Jump to content

Moto Zajednica

Komunikacija između motorista na putu - PMR radio stanice?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 248 postova
  • Lokacija: Pančevo

Malo skrecem sa teme,ali imam pitanje,mozda neko zna:

dakle,pre dve-tri godine sam u METROu uzeo dva PMR uredjaja marke MAX COM,to su ovi:

http://www.maxcom.pl/?p=/en/inne/3/1/9

zadovoljan sam njihovim "performansama" ali su mi se baterije u jednom ispraznile skroz,tj ne puni ih vise elektricni punjac (koji sam dobio uz PMR,direktno se stavlja kabl u toki voki).

On ima 3 baterije standardne velicine (za satove),sa sledecim podacima:

CEL® rechargeable,AA 1.2V 800mAh,pa me zanima gde mogu najpovoljnije da ih kupim? Koja je cena?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

...najjeftinije? ...na buvljaku.

Moj savet ti je da ne kupujes najjeftinije vec neke malo kvalitetnije, jer ipak nije neka velika cifra. Najveci je problem pronaci original... svasta se valja, a neke su bas lose. Mozda da ih ipak kupis u nekoj renomiranoj foto radnji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1855 postova
  • Lokacija: NBgd
  • Motocikl: Triumph Tiger 1050, Medlay 150

Malo skrecem sa teme,ali imam pitanje,mozda neko zna:

dakle,pre dve-tri godine sam u METROu uzeo dva PMR uredjaja marke MAX COM,to su ovi:

http://www.maxcom.pl/?p=/en/inne/3/1/9

zadovoljan sam njihovim "performansama" ali su mi se baterije u jednom ispraznile skroz,tj ne puni ih vise elektricni punjac (koji sam dobio uz PMR,direktno se stavlja kabl u toki voki).

On ima 3 baterije standardne velicine (za satove),sa sledecim podacima:

CEL® rechargeable,AA 1.2V 800mAh,pa me zanima gde mogu najpovoljnije da ih kupim? Koja je cena?

 

Prouci ovo, mozda ti bude ok.

http://www.symbolin.com/www/catbrowser.php?qcatid=55&qmemberid=

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Kurblaj Khan, 3245 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: motor, da

Meni ovo postaje jako bitno i hitno, spremam se na duzi put (dva motora sa suvozacima) i treba mi neka kvalitetna komunikacija.

 

Treba mi savet , sta i gde da kupim, varijantu za komunikacijom sa suvozacom ili/i sa drugim motociklom..

 

PS. Ako je bitno svi imamo kacige sa Bluetooth pripremom

 

Hvala

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12255 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Ugradnja slušalica i mikrofona u kaciZama, žična veza sa savozačem preko komunikatora i bežična veza sa drugim motociklom preko PMR stanica i uživanje ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 248 postova
  • Lokacija: Pančevo

...najjeftinije? ...na buvljaku.

Moj savet ti je da ne kupujes najjeftinije vec neke malo kvalitetnije, jer ipak nije neka velika cifra. Najveci je problem pronaci original... svasta se valja, a neke su bas lose. Mozda da ih ipak kupis u nekoj renomiranoj foto radnji.

 

Nisam dobro napisao.

Dakle,mislio sam gde najpovoljnije naci kvalitetne baterije,odnosno necu da placam iste baterije lupam 1000 umesto 500 dinara (samo primer).

EDIT: videcu boki,mozda mi nesto pomogne. Samo ne znam da li mi odgovara,jer ove imaju 2800 mAh a meni treba 800? Hvala u svakom slucaju

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1855 postova
  • Lokacija: NBgd
  • Motocikl: Triumph Tiger 1050, Medlay 150

Nisam dobro napisao.

Dakle,mislio sam gde najpovoljnije naci kvalitetne baterije,odnosno necu da placam iste baterije lupam 1000 umesto 500 dinara (samo primer).

EDIT: videcu boki,mozda mi nesto pomogne. Samo ne znam da li mi odgovara,jer ove imaju 2800 mAh a meni treba 800? Hvala u svakom slucaju

 

Nismo se razumeli, ti u stvari trazis samo baKterije. Moja ti je preporuka, Varta Profesional 2700mAh ili Hama 2700mAh. Sto vise Ampera to duze traju (od punjenja da punjenja), kostaju k'o "svetog Petra kajgana" ali i vrede. kupis jednom i traju ti godinama. I jos jedna stvar, nemoj da ih kupujes kod Kineza!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 248 postova
  • Lokacija: Pančevo

Nisam dobro napisao.

Dakle,mislio sam gde najpovoljnije naci kvalitetne baterije,odnosno necu da placam iste baterije lupam 1000 umesto 500 dinara (samo primer).

EDIT: videcu boki,mozda mi nesto pomogne. Samo ne znam da li mi odgovara,jer ove imaju 2800 mAh a meni treba 800? Hvala u svakom slucaju

 

Nismo se razumeli, ti u stvari trazis samo baKterije. Moja ti je preporuka, Varta Profesional 2700mAh ili Hama 2700mAh. Sto vise Ampera to duze traju (od punjenja da punjenja), kostaju k'o "svetog Petra kajgana" ali i vrede. kupis jednom i traju ti godinama. I jos jedna stvar, nemoj da ih kupujes kod Kineza!

 

Da,na tom linku levo ima da se nadje i to sto mi treba(ovde) pa cu da vidim...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 639 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: KTM 1290 Super Adventure R, KTM 950 Adventure, KTM 300 EXC, Yamaha XT1200ZE Super Tenere

Na kojim brzinama vam je upotrebljiv ovaj vid komunikacije.

Ja sam svojevremeno testirao sa suvozacem i nisam bio zadovoljan, sve preko 60 nije bilo razumljivo tj. bilo je previse tiho.

Inace vozim XT koji nema nikakav vid zastite od vetra pa je to verovatno razlog.

Kakva su vasa iskustva?

 

Vidim da ovde ima dosta RA pa da se oglasim sa 73 ;)

YT3NM

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Na kojim brzinama vam je upotrebljiv ovaj vid komunikacije.

Ja sam svojevremeno testirao sa suvozacem i nisam bio zadovoljan, sve preko 60 nije bilo razumljivo tj. bilo je previse tiho.

Inace vozim XT koji nema nikakav vid zastite od vetra pa je to verovatno razlog.

Kakva su vasa iskustva?

 

Upotrebljivost na vecim brzinama zavisi od vise stvari... najvise od kvaliteta samog komunikartora (ponuda je veoma sarolika). Kvalitetni sistemi imaju redukciju pozadinske buke. Nebitno je da li kacis PMR ili samo komuniciras preko zice sa suvozacem ili slusas GPS instrukcije.

Sigurno da tebi na XT-u isti sistem nece dati jednake rezultate kao npr. meni koji vozim TA jos sa povisenim vizirom, pa kritike i iskustva sa konkretnim modelom treba uzeti sa rezervom. Dalje... neke kacige su bucnije od drugih. Moja suvozacica ima dosta bucniju kacigu od moje (losija izolacija vizira). Ja planiram da napravim ili nabavim onaj neoprenski dodatak koji se stavlja sa donje strane kacige, a sluzi da spreci ulazak vazduha odozdo sto za rezultat daje mnogo tisu kacigu. Ovo je ujedno i najjeftiniji nacin da se poboljsa kvalitet komunikacije. Ako samo zacepis rukom donji deo kacige u voznji osetices kako se buka drasticno smanji. :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12255 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Na kojim brzinama vam je upotrebljiv ovaj vid komunikacije.

Ja sam svojevremeno testirao sa suvozacem i nisam bio zadovoljan, sve preko 60 nije bilo razumljivo tj. bilo je previse tiho.

Inace vozim XT koji nema nikakav vid zastite od vetra pa je to verovatno razlog.

Kakva su vasa iskustva?

 

Vidim da ovde ima dosta RA pa da se oglasim sa 73 ;)

YT3NM

 

Ovde nije reč o komunikaciji vozač - savozač već o komunikaciji između motorista na putu preko PMR radio stanica. ;). Ako imaš ugrađene slušalice sa mikrofonom u kacigi, PMR se lepo čuje do nekih 120 km/h, bar u mom slučaju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 639 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: KTM 1290 Super Adventure R, KTM 950 Adventure, KTM 300 EXC, Yamaha XT1200ZE Super Tenere

Kapiram da pricate o kumunikaciji izmedju dva motora, i mene to zanima, ali sam naveo moj slucaj testiranja i izneo zapazanje, a ujedno "cuo" vasa iskustva ;)

 

Probacu ovih dana da ponovim test posto imam novu kacigu, a i videcu da prepravim PMR da daje jaci zvuk na sluskama.

 

U pitanju je Binatone MR650. Matori ih koristio u lovu dok nisu presli na Motorole :)

 

 

Ako samo zacepis rukom donji deo kacige u voznji osetices kako se buka drasticno smanji. :)

 

Da, moja kaciga ima to i svakako je dosta tishe, ali je jos bolje kad podignem ramena do kacige pa planiram da nabavim sundjerasti "okovratnik" ;):)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Kurblaj Khan, 3245 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: motor, da

Ugradnja slušalica i mikrofona u kaciZama, žična veza sa savozačem preko komunikatora i bežična veza sa drugim motociklom preko PMR stanica i uživanje ;)

 

 

Druze, još kad bi me posavetovao , gde da potražim/kupim tu opremu? :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12255 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Postoji izbor između "Autocom" kompleta koje možeš da kupiš u Pegazu, Louis komunikacija ili da od Joške naručiš komunikator koji ima ulaz za dve kacige, GPS, MP3 plejer, radio stanicu i mobilni telefon a za kacige kupiš one sluške sa mikrofonom za PC i ugradiš. :)

 

PMR stanice imaš na više mesta (Tempo, Metro), ili OVDE

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Kurblaj Khan, 3245 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: motor, da

Postoji izbor između "Autocom" kompleta koje možeš da kupiš u Pegazu, Louis komunikacija ili da od Joške naručiš komunikator koji ima ulaz za dve kacige, GPS, MP3 plejer, radio stanicu i mobilni telefon a za kacige kupiš one sluške sa mikrofonom za PC i ugradiš. :)

 

PMR stanice imaš na više mesta (Tempo, Metro), ili OVDE

 

Svidja mi se ta ideja sa Joškinim komunikatorom. :takoje: Hvala na savetu, plaćam turu.

 

Može njegov kontakt na PP.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: Beograd

Ljudi treba mi preporuka za sto kvalitenije PMR stanice, prvenstveno kvalitet zvuka, i domet na otvorenom, baterije manje vise

Ja imam Motorolu HT-1000 tako da moze samo jedna ne treba mi par

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12255 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Brondi PMR-ovi su dosta kvalitetni i dobro su se pokazali u korišćenju na motorima.

 

Ovaj model je naročito interesantan zbog preklopnika za veću snagu ali mislim da se prodaje samo u paru. Uostalom, zovi ih i pitaj.

 

http://www.symbolin.com/www/singleitem.php?id=995

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zbunjen, 888 postova
  • Lokacija: Banjaluka, Republika Srpska
  • Motocikl: XRV 650 RD03, KLE500

Da malo osvjezim temu sa pitanjima :) . Procitao sam od pocetka do kraja u jednom dahu, stvarno mi se svidja inventivnost i kreativnost, mada iskreno nista drugo nisam ni ocekivao od udarne BJB tehnicke grupe :).

 

Posto par prijatelja i ja planiramo da uradimo 'medju-motornu' komunikaciju, htio bih da cujem da li se sta promijenilo u vasim konfiguracijama.

 

Fibra, kakvi su dosadasnji utisci sa PX-888 ? Da li i dalje smatras da je bestbuy opcija ?

 

Ili ici sa ovakvim kompletom ?

 

Drugo, da li ste usaglasili kanale koje se koriste prilikom voznje, pa ako nije tajna da napisete? Ideja je da od starta krenemo sa 'standardizacijom' koristenja kanala, koliko je to moguce :).

 

Drugarski pozdrav iz trenutno osuncane Banja Luke :) .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12255 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Pitao si Fibru ali evo ja da ti odgovorim na deo pitanja za koje znam odgovore :)

 

PMR uredjaji su standard koji se koristi u celoj evropi i neces strahovati da ti neki policajac na granici ili patrola na autoputu oduzme stanice zbog neposedovanja odgovarajuce dozvole. PMR ima uprogramiranih 8 radnih kanala u tacno odredjenom UHF opsegu predvidjenom iskljucivo za PMR radio uredjaje. Samim tim sto navedena Puxing radio stanica ima ceo UHF opseg ne spada u PMR radio stanice i za nju je neophodna Dozvola i polozen radioamaterski ispit da bi mogla da se nosi i koristi. (Tehnicke karakteristike Puxing PX888). Kazne za neposedovanje dozvole za takvu stanicu su velike, krivicno se odgovara.

 

Obzirom da AMS - BJB nema svoj Sistem radio veza koji kosta velike pare na godisnjem nivou, plus radio stanice...prinudjeni smo da koristimo ono sto je legalno i dostupno - klasicni PMR sa 0.5W snage i sigurnim dometom na svim nasim Relijima i voznjama oko 1000 m.

 

Za komforno koriscenje takvih radio stanica neophodna je ugradnja slucalica i mikrofona u kacigu i tastera prijem - predaja na guvernalu (leva strana, kod gumene rucice). Od 8 kanala mozes da koristis koji hoces s' tim sto podesite i odgovarajuci podton - isti kanal i isti podton kod svih stanica. Nekog standardizovanog AMS - BJB kanala nema iako smo obicno na kanalu 1. ali kanale menjamo po potrebi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zbunjen, 888 postova
  • Lokacija: Banjaluka, Republika Srpska
  • Motocikl: XRV 650 RD03, KLE500

Pitao si Fibru ali evo ja da ti odgovorim na deo pitanja za koje znam odgovore :)

 

PMR uredjaji su standard koji se koristi u celoj evropi i neces strahovati da ti neki policajac na granici ili patrola na autoputu oduzme stanice zbog neposedovanja odgovarajuce dozvole. PMR ima uprogramiranih 8 radnih kanala u tacno odredjenom UHF opsegu predvidjenom iskljucivo za PMR radio uredjaje. Samim tim sto navedena Puxing radio stanica ima ceo UHF opseg ne spada u PMR radio stanice i za nju je neophodna Dozvola i polozen radioamaterski ispit da bi mogla da se nosi i koristi. (Tehnicke karakteristike Puxing PX888). Kazne za neposedovanje dozvole za takvu stanicu su velike, krivicno se odgovara.

 

Za komforno koriscenje takvih radio stanica neophodna je ugradnja slucalica i mikrofona u kacigu i tastera prijem - predaja na guvernalu (leva strana, kod gumene rucice). Od 8 kanala mozes da koristis koji hoces s' tim sto podesite i odgovarajuci podton - isti kanal i isti podton kod svih stanica. Nekog standardizovanog AMS - BJB kanala nema iako smo obicno na kanalu 1. ali kanale menjamo po potrebi.

 

Hvala na odgovorima, za ovaj dio sa dozvolom sam upoznat, i planiram da polazem radioamaterski ispit nezavisno od ovoga, a ostale kolege planiraju koristiti PMR-ove.

 

Mozes li samo da pogledas link koji sam postavio, da kazes svoje misljenje o karakteristikama ovih PMR-ova ?

 

Sto se tice kacige, imam ugradjen kineski bluetooth set, ali on nema nikakav AUX ulaz, pa se sad razmisljam kako da to sve zbudzim da radi :). Inace, moj bluetooth set za kacigu ima 'domet' od 500 metara, ali niko drugi s kim se vozim ne planira da ga instalira, pa mi on ne zavrsava posao za komunikaciju.

 

Jedno pitanje koje me interesuje je napajanje PMR-a sa motora, da li ste to izvodili ili se oslanjate na baterije ? Nasao sam na internetu zgodan relay/fuse box, ali mi djeluje maaalcice preskup za kupovinu, pa me interesuje da li znate nekog da pravi ove stvarcice ili vec negdje ima gotov za kupiti za manje para ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12255 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Ne vidim nikakav link 1neznam.gif

 

Ako nema AUX ulaz morao bi neki dobar elektronicar da otvori taj blutut i da izvede napolje zice za mikrofon i slusalice i stavi neki petopolni konektor u koji bi se PMR prikljucivao.

 

Iz iskustva sa nasim Brondy PMR-ovima dobro napunjene baterije izdrze ceo dan voznje uz bas mnogo price (Redari na Reliju i stalna koordinacija). Medjutim, mozes da nesto napravis i sa spoljasnjim punjenjem sa motora samo treba napraviti mali punjac sa skidanjem napona (12V na 5V) i podesenom strujom punjenja. Samo, u tom slucaju, racunaj na brujanje i pistanje zbog "prljavog napona" sa elektroinstalacije motora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja