Jump to content

Moto Zajednica

Pomoc u vezi odabira fullface kacige

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6821 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Eto, kupih skuter, registrovah, ali ne sedam jos jer nemam kacigu. Odlucio sam da kupim integralnu bez daljneg, ma koliko me ortaci zezaju zbog toga :D

 

E sad', uglavnom bih vozio po lokalu i malo van grada  (100km u oba pravca) pa mi treba neka, ajde da kazem solidna kaciga. Najveci problem je sto ce mi to biti prva kaciga koju cu staviti na glavu i ama bas blage veze nemam sta treba da kupim. Mogu da platim najvise 10,000 i kupio bih ovih dana pre svega zbog vansezonskih popusta. Izvinite ako sam ponovio tamu, ali sam trazio i nisam uspeo da nadjem neke konkretne informacije osim da treba da je probam bar 10ak minuta, i da osetim kako lezi i tako to ostavno. Nisam upoznat sa proizvodjacima pa bih vas zamolio da mi pomognete oko kupovine.

 

Trenutno, svidja mi se Caberg Retro:

http://www.motooprema.eu/proizvodi/kacige/integralne/caberg/legend

 

E sad', ako ima nesto bolje, prakticnije za novac koji sam pomenuo, pisite i posavetujte me. Mislim, bolje vi nego beton.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6821 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Jel Caberg okej u tom cenovnom rangu? Ipak bih tu kacigu koristio duze vreme, najmanje 3 godine.

 

Inace, sta izbegavati? Cuo sam da je AGV los i da Duchiniji nije bas sjajan ali ima po 4 zvezde...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 139 postova
  • Lokacija: Beograd, Cukaricka padina

Caberg retro imam i zadovoljan sam.

To mi je druga kaciga a uzeo sam je zbog dizajna i zato sto mi za moj oblik glave odgovara ko da je za mene pravljena.

Pre par god sam je platio 150e, tako da je ova cena na popustu bas povoljna.

Jedina mana je za sad antifog sloj koji se ljusti sa vizira.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

Svaka kaciga koja zadovoljava DOT (Amerika) ili ECE 22.05 (Evropa) standard po pitanju sigurnosti je relativno ista (i dovoljna). Da li kaciga zadovoljava standard mozes da vidis po malim ikonama na zadnjoj donjoj strani kacige (tj. na vratnom delu skoljke).

 

U okviru standarda, naravno, kacige se razlikuju po kvalitetu materijala, tezini, dodatnoj opremi itd. Drugim recima, ono sto placas je udobnost (sto manja tezina, to je kaciga udobnija; kvalitet postave, vizira, antifog) i funkcionalnost (suncani vizir, perivost postave, priprema za komunikaciju itd.). Sigurnost je ista. Nikada nemoj da kupis kacigu koja ne zadovoljava jedan od ova 2 standarda.

 

Pogledaj recimo ovaj link:

 

http://www.webbikeworld.com/motorcycle-helmets/motorcycle-helmet-faq.htm

 

Ako imas strpljenja da pazljivo procitas, dosta stvari ce ti se razjasniti.

 

Sto se konkretnog saveta tice (posto vidim da si Caberg vec otkrio) pogledaj i:

 

http://www.maxmoment.rs/artikli/podkategorija/sr_latin/133/_/Integralne

 

Airoh su vrlo jeftine, a ja ti preporucujem Shark (mada je srednja cena negde 15k din) jer su solidan kompromis kvalitet/cena.

 

I da te pohvalim: odluka da kupis full-face kacigu (a ne jet) je veoma zrela i dobra! Kacigom cuvas SVOJU glavu. Takodje, _nikada_ (bez obzira na razlog) nemoj da kupis kacigu koju pre toga nisi probao.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5392 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

Ja sam svojevremeno imao taj problem, čak sam bio ubeđen da ću uzeti flipup kacigu zbog cvika a uzeo sam HJC FG14 koja je vrlo udobna, relativno tiha, najpovoljnija trokompozitna kaciga (znači da nije polikarbonat-plastika nego fiberglass-neznam-sta-jos) jedina zamerka je što nema pinlock protiv magljenja kad je ladno (ima breath guard koji ja ne mogu da nosim od cvika)  ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

Hvala, bas mi je pomogao odgovor.

 

Pronasao sam ovu, HJC ZF9 Planet-Rubbertone inace 125 eura na akciji 88.

 

http://www.motooprema.eu/proizvodi/kacige/integralne/hjc/ZF9

 

Sta mislite, da skoknem to probam i pazarim?

 

Za te pare - super opcija (naravno, ima svasta sto joj fali ;))! Nemoj da te uplasi 2D-ring kopca na ovoj kacigi. Deluje nefunkcionalno, ali se brzo naviknes a ubedljivo je najsigurnije kopcanje. Obrati paznju samo da li ti sportski dizajn kacige stoji na glavi kako treba (nije za svaku glavu). Mana ove kacige je buka, ali posto ces voziti ture do 100km, nije to toliko bitno...

 

I da ti kazem ono sto mozda i znas (ali nije lose zbog korisnosti teme da se ponovi): kada probas kacigu dobro je da te "steze", ali ne sme nigde da bode. Ako samo steze postava to je pozeljno, buduci da ce ista da se formira po tvojoj glavi. Ako osecas da te bilo gde bode skoljka (a ne postava) - ne kupuj tu kacigu. To se nece promeniti, a kaciga ce ubrzo postati agonija. Nije svaka kaciga za svaku glavu: neka osnovna podela je na long-oval, egg i ovalna lica i lako je moguce da ti obim odgovara, a kaciga ne odgovara. Bez obzira sto ce ti mozda odgovarati cena, ne kupuj tu kacigu. Takodje, ako zakopcanu kacigu mozed da pomeras na glavi, kaciga je velika (bez obzira sto ce ti se ciniti udobna).

 

I na kraju, sve ovo je tesko bez iskustva potrefiti iz prve (ja sam ubo tek trecu kacigu kako treba :D) i od pomoci je da onim krojackim metrom izmeris obim glave na celu (u stvari, na sinusima). Onda pogledaj obim na samoj kacigi. U slucaju da si izmedju brojeva UVEK kupi manji broj. Veruj, i ako ne zvuci logicno, tako je. Kaciga ce se brzo rasiriti i formirati bas po tvojoj glavi (nekoliko nedelja).

 

Eto, nije me mrzelo da ovo pisem, jer znam koliko sam tesko ja dosao do sebi savrsene kacige ;)...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5392 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

da ima onaj "test" kad otvoris vizir da te drugar uvati za "bradu" kacige i drži pravo a ti da probaš da okreneš glavu levo ili desno... ili da ti držiš pravo glavu a on da pomera kacigu levo desno... ne bi smelo da glava ima "hod" u kacigi...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12093 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

ZF9: narocitu paznju posveti viziru - na vecini ocajno dihtuje (kod mene 5mm razmaka do tela kacige, sa donje strane...)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skuteras, 3631 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Burgman 250

Zar ne beše ona oko 150e?

Jeste bila, ali sad je pogodila kriza. Mora da se prodaje za manje pare.

ZF9 ima nekih mana, ali generalno gledano mislim da je to kaciga koja najvise nudi za najmanje pare. Anti fog, anti scratch, onaj spojler preko nosa, cini mi se da ima i onaj podbradak, lako skidajuci vizir, unutrasnjost se vadi.......

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ЗЕЉКАМП, 1820 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS Adventure

Hvala, bas mi je pomogao odgovor.

 

Pronasao sam ovu, HJC ZF9 Planet-Rubbertone inace 125 eura na akciji 88.

 

http://www.motooprema.eu/proizvodi/kacige/integralne/hjc/ZF9

 

Sta mislite, da skoknem to probam i pazarim?

 

Idi ti do Guevara-e pa lepo pogledaj i probaj tu kacigu, ako ti odgovara onda je kupi. Mislim da je to odlican odnos ulozeno-dobijeno. Nisam siguran, ali ova sto si okacio je mat ili gumirana, sto ti ne bih preporucio zbog odrzavanja. Tesko se skidaju bube i ostale stvari koje nakupis u toku voznje, zato je moj predlog da kupis u lak varijanti, bez obzira na koju kacigu se odlucis. Evo pogledaj link, ista kaciga u lak varijanti a za manje kesa. ;)

 

http://www.motooprema.eu/proizvodi/kacige/integralne/hjc/zf9_solid_black-silver

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 32 postova
  • Lokacija: Zemun polje
  • Motocikl: YAMAHA XJ900

Ja pazarih danas kod Guevare ovu kacigu

 

http://www.motooprema.eu/proizvodi/kacige/integralne/caberg/v2-407_graphic

 

Ima integrisani sunčani vizir koji ne smeta mojim dioptralnim naočarama. Napominjem da imam mali ram za naočare tj. nisu Zozonske  ;)  U pravu su svi koji kažu da ipak treba otići u prodavnicu pa na licu mesta probati. Ja sam probao četiri različita modela, dva sam jedva skinuo sa glave.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6821 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Eee fina kaciga, bar mi deluje na oko. Samo ja ne volim grafike ali dobro...

 

Usput, nisam pitao u vezi vizira. Da li je na svakoj integralnoj moguce nadograditi suncani vizir kao sto recimo ima Nolan N84?

Nolan_N84_Black_Helmet_Black_detail.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ЗЕЉКАМП, 1820 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS Adventure

 

Usput, nisam pitao u vezi vizira. Da li je na svakoj integralnoj moguce nadograditi suncani vizir kao sto recimo ima Nolan N84?

 

Nije. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 719 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: KTM ima
... Nemoj da te uplasi 2D-ring kopca na ovoj kacigi. Deluje nefunkcionalno, ali se brzo naviknes a ubedljivo je najsigurnije kopcanje...

 

  Vidim da obraćaš pažnju na sigurnost, onda se seti ove severian-ove crtice. Za onoga koji pada najvažnije je da mu kaciga ostane na glavi, a 2D-ring kopča je najsigurnija. Ja sam ovako učio i svoga sina.

 

 

... Nisam siguran, ali ova sto si okacio je mat ili gumirana, sto ti ne bih preporucio zbog odrzavanja. Tesko se skidaju bube i ostale stvari koje nakupis u toku voznje, zato je moj predlog da kupis u lak varijanti, bez obzira na koju kacigu se odlucis...

 

  Mat je za picane. Ako aktivno voziš ili ćeš non-stop da ribaš, ili ćeš da voziš musav. Poslušaj Zeljkamp-a.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12244 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Mnogo je bolji unutrašnji tamni vizir nego spoljašnji, što znam iz svog iskustva. Sa unutrašnjim nemaš problema i uvek je (relativno) čist, spoljni se brzo zaprlja od mušica i prašine i obavezno ostavi neizbrisiv trag na spoljašnjem providnom viziru - napravi horizontalnu liniju celom dužinom. Jedini je lek promena celog vizira.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

  Mat je za picane. Ako aktivno voziš ili ćeš non-stop da ribaš, ili ćeš da voziš musav. Poslušaj Zeljkamp-e.

 

Apsolutno se slazem. Mat kaciga je ili robija ili musava ;). Treceg nema...

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6821 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Dobro, sve ste mi razjasnili i vec je lakse  :D Videcu vec posle vikenda da odem do Guevare nekako da probam ZF9 lakiranu i ako je to - to da pazarim :D Registrovao sam masinicu i ne vozim jer nemam kacigu, bas se jedem svaki dan  :-\

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja