Jump to content

Moto Zajednica

Zimska voznja- pitanja

Recommended Posts

  • Drug član, 1920 postova
  • Lokacija: Prokuplje
  • Motocikl: Strom 650 xt

 

  Planiram da vozim motor i zimi. Jedino kad je bas bas hladno necu. 

 

-Jel koristite neke sprejeve,zastite za motor od soli koju posipaju putari?

-Jel cistite motor posle svake voznje?

-U cemu je razlika u odrzavanju motora zimi i leti?

-Jel sipate razlicito ulje za zimu od onog na koje vozite leti?

 

  Sta god vam padne na pamet a mislite da je korisno da se zna o voznji motora zimi napisite.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5393 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

da se zapljunem i ja posto i mene interesuje isto  ;D

 

ps. vec vidim u najavi novi ST vs AT topik :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

bopk,

Pa voziš enduro za respect, kojem uopšte neće teško pasti to što je zima.... biće tebi mnogo teže nego njemu. :)

Vozi ga isto kao i do sada. A što se tiče pranja, pa nije čoper sa mnogo hroma na njemu da mora da je uglancan, zar ne? :)

 

Ne znam da li misliš da se ono vozaš po gradu i na nekim kraćim turama, ili planiraš i da duže putuješ?

 

ps. vec vidim u najavi novi ST vs AT topik :)

 

A baaaš ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 233 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Aprilia SL1000 Falco & APN 6

Ja vozim zimi i nikakvo posebno održavanje nije neophodno.

 

Samo sporija i mnogo opreznija vožnja jer je asfalt hladan, gume takođe, amortizeri znaju da budu krući (verovatno se malo zgusne ulje u njima).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1920 postova
  • Lokacija: Prokuplje
  • Motocikl: Strom 650 xt

 

Ne znam da li misliš da se ono vozaš po gradu i na nekim kraćim turama, ili planiraš i da duže putuješ?

 

 

 

Vozicu samo po gradu. Posao-kuca i sl.Ako sneg nije ociscen sa kolovoza naravno da necu ni tad da vozim. Ipak mi motor ima 230kg. Duza putovanja ne planiram. Znaci nema nikakve posebne zastite zbog zime (mislim na motor ne na mene :) ).

 

P.S.Omiljene teme su mi ''xx vs xx'' ali bi ipak voleo se ova tema ne pretvori u to. Priznajem da ima materijala ali to je samo slucajnost.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5393 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

kolko sam ja skapirao, dosta sporija vožnja bez naginjanja, kad prelaziš bilo šta obojeno (pešački, horizontalna signalizacija) samo pravo preko toga bez promene gasa ili kočnice... e da i lagano sa kočnicom (simulirani abs) i to kad ideš pravo i korišćenje zadnje košnice u većem odnosu ...

 

pošto masa ljudi ima ili problem sa razmagljivanjem stakala ili im se pomuti vid kad  pada kiša ja sa sebe neću da skidam onaj zeleni fluo prsluk dok ne dođe proleće  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 493 postova
  • Lokacija: Beli grad
  • Motocikl: strom 650 vs aprilia 650

eeeekstra vodi računao o onim prokletim zebrama kada je mokro, probao sam namerno da kočim  zadnjom i katstrofa je koliko se kliza, kao led..... kao i po trulom lišću koga sad ima

a meni je so pretstavljala najveći problem prošle godine, žao mi je motora  :( .... prao sam ga na svaka dva, tri dana  na omv-u 

 

p.s.  prilažem i dokaz    ;D

post-4946-1287905655441_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 221 postova
  • Lokacija: Beograd/Wien
  • Motocikl: bio FJR

Da, so je najveci problem, trebalo bi ispirati cesto. Druga vazna napomena, posto kazes da ces uglavnom do posla i sl. u tim situacijama motor se nikad ne zagreje koliko treba, obrati paznju na dve stvari: 1. bez visokih obrtaja, hladnom motoru to skracuje radni vek; 2. S vremena na vreme nadji nacin da ga vozis dovoljno dugo da postigne pravu radnu temperaturu - ne samo po indikatoru temperature rashladne tecnosti, nego stvarno :), jedino tada svecice mogu da "zbace" sa sebe svu garez koja se nakupila za vreme "hladne" voznje. Ako pustis da ta garez zapekne na svecicama, i njima ces da skratis radni vek, da ne pricamo o potrosnji i sl.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 396 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650

Da, so je najveci problem, trebalo bi ispirati cesto. Druga vazna napomena, posto kazes da ces uglavnom do posla i sl. u tim situacijama motor se nikad ne zagreje koliko treba, obrati paznju na dve stvari: 1. bez visokih obrtaja, hladnom motoru to skracuje radni vek; 2. S vremena na vreme nadji nacin da ga vozis dovoljno dugo da postigne pravu radnu temperaturu - ne samo po indikatoru temperature rashladne tecnosti, nego stvarno :), jedino tada svecice mogu da "zbace" sa sebe svu garez koja se nakupila za vreme "hladne" voznje. Ako pustis da ta garez zapekne na svecicama, i njima ces da skratis radni vek, da ne pricamo o potrosnji i sl.

 

podrzavam! dobro zagrevanje je jako bitno za voznju zimi, sad cu da vozim vec trecu zimu i nikako posebno ne odrzavam motor sem boljeg zagrejavanja  ::) + prvih par km voznja na nizim obrtajima

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Sensei servis, 347 postova
  • Lokacija: Novi Sad, Beograd
  • Motocikl: "viljuske"...al' na kardan!

Boze zdravlja,  ;D i ovo ce biti jos jedna zima na motoru!

Moja iskustva...  da su amortizeri kruci, spoljasnji uticaj temperature cini svoje, ulje se zgusne, ali posle par kilometara sve dodje na svoje. Izbegavati nagla kocanja, nagle promene pravca, ofarbane delove puta pa cak i razlicite "boje" asfalta. Zagrejati gume koliko je vise moguce, kocnice takodje (blagim povremenim stiskanjem kocnice) takodje zagrejati agregat, jer najgore je voziti sa "podhladjenom" temperaturom. Ukoliko se nahvata led na instalacije, sajle, plastike nemojte se truditi odmah da skinete led da ne bi doslo do ostecenja (pucanja) istih.Premazati sve gumene delove (creva, brisace na viljuskama) sa silikonskim mlekom ili glicerinom da bi se izbegla ostecenja.

  Ako se setim jos necega, cu da napisem...  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12368 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

...evo ja se setio!

 

...Ne preterujte sa vožnjama ispod 10 stepeni, pitaće vas starost gde sj*baste zglobove, kolena, prste.... ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5393 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

...evo ja se setio!

 

...Ne preterujte sa vožnjama ispod 10 stepeni, pitaće vas starost gde sj*baste zglobove, kolena, prste.... ;)

al sa dobrom opremom...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12368 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Sad će neko da me opljune da "mračim" ali dobra i topla oprema pomaže u kratkim vožnjama, sve preko toga dolazi do smrzavanja, polako ali sigurno...ni ja to ne volim, ali tako je. Tek ujutro osetiš da te svi zglobovi bole, da se prsti grče...

 

Čuvajte zdravlje, naročito ako ste mladi i mislite da sve možete i da će tako večno biti :D

 

Nešto slično mi Scuba pričao o svojim iskusvima u ronjenju u toplim turskim morima, temperatura vode viša od 28 stepeni...ako dovoljno dugo ostaneš pod vodom, smrznućeš se ipak zato što je razlika temperature okoline i tela 10 stepeni... ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 589 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki SV 650

Nabavi jedan ovaj: ;)

http://www.bjbikers.com/index.php?option=com_smf&Itemid=53&topic=44480.0

 

I ja jos ne zavrsavam sezonu, videcu koliko cu izdrzati. Motor mi je prljav katastrofa, mrsko mi sam da perem da se ne iskvasim, a nikako da odem do perionice, ostavi, pa dodji po motor, ode popodne.

Ma treba kupiti skuter 50ccm za zimu, cebence, vizir i pici, kurirse sluzbe idu i na -15, nama do posla ne bi trebalo da bude problem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Sensei servis, 347 postova
  • Lokacija: Novi Sad, Beograd
  • Motocikl: "viljuske"...al' na kardan!

  Kao sto rece cika-Arakis  ;D  topla odeca + kvalitetna oprema... najniza temperatura na kojoj sam ja vozio je bila -12, nekih 140 km presao...bogme, ne preporucujem na "golacu"! ;D Led se uhvatio na kolenima, ramenima, delu kacige iznad vizira, na rukavicama...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1920 postova
  • Lokacija: Prokuplje
  • Motocikl: Strom 650 xt

Premazati sve gumene delove (creva, brisace na viljuskama) sa silikonskim mlekom ili glicerinom da bi se izbegla ostecenja.

  Ako se setim jos necega, cu da napisem...  ;D

 

Gde to ima da se kupi? Ima u radnjama sa auto kozmetikom ili silikonsko mleko sluzi za nesto drugo a koristi se i u ove svrhe? Hvala svima sto delite iskustvo s nama. Znacice mnogima kojima je ovo prva zima na motoru.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Sensei servis, 347 postova
  • Lokacija: Novi Sad, Beograd
  • Motocikl: "viljuske"...al' na kardan!

Silikonsko mleko se moze naci kod tapetara koji rade kozom,oni koriste za premazivanje. A glicerin moze da se nadje u svakoj malo bolje opremljenoj apoteci (npr. apoteka kod "Londona", ali pogledati i u Takovskoj "Pharmacity").

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ol' dirty bastard, 604 postova
  • Lokacija: Zvezdan
  • Motocikl: TDM

Moze i po snegu i ledu(Tenera i celave gume) - http://www.bjbikers.com/index.php?option=com_smf&Itemid=99999999&topic=31243.0

Ako bas mora... ::)

 

Sve je ok dok ne padne sneg....nisam nikad ni proklizao na "zebri" ili pumpi(ulje i sl.),a kamoli pao.

Pa mi cudno malo kako nekima to stvara "probleme".Doduse,uglavnom teram penzionerski....mozda preterujete sa gasom ili kocnicom???

 

....a za makinu,ako si recimo u mom oglasu zapazio "grane" - e to je od soli.mazao i cistio al' ne pomaze.

Jedino mozda pomogne pranje nakon svake voznje,ovo pricam ako vozis kad ima snega/leda/soli.

Inace meni je motor prevozno sredstvo,a ne samo za  8)

Zeni drpim auto kad je bas moranje...

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1245 postova
  • Lokacija: Beograd

Moze i po snegu i ledu(Tenera i celave gume) - http://www.bjbikers.com/index.php?option=com_smf&Itemid=99999999&topic=31243.0

Ako bas mora... ::)

 

Sve je ok dok ne padne sneg....nisam nikad ni proklizao na "zebri" ili pumpi(ulje i sl.),a kamoli pao.

Pa mi cudno malo kako nekima to stvara "probleme".Doduse,uglavnom teram penzionerski....mozda preterujete sa gasom ili kocnicom???

 

....a za makinu,ako si recimo u mom oglasu zapazio "grane" - e to je od soli.mazao i cistio al' ne pomaze.

Jedino mozda pomogne pranje nakon svake voznje,ovo pricam ako vozis kad ima snega/leda/soli.

Inace meni je motor prevozno sredstvo,a ne samo za  8)

Zeni drpim auto kad je bas moranje...

 

 

 

druze, bez uvrede, ali u bg- su zebre na svakih 200m i mnogo je veca frekvencija saobracaja, a samim ti i razlicith vozaca, pa se lako desi da neko ispred tebe naglo zakoci, da te isece, i ti u tom trenutku ne mozes bas penzionerski da odreagujes... nije to klizanje po zebrama ne znam ni ja kakvo, ali dovoljno da ti malo zaigra motor, sto moras priznati nije bas prijatan osecaj... dosta toga zavisi i od guma, ali generalno, ova nova farba kojom se vec 2 godine farbaju zebre su kao staklo.

 

inace, mislim da je rizik u hladnim danima povecan, sto zbog samostalnih padova i lose podloge, ali realno, oni u kolima ne ocekuju da neko sada vozi motor, pa umeju da obracaju manje pazenje nego obicno, sto je opet, veoma lose...

 

ali, sve u svemu, pamet u glavu, oprezno i promisljeno... i srecno   ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

S obzirom kakvo je danas bilo vreme, a i kakvo se vreme očekuje ovih dana, baš se nešto i nećemo voziti po hladnom vremenu! :) Jupiiiii

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja