Jump to content

Moto Zajednica

Cvaje!

Recommended Posts

  • V-Twin torque, 876 postova
  • Lokacija: Niš/Vladičin Han
  • Motocikl: Z1000SX 2015

Ovako, voleo bi da cujem razne savete u vezi odrzavanja i podesavanja 2T motora, konkretno trkalice, sta kako i kada treba da se odrzava i steluje, ovo se odnosi na karburator, ventil na izduvu, filter za vazduh, ako se osteti fabricki filter tj sundjer, kako ustvari dovesti 2T motor do toga da radi savrseno dobro :-) pozdrav.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 103 postova
  • Lokacija: Futog

prvo i osnovno... paziti sta se sipa od ulja :D jer ono u stvari cuva motor , drugo - ne tako cesto ali pozeljno je proveravanje ispravnosti mesaca ulja da li uopste radi  :D , svecica je jako bitna kako ce da ide ,a sto se tice ventila (EXUP-a) on se jednom nasteluje..i nema cackanja :D mozda samo provera poluga ili sajli u zavisnosti kako se pokrece , karburator...hm karburator..neces imati problema ako sipas provereno gorivo na proverenoj pumpi , filter...kupis opet fabricki ili ako nema onda  se igras malo dok ne dobijes istu stvar :D to bi bilo ukratko sve :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduro maniac, 1751 postova
  • Lokacija: Beograd/Krupanj
  • Motocikl: Yamaha XT 600 E 3TB

Kao sto rece Ljepoja, ulje je veoma bitno. Ja sipam full sinteticko, i odvrnuo sam ga na mesacu da daje malo vise ulja nego sto treba, nema razlike u voznji, ali bolje podmazuje, logicno da ce motor duze trajati ;) Filter za vazduh redovno prati,. E sad kakvo je kod nas gorivo, svasta nadjes u rezervoaru, zato ga treba cistiti cesce. Treba ispustiti ponekad gorivo iz karburatora... Svecicu obavezno kupiti original i onu koja motoru odgovara, dugo ce trajati, a motor ce lepo ici ;) Proveravati punjenje pred svaku sezonu. Menjati ulje u menjacu ;) A da, ponekad mozes i da skines onu plocicu sa izduvnog ventila, ako ti je na dostupnom mestu, i da ga malo ocistis jer se tu nakupi dosta ulja i prljavstine, pa moze i da koci, mada se meni nije desavalo, al opet moze da se proveri ;) To je to, za cvaju i nema nekog posebnog odrzavanja :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • V-Twin torque, 876 postova
  • Lokacija: Niš/Vladičin Han
  • Motocikl: Z1000SX 2015

Hvala momci, ne kazem da imam problema vec cisto da razmenimo misljenja i saznamo nesto novo :-) Na ulje se ne stedi, ja sipam Motul 2T Racing, neko crveno ako nista drugo bar lepo mirise :D a i dobro kosta :), sa svecicama imam problem u poslednje vreme, svecica koja je bila na njemu, kad sam ga uvezo iz Svice, trajala mi je citavih 2000km, i crkla napokon, od tad, sa nijednom svecicom nisam presao vise od 500 km :s a sve su 'kao' NGK i na sve pise made in JAPAN, sad sam stavio boshovu, i traje od svih tih duze... Naravno stavio sam sa istom toplotnom vrednoscu i sve po prospektima, al su probijale jedna za drugom :-)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • V-Twin torque, 876 postova
  • Lokacija: Niš/Vladičin Han
  • Motocikl: Z1000SX 2015

p.s. posto mi je na motoru fabricki izduv, a naleteo sam dosta povoljno sa havarisanog tzra na racing izduvnu granu celu, interesuje me ima li vajde davati pare za to? Iako sam zadovoljan trenutno i brzinom i zvukom, mami me da probam :-)

 

racer.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1318 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: Uljara 1127cm i tetejac 600cm

Evo jedan trik sto sam ja primenjivao na cvajama.

 

Uzeti granu auspuha,bez prigusivaca/lonca i dobro ga opaliti brenerom ili necim slicnim,ja od moje bivse 125-ce sam ubacio u usijani kotao i iz auspuha je gorelo 20-30 minuta,posle sam ga malo ocukao i ispalo je krsa za dve lopate ;D,jer 20 godina se tu skupljalo neizgorelo ulje i garez.

 

Posle je motor mnogo bolje radio i lepse i jace se cuo.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6348 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Cvaje!

Slatka muka.Tako jednostavan,a tako komplikovan.

Odrzavati ga uvek u top formi,je veeeeeelika zanimacija.Ja sam posle mnogo muke pronasao pravi recept.

Kompletna revizija svake zime=bezbolna voznja u toku sezone

Ciscenje glave,cela klipa,kanala za karike,izduvnog kanal,auspuha,kontrola tolerancija klipa i cilindra... vaznije je 100 puta,nego drkanje karburatora i menjanje svecica.Kad je ovo prethodno navedeno u redu,ovo drugo ne pravi probleme  ;)

Mrzi ljude+niko nece da ulozi u motor,nego se samo cedi.Do poslednje kapi.Onda se isece od uveta da se zakrpi podnozje kicme i tako....

U nedogled....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • V-Twin torque, 876 postova
  • Lokacija: Niš/Vladičin Han
  • Motocikl: Z1000SX 2015

Imam prospekt, ali ja sam hteo da napomenem kako seru svi da prodaju original NGK i kvalitetan, nabudze cenu a ona probije mnogo brzo :)

 

A za odrzavanje ne treba puno para, samo vreme i strpljenje.. masina ko masina uopste nije komplikovana :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6348 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Vec si sam rekao,pre nekoliko postova,da karburator nije originalan.

Umesto da kritikujes kvalitet svecica,( necu nikog da branim,niti da garantujem da su svecice original)pozabavi se njenim izgledom i uveri se da nije nesto mozda drugo po sredi.

Eto i karburator je zamenjen (i ko zna sta jos) i sigurno temperatura u cilindru nije ista kao i kada je motor imao montiran original.

Utice naravno i  (ne) kvalitet benzina,a i nacin kako ga vozis.

Dvotaktni motori vole gas.To ne znaci da treba da ga ubijas,vec da dobro obratis paznju sta sa njime radis.Izbegavaj kocenje motorom (o ovome je vec bilo govora,da sad ne ulazimo opet u raspravu),tj, voznju sa skroz zatvorenim gasom.Narocito nizbrdo.To je put ka sigurnoj smrti (agregata).

Nemoj isto tako da ga drzis dugo na ler gasu ,bez da mu ponekad dodas gasa.To je cudo napravljeno da se dooobro vrti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 332 postova

Izbegavaj kocenje motorom (o ovome je vec bilo govora,da sad ne ulazimo opet u raspravu),tj, voznju sa skroz zatvorenim gasom.Narocito nizbrdo.To je put ka sigurnoj smrti (agregata).

Nemoj isto tako da ga drzis dugo na ler gasu ,bez da mu ponekad dodas gasa.To je cudo napravljeno da se dooobro vrti.

 

,,modernim" dvotaktnim motorima je dovod ulja u karburator odvojen od benzina sve do spajanja karburatora sa cilindrom, znaci ispred šibera, tako da nema veze koliko je otvoren gas. a pumpa daje onoliko ulja koliko je radilica okreće i nema problema. ima tu i sajla koja ide od ručice gasa ali ona sliži da motor dobije dovoljno ulja na uzbrdici, kad ga ,,njonjiš". tako da sve ono što ste pisali u onim temama o kočenju motorom važi samo za mz, tomos, jawa...

valjda sam jasan

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MZ Rider, 4130 postova
  • Lokacija: Arilje - Zemun
  • Motocikl: Yamaha XT600k 3tb, Honda XRV 750 RD07

Izbegavaj kocenje motorom (o ovome je vec bilo govora,da sad ne ulazimo opet u raspravu),tj, voznju sa skroz zatvorenim gasom.Narocito nizbrdo.To je put ka sigurnoj smrti (agregata).

Nemoj isto tako da ga drzis dugo na ler gasu ,bez da mu ponekad dodas gasa.To je cudo napravljeno da se dooobro vrti.

 

,,modernim" dvotaktnim motorima je dovod ulja u karburator odvojen od benzina sve do spajanja karburatora sa cilindrom, znaci ispred šibera, tako da nema veze koliko je otvoren gas. a pumpa daje onoliko ulja koliko je radilica okreće i nema problema. ima tu i sajla koja ide od ručice gasa ali ona sliži da motor dobije dovoljno ulja na uzbrdici, kad ga ,,njonjiš". tako da sve ono što ste pisali u onim temama o kočenju motorom važi samo za mz, tomos, jawa...

valjda sam jasan

ne vazi za mz! ;) ;) (ima mz-a sa pumpom za ulje ide direktno)

Kod nejga kad ides nizbrdo motor dobija bogatiju smesu benzinom nego vazduhom.(neka me neko ispravi)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 525 postova
  • Lokacija: VRSAC
  • Motocikl: Yamaha TT 600 S , Yamaha YZ 250

Izbegavaj kocenje motorom (o ovome je vec bilo govora,da sad ne ulazimo opet u raspravu),tj, voznju sa skroz zatvorenim gasom.Narocito nizbrdo.To je put ka sigurnoj smrti (agregata).

Nemoj isto tako da ga drzis dugo na ler gasu ,bez da mu ponekad dodas gasa.To je cudo napravljeno da se dooobro vrti.

 

,,modernim" dvotaktnim motorima je dovod ulja u karburator odvojen od benzina sve do spajanja karburatora sa cilindrom, znaci ispred šibera, tako da nema veze koliko je otvoren gas. a pumpa daje onoliko ulja koliko je radilica okreće i nema problema. ima tu i sajla koja ide od ručice gasa ali ona sliži da motor dobije dovoljno ulja na uzbrdici, kad ga ,,njonjiš". tako da sve ono što ste pisali u onim temama o kočenju motorom važi samo za mz, tomos, jawa...

valjda sam jasan

Nisi mi jasan, uopste

Provodis dosta vremena, ovde sa nama na forumu, a verujes tim # modernim # glupostima#

Obrati malo paznju na to koliko je modernih, skoro novih cvaja riknulo- jeste taj sistem moderan, elegantan, ... ali to je samo jos jedan sistem koji moze da crkne, zapusi se, napravi vazdusni cep, otkaze pumpa, pukne ta sajla,... i da dovede do zaribavanja motora  ???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MZ Rider, 4130 postova
  • Lokacija: Arilje - Zemun
  • Motocikl: Yamaha XT600k 3tb, Honda XRV 750 RD07

ja sam video gomilu "modernih" skutera koji su zaribali zbog pumpe za ulje.... ;) ;) :) :)

 

Edit: Ma sve sto ide to se i kvari nista nije vecno, mada sve zavisi kako sta i sve ostalo....

Mislim da ti svecice crkavaju zbog prejake smese u motoru... mada i "kvalitet" ?, ponekad mi svecica traje 200m a ponekad celu sezonu i vise(6-7oookm)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 525 postova
  • Lokacija: VRSAC
  • Motocikl: Yamaha TT 600 S , Yamaha YZ 250

To i pokusavam da naglasim

Za cvaju je predvidjeno da ide mesavina u rezervoar, a to sto nas proizvodjaci motora dovode u potrosacko drustvo - ja ne prihvatam !

Videli da im slabije ide prodaja pa ajde da izmisle nesto sto je kao dobro, i sto moze dovesti do kvara pa ce onda da im lepse ide prodaja rezervnih delova - U hondinom predstavnistvu klip, karike, bolcna i osiguraci 50 E za skuter honda iz 1999 god ( crklo zato sto je puklo crevo od te pumpe do karb. A ceo skuter nevredi 150 evra to god na nasem trzistu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4719 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

Hvala momci, ne kazem da imam problema vec cisto da razmenimo misljenja i saznamo nesto novo :-) Na ulje se ne stedi, ja sipam Motul 2T Racing, neko crveno ako nista drugo bar lepo mirise :D a i dobro kosta :), sa svecicama imam problem u poslednje vreme, svecica koja je bila na njemu, kad sam ga uvezo iz Svice, trajala mi je citavih 2000km, i crkla napokon, od tad, sa nijednom svecicom nisam presao vise od 500 km :s a sve su 'kao' NGK i na sve pise made in JAPAN, sad sam stavio boshovu, i traje od svih tih duze... Naravno stavio sam sa istom toplotnom vrednoscu i sve po prospektima, al su probijale jedna za drugom :-)

 

Pre vožnje dobro ga zagrej, naročito kad staneš kod kafića pa ga upališ posle sat vremena ,e onda ako ga pritisneš ode svećica , bez obzira što je možda mlak ipak ga malkice zagrej !!! Mene su zezale svećice NGK, Bosch, na Huskiju stavio Šampionku N6Y, nikad više nije zagrcnuo,celo leto radi kao sat.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 74 postova

Sto je sigurno - sigurno.Kad nasipam mesavinu u rezervoar a pre toga je dobro izmuckam u kanti - siguran sam da ne moze neko glupo crevo,pumpa i sl. da mi pokvari agregat i da me iskosta 100+ eura...A video sam ko zna koliko takvih zaribalih motora zbog slicnih gluposti.

Ja u moju Jawu sipam 4% ulja bez obzira sto na raznim uljima pise 2,5% (a vidjao sam i 1% ???).Verujem da to sto pise na nalepnicama ne znaci da je to ulje "carobno" pa ide 1% nego proizvodjaci time pokusavaju da naglase kvalitet tog ulja sto je vrlo sumnjivo.Ja mu sipam 4% pa kako hoce...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MZ Rider, 4130 postova
  • Lokacija: Arilje - Zemun
  • Motocikl: Yamaha XT600k 3tb, Honda XRV 750 RD07

Sto je sigurno - sigurno.Kad nasipam mesavinu u rezervoar a pre toga je dobro izmuckam u kanti - siguran sam da ne moze neko glupo crevo,pumpa i sl. da mi pokvari agregat i da me iskosta 100+ eura...A video sam ko zna koliko takvih zaribalih motora zbog slicnih gluposti.

Ja u moju Jawu sipam 4% ulja bez obzira sto na raznim uljima pise 2,5% (a vidjao sam i 1% ???).Verujem da to sto pise na nalepnicama ne znaci da je to ulje "carobno" pa ide 1% nego proizvodjaci time pokusavaju da naglase kvalitet tog ulja sto je vrlo sumnjivo.Ja mu sipam 4% pa kako hoce...

 

Takodje, i resio sam se problema sa komarcima dok je motor ladan...

 

Pre svake voznje zagrej motor bar malo nek radi 3,4,5 min na leru dok malo postogne radnu temperaturu a posle ga cepaj ...  ;):) :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja