Jump to content

Moto Zajednica

Ubrizgavanje ili karburator

Recommended Posts

  • Drug član, 1399 postova
  • Lokacija: Chicago IL - Babusnica - Nish
  • Motocikl: Husqvarna tr650 strada abs 2014

Koja je naj veca razlika tj koje su prednosti i mane jednog i drugog sistema? Sta je bolje.? Koliko sam primetio iako je tehnika napredovala neki proizvodjaci se cesto drze karburatora. Da li je stari karb stvarno bolji od nove elektronike?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6370 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Karburator je ekonomicno resenje,narocito za jednocilindricne motore.Sa porastom normi o kolicini CO i drugih produkata sagorevanja,nestajace i karburatori.

Ubrizgavanje je bolje utoliko sto omogucava vecu kontrolu nad onime sto se desava u motoru.

Necu sad o prednostima i manama,dugo bi to trajalo.Radi i jedno i drugo,samo sto je ljudima interesantniji karburator,oko ubrizgavanja ima malo posla  :D

21. vek je odavno poceo,jos malo pa ce i ovo resenje da padne u zaborav.Buducnost je sva od elektrike

Ukratko + za ubrizgavanje.Karburator,opasna zanimacija.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Karburator je jednostavnije i jeftinije rešenje, ali je ograničen, nemožeš da imaš veliku snagu kad ga gaziš i malu potrošnju kad voziš lagano, kao što možeš sa modernim ubrizgavanjem, koje može da provuče 40l/100km ili da potpuno isključi gorivo kad kočiš motorom. Karburator je puno jeftiniji za budženje i opravku i netrebaju ti neki pretjerano skupi alati.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1434 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: KTM 1290 SDR V3

Karburator je istorija a FI je nešto što se gura makar iz tog razloga da se ispune norme od proizvođača kada motocikl treba da izađe iz fabrike

Karb je neprecizan jer ima dosta mehaničkih delova koji se habaju, mada ako je sve novo i dobro podešeno može da radi veoma korektno.

FI je možda skuplji, za razliku od karburatora elektronskim impulsima se kontroliše raspršivanje goriva predefinisano FI mapama koje se nalaze u ECU a korekcija se radi takođe uz pomoć ECU jer to ti je kao jedna mala meteo stanica koja prima informacije od okolnih senzora i na taj način remapira impulse koji idu prema diznama.

Moje interesanto iskustvo sa KLE 500 koji ima karburatore koji su zaista dobro podešeni, sa drugarom koji ima FI na XT660R iz 2006 i zajedno se vozimo moj motor na 100km potroši minimum 0.5 L manje od njegovog.

U svakom slučaju ja sam za FI jer se odavno ide u tom pravcu a i možeš malo da se poigraš oko Fuel Managementa pa malo da dodaš snage ako zatreba

Sve to košta ali nije obavezno...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Karb je za divno cudo precizniji. FI nekako uvijek trzne (koliko toliko) kad se dodaje gas i to mi malo ide na zivce.

Ovo iskustvo je rezultat poredjenja Fireblade-a iz 1998 i 2001. Na starom blade-u se moze ubrzavati (figurativno) 1 m/s2 dok je na novom

minimalno ubrzanje "nedefinisano" da tako kazem....

Pa onda npr na oredjenim malim obrtajima "ne zna sta bi", tj. nekad da, a nekad ne da tu hebenu kap  ::)

 

Pitam se zasto je to tako?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 655 postova
  • Lokacija: Predsednik FREE WHEELS-a VEL.PLANA
  • Motocikl: XL 1000 V Varadero, crni

Imam i jedno i drugo i sigurnije se vozim sa karburatorom!Nema elektro dizni,regulatora pritiska,map senzora,holo davaca,pumpe pritiska,releja pumpe i itd!Pun mi je kurac toga!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6370 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Karb je za divno cudo precizniji. FI nekako uvijek trzne (koliko toliko) kad se dodaje gas i to mi malo ide na zivce.

Ovo iskustvo je rezultat poredjenja Fireblade-a iz 1998 i 2001. Na starom blade-u se moze ubrzavati (figurativno) 1 m/s2 dok je na novom

minimalno ubrzanje "nedefinisano" da tako kazem....

Pa onda npr na oredjenim malim obrtajima "ne zna sta bi", tj. nekad da, a nekad ne da tu hebenu kap  ::)

 

Pitam se zasto je to tako?

Mile ,prvo da te pozdravim,odavno nisam,a onda i da probam da ti objasnim u par reci o cemu se radi (shodno svom znanju)

Ti si covek od tehnike,pa ces me verovantno razumeti.

Da bi se u cilindru odvijalo sve kako treba,potrebno je da u svakom trenutku odnos vazduha i goriva iznosi 14,7:1 (sa dozvoljenim malim odstupanjima +/-).

Trenutak kada taj odnos nije ispostovan,bilo u +,bilo u minus,se vrlo verovatno poklapa sa "rupom" u krivoj momenta (torque).

Kod karburatora je (uglavnom) dovoljno da se covek malo poigra iglicom u siberu ili kojom diznom i stvar legne na svoje.Ako ne u potpunosti,bude primetno bolje.Kod elektronike,bez adekvatnog software-a,bilo originalnog ili pirates,resenja nema.

Bez obzira sto je u pitanju ubrizgavanje i ovde je potrebno periodicno sinhronizovati otvaranje leptira.Uveri se da je tu sve o.k.Na zalost to je maksimum mogucnosti,bez pomoci elektronike

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Ciao pronto  ;)

Nije u pitanju nikakva "katastrofa", tj. to je skoro neprimjetno, ali ako pricamo o pizzajzlama onda to dolazi do izrazaja.  ;D

Ili kad hoces da ucis da vozis na zadnjem, pri cemu je potrebna maximalna kontrola gasa....i sl.

Kad sam stelio ventile zadnji put, onda su mi i leptire sinhronizovali. Sve fercera ok... 8)

 

poz

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 240 postova
  • Lokacija: temerin
  • Motocikl: honda CBX 550,Yamaha RD 350 ypvs,MZ TS 250-1,Danuvia 125.

Ja sam 87-e imao kawasaki gpz1100 82.godiste[nije unitrak],sa ajnspricom,a drugar imao kawasaki Z1000J isto 82.god. sa karburatorom,on nikad problema nije imao sa motorom,karburatorom,a ja sam zbog  ajnsprica  prodao motor.Mnogo je trosio,zbog mnogo benzina nije mogao da ide brze od 150km na sat,dimio,niko nije znao da podesi,a i nije ni bilo nista da se steluje,u repu je imao taj softver,kompjuter kako ko kaze,mozda je trebalo to da se zameni,ne znam.Mozda sam trebao,da stavim karburatore od Z1000,ali tada nisam mogao da nadjem.Tako da ja dajem prednost karburatoru,mada sam siguran,da ovi danasnji sistemi za ubrizgavanje goriva,puno savrseniji,nego pre dvadeset i nesto godina.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 721 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: X8

Elektronika je tu danas u prednosti. Elektronika se stara da motor skoro uvek ide isto bez obzira na kvalitet goriva jedino se potrosnja razlikuje. Sto je gorivo kvalitetnije to trosi manje...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Ja sam 87-e imao kawasaki gpz1100 82.godiste[nije unitrak],sa ajnspricom,a drugar imao kawasaki Z1000J isto 82.god. sa karburatorom,on nikad problema nije imao sa motorom,karburatorom,a ja sam zbog  ajnsprica  prodao motor.Mnogo je trosio,zbog mnogo benzina nije mogao da ide brze od 150km na sat,dimio,niko nije znao da podesi,a i nije ni bilo nista da se steluje,u repu je imao taj softver,kompjuter kako ko kaze,mozda je trebalo to da se zameni,ne znam.Mozda sam trebao,da stavim karburatore od Z1000,ali tada nisam mogao da nadjem.Tako da ja dajem prednost karburatoru,mada sam siguran,da ovi danasnji sistemi za ubrizgavanje goriva,puno savrseniji,nego pre dvadeset i nesto godina.

To si imao klasičan problem kod nas, nedostatak kvalifikovanog mehaničara. Kompjuter ubrizgavanja se ne mjenja osim ako je neispravan, al moze da se podešava sa odgovarajućim softverom, koga kod nas uglavnom nema. Sve što se može čačkat na karburatoru, može da se igra i sa ubrizgavanjem samo što vam treba puno više od par šharafcigera

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Sensei servis, 347 postova
  • Lokacija: Novi Sad, Beograd
  • Motocikl: "viljuske"...al' na kardan!

mali off

koji servis u srbiji ima kawasaki diagnostic system?

 

..nisam siguran, ali mislim da ima Killer Auto, Tosin Bunar. Da li su vec poceli ili tek treba da otvore odeljenje za dijagnostiku motora..stvarno nisam siguran.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6370 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Nije bitno samo imati,vec znati kako se koristi.

Mali off,ilustracije radi.

Imao sam dugo za kolegu lika koji je svojevremeno radio u DMB Zastava servisu,koji je imao dijagnostiku za EFI Yugice

To je kaze znao da koristi jedan lik,kad je on otisao (pametan covek,kad je video kakvo rasulo tamo vlada) niko to vise nije pipnuo.

Glavna intervencija je bila cupanje sve te elektronike i montiranje starog dobrog razvodnika,itd..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Pobjednik motogp kladionice 4X, 5306 postova
  • Lokacija: Sokolac RS
  • Motocikl: s.f. fzr1000 crf450r cbr600rr shadow

Karburator je proslost za vecinu mashina  u upotrebi, osim nekih specificnih koje su recimo ogranicene velicinom(pumpa, elejtronika...) kao na motornoj pili(motorka)....

@ghostmile jesi li ti nekad pisao nesto o tom kvaru na jamahi kad je stajala na auto putu itd...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Yamaha je stajala na autoputu zato sto se savilo crijevo od goriva (koje vodi do karburatora).

Honda ima FI i trebalo mi je dosta da na malim brzinama naucim da dodam gas bez trzanja (mada i dan danas znam da omanem).

Govorim o 20-30 km/h.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja