Jump to content

Moto Zajednica

Nema vise olovnog benzina, sta sad?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 469 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX Blackbird SUZUKI DR 800 BIG, Yamaha DT125MX, Yamaha TZR 125

Cujem na vestima da rafinerija u Pancevu prestaje sa destilacijom olovnog benzina.

Verujem da ima dosta starijih motora koji koriste klasican olovni super.

Sta sad da sipamo umesto supera?

Ovo je vise tehnicko pitanje za tehnologe ili masince koji bi to mogli malo strucnije da objasne

a verujem da ima takvih ovde.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Sad će mašinci da me napadnu, a možda i neće. Dakle, problem postoji. Rešenje za moje motore je da promenim siceve ventila. Radi se o uglu brušenja sica i oboda ventila. Za olovni benzin je nešto veći ugao nego za bezolovnu pišaroku sa kojom, bar moji motori, neće da rade kako treba. Treba takođe promeniti ugao predpaljenja i odnos gorivo-vazduh u smeši.

 

Zapravo, problem je što se moji motori hlade vazduhom i bezolovna pišaroka ih pregreva. Pošto je njihova radna temperatura nešto viša nego kod "vodom" hlađenih motora, treba mi visok oktanski broj da se smeša ne bi palila sama od toplote. Često je rešenje da smeša bude suvlja. Ali na airhead bmw suvlja smeša pregreva motor. Ti motori vole bogatiju smešu jer se tako manje naprežu i manje greju.

 

Sve u svemu, začin C, ja sam nahebo. I ovako me litar benzina košta više jer im sipam aditiv ali i u njima više nema olova. Bar dižu temperaturu samozapaljenja smeše pa motori lepo rade.

 

Inače, ne znam kako mi preživesmo toliko olovo u gorivu. Odrastao sam sa farbama u kojima ima ksilola, sa gorivom u kome ima olova, sa dezodoransima u kojima ima alkohola, sa kolačima u kojima ima oraha... i još uvek umem da brojim do 20 a da ne skidam cipele. Bezolovni benzin je gadna ujdurma. Bačene su grdne pare da se izbaci olovo jer je otrovno. Ono čime je zamenjeno olovo je isto toliko otrovno kao i olovo a zbog kikiljave kalorijske vrednosti goriva, potrošnja je veća nego olovnog benzina.

 

Što bi rekli naši stari, svircen kurcen palcologija. Mi se i dalje efikasno trujemo ali se ne trujemo olovom.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1537 postova
  • Lokacija: Svemir 2,8342534 svetlosnih godina zapadno od Marsa

Sta god da sipas dobro ja samo da nije dizel.....a ovo za BMW prvi put cujem......ne vidim sta je u njemu dobro ako je tako mada ja sumnjam da mu bezolovni moze naskoditi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Călător motocicleta, 2361 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Mlecni Put
  • Motocikl: Bez... jednog dana ponovo :)

Sve mi se cini da se preteruje sa ovim problemom. Nisam mnogo putovao napolju ali sam putovao. Na putovanjima sam upoznavao dosta ljudi a u nekim zemljama sam ih i ranije poznavao. NIKADA niko nije spomenuo apsolutno nikakav problem, ekstra podesavanje bilo cega, aditive,... Jednostavno svi sipaju i voze i niko nije nista primetio niti osetio bilo kakvu razliku.

 

Pa ja cim izadjem iz zemlje sipam 100 oktana, sipao sam i u NSU iz 1955 god. I? I nista, palio, radio, vozio... razlika? Bilo koje gorivo napolju bolje od bilo kojeg goriva ovde.

 

Moje misljenje... sipajte i vozite... previse bre razmisljate

 

***********

Prosle godine na reliju jedna Slovenka bila u popizdu zato sto kod nas nema bezolovnog od 92 oktana, a njen BMW napravljen iskljucivo za taj benzin! I sta je na kraju uradila? Pa sipala ono cega je bilo. Na kraju relija da li je osetila razliku? Da li se nesto desilo sa motorom? Naravno da nije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1537 postova
  • Lokacija: Svemir 2,8342534 svetlosnih godina zapadno od Marsa

Ma gusaru u pravu si potpuno to je prica za malu decu koju plasiraju ljudi koji se na razumeju a misle da se bas u sve razumeju........meni je smesno kad procitam da se decku koji ima ulje staro 1 godinu u motoru sa kojim je presao 500km savetuje da ga hitno promeni jer je staro???????  naravno obavezno Motul da sipa jer drugo nista ne valja,  i tako ima jos mnogo slicnih primera.....uglavnom koji bas nemaju veze sa istinom

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1359 postova

U Evropi vec nekoliko godina nema nigde da se kupi olovni benzin, vec samo bezolovni.

 

Ali ima 98 oktana.  ;)

 

ne da ima 98 nago ima i 99+ , a razliku mozete odma osetiti i na 98 za 99+ je glupo pricati. da steti motoru nisam siguran i za gas sam cuo razne price pa sam se uverio da motor traje duze. kod nas ce ostati problem i posle ukidanja proizvodnje olovnog , dok god nekrene slobodan uvoz goriva iz inostranstva . jednostavno neko zgrce pare na cenu i  kvalitet goriva.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 469 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX Blackbird SUZUKI DR 800 BIG, Yamaha DT125MX, Yamaha TZR 125

Ja nisam klinac, a radio sam generalne kad sam imao 16-17 god.

Secam se mog budzenog fice od 903ccm sa dvogrlim Weberom.

Secam se da sam za brdsko-brzinski Avala, ne znam koje godine, sipao metil-alkohol + ricinusovo ulje u super benzin da bi is`o bolje.

I is`o je bolje ali samo tu trku i posle cao.

Pojavile se rupe na celu klipa.

Glava je bila sastrugana na ispod minimuma a blok skoro na nulu a sve to da bi se dobilo na kompresiji,

pa je dolazilo do samozapaljenja i super goriva a kamoli obicnog za koji je fica predvidjen.

Medjutim stvarno ne zelim da eksperimentisem u mojim godinama, sa Afrikom koja da je jedva presla 30 000 Km.

Planiram da je vozim jos dugo ili ako je prodajem da je prodam u dobrom stanju

a ne da mi neko zakuca na vrata posle par dana i da me optuzuje da sam mu uvalio prolupan motor.

Cinjenica je da razlika postoji izmedju olovnog i bez ali kao to utice na motor?

Skuba je lepo naceo temu i verujem da ce neki korisni saveti koristiti svima koji voze starije motore.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

Konceptualno moj motor je napravljen 1985 ako se ne varam (kawasaki ltd 450)

 

Ja vozim En 500 ( GPZ 500, KLE 500)

 

Tad 1985 ja mislim da nije bilo bezolovnog. Evo ja sipam bezolovni vec 10 000 km i nista. Sipaj i vozi bre  :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 184 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Gold Wing 1000

Evo i mog skromnog misljenja. Razlika izmedju olovnog i bezolovnog goriva definitivno postoji, i to nije samo prica. Druga je stvar sto mi mozda necemo osetiti tu razliku, ali nasi motori hoce. Po pricama nekih ljudi, iskusnih mehanicara koje sam cuo, kazu da bezolovni benzin razvija vecu temperaturu sagorevanja. Verujem da to jeste istina, koja se pogotovo odrazava na 2T motore. Ja sam na Jawi jednom imao istopljenu civiju karike (rezultat je bila slomljena karika), i dan danas verujem upravo zbog beolovnog goriva (samo taj put sam ga sipao, nikad pre niti posle). Sto se 4T motora tice, uticaj na njih se vise odrazava na zastitnom efektu olovnih cestica na sedista ventila (primarno izduvnih). Kada se na starotipnom motoru koji je dizajniran za olovni benzin sipa bezolovni to bas i nece biti zdravo jer ce dovesti do brzeg habanja sedista ventila. Naprotiv, kada se u noviji motor koji je predvidjen za bezolovni sipa olovni benzin, postoje, po mom misljenju, samo dve stvari koje moze da osteti - 1. ajnspric sistem ako ga ima i 2. katalizator. Znaci ukoliko motor ima ajnspric ne sipati olovni. A ako ima karburator, mislim da jedina stvar koju moze da osteti olovo jeste katalizator - a to nece mnogo da smeta samom motoru (pogorsace kvalitet izduvnih gasova). U svakom slucaju, nisam inzenjer, ali mislim da ce pre bezolovni benzin naskoditi motoru koji je predvidjen za olovni, nego obrnuto.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skuteras, 3633 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Burgman 250

A meni na motoru pise da se sipa benzin od najmanje 92 oktana. Ne pise ni super, ni bezolovni. Sipam kad sta ima i uzivam. Primetio sam da mi bezolovni malo lepse mirise, a isto ide. Mozda malo vise trosi bezolovnog.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Călător motocicleta, 2361 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Mlecni Put
  • Motocikl: Bez... jednog dana ponovo :)

Mislim da ste previse paranoicni sto se ove tematike tice. Pogotovo kada je rec o konjima tegljacima kao sto su TA, AT,... koji gutaju sve samo da nije sirova nafta.

 

Ljudi su vozili ovakve motore po kojekakvim Afrikama, Sibirima, zabitima kojima se ni ime ne moze ponoviti, i oni tamo sigurno birkaju aditive i kod svakog tocenja podesavaju paljenje, predpaljenje i ventile za gorivo koje im je trenutno na raspolaganju.

 

Trebalo bi pre da se brinete za kvalitet i cistocu goriva koje nam ovi nasi lopovi uvaljuju, a ne o tome koju su nalepnicu nalepilili na pistolj kojim tocite gorivo.

 

Svako neko odluci sta ce sipati, dodati, podesiti,... moje misljenje je da je svaka takva intervencija cisto bacanje para. Ja tocim i tocicu u sva moja vozila BMB kod nas a cim izadjem napolje Carrera 100 oktana. A u te price da se Scubin BMW pozali na blazi oblik virusa pticjeg gripa kada se sipa bezolovni na ELP-u u trecoj smeni... ne verujem  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • drkadzija, 1218 postova
  • Lokacija: novi sad
  • Motocikl: njemac tisuca za na koleno, talijansko prdekalo za grad, debeli nindza

 

Neko moje iskustvo kaže sledeće....sipaj bezolovni i ne brini, i ovako su velika većina motora koji se voze ovde rage koje ne osete razliku, za Scubine Brake My Walet-e ne kometarišem jer zaista neznam mada ono što priča ima smisla.

Ali znam, 1 stvar u moje krme kad sipam olovni vrlo često ubija kako loše radi jer olovni benzin se redje prodaje makar na pumapama gde najčešće sipam pa kontam nema ni tih 98 oktana a o prljasvštini u gorivu da ti ni nepiričam....zato sipam samo bezolovni i ne brinem, ako će da rikne od toga riknuće ....pa ćemo ga onda.... ako se to desi popravljati.....

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Quid Quid latine dictum est altum viditur!, 949 postova
  • Lokacija: vrsac / bgd bezanija
  • Motocikl: KTM 1190 ADV, Yamaha R1 RN22 Big Bang

u motor sipam BMB, a u kola sta stignem D1, D2, eko dizel, euro dizel, loz ulje, trafo ulje, auto je presao oko 400K i nista mu ne fali. a kazu samo D2 moze  ;). verovatno da je tako i sa motorima a i da nije sta sad da se radi sve ima svoj kraj pa tako i nasi motori. osim virsle ona ima dva kraja  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Jednu stvar treba razjasniti. Scuba nikad ne lupeta ono što ne zna ili nije proverio. Dakle, ono što sam napisao nije moja izmišljotina tek reda radi već je to ono što sam pročitao i prokomentarisao davno na američkim forumima u vreme kad su oni prelazili samo na BMB. Pošto su BMW R45, 65, 75, 100 vrlo omiljeni u SAD i ima ih nekoliko hiljada komada koji se još voze, bio im je problem u prvo vreme kad je ukinut olovni benzin. Vremenom su došli do rešenja i to je ono što sam napisao.

 

Neću ulaziti u raspravu sa Džigoriusom kome je važno samo da opljune pa šta god to bilo, sa ostalima koji imaju svoje mišljenje i često zlurade komentare na Break My Wallet (Africa Twin je kao da sam objašio parkovsku klupu sa motorom  :P) i uopšte u bilo kakvu raspravu. Dao sam komentar na osnovu onoga što je neko već negde proverio u praksi. Ne volim amere i smatram ih za prilične debile ali i tamo ima po neki znalac kome se mora priznati znanje.

 

Ti momci su isti kao i mi, vole da budže, popravljaju, prepravljaju i vrlo se dobro razumemo po tim pitanjima. Njihova rešenja su zamena siceva ventila i štelovanje svega ostalog. Njihovi motori i dalje odlično služe samo na BMB. Do duše, kod njih je gorivo mnogo kvalitetnije nego ovde ali i tamo ima istih brljotina kao i ovde i muče ih iste muke kao i nas kad stanemo na pumpu. Ono što sam napiso je informacija iz prve ruke od momaka koji su pre 15 godina imali isti problem kakav sad imamo mi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • drkadzija, 1218 postova
  • Lokacija: novi sad
  • Motocikl: njemac tisuca za na koleno, talijansko prdekalo za grad, debeli nindza

....Opet ne potrebna svadja oko ničeg......... ??? čemu to vodi ???

 

P.S. @Scuba: nemoj da se ljutiš nisam mislio ništa loše, verujem da znaš znanje i da ne pričaš napamet...samo imam blagu alergiju na propeler poučen ličnim iskustvima i iskustvima ljudi oko mene....a vala i na veliko hvaljeni kontinent.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1372 postova
  • Lokacija: Mladenovac

Ma gusaru u pravu si potpuno to je prica za malu decu koju plasiraju ljudi koji se na razumeju a misle da se bas u sve razumeju........meni je smesno kad procitam da se decku koji ima ulje staro 1 godinu u motoru sa kojim je presao 500km savetuje da ga hitno promeni jer je staro???????  naravno obavezno Motul da sipa jer drugo nista ne valja,  i tako ima jos mnogo slicnih primera.....uglavnom koji bas nemaju veze sa istinom

 

Zavisi da li je ulje sinteticko, polusinteticko ili mineralno. Sinteticko ulje moze da izdrzi i dve godine jer je hemijski vrlo stabilno dok je to kod mineralnog potpuno suprotno, mora se menjati i ako nije korisceno iako nije presao 500km jer je hemijski nestabilno. Ovo ne pricam na pamet, skoro sam imao predavanja na faxu o uljima i mazivima.

Sto se tice ove teme i gorivu, pitacu profesora sta on misli o tome.

 

Aj da kazem jos nesto o uljima. Kada sam ga pitao zasto ljudi sipaju mineralno ulje u stare agregate, jedino objasnjenje za to je da su to stari motori i da se ljudima ne isplati da sipaju tako skupo ulje. Dakle, sinteticka ulja su hemijki postojanija, imaju visoku temperaturu isparivosti, i podnose mnogo vece temperaturne razlike.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 184 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Gold Wing 1000

Jednu stvar treba razjasniti. Scuba nikad ne lupeta ono što ne zna ili nije proverio. Dakle, ono što sam napisao nije moja izmišljotina tek reda radi već je to ono što sam pročitao i prokomentarisao davno na američkim forumima u vreme kad su oni prelazili samo na BMB. Pošto su BMW R45, 65, 75, 100 vrlo omiljeni u SAD i ima ih nekoliko hiljada komada koji se još voze, bio im je problem u prvo vreme kad je ukinut olovni benzin. Vremenom su došli do rešenja i to je ono što sam napisao.

 

Neću ulaziti u raspravu sa Džigoriusom kome je važno samo da opljune pa šta god to bilo, sa ostalima koji imaju svoje mišljenje i često zlurade komentare na Break My Wallet (Africa Twin je kao da sam objašio parkovsku klupu sa motorom  :P) i uopšte u bilo kakvu raspravu. Dao sam komentar na osnovu onoga što je neko već negde proverio u praksi. Ne volim amere i smatram ih za prilične debile ali i tamo ima po neki znalac kome se mora priznati znanje.

 

Ti momci su isti kao i mi, vole da budže, popravljaju, prepravljaju i vrlo se dobro razumemo po tim pitanjima. Njihova rešenja su zamena siceva ventila i štelovanje svega ostalog. Njihovi motori i dalje odlično služe samo na BMB. Do duše, kod njih je gorivo mnogo kvalitetnije nego ovde ali i tamo ima istih brljotina kao i ovde i muče ih iste muke kao i nas kad stanemo na pumpu. Ono što sam napiso je informacija iz prve ruke od momaka koji su pre 15 godina imali isti problem kakav sad imamo mi.

 

+1

 

I jos samo da dodam i Britance u pricu - kako bi reako jedan Jawa mehanicar i moj prijatelj "Unleaded piss water our engines have to run!"

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2422 postova
  • Lokacija: Shabac
  • Motocikl: KTM EXC300- KTM EXC250

sta paranoisete,oni koji veruju da ce bezolovni da skodi njihovom motoru neka kupe aditiv  i prave mesavinu kao 2t....rade to ljudi i preko

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 72 postova

Sad će mašinci da me napadnu, a možda i neće. Dakle, problem postoji. Rešenje za moje motore je da promenim siceve ventila. Radi se o uglu brušenja sica i oboda ventila. Za olovni benzin je nešto veći ugao nego za bezolovnu pišaroku sa kojom, bar moji motori, neće da rade kako treba. Treba takođe promeniti ugao predpaljenja i odnos gorivo-vazduh u smeši.

 

Zapravo, problem je što se moji motori hlade vazduhom i bezolovna pišaroka ih pregreva. Pošto je njihova radna temperatura nešto viša nego kod "vodom" hlađenih motora, treba mi visok oktanski broj da se smeša ne bi palila sama od toplote. Često je rešenje da smeša bude suvlja. Ali na airhead bmw suvlja smeša pregreva motor. Ti motori vole bogatiju smešu jer se tako manje naprežu i manje greju.

 

Sve u svemu, začin C, ja sam nahebo. I ovako me litar benzina košta više jer im sipam aditiv ali i u njima više nema olova. Bar dižu temperaturu samozapaljenja smeše pa motori lepo rade.

 

100% TACNO.Plus,sicevi su drugaciji i vremenom ce SIGURNO stetiti agregatu.

Slusajte ovog matorog-zna sta pise. 8)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja