskrsnica za Barbusinu je levo na osmom kilometru. Kada se skrene levo, posle 4.5km ima ostro skretanje levo (135 stepeni, prilicno zaraslo deluje), tu se ide 9km do izlaska na dobar makadam, tj. na 'glavni' put (nema ga na gugl mapama) koji je od sela Resavice vodi do Resavske pecine. Taj 'glavni' put je asfaltiran 10ak km sve od Resavice, onda nastavlja kao odlican makadam, ali poslednjih 2km spusta do pecine je najgori put koji sam u zivotu video. To i nije put, to su stene koje izviru iz podloge, jednom sam se njime spustio, mislim da uzbrdo ne bih izasao. Mada deluje da bi se terenskim vozilom moglo, nemalo ih odustaje. Jedan drvoseca mi je rekao da su se njih trojica tuda spustili golfom dvojkom - podmetali kamenje, mucili se.. meni i dalje zvuci nemoguce. Bolje je ici 40km okolo, nego onih 2km nizbrdo.

Da se vratim. Dakle, iz Barbusine posle 9km izlazite na deo 'glavnog' koji je dobar makadam, skrecete desno i sasvim kratko njime vozite, oko 1km. Odmah skrecete desno i posle 4km (2km loseg makadama po ravnom i 2km jos goreg nizbrdo) izlazite na Klocanicu, otprilike 8km levo je sumarska kucica, a jos 1km posle sumarske kucice je motel Lepo mesto.

 

Da smo na velikoj livadi Valkalucija skrenuli desno, rekosmo da bismo posle 1km stigli do doma Valkaluci. (domar/lovocuvar Novica i nije bas tako ljubazan kao sto se prica, kada sam ga jednom zamolio da stavim sator, on mi je zabranio 'jer upravo stizu lovci, da im ne smetam'. Nit' sam naoruzan, rekao bih da ne licim na vuka, nit' se puca oko doma da bismo moj sator i ja nekom smetali.. ne znam ni koliko vukova vozi skuter naokolo, tako da mozda stvarno nisam jedini..Ok, recimo da sam glup, pa ne shvatam. Uglavnom satorovao sam na drugom mestu, a kada sam sutradan prolazio pored doma, niti sam video lovce, niti bilo koji auto, niti je ikog bilo u domu. Ranije sam - a sto sam mu i rekao - stavljao sator na Valkaluciju, tada nije bilo nikog - vrv. me zato niko i nije terao..)

Posle jos 4-5km uzbrdice stize se do Mijajlovog vrha (vidjao sam da to mesto zovu i prevoj Javoriste-tilva Palcin) kada pocinje nizbrdica. Oko 500m pre prevoja ima jedna livadica sa leve strane, obican 064 ima domet, kazu i 063. Ovo je prilicna zabit, tako da nalazim da je ova 'govornica' zgodno mesto koje treba znati.

Nepun kilometar posle Mijajlovog vrha, desno ima skretanje. Sumar mi rece da je to ono skretanje koje izlazi na put za Mikulj (Borsko jezero) 2km posle Velike Brezovice (tamo pise 'levo Palcin). Medjutim, put je tako zarastao da sam odustao posle 2km.

Od Mijajlovog vrha, 5km nizbrdo se stize na raskrsnicu, levo je kanjon Klocanice, 16km do motela Lepo mesto, makadam prvo vrlo los 2km, pa nekoliko km dobar, pa ostatak mesano, uglavnom pristojan. Desno je uzbrdo 2-4km visoravan Klencus. Ako skrenemo desno, na 4km ima raskrsnica Vrtaceje levo, Vinatovaca desno (odatle do vinatovace ima 14km). Levo nikad nisam isao kazu da se isto moze sici do Vinatovace, ali to ne znam i ne deluje mi da je tako.

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 448 postova
  • Lokacija: Vozac je jednom nogom u grobu, a drugom u zatvoru. Cist motor je produkt bolesnog mozga ;)
  • Motocikl: x9 500

3) Treci put je onaj koji bi neko mozda zvao i prvim, jer se namece kao glavni ulaz u Kucaj od strane Despotovca.

Dakle, od Despotovca se ide do Strmostena i pravo ka vodopadu Veliku buk (onaj most koji je 'vojska poklonila svom narodu' kako je pisalo na znaku, je sklonjen, prave novi).

Ne skrece se levo za Vodopad (odatle ima 1km do parkinga ispred vodopada) nego se nastavlja pravo, na toj raskrsnici s desne strane je motel Lepo mesto. Posle 1km, dolazi se do sumarske kucice s desne strane, s leve je onaj siroki vodopad na Resavi i tu je kraj asfalta. Desno je kanjon Klocanice.

E, dakle. Trecim bitnim putem bih nazvao put koji pocinje od sumarske kucice, ide levo (neko bi to zvao pravo) kanjonom Resave i posle 13km dolazi do Vinatovace.

Nekolikio stotina metara pre Vinatovace ima nov novcijat lovacki dom (mislim da se ne moze uplatiti nocenje), a 100-200m posle doma je raskrsnica - pravo(desno) je Vinatovaca (onaj krst je 200m odatle, posle 14km se izlazi na Klencus), a levo je put kroz kanjon Krnje Jele kojim se posle 11km izlazi na onu raskrsnicu na putu od Velike Brezovice ka Borskom jezeru.

Time sam opisao ova tri puta i neke stvari koje sam nalazio da su zanimljive.

 

Kazu da je malo pre tog novog doma skretanje levo, koje (preko Mladicevog skrovista i niza vijuganja) vodi do vrha Beljanice. Ipak, tamo nisam bio, a o tome je i tako vec pisano.

 

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 448 postova
  • Lokacija: Vozac je jednom nogom u grobu, a drugom u zatvoru. Cist motor je produkt bolesnog mozga ;)
  • Motocikl: x9 500

Najnovija prica (kako kazu monahinje iz Novog Stjenika i pojedine drvosece iz okoline) je da ce ceo put od Velike Brezovice do Borskog jezera biti asfaltiran, kao i od Lisina skroz do Krnje Jele. Time bi ono sto je asfaltirano na gugl mapama, postalo asfaltirano i u realnosti.

Postavise neke crveno-bele valjcice kojegde uz put.. cemu to sluzi, ne bih znao.

Nisam siguran koliko je to u turisticke, a koliko u svrhe jos brze i obimnije sece suma..

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja