Jump to content

Moto Zajednica

Komunikacija između motorista na putu - PMR radio stanice?

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Nabavio sam Motorolu FV300, komada dva:

 

https://www.google.com/search?q=fv300+motorola&oq=fv300&gs_l=serp.1.5.0l6j0i30l4.5106.8548.0.13748.9.9.0.0.0.0.125.635.8j1.9.0....0...1c.1.64.serp..0.1.70.9u2gC38rF_U

 

Nameravam da ih ponesem na Staru kad budem išao na odmor sa drugarom.

 

Da li je neko radio s njom, koliki je realan domet, koliko traju baterije (3*AAA)..?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2234 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS ADV 2013

Pitanje za upucene: kako povezati Brondi FX Dynamic PMR stanicu sa Bluetooth uredjajem u kacigi "INTERPHONE F5MC" ?

Znam da ova stanica nema blutut, ali vidim na netu da ima nekih malih uredjaja koji se kace na stanicu. Ima li to ko ovde u Srbiji da prodaje?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2234 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS ADV 2013

A postoji li neki nacin da se PMR izgrunfuje i spoji nekako na onaj obicni blutut za uvo uz zicanu vezu na PTT taster?

(u prevodu: kako izbeci placanje 100-tinak eu za originalni adapter?  :)  a treba mi dva komada)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 172 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Yamaha TDM 900

E , a jedno pitanje , ja sad imam bluetooth komunikaciju za kacigu , onu kinesku sa aliexspressa i zadovoljan sam sa njom , ali vidim da dosta vas prica o PMR stanicama pa cisto me interesuje  , znaci ako bih nasao PMR stanicu koja poseduje bluetooth logicno je da bih mogao da je uparim sa mojom komunikaciom koju vec posedujem pa cisto da pitam vas, dali je neko to radio i kako funkcionise ????  

I jos jedno pitanje ima li jos neka PMR stanica sa bluetoothom osim Midlanda , kako nekad gledah cene cinimi se da su bile bas dosta skupe . Ispravite me ako sam negde pogresio , sve sam ovo napisao pod predpostavkom da to sto je meni palo na pamet moze da se poveze ??? .

 

Pozz i hvala unapred :)  !!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2234 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS ADV 2013

A postoji li neki nacin da se PMR izgrunfuje i spoji nekako na onaj obicni blutut za uvo uz zicanu vezu na PTT taster?

(u prevodu: kako izbeci placanje 100-tinak eu za originalni adapter?  :)  a treba mi dva komada)

 

ajd videću :)

 

A da ti zakazem kod ocnog lekara da ubrzam stvar?    :nanana:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2497 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

Razmišljam nešto o kupovini PMR-a. Za sad bi upotreba bila u kolima, kad idem sa nekim u paru na neko turističko putovanje-razgledanje da možemo da budemo u kontaktu dok vozimo.

Recimo ako hoćemo da stanemo i nešto vidimo, napravimo pauzu ili slično tome da ne moram da dajem signale rukama i nogama.

Kasnije možda bi se i prepravila za upotrbu na motoru ako se ukaže potreba.

Za sada  varijanta u kolima.

Da li te stanice mogu da se koriste u susednim zemljama?

Koji model preporučujete i gde se nabavljaju, verovatno sa alija.

Ne bih dao neke velike pare za neki top model već recimo nešto solidno koje vrši posao.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.
1 hour ago, ZEMZEM said:

Razmišljam nešto o kupovini PMR-a. Za sad bi upotreba bila u kolima, kad idem sa nekim u paru na neko turističko putovanje-razgledanje da možemo da budemo u kontaktu dok vozimo.

Recimo ako hoćemo da stanemo i nešto vidimo, napravimo pauzu ili slično tome da ne moram da dajem signale rukama i nogama.

Kasnije možda bi se i prepravila za upotrbu na motoru ako se ukaže potreba.

Za sada  varijanta u kolima.

Da li te stanice mogu da se koriste u susednim zemljama?

Koji model preporučujete i gde se nabavljaju, verovatno sa alija.

Ne bih dao neke velike pare za neki top model već recimo nešto solidno koje vrši posao.

 

Smes da ih koristis svuda. Kamiondzije ih koriste. 

Recimo leti kad vozim motor sa zenom komuniciram putem stanice (jedna njena, jedna moja) kacige imaju ugradjene slusalice i mikrofon. Na putu cujes gomilu Turaka koji voze iz DE i pricaju putem stanica na istom kanalu na kom si i ti. Svi ih koriste ,to su javne frekvencije.

Preporucujem ti model koji i ja imam odlicna stanica za ok novac. Baofeng Uv5r.

Meni je cika Rajko prilagodio kacigu za simbolicnu nadoknadu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 639 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: KTM 1290 Super Adventure R, KTM 950 Adventure, KTM 300 EXC, Yamaha XT1200ZE Super Tenere

Da napomenem samo da "UV5R" nije PMR stanica jer pokriva i radio amaterski opseg pa je moguce da zbog nemanja RA licence dodje u problem.

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Moja baterija drzi 2 dana voznje. Ali ja ne slusam radio (muziku) . Devojka slusa muziku preko nje i onda joj brze trosi bateriju pa kad nocimo njenu moramo da punimo uvece.

 

Ovo za dozvolu je verovatno istina,slabije se razumem. Znam da se stanica programira za sve i svasta ali nisam dovoljno edukovan meni je to uradila upucenija osoba. Imam 8 kanala slobodnih i R1 i R0 (na kojima samo slusam)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2497 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155
Pre 2 sati, OverLord je napisao:

Da napomenem samo da "UV5R" nije PMR stanica jer pokriva i radio amaterski opseg pa je moguce da zbog nemanja RA licence dodje u problem.

 

Kakva je to licenca, tj kako je dobiti. Preciznije koliko vremena i finansija dođe taj sport.

Ako nije komplikovano da se poigramo.

Sad pogledah na oglasima, UV82 model, kod kineza oko 24-25E a kod nas na KP oko 30E.

Ove cene su mi OK.

Kakva je razlika između Uv5r  i UV82

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 639 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: KTM 1290 Super Adventure R, KTM 950 Adventure, KTM 300 EXC, Yamaha XT1200ZE Super Tenere

Obuka i polaganje se vrsi u Radio-amaterskim klubovima. Obuka traje oko mesec dana za pocetnu klasu, nista komplikovano niti tesko. Nakon polozenog ispita dobijas licencu i postajes zvanican Radio-amater i imas pravo koriscenja svih RA uredjaja svuda u svetu.

Mislim da cena "kljuc u ruke" ne prelazi 5000.

 

U suprotnom kupis PMR uredjaj kojih ima naravno na Aliju.

 

Najveca primetna razlika izmedju PMR (500mW) i RA (5W+) uredjaja je u izlaznoj snazi, pa ce komunikacija na udaljenostima i mestima sa preprekama biti daleko bolja sa RA uredjajima jer su visestruko jaci.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Hvala na odgovoru. Pokusacu da se jos malo informisem ali saveti iskusnih su uvek dobrodosli !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja