Jump to content

Moto Zajednica

Kaciga.

Recommended Posts

  • Drug član, 1592 postova
  • Lokacija: Budva - MNE
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 Strada

iskopirao sam sa druge teme, pa reko moze da se uklopi u cjelokupnu pricu

 

Jedna bitna komponenta u razvoju moto industrije je i kaciga.

 

KACIGA

 

T.E. Lawrence heroj koga mnogi znaju kao "Lawrence of Arabia" volio je motocikle. U svojoj kolekciji imao je i cuveni BROUGH-SUPERIOR

 

lawrenceofarabiagifpw7gt9.gif

 

Lawrence je i pao vozeci Brough-Superior' date=' kada je doveden je u bolnicu bio je u komi.

Bio je to 13 Maj 1935 godine, poslije pet dana kome Britanski heroj je preminuo.

U bolnici gdje je lecen Lawrence bio je mladi neurohirurg [b']Hugh Cairns[/b] koji je tragicno nastradao 1952 godine.

 

Jdpp2_cairnshughqw9.jpg upravo mu je povreda heroja iz prvog svjetskog rata

posluzila za povod da se posvjeti raznim povredama glave.

 

Godine 1941 u ,,British Medical Journal'' Britanskom medicinskom casopisu izneo je neka zapazanja kao sto su:

2279 motociklista i njihovih saputnika su poginula u saobracajnim udesima u prvih 21 mjeseci rata. Ono sto je zajednicko za sve smrti su povrede glave.

Dotakao se i povredama onih koji su imali slemove, takvih je bilo samo sedam, ali nisu imali smrtni ishod.

 

Ocito je bilo smanjenje smrtnih slucajeva kada je Britanska vojska propisala obavezno nosenje slemova za vojnike na motociklima.

 

Poslije rata i iskustva sa vojnim motociklima Hugh Cairns je zakljucio:

,,Iz ovog iskustva ne moze biti ni malo sumnje da bi sljem i civilnom motociklisti kao standardna oprema znacila mnogo u spasavanju zivota, radnog vremena i vremena provedenog u bolnici''

 

Njegova studija ce kasnije Britanskim zakonodavcima posluziti kao osnov za donosenje zakona o obaveznom nosenju kacige.

 

Kacige su se razvijale i postajale sve sigurnije i sigurnije.

Postavljalo se pitanje da li treba zakonski obavezati vozace i suvozace motocikla da nose kacige

ili da to bude prepusteno njihovoj (ne)odgovornosti,

odnosno da li je propisivanje obaveze nosenja kacige zadiranje u ljudska prava.

Cinjenica je da gdje je obaveza ima manje smrtnih slucajeva.

 

Poslije Britanije i sve ostale drzave propisivale su obavezno nosenje kacige.

 

No opet gledamo emisije poput ,,OCC'' i vidimo da se vozi bez kacige.

Colorado je jedina drzava u USA koja dozvoljava voznu bez kacige (ljudska prava).

Ako ima neko iz USA neka potvrdi - ispravi.

 

Danas imamo nekoliko tipova motociklistickih kaciga

 

integralne

z4apf_0084314200024215x215uu5.jpg

 

jet kacige, lice i brada nezasticeni, poneke imaju vizir

YOMi2_ergonjetevo1nerosoftdh6.jpg

 

,,flip-open'' kacige, kombinacija gore dvije opisane kacige

Zw55w_204670lsr6.jpg

 

enduro, kros kaciga, za terene, u kombinaciji sa naocarima jer nemaju vizire

tntopv30020graphic20da2tm6.gif

 

i ovakve kacige cija mi funkcija nije bas jasna

NWkV7_motorcycle20helmet239ja2.jpg

 

Smrt jednog heroja je uticala na sve ovo...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 117 postova
  • Lokacija: beograd/SRBIJA

Mislim da najvise na nosenje kacige uticu stariju i iskusniju bajkeri(naravno na nas mladje)!!!Ja sam okruzen uglavnom starijim i iskusnijim bajkerima i oni su me ucili da bez kacige ne sedam na motor!Da je nisam imao 7-og oktobra sakupljali bi mi mali mozak po ulici!!!Jedno sigurno znam, BEZ KACIGE NIKAKO!!!!

Mislim da bi trebali da pokreno neku akciju u vezi kacige,da napravimo neku saradnju sa MUPom da bi usmerili sve pocetnike i ukazali im na posledice ne nosenja kacige.Mislim na prave bajkere ne na pozere.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde

Mislim da bi trebali da pokreno neku akciju u vezi kacige' date='da napravimo neku saradnju sa MUPom da bi usmerili sve pocetnike i ukazali im na posledice ne nosenja kacige.Mislim na prave bajkere ne na pozere.....[/quote'] Mislim da pojam PRAVI BAJKER ima u sebi integrisanu kacigu; upravo bih apelovao i na one lude mlade glave što fijuèu scooterima 90km/h po gradu u šorcu i majci kao i sve izmedju... Kaciga treba da saèuva svaèiju glavu, bez obzira na IQ unutar... Sam ZA akciju UVEK!!! 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 31 postova
  • Lokacija: Beograd

Ljudi, treba mi neka preporuka oko kupovine neke nove kacige (naravno samo integralna dolazi u obzir). Citam po raznim casopisima kako su sada svuda snizenja pa hocu da uzmem neku do 150 eura, max. 200 eura !!! Na prolece mi stize neka 125-ica pa sam trazio od Deda Mraza (caleta) da mi kupi sad i neku novu kacigu dok su na snizenju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 111 postova
  • Lokacija: Novi Becej

Da pre koju godinu nisam imao kacigu (stari NOLAN N32), sada bih sigurno krstario nebeskim prostranstvima! To je jedna od stvari na kojima ne treba stedeti!!! I ja sam ZA kacigu pri svakoj voznji! Rado cu se pridruziti bilo kakvoj akciji koja je vezana za ovu temu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 584 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: ZX 12 R
Super text Najzli!

 

Ja uvek nosim kacigu' date=' pa chak i ako idem do prodavnice na vrhu ulice...

 

A meni je moja kaciga pre mesec dana spasila zivot...Da je nisam imala, mislim da bi mi glava pukla na pola, a ovako je kaciga naprsla...

Do pochetka sledetje sezone imatju novu kacigu i uvek tju je imati na glavi kad vozim!!![/quote']

 

Mina ,primi savjet matorog bajkera! Nije dobro ni to što ti je kaciga napukla. Biraj kacigu od karbona,karbon -fibera,poliestera,a NE od polikarbonata ili ko zna kakve plastike. U prevodu ARAI,SHOEI,SUOMI ili nešto slièno.Jeste da košta,ali je glava,ipak, skuplja. Ja sam prije èetiri godine ,,otresao,, sa 240 kmh i kusur ( deset dana intezivne ) ,slomio sedam!!!! rebara,lopaticu,dva udarca u glavu uz mnogo plavetnila i modrog na sebi,a kaciga ( ARAI ) nije ni ,,èula,,.Malo farbe je ošteæeno i ništa više.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE
Super text Najzli!

 

Ja uvek nosim kacigu' date=' pa chak i ako idem do prodavnice na vrhu ulice...

 

A meni je moja kaciga pre mesec dana spasila zivot...Da je nisam imala, mislim da bi mi glava pukla na pola, a ovako je kaciga naprsla...

Do pochetka sledetje sezone imatju novu kacigu i uvek tju je imati na glavi kad vozim!!![/quote']

 

Mina ,primi savjet matorog bajkera! Nije dobro ni to što ti je kaciga napukla. Biraj kacigu od karbona,karbon -fibera,poliestera,a NE od polikarbonata ili ko zna kakve plastike. U prevodu ARAI,SHOEI,SUOMI ili nešto slièno.Jeste da košta,ali je glava,ipak, skuplja. Ja sam prije èetiri godine ,,otresao,, sa 240 kmh i kusur ( deset dana intezivne ) ,slomio sedam!!!! rebara,lopaticu,dva udarca u glavu uz mnogo plavetnila i modrog na sebi,a kaciga ( ARAI ) nije ni ,,èula,,.Malo farbe je ošteæeno i ništa više.

Njena kaciga je i bila trokompozitna (fiberglas-karbon-kevlar) :wink:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ♥Amor Vincit Omnia♥, 1524 postova
  • Lokacija: Beograd/Kina
  • Motocikl: Fazer 600
Super text Najzli!

 

Ja uvek nosim kacigu' date=' pa chak i ako idem do prodavnice na vrhu ulice...

 

A meni je moja kaciga pre mesec dana spasila zivot...Da je nisam imala, mislim da bi mi glava pukla na pola, a ovako je kaciga naprsla...

Do pochetka sledetje sezone imatju novu kacigu i uvek tju je imati na glavi kad vozim!!![/quote']

 

Mina ,primi savjet matorog bajkera! Nije dobro ni to što ti je kaciga napukla. Biraj kacigu od karbona,karbon -fibera,poliestera,a NE od polikarbonata ili ko zna kakve plastike. U prevodu ARAI,SHOEI,SUOMI ili nešto slièno.Jeste da košta,ali je glava,ipak, skuplja. Ja sam prije èetiri godine ,,otresao,, sa 240 kmh i kusur ( deset dana intezivne ) ,slomio sedam!!!! rebara,lopaticu,dva udarca u glavu uz mnogo plavetnila i modrog na sebi,a kaciga ( ARAI ) nije ni ,,èula,,.Malo farbe je ošteæeno i ništa više.

Njena kaciga je i bila trokompozitna (fiberglas-karbon-kevlar) :wink:

 

Ko shto reche Evil moja kaciga je bila trokompozitna...

 

A sledetja koju kupujem je... 8)

 

t_34311170i_f7d0m_cf48d3c2.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 584 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: ZX 12 R
Super text Najzli!

 

Ja uvek nosim kacigu' date=' pa chak i ako idem do prodavnice na vrhu ulice...

 

A meni je moja kaciga pre mesec dana spasila zivot...Da je nisam imala, mislim da bi mi glava pukla na pola, a ovako je kaciga naprsla...

Do pochetka sledetje sezone imatju novu kacigu i uvek tju je imati na glavi kad vozim!!![/quote']

 

Mina ,primi savjet matorog bajkera! Nije dobro ni to što ti je kaciga napukla. Biraj kacigu od karbona,karbon -fibera,poliestera,a NE od polikarbonata ili ko zna kakve plastike. U prevodu ARAI,SHOEI,SUOMI ili nešto slièno.Jeste da košta,ali je glava,ipak, skuplja. Ja sam prije èetiri godine ,,otresao,, sa 240 kmh i kusur ( deset dana intezivne ) ,slomio sedam!!!! rebara,lopaticu,dva udarca u glavu uz mnogo plavetnila i modrog na sebi,a kaciga ( ARAI ) nije ni ,,èula,,.Malo farbe je ošteæeno i ništa više.

Njena kaciga je i bila trokompozitna (fiberglas-karbon-kevlar) :wink:

 

Ko shto reche Evil moja kaciga je bila trokompozitna...

 

A sledetja koju kupujem je... 8)

 

t_34311170i_f7d0m_cf48d3c2.gif

Izbor nove kacige ti je sasvim O.K. ali, ako si,prilikom pada,imala ovu kacigu sa fotke sa tvojim imenom ( ako se ne varam to je serija RF 200 ) nije ni èudo sto je napukla.Ta serija je samo par godina mlaða od tebe i ipak nije ono pravo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE
Preporucite mi neku kacigu(samo integralna) do 150 eura

 

125-ica mi je nesto poranila' date=' a ja jos nemam novu kacigu ![/quote']

Za te pare slabo, probaj da dovatis bar 250, a ako ne onda:

 

Suomy Trek

AGV GP1

Nolan N61

Shark S500

 

Ja ti preporucujem Suomy, nesto je bolje izradjena od ovih ostalih. Probaj da nadjes HJC ZF-9. Ona kosta oko 165 eura, a ima trokompozitnu skoljku. Kod nas nema HJC, znam da ima u Hrvatskoj...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 111 postova
  • Lokacija: Novi Becej

Stigla mi je nova kaciga, pa cisto da se javim. AGV stealth je u pitanju, boja je black, silver arabesque (ubacio sam slicicu u galeriju). Ulovio sam je na snizenju i sada samo cekam drugi vizir (iridium silver). 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 430 postova
  • Lokacija: MLADENOVAC
Preporucite mi neku kacigu(samo integralna) do 150 eura

 

125-ica mi je nesto poranila' date=' a ja jos nemam novu kacigu ![/quote']

Imam NITRO model od 150e NF750 i 120e.model NF311 polovna UVEX BOSS 2000 100e.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 31 postova
  • Lokacija: Beograd

Imam NITRO model od 150e NF750 i 120e.model NF311 polovna UVEX BOSS 2000 100e.

 

Vec sam kupio Suomy koju mi je Evil_Zo preporucio. Hvala u svakom slucaju !

 

Evil_Zo, zahvaljujem se, kaciga sasvim odgovara mojim potrebama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest Cubric
A gde može da se nadje Suomy kod nas.

 

Centar S

Triše Kacleroviæa 24a, Tel. 011/3970-350, 3970-360

www.centars.co.yu

 

To ti je kad uðeš u Vojvode Stepe, sa Autokomande, pa prva levo. Jednosmerna ulica. Tu ti idu 26 i 18.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 479 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha XT600E

Hvala na pomoæi,otiæi æu da pogledam moguæe da æu uzeti neku Suomy do 200€, ako neko preporuèuje neki konkretan model neka javi, ne mora da bude Suomy ali vidim da je ljudi preporuèuju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE
Hvala na pomoæi' date='otiæi æu da pogledam moguæe da æu uzeti neku Suomy do 200€, ako neko preporuèuje neki konkretan model neka javi, ne mora da bude Suomy ali vidim da je ljudi preporuèuju.[/quote']

Mislim da ces mozda moci za te pare da uzmes Ventura ili Explorer modele (to je u stvari ista kaciga, samo se boje razlikuju...). Dobre su, skoljka je trokompozitna.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 479 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha XT600E

Danas sam bio u Centru S i imaju Suomy Trek od 12800din., Ventura od 14800din., i Vandal jednobojne su 17800din. Zanima me Vaše mišljenje, da li vrede ove Vandal kacige toliko para ili se mogu naæi i bolje kacige za oko 200€.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja