Jump to content

Moto Zajednica

Voznja po jakoj kishi...

Recommended Posts

• Svrati ponekad, 303 postova
  • Motocikl: Suzuki GSF650S

Interesu je me da mi neko ko ima iskustva,kaze kako izgleda voznja motora po jakoj kishi(naravno do prvog stajalishta i mogucnosti boravka u suvom-

ali stici do takvog mesta ponekad moze da bude po 50ak kilometara i vishe,voznje po kijametu)pa ako moze saveti a narochito neko ko je sa slichnim ili istim motorom kao mojim doziveo takve uslove na putu(gsf650-k8). ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima

• Drug član, 2986 postova
  • Motocikl: K5Tan600A

Klizavo prvih desetak minuta, dok se ne spere ulje i prljavstina...

Moze da se vozi, sporije i MEKSE! Meni licno uz dobru opremu i gume ne pravi problem!

Ako usporis, magli ti se vizir i ne skidaju se kapljice sa vizira....

Naravno da to niko od nas ne voli, ali je deo naseg hobija!!

• Enduraš, 6085 postova
  • Motocikl: CRF300L

Jednom sam uleteo u takav pljusak na autoputu da su automobili stajali na zaustavnu traku. Na putu je bilo 5-6cm vode koja nije stizala da se slije dovoljno brzo. Vozio sam sporije, zalegao iza vizira i najveca frka mi je bila da me neko ne pokupi od pozadi, poslee nekih 15tak minuta sam izasao iz pljuska direktno na suv put, prosto neverovatno.

• Drug član, 2284 postova
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

Kada sam kupio ovaj motor i vozio ga kuci od Mladenovca do Topole sam vozio po teshkom pljusku. Zajebano prvih 10-ak min posle samo oprezno sa gasom po krivinama. 20-30% sporija voznja na pravcima 50% po krivinama (za svaki sluchaj).

• U prolazu, 54 postova

Evo iskustvo sa danasnje voznje i kise koja nas je pratila od Valjeva do Indjije:

1. Znanto opreznija i sporija voznja! Ranije i blaze kocenje, bez naglog dodavanja gasa i bez nagle promene pravca

2. Cuvaj se bele linije, narocito pesackih prelaza i sl. jer je mnooooooogo klizavije nego po suvom

3. Veoma su nezgodni oni kanali sto prave kamioni, tj uvale na putu (da ne kazem kolotrazi, jer ne volim tu rec), oni se prvi napune vodom i mogu opasno da ti zadrmaju bajk, pa ako se uspanicis eto belaja.

4. Obavezno nosi kisno odelo u rancu ili gde vec. Ja sam ga danas prvi put navukao i mogu ti reci da je osecaj kao da sedis u sobi, a napolju pada kisa :)

• Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3222 postova
  • Motocikl: GSF 650 SA L0 i Z1000SX L18

Ne bih da ponavljam vec receno u predjasnjim postovima, ako ne zuris,a ljetni je pljusak koji brzo prodje, najbolje je stati gdje na kaficu ili na benzinskoj pumpi i pricekati da kisa smanji ili stane.Narocito obratiti paznju na prelazak preko pruznih prelaza ili preko tramvajskih sina (Beograd), strogo lagano i pod 90 stepeni u odnosu na sine jer su po kisi klizave ko vrag. ;):)

• Ne silazi, 5245 postova
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Ako si na nekom duzem putovanju, lako moze da ti se zadesi da kisa pada vise dana, a da ti moras da stignes negde, pa da vozis skoro po ceo dan po kisi. Zbog toga, obavezno moras imati kisno odelo uz sebe, navlake za cizme i rukavice ako nisu nepropusne.

• Drug član, 1157 postova
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

Prošle godine relacija Beograd - Vrnjačka banja, kiša čitavim putem. Uz dobre gume i opušten gas, sa malo više pažnje sve se preveze. Obavezno samo izbjegavati "lakiranje" ceste (horizontalnu signalizaciju)...

• Svrati ponekad, 471 postova

ja sam 2 puta do sada vozio po jakoj kisi, kad kazem jaka, verujem da se svi secaju nevremena u julu kad je pada i grad i kad je u 29 novembra bilo belo kao u sred zime, e tad sam vozio po toj kisi.

Mnogo nezgodno, bilo je toliko vode na putu da nisam ni pokusavao da stanem negde nego sam vozio kuci da stignem sto pre

Po kisi hoce kocnice da ne rade kako treba, pogotovo na tim pljuskovima jer se diskovi neprestano hlade jer su bukvalno u vodi i to moze jako da zezne coveka

• Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Moras sam polako kroz kisu dok se ne upoznate i onda je i to sasvim normalna stvar.

Covjek se na sve navikne, pa i na kisu, ali da je uzivanje, nije, i meni licno nikad nece ni biti.

Svi parametri odlaze u minus. Put kocenja, intenzitet kocenja / ubrzanja, ugao i brzina u zavojima.

Pa onda ono najgore, anticipacija sta ce drugi da uradi, rastojanje....

Mene recimo najvise iritira sto moram da drzim vece rastojanje, pa mi se stalno ubacuju, a ja se onda jos odmaknem od ovog novog, pa dodje treci itd itd  ;D

• Ne silazi, 5720 postova
  • Motocikl: konzerviran

Kisu maksimalno izbegavam.Nemam motor i "obucu" za tu namenu,a zna da bude zahebano,pa napraviti pauzu kracu ili duzu nikako nije na odmet.Ko moze da uziva u tome svaka cas'.Ja jednostavno o nekim stvarima necu u opste da razmisljam.Uz sve opasnosti koje vrebaju,samo mi jos kisa fali

• Sviđa mi se 1

• Drug član, 2986 postova
  • Motocikl: K5Tan600A

Kisu maksimalno izbegavam.Nemam motor i "obucu" za tu namenu,a zna da bude zahebano,pa napraviti pauzu kracu ili duzu nikako nije na odmet.Ko moze da uziva u tome svaka cas'.Ja jednostavno o nekim stvarima necu u opste da razmisljam.Uz sve opasnosti koje vrebaju,samo mi jos kisa fali

U lokalnoj voznji i kracim izletima to pije vodu.... Ali na duzim putevima sta? Da se sakrijes u tunel ili pod nadvoznjak ako ga ima?

Da ostanes, a svi drugi nastave...?

Nemamo ni mi KISNE motore, i nas opterecuje da kupujemo i nosimo kisnu opremu.... ALI MORAMO!!!!!

• Svrati ponekad, 303 postova
  • Motocikl: Suzuki GSF650S

Hvala na savetima,i da dodam da se spremam na dalek put pa zato i pitam a iskustva u tim uslovima imam ali samo u kolima,stim shto ne znam da li ce mi se verovati moje iskustvo sa kolima je iznad prosechno pa mi to puno pomaze i u voznji motora,jel eto primer je upravo jaka kisha,naravno osnovna i VELIKA razlika je shto u kolima netreba kishni kombinezon i shto se greshke "jeftinije"placaju,u svakom slucaju hvala,imacu na umu sve shto recheno..... :)

• Svrati ponekad, 156 postova
  • Motocikl: šerpa plav, penzionerski

Da ne bi ponavljao prethodno rečeno, posebno obrati pažnju na stanje kolovoza - asfalta - gladak, rapav ali ravan, udarne rupe pune vode, oguljen asfalt radi ponovnog asfaltiranja ( najgora solucija koju možeš zamisliti i doživeti na ¨asfaltiranom¨ putu), radovi na putu koji su manje ili više označeni. Niko se od predhodnika nije osvrnuo na noćnu vožnju po kiši i njene čari: refleksija farova koji ti dolaze u susret ( obično vozeći sa dugim svetlom po mogućnosti nekvim xenonom - night braker-om), isto to ali od pozadi, pa te indirektno ubiju preko ogledala, šleperi i autobusi imaju farove više od putničkih vozila i više smetaju, noć je hladnija i vizir se magli, pa vozaš sa minimalno odškrinutim vizirom, ako ti obuća nije vodonepropusna 150% umotaj je u najlonski džak za smeće i oblepi selotejpom - izgleda ružno al su noge suve u protivnom, kroz 50 km se koče nožni prsti. Rukavice, pa iskoristi one najlonske sa pumpe preko onih koje već nosiš i ostaješ suv. Kišno odelo se podrazumeva i ono od 600-1000 iz HTZ opreme radi posao ako nisi pri kinti za kombinezon od 35 - 50 evra.

Ovo su lična iskustva od prošle godine kad smo se prevezli nekih 800 km po kiši ( Teslić - Mostar, Mostar - Sarajevo - Višegrad, Bajina Bašta - Loznica - Iriški Venec)

• Drug član, 2753 postova
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Ja cu ti prenjet moje iskustvo pa ti iz njega izvedi zakljucak. 2-3 puta sam vozio po bas jakome pljusku, pod jaki pljusak podrazumjevam kad te kapljice u voznji tako jako udaraju da boli, vozim tursko-kineska kooperacija skuter, jos uvjek ima orginal plastik fantastik vjecite gume, po Bokokotorskom zalivu (dosta vas valjda zna kakve su krivine i ono sto oni nazivaju asfaltom), nijedna krivina nije zahtjevala sporije od 50km/h! Duboku vodu (5 do 10 cm dubine) gazim sa 40km/h bez problema. Kome se ovo cini nenormalno sporim, samo da navedem da sam cesto bio primoran da preteknem auto ispred sebe jer se bas sporo vukao (zahtjevan put a i vozaci su  nesposobni), tako da za te uslove to uopste nije spora voznja. Sad koliko je tvoj motor bolji neznam jer ga nikada nisam vozio, al nebi ni trebao da vozis puno brze, jer po jakom pljusku gume ne postizu radnu temperaturu, tu je jos i voda pa ti vidi. Moras da drzis i puno vece odstojanje radi kocenja i uopste imas u glavi da ce ti za zaustavljanje trebati skoro duplo duzi zaustavni put, naravno nije pozeljno ni da se mnogo naginjes u krivinama. Znaci samo lagano, opustena voznja i stici ces gdje si posao bez problema

• Drug član, 2247 postova
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc

Uvek sam padao po suvom.

Kada je kiša po difoltu znaš da je mokro i klizavo uvek i svuda, pa se sporije vozi.

• Zainteresovan, 730 postova

Par puta sam sa svojom ragom vozio po kisi, naravno vozio sam dosta opreznije, mada sam na nekim mjestima znao i preticati (budala), kad se neki slovenac sa autom na**je ispred mene (a i ne znaju ljudi voziti). U krivinama lagano smanjim brzinu, bez nekog naginjanja (uzmem desnu rucku s dvije ruke pa puni ;D ) A vizir stalno brisem rukavicama, nerviraju me one kapljice, da mi je vizir za kisu, ehhh  ::) Al opet i nisam toliko napet, nije neka velika katastrofa voziti po kisi, ako se vozi malom brzinom...

Jer usled velike brzine stvara se vodeni klin (akvaplaning). Zato sluze sare na gumama da upiju vodu i izbace je. A na vecim brzinama guma ne stigne da izbaci svu vodu nego je primi previse i tako se motor odvaja od ceste i ide prakticno po vodi, to se zove vodeni klin. I onda kad oces da skrenes, motor samo pravo nastavi (isto vazi i za auto), pogotovo za vozace R-ova koji ne znaju sta je to sara na gumi  ::) ;D  Zato je zaj***no voziti po kisi, a da ne spominjem ostale parametre posto je neko vec naveo, kocnice, hladnoca...

• Svrati ponekad, 458 postova
  • Motocikl: gpz 500 s

Prosle godine sam vozio po takvoj kisi,da su kapljice vode prosto bolele i to nocu,33 kilometara.

Jedino sto sam mogao je da vozim jako sporo.Malo sam podigao vizir,i u toku voznje sam ga podizao i spustao,jer se maglio kao lud.Najgora mi je bila refleksija farova automobila koji su mi isli u susret.A i postoji izvestan strah da te neko ne zalepi od pozadi,zato sam cesto pritiskao kocnicu,kao da kocim,ustvari sam je lagano dodirivao da bi se ukljucivao stop.

Nedelju dana kasnije sam otisao i kupio novu prednju gumu i nov vizir za kacigu.

Taj vizir je teska mrcina,kad god mi treba da dobro vidim,prljav je.

Pre nekih dve nedelje kupim i zadnju gumu novu,i sad nece kisa ko za inat.A vizir se od prosle godine izgrebao.

Da ne zaboravim:te noci nisam poneo kisno odelo(koje inace uvek nosim),jer sam skinuo kofer da ga ofarbam!!

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Aktivni korisnici   0 članova

• Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.

• Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja