Jump to content

Moto Zajednica

Промена односа преноса , ради увећања максималне брзине

Recommended Posts

  • U prolazu, 58 postova
  • Lokacija: Горњи Милановац

Ја возим Кинроуд 150 квалитетних кубика .

Пошто ова олуја иде целих 105 на сат (и то низбрдо) , јесте ли неко узео у разматрање монтажу већег задњег ланчаника ради увећања крајње брзине ???

 

рецимо  , за један или два зуба ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Друже, не стоји ти ова математика: ако чачкаш задњи ланчаник, за дужи пренос (већу максималку) треба ти мањи ланчаник. Или ако већ повећаваш број зуба, онда то чиниш са предњим.

 

Како ми се чини, за такво експериментисање код нас у ти једини лек лек су ти добри метало-стругари/глодачи и још бољи материјал, па пробаш ово, пробаш оно...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 261 postova

Друже, не стоји ти ова математика: ако чачкаш задњи ланчаник, за дужи пренос (већу максималку) треба ти мањи ланчаник. Или ако већ повећаваш број зуба, онда то чиниш са предњим.

 

Како ми се чини, за такво експериментисање код нас у ти једини лек лек су ти добри метало-стругари/глодачи и још бољи материјал, па пробаш ово, пробаш оно...

 

I naravnobiti pametniji od konstruktora iste masine odnosno prenosa iste

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2265 postova
  • Lokacija: Stara Pazova

Tih 105kmh je OK brzina za taj motor, pa cak i da je malo manje od toga. Mnogo ti vise znaci bolje ubrzanje, nego max brzina koja je lutrija i u trenutnom, a posebno u promenjenom stanju. Sa manjim lancanikom pitanje je da li ce motor imati snage da stigne do vece brzine i pod kojim uslovima.

 

Ivan8 je radio nesto slcno na svom motoru, pa ce ti verovatno odgovori isplati li se i koliko.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 58 postova
  • Lokacija: Горњи Милановац

А јел зна неко у чему је фора , што нису ставили још једну брзину , пошто ми се чини да би могао да иде и шестом ...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Не можеш да очекујеш да са толико коња колико ти мотор има, постижеш неку већу брзину - то је то.

 

А на колико ти обртаја врти машина у петој на 80-90 км/ч и колико јој је максимум обртаја која постиже у петој брзини?

 

Можда можеш да са мало експериментисања са ланчаницима постигнеш мање обртаје при крстарећим брзинама, али максимална брзина не може нешто нарочито да се повећа, а да не жртвујеш страртност.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 58 postova
  • Lokacija: Горњи Милановац

Знаш како , питање је колико су они кинески мерачи броја обртаја тачни  ;D

у леру може да набије 10 000 рпм

реално у вожњи , због мале пете брзине , не пребацује 8 000 .

 

А што ти кажеш , жеља ми је да га растеретим на брзинама између 80 и 100 . Не треба ми да иде преко 120 . Само да се не дере ко магарац на 90 .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1410 postova
  • Lokacija: Beograd/Kraljevo
  • Motocikl: Husaberg FE 400, Honda Varadero 1000, Honda CRF300L

Posto i ja planiram da menjam zadnji lancanik imam neka pitanja.

 

Jel postoji neka formula koliko bi se u zavisnosti od promene radiusa lancanika smanjio broj obrtaja pri istoj brzini (naravno planiram da stavim mannji zadnji lanacanik)? Takodje koliko bi se izgubilo na snazi tj "startnosti" pri takvoj operaciji ili bar da uprostim: Koji je odnos dobijanja na max brzini u odnosu na gubljenje snage? Takodje da li manji zadnji lancanik treba da ima isti broj zubaca kao stari i kako se razlika u broju zubaca manifestuje? I jos jedno da li je optimalno zameniti samo zadnji ili treba menjati i prednji lanacanik pri ovakvoj operaciji :D.

 

Meni bi najvise odgovaralo da dobijem na max brzini na asfaltu a da zadrzim sadasnju eksplozivnost na zemlji :D))))))))))))))))))))

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Пага, ништа те не кошта да покушаш да нешто експериментишеш, испробаш. Ево, Иван8 са овог форума је дао да му направе за који зуб већи предњи ланчаник, баш да би добио то исто што желиш и ти, али га није постављао на мотор.

 

Са колико зуба да буде задњи зупчаник? Колико сам могао да прочитам којегде по Нету то што људи пишу, баш о тој причи да им мали "Кинез" има кратак пренос, број зуба на новог зупчанику смањивали су за неких 10-15% у односу на број на оригиналном зупчанику и добијали би да мотор врти 1500-2000 о/мин при некој крстарећој брзини. Мислим, можемо да се бацимо на математику и рачунање преносних односа разних комбинација зупчаника, али чему? Не јуриш три десетинке по кругу.

 

То негде са стране лакше решевају: ископају зупчанике од неког модела или ко зна одакле и наруче поузећем, а овде код нас мора малко да се дружи са металоглодачима. Један такав и довољно добро парче материјала и ето ти то што тражиш.

 

@markodjurovic

Јеси л'  већ "закитио" моторче, па врти к'о луд, а не иде, па хоћеш да мењаш пренос?

Наравно да ће ланачаник мањег пречника да има и мање зубаца. Као другачије? Како ће да се манифестује? Седи на бицикл са брзинама и мењај брзине.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1410 postova
  • Lokacija: Beograd/Kraljevo
  • Motocikl: Husaberg FE 400, Honda Varadero 1000, Honda CRF300L
@markodjurovic

Јеси л'  већ "закитио" моторче, па врти к'о луд, а не иде, па хоћеш да мењаш пренос?

Наравно да ће ланачаник мањег пречника да има и мање зубаца. Као другачије? Како ће да се манифестује? Седи на бицикл са брзинама и мењај брзине.

 

Hvala Zorge, upravo to je situacija ;). Uopste ne jurim ja za nekom brzinom (cak mi je vaznije da van puta on mene moze da izvuce gde treba) i ne pravim od babe devojku, ali bre bedak gde god krenem sa nekim meni treba 200m da dodjem do 50km/h a posle necu ni da pricam (i onda me svi cekaju). Malopre sam bio na bajsu i menjao brzine pa sam otprilike stekao osecaj kakav je odnos pri razlicitim velicinama. Malo cu da stavim sve na papir i sa shublerom da premerim, pa kad se bude imalo "vremena" kod metalaca na izradu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1410 postova
  • Lokacija: Beograd/Kraljevo
  • Motocikl: Husaberg FE 400, Honda Varadero 1000, Honda CRF300L

Evo ovako uradih mali "racun"

 

neka je radius prednjog lancanika rp i zadnjeg rz

 

E sad dok prednji lancanik obrne 1 krug zadnji obrne rp/rz krugova (PI-jevi i dvojke se skrate) i obratno dok zadni obrne jedan krug prednji uradi rz/rp krugova.

 

Meni je zadni tocak od 18 cola tj radius mu je 0.2286m tj obim mu je 1.436m. Nek se krecem brzinom od 60km/h (lakse za racunanje) => 1km/min zadnji tocak se obrne : 1000 / 1.436 = 696.38 puta tj ima 696.38 o/min

 

e sad kako se zadni lancanik obrne isto toliko puta dolazimo do zakljucka da se predni lancanik obrne 696.38 * (rz / rp) puta u minutu. Ako smanjimo radius zadnjeg lancanika za 1cm imamo sledecu formulu za broj obrtaja novog zadnjeg lancanika

696.38 * (rz / rp)  * (rp / (rz - 1)) = 696.38 * (rz / (rz - 1))

 

e meni je zadnji lancanik radiusa 11.5cm tj novi bi bio 10.5cm znaci on bi imao 696.38 * 1.095 = 762.7 o/min

 

isto toliko i zadnji tocak znaci za min bi presao putanju od 1.436 * 762.7 = 1095.24m sto je 65.7km/h pri istom broju obrtaja. +5km na sat na ovu skupocu ;) malo li je, skoro 10%.

 

Mozda ovo nekom i znaci mozda i ne citso da proverim sta da li bi se bar malo podudarilo sa onim sto ce majstor neki da mi kaze.

 

E sad ovo je pod idealnim uslovima tj da nece osetno da ubija snagu motora a to vec ne znam kako da izracunam :), pa ako neko zna iz iskustva ...

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 458 postova
  • Motocikl: gpz 500 s

 

Pozdrav,drugari.Ja sam izradio prednji lancanik sa 16 zuba jesenas,isto me je pitanje mucilo.

Neznam na kojoj strani sam pisao o tome u temi za vlasnike kineza,znam da jesam dobio manje obrtaje pri konstantnim brzinama,a krajnja brzina je isla za nekih 5,6km/h.Nisam bio osetio da motor sporije ubrzava,ali sigurno je da jeste sporije ubrzavao.Cim je isao malo brze u krajnjoj brzini,i smanjio obrtaje,mora da je i ubrzanje bilo slabije.Meni licno se dopalo kako je isao,a masini je odgovaralo da se manje vrti,ali taj lancanik sam skinuo jer nije bio fabricki,nije mi ulivao poverenje jer je izradjen u privatnoj reziji.Razmisljao sam,sta ako proklizi ili napravi neku bedu u toku voznje,a nisam nasao takav fabricki pa sam od svega toga odustao.

Moj zakljucak je sledeci:taj motor od 150 kubika je ipak pomalo slab za slicna eksperimentisanja.Treba ga voziti umereno i navici na njegove performanse.I mene pomalo nervira nedostatak snage,vozim vec dve godine taj motor i sve sam vise ubedjen da bih trebao da kupim Hayabusu.Posto od toga nema nista,sacekacu da se Kineski motori omasove kod nas,pa da polako pocnu da se prodaju sami agregati od 250ccm,za koji mislim da je bas po meri tom ramu.

Kad nabavim taj agregat,ugradicu ga umesto ovog,i to je to.

Pozajmicu taj lancanik ko hoce da proba,ali samo da proba i da ga potom skine obavezno,jer nije siguran kao sto sam vec napisao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • http://www.odvozsuta-otpada.rs/, 298 postova
  • Lokacija: beograd
  • Motocikl: Honda Shadow 600cd vlx 2004 nekad bila pa daytona 350 i sad nista ...jbg

Mislim da je to sve uzaludan hobi jer taj jedan zub vise ili manje procentualno menja stvar pet procenata odnos snaga-brzina sad posto je to agregatic od desetak konja lako je razumeti da tu promene nema ....da je pet posto na pedeset konja to bi se jos kako osetilo ! Sve su to vec kinezi probali topla voda je davno izmishljena!

Ja sam sa oblakom kilometrima merio njegove performanse i to kjluse dobro gura fali mu trunka ali se moze bez nje! :D :D

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 474 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: XV 250

Ovo je vecita dilema.

Medjutim, veoma tesko je izracunati da li ce motor ici bolje ili losije, da li ce uzbrdo dosta losije vuci ili ne.

Jedan od bitnih faktora koji su mnogi clanovi ovde zaboravili jeste optimalni broj obrtaja masine na kojoj ce ona imati max. iskoriscenost obrtnog momenta i max iskoriscenost snage.

U TEORIJI, manji zadnji lanchanik znaci losije ubrzanje i manji obrtni moment, vecu tromost itd. ali to nije uvek tako.

 

Hipoteza:

Mozda ce motor ubrzavati losije od fabrickog seta pri brzinama  0-60km/h ali ce se mozda recimo mnogo bolje ponasati 60-90km/h(zahvaljujuci modifikaciji)  gde ce bolje iskoristiti onaj raspon broja obrtaja na kome je veca  iskoriscenost snage i obrtnog momenta.

 

Ovako nesto je otislo u perverziju na Virago forumu gde sam clan.

Momci su na svojim 250-icama odradili nesto sto bi ja u najmanju ruku nazvao genijalnim.

Jedan clan je otishao toliko daleko pa je eksperimentisanjem sa setom lanchanika napravio tabele gde sve lepo pise, na kom broju obrtaja motor ima najvishe snage i najveci obrtni moment i na osnovu toga je izabrao odredjen set lanchanika koji ce mu omoguciti krstarenje na vecim brzinama.

Da ne bude zabune pokazacu grafikon da vidis kako to izgleda...

http://viragotechforum.com/phpBB/album_pic.php?pic_id=4394

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 58 postova
  • Lokacija: Горњи Милановац

Из овог дијаграма видим да су ти момци скинули највише три зуба са задњег ланчаника , док предњи нису дирали .

По овом дијаграму највећи момент има на 6000 обртаја па су се тиме и водили .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 474 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: XV 250

Из овог дијаграма видим да су ти момци скинули највише три зуба са задњег ланчаника , док предњи нису дирали .

По овом дијаграму највећи момент има на 6000 обртаја па су се тиме и водили .

Zapravo fablicki set je 16/45, pa ti vidi koliko su otishli daleko :)

A najpozeljniji broj obrtaja je 7000-7500.

No, imaj na umu da je tvoj motor od 150cc.....tako da bi najbolje bilo da za pocetak samo 1 zub smanjish na zadnjem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 420 postova
  • Lokacija: Beograd - Cacak
  • Motocikl: Suzuki DL650 Vstrom a Honda XRV 750-RD04 u lepom sećanju

ne mogu da verujem da je ovaj ATX veliki Kinezomrzac procitao ceo podforum o Kinezima a kao mu se ne svidjaju i ne voli ih

Sorry na OFF-u

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Па кад човек тролује, просто га игноришите док год лупа, а чика модератор ће да се побрине ако прекардаши.

 

Мислим, разумем страст, али не и залуђеност...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja