Jump to content

Moto Zajednica

Transalp vs SuperTenere

Recommended Posts

  • U prolazu, 94 postova

Molim ako ima zainteresovanih da mi uporede ova dva motora po kriterijumima:

-uopsteno o oba motora

-trajnost agregata i servisiranje i odrzavanje

-cene odrzavanja, servisiranja i delova koji najcesce stradaju (u bilo kom slucaju planiram da uzmem motor u vrlo dobro,-odlicnom stanju, nista manje od toga)

-potrosnja goriva

-offroad sposobnost, odstojanje od zemlje, kvalitet suspenzijai (znam da ni jedan ni drugi nisu offroad motori, ali ipak)

-putne sposobnosti, zastita od vetra za telo i noge

-i mala polemika oko toga da li je tenera ipak dosta star motor za kupiti sada, obzirom da se proizvodila do 95, a TA je moguce naci i modele iz 98-99godine, kao i novije, posle 2000, ali ovde se baziramo na XL600V verzije.

-i koliko hiljada km traju oba motora,ako se to moze tako reci

Jasno je da je ST jaca i brza, medjutim maksimalna brzina nije u prvom planu, kao ni visoka putna brzina.

I na kraju, razlika izmedju V i rednog motora uopsteno, kao i kako se ona odrazava na vozne osobine, tezinu, vek trajanja, vibracije, snagu, obrtni momenat i td...

 

Ko odgovori......ne znam......:)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 94 postova

Jel mislis na ovu novu 660?

Ona mi je preskupa a i iskljucivo idem na vise od 1 cilindra.

U svakom slucaju hvala na odgovoru.

 

P.S. Hoces da kazes da oni nisu u istoj klasi? Hoces da kazes da je ST u klasi sa Afrikom a Tenere sa TA?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Mangulica, 627 postova
  • Lokacija: Temerin

po meni tenera 660 (moja) je losija od translapa zbog tog sto ima 1 klip i pri malim obrtajima ne radi nezno - ispod 2000 trazi gasa, inace i po voznim karakteristikama su tu, kako za  off tako i za put, a sa druge strane "ta mana" 1 klip ti moze biti i prednost kod servisa, 2 klipa - troskovi x 2

 

a sto se tice cene malo je i jeftinija za soping od TA istog godista

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

Jedine zajedničke osobine koje ST i TA dele su to, da imaju 2 točka i 2 cilindra :)

Sve u svemu, potpuno drugačiji motori koji nisu za direktno poredjenje. Možeš da porediš TA i malu Teneru (660) ili Super Teneru i Afriku.

Dakle, ST je mnogo veći motor od TA po gabaritima, veći mu je klirens (cifre u mm možeš naći na netu), mnogo je veći potrošač (oko 7 lit u odnosu na 5 lit), itd. Za neki baš extreman offroad i blato nije ni jedan ni drugi, ali za umereno "planinarenje" tipa makadam, loši putevi itd su oba veoma OK. Tu će me Popsy iz mesta demantovati :) ali on je samo izuzetak koji povrdjuje pravilo ;D

Ako si hteo pitati koji motor da kupiš od ova dva i koji bi tebi više odgovarao, e, odgovor na to pitanje zavisi od više faktora, a jedan od meni najbitnijih je visina. Koliko si visok/težak? I zavisi, naravno, od tvojih ličnih afiniteta.

O trajnosti motora je izlišno pričati. Svaki će biti trajan ukoliko je kvalitetno servisiran, pre svega mislim na zamenu ulja, a zavisi i kako je vožen do sada. Generalno, Hondin V agregat je svakako dugotrajniji od Paralel Twin koji ima ST... ali opet ponavljam, zavisi...

 

Eto, nadam se da sam bio od koristi. Ako imaš još pitanja, pitaj :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 94 postova

Pa ja nekako vise naginjem ka TA-u, upravo zato sto nisam preterano visok ni tezak (181cm/72kg) a ni jak :) Ali gledajuci po netu, klipove i specifikacije, izgleda mi da je ST dosta bolji motor, rekao bih "za klasu": bolje suspenzije, veci hod suspenzije, veci klirens, vise snage nikad nije na odmet....

Moji afiniteti su da me motor sluzi dobro, da vise on sluzi mene nego ja njega, da mi ne trosi mnogo, a sto se tice tipa voznji, to bi bili putevi svih profila: od traktorskih puteva kroz sumu i livade (pa mozda i preko necije njive da presecem) do auto puta. Da ponese mene i jedno 2 kofera pozadi sa opremom, satorom itd. Vozio bi se kad je lepo vreme, povremeno. Ja ovako gledam, a mozda gresim pri tome: Bitno mi je da je motor sto bolji za off(suspenzije, klirens itd), jer kontam da se time smanjuje verovatnoca da se negde zaglavi pa da ne mogu da ga izvucem sam. A i interesujem se za offroad performanse, iako cu ga vecinom voziti po putevima, zbog onoga da nikad ne znas gde ce put da te nanese i sta moze da bude na tom putu (kisa, blato, sneg i led na planinama, reka, bara...), pa tako trazim neko ultimativno resenje; a ja sam dosta tvrdoglav i kad resim da idem "tim putem" onda tamo i idem...

Nekako mi Transalp izgleda kao prilicno putni motor, dok mi ST izgleda kao bolji za offroad.

 

Zasto je "Hondin V agregat je svakako dugotrajniji od Paralel Twin", jel to zato sto je Hondin ili zato sto je V?

Iskljucivo idem na 2 cilindra i sto bolju zastitu od vetra.

 

Poz i hvala na odgovaranju ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6342 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Podaci sa neta su jedno, praksa je drugo. Transalp je bolji za offroad od Super Tenere, laksi je, manje trosi goriva i ne trosi ulje. ST je bolja za duza putovanja zbog vece snage i vece putne brzine. Nisu ti bas ta dva motora za poredjenje, iako su u istoj klasi jako su razliciti. Ja bih uvek pre izabrao TA nego ST.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

Zasto je "Hondin V agregat je svakako dugotrajniji od Paralel Twin", jel to zato sto je Hondin ili zato sto je V?

 

I zato što je V a pogotovo zato što je Hondin ;)

 

Šalu na stranu, zaista i ja mislim kao Aca, da je TA ipak bolji izbor od ST. Na kraju krajeva, možeš naći u ponudi noviji TA (600-tku) od ST-a, a i to nešto znači...

Idealno bi bilo kada bi mogao da bar malo provozaš i jedan i drugi, pa da konačan sud ipak doneseš sam. No, da budem totalno subjektivan na kraju: Honda je.... HONDA! ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 94 postova

Dobro,

A sta je sa cenama odrzavanja i servisiranja? Mislim na zamene lanaca u motoru i oko lancanika, lancanika, diskova, plocica i ostalih delova koji se trose? Koje su im slabe tacke? I kako stojimo sa firmama koje uvoze originalne delove i ovlascenim servisima? A i kako uopste stoje ti stariji motori sa rezervnim delovima, da li se uopste proizvode jos uvek?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 595 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Liman
  • Motocikl: Yamaha FZS600, Piaggio Free, Suzuki GN125

Drugar ima Super Tenere i znam da je kuburio pri zameni svećica (treba nekoliko stvari da se skine s motora da bi se do njih došlo). Naravno, dobar majstor je to rešio bez problema i za male pare, ali eto - prenosim iskustvo. Ako na putu crkne svećica...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1898 postova
  • Lokacija: Sumadija GM
  • Motocikl: BMW F650

Uopste nije komplikovano zameniti svecice na ST, dovoljno je samo da se oslobodi hladnjak i malo pomeri u stranu i sve ti je na dohvat ruke. Kud i kamo je komplikovanije zameniti svecice na TA tj AT pogotovo na zadnjem cilindru!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5945 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

Drugar ima Super Tenere i znam da je kuburio pri zameni svećica (treba nekoliko stvari da se skine s motora da bi se do njih došlo). Naravno, dobar majstor je to rešio bez problema i za male pare, ali eto - prenosim iskustvo. Ako na putu crkne svećica...

treba ti 3,5 minuta da joj skines svecice,,, a kod ta,malko vise,moras da debelo rasturi motor zbog svecice na zadnjem cilindru,a bogme ni prednji nije sladak al se odvije,,,

ta trosi oko 6l,tenera st oko 7,ali pruza mnogo vise,ako ces polako da vozis st ce nadziveti ta,ako ces da divljas opet ce st da nadzivi ta,sa st mozes u 5tu da ubacis na 40kmh,i da teras do 195kmh,a ta,,,,vec nemozes,,,,i jedno i drugo su ti za blato ubi boze,po makadamu moze,za auto put,,st naravno,inace ta agregat je kvalitetniji od at, :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1448 postova
  • Lokacija: subotica
  • Motocikl: Honda ness 150

cela prica se u mome slucaju svela na par saveta,honda je honda,V motor u odnosu na dva nagnuta klipa napred stvara znatno manje vibracija,na kraju za ljude u godima kao ja nekako je pitomiji i "meni" za sedenje bolji!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5393 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

Pa ja nekako vise naginjem ka TA-u, upravo zato sto nisam preterano visok ni tezak (181cm/72kg) a ni jak :)

....

Nekako mi Transalp izgleda kao prilicno putni motor, dok mi ST izgleda kao bolji za offroad.

....

 

Na tvom mestu ja ne bi izbacio  ni KLE500 iz razmišljanja a kad si ubacio ST možeš i Afriku Twin... elem što se tiče tipa motora na koji ciljaš (pun pogodak ako mene pitaš) bitnije ti je u kakvom je stanju odabrani motor nego koje je marke (pošto je većina 20god+-)

Vezano za visinu većina motora ima opciju podešavanja, pa još sređivanje visine sedišta vađenjem sunđera (mojs lučaj jel je prethodni vlasnik mog motora niži od tebe bar jedno 5-8cm)

 

što se tiče potrošnje (koja zloglasno prati ST) moja troši na otvorenom 5,508 na 100km i to vožnje 80-120kmh a imaš i primeraka koji vuku 8,5-9l (stari problem sa rešenjem- emulzione tube)

 

Što se tiče Transalpa ili  AT ni tu ne možeš pogrešiti (jedino što starije TA imaju mnogo smešan kockasti far  ;D ;D ;D pa pitaj vlasnika jel ima i daljinski za njega  ;D ;D ;D )

 

za šta god da se odlučiš nećeš pogrešiti, samo proveri da su u dobrom stanju... o KLE 500 nemam nikakva iskustva al mi deluje lakši od nabrojanih i da bi i on mogao da bude u izboru...

 

;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6342 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

cela prica se u mome slucaju svela na par saveta,honda je honda,V motor u odnosu na dva nagnuta klipa napred stvara znatno manje vibracija,na kraju za ljude u godima kao ja nekako je pitomiji i "meni" za sedenje bolji!

Iako sam uvek na strani V2 motora u odnosu na redni 2, nije tacno da V2 ima manje vibracija, naprotiv.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1920 postova
  • Lokacija: Prokuplje
  • Motocikl: Strom 650 xt

cela prica se u mome slucaju svela na par saveta,honda je honda,V motor u odnosu na dva nagnuta klipa napred stvara znatno manje vibracija,na kraju za ljude u godima kao ja nekako je pitomiji i "meni" za sedenje bolji!

Iako sam uvek na strani V2 motora u odnosu na redni 2, nije tacno da V2 ima manje vibracija, naprotiv.

 

Taman sam hteo da napisem isto ali vidim da si vec napisao.

 

Dane035 mnogo si bre izmrsaveo  ;D . To sto kazes da ti treba bolji motor za off da mozes da ga izvuces iz blata zato sto se vozis sam zaboravi. ST ne bi mogao da pomeris iz mesta ako se zaglavis u blatu. Ja sam visok 180cm i moja ST nije spustena uopste. Ne mogu da spustim cela stopala na zemlju dok stojim  ;D . Dok sedim na motoru mogu da ga vratim unazad samo ako je ravno. Ako sam na blagoj nizbrdici treba ni jedan da me pogura nazad ( kao Popsy u Kulini  ;D ). Mozes naravno da spustis motor i da nemas problema kao ja.

Delova ima za ST. Za sada mi je bio potreban samo potrosni materijal.

TA je isto odlican motor. Neces pogresiti ni ako uzmes njega. Meni licno se taj zvuk mnogo svidja sto i nije vazno za temu  ;D .

Na kraju bravo za izbor vrste motora jer enduro je za nase uslove i stanje puteva zakon.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stomatolog na motoru, 1522 postova
  • Lokacija: NBGD
  • Motocikl: Transalp XL600V-X

Cuces raznih misljenja i na jednu i na drugu stranu tu nema sumnje. Elem, moj predlog ti je da ako si iz BG lepo dodjes jedan dan na Usce i tamo mozes videti maltene uvek i malu teneru i ST i TA i AT i onda da uporedis sve na jednom mestu.

 

Sto se tice motor za ovo motor za ono.... Svi ovi motori mogu iste stvari kod istog vozaca. Daj nekom profi vozacu Transalp i ima da ga istera tamo gde ja ne bi uspeo KTM, tako da vise gledaj sta ti lezi i sta ti se svidja jer je i to mnogo bitno.

 

Ja bi pre uzeo Hondu iz razloga sto manje trosi goriva, ne trosi ni gram ulja i generalno je pouzdaniji motor. Tenere trose ulje a neke znaju bas dobro da ga trose, veca je potrosnj, narocito kod ST. Honda je najcesce u startu skuplja za kupiti ali se na kraju krajeva uvek i bolje pa i brze prodaje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5945 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

NEznam odakle ideja da st trosi ulja,kolko znam i na forumu je par trans alpova bilo koji su i crkli  to jest prolupali od potrosnje ulja,super tenere kada je dobra iima manje od 100.000km garant ne trosi ulje, naravno kod normalnog vozaca,a na kraj krajeva svaki motor trosi ulje kad je sa velikom kilometrazom ili je izakan... :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1779 postova
  • Lokacija: Nis- Bliski istok

 

 

      Ako hoces da se vozis a da ne gledas drugima u ledja kupi ST ako pak slusas ove iskusne kojima je transalp prvi motor posle skutera onda bog neka ti je na pomoci.Sto se off tice nisu ni jedan ni drugi ''bolji'' vec se ne zna koje gori...alli mozes i sa jednim i sa drugim da prodjes po ''terenu ''ukolko znas svoje i mogucnosti svog motora.Ima jedna prica sa ovog foruma negde na pocetku u koju su pametnjakovici koji sad propagiraju off-sposobnosti afrike i ta isli na frusku goru pa pogledaj ako te interesuje da vidis kakvi su to motori za off.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 94 postova

Hm, hvala drugari na savetima i pohvalama, sve sam procitao i primio k znanju.

Ako sam dobro shvatio, Honda ipak verovatno ima malo bolji agregat a ST je bolji motor i ima bolje sve ostalo. Hondin agregat je namunjen za fleksibilnost a Yamahin za nesto vecu snagu. Moguce da je TA malo udobniji i ima bolju zastitu od vetra.

 

Ako biram po onome da uzmem onaj koji mi se vise svidja i na kome sebe zamisljam to bi bila ST. Evo zasto (slike). Stvarno je lep motor. A i iskreno svidja mi se sto procitah negde kako se ST ponasa kao divalj konj kad joj otvoris gas, lepa metafora.

 

Inace, nisam iz BG tako da hvala na pozivu, ali tesko je izvodljivo da dodjem na Usce. BTW video sam ekipu, pretpostvaljam sa foruma pre 2 nedelje u jagodini, prosli ste glavnom ulicom, prvi je bio jedan sareni TA a odmah posle njega jedan crni TA i posle svi ostali......:)

 

Tacno je da bi mogao da u izbor ukljucim i AT i onda bi ste mi verovatno rekli da procitam ATvsST temu, sto sam i uradio :)

Kako stvari stoje izgleda ce biti TA zbog manje tezine i potrosnje goriva (sto je, verovali ili ne, za mene jedan od glavnih faktora pri izboru, jer pogledajte ove nenormalne cene goriva, stvarno nema smisla da vozim motor sam a on da trosi kao osrednji automobil).

post-6390-12879071382781_thumb.jpg

post-6390-12879071383923_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja