Jump to content

Moto Zajednica

ELF 4T Moto, Jeftino moto ulje

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ne smanjuj letnju gradaciju nikako. Nekada su proizvođači automobila (VW) davali preporuke različite gustoće ulja za pojedine klimatske zone. Mi smo se bogami sa onim letnjim temperaturama od 45°c dobro pomerili. Lupam sad napamet, nije isto ulje za Nemačku i nas recimo, tako da ako postoji  jedna gradacija preporučena od proizvođača, na primer BMW-a, sigurno se odnosi za njihovo tržište. Neki proizvođači daju grafikon temperature i nekoliko multigradnih opcija pa korisnik treba sam da  nađe šta mu odgovara. Po preporuci jednog člana foruma koji evidentno poznaje ulja, sintetika treba za broj da bude gušća od preporučenog mineralnog i mislim da za naše podneblje valja 50.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 589 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki SV 650

Ne smanjuj letnju gradaciju nikako.

Da, nasao sam neki dobar text o uljima i letnja gradacija je mnogo vaznija od zimske, drasticno se menjaju karakteristike ulja. Steta sto kod nas nema elf eco 15-50, da pisemo uvozniku da ga razmotre ;) Mada ni ovaj elf 4xt tech nije mnogo skuplji, a on je 10w50.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Da ne zaboravimo, motori se ne voze po hladnoći tako da nam ni ne treba niska gradacija. Ima izuzetaka ala kuriri koji voze i na -°c a većina ne seda ispod 15. Retko ulje lakše procirkuliše kroz motor i neki smatraju da  svako paljenje ostojalog motora oštećuje ga i da bi se to u mnogome popravilo električnom uljnom pumpom koja bi nabila pritisak pre startovanja. To početno podmazivanje traje jako kratko a i sa dodavanjem nekog aditiva se sprečava rad baš na suvo, mada motor nikad ne može baš toliko suv da bude. Mislim da je mnogo veći problem razređivanje ulja zbog povišene temperature i kada se agregat tera u punom radnom režimu i čak preko toga. Mislim da je tanje ulje leti mnogo štetnije nego stegnuto zimi. Nađoh i ja, što je raspon multigradnosti širi u igri su aditivi koji sami po sebi nisu korisni a verovatno i štetni. Zato je bolje recimo ići na 20w50 nego na 10w50. Ja sad intenzivno studiram moto ulja i sve sam bliži svom auto opredeljenju, gusto uz dodavanje aditiva al mislim da to ne pije vodu za mokra kvačila. Čitajući članke, i dalje postoje lažnjaci čak možda svesno utrpavani od strane proizvođača a o domaćim varalicama da ne pričam. Najbitnije je da se dođe do originala pa tek onda ostalog.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1015 postova
  • Lokacija: Novi Beograd-blok 63, Herceg Novi-Baosici
  • Motocikl: Honda CBR 900 RR

Sada sam zamenio ulje i filter. Sipao sam Elf 20-50 utisci za par dana ili bar 1000km ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 62 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Honda XRV 650 Paprika

ELF i Total su sada pod jednom kapom, i nema sumnje da imaju kvalitetna ulja. Ja sam za kola uvek kupovao ELF i nikada nikakav problem nije bio. Pozvao sam jednom prilikom Profaco i pitao gde da kupim ulje i dobio tu informaciju. Ne kazem da je MOTUL lose ulje, nisam strucan da sudim o tome, ne pominju se toliko u inostranstvu kao kod nas (marketing je cudo, svaka cast MASS company-ju). A to da li je bolje, losije, najbolje je ulje koje je propisala fabrika. Ako pise da sipas "Optimu 1000 W 5730 SAE EFGH" onda to i sipaj. A vecina nas vozi motore stare po 20god i imajte na umu da se kvalitet ulja promenio na bolje u medjuvremenu, tehnologija je napredovala. Isto vazi i za vecinu delova, ono sto je fabrika preporucila to stavi. Ne treba izmisljati toplu vodu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 48 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: R6 2005

Pozdrav, sipao sam ELF 20w50 bas ovo sa pocetne stranice ove teme... Lik mi prodaje 2 litra u ovom pakovanju, i ostaje mi duzan litar koji ce donjeti ujutru iz druge radnje... (svi dobro znamo ko je distributer za BG tu sam ga kupio).. Ujutru stizem po ulje kad ono isti proizvodjac i gradacija al je neka fus flasa dibidus!!!!! ulje je u crnoj flasi kao ono najgore za automobile... I jos nije iz Francuske nego iz Holandije (tako pise na boci)! Ja se tu zabezeknem al ajde nema mi sad povlacenja! Sve uredno zamjenim, upalim i vozam se a iza mene bjeli dim purnja ko lud.... e sad, njega je bilo i sa starim uljem al u malim kolicinama a sad bas ko da vozim cira  :-\ Posle 200km dosuo sam 4 deca ulja!!!! Provjericu karike i gumice ovih dana... Pa cu onda da ganjam nekog sa satarom!!!! Pozzzz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1015 postova
  • Lokacija: Novi Beograd-blok 63, Herceg Novi-Baosici
  • Motocikl: Honda CBR 900 RR

Total i esso su ulja koja se poklapaju po preporuci a gde je tu elf ne znam.

Kao sto napisah, sipao sam ELF i to ono nejgrdje bar po ceni (430rsd) jedino koje se vodi kao mineralno i za sada mi nekako sve bolje. ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 683 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650 '10; Kawasaki KZ 440 LTD '82 & '83

Drugar ima auto servis u GMu, saradjuje sa Profacom, pre par meseci ih je zvao da mi naruci ulje posto inace ne drzi moto program, i rekli su mu da ga nemaju na stanju (Elf MOTO 4 DX RATO), tj. da su rasprodali svu uvezenu kolicinu. Ja posle toga svratim do Lav Auta i uzmem ga tamo posto su ga imali na lageru, bar ja zelim da verujem u to!  ;D Za sada je sve OK, mada nisam nesto mnogo ni vozio sa njim...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 589 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki SV 650

Lik mi prodaje 2 litra u ovom pakovanju, i ostaje mi duzan litar koji ce donjeti ujutru iz druge radnje... (svi dobro znamo ko je distributer za BG tu sam ga kupio)..

Gde si kupio, reci da izbegavamo radnju? Ja sam kupio kod lav auta, na deklaraciji pise da je uvoznik profaco ( http://www.profaco.rs/ ) i jako sam zadovoljan sa uljem, motor radi mirnije, menjac je mekan, subjektivan osecaj je da je u svemu bolje nego preporuceni agip.

Ambalaza za ELF je promenjena u zadnjih godinu dana, mozda ti je jedna kutija stara ambalaza, a druga nova, ali to ne objasnjava dim iz motora tako da mislim da si naleteo na falsifikat.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja