Jump to content

Moto Zajednica

Moto elektrika i elektronika - pitanja i odgovori

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 589 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki SV 650

Da, to sam i ja hteo da napisem treba meriti osciloskopom pa naci average, ja slican pwm koristim za el. cigaretu, evo kako izgleda merenje pwma:

Jedino ne kapiram cemu sluzi taj pwm na motoru, ali si mi da ideju da napravim jednu integrisanu el cigaretu :) :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BIG ENDURO FREAK, 640 postova
  • Lokacija: Novi Sad; Zrenjanin;
  • Motocikl: Honda TRANSALP XL600V 1987

@Iron Floyd :

Struja koju pokušavaš da meriš je pulsirajuća. Da li je taj instrument sposoban za tako nešto?

 

Pomislio sam da je to..ali nisam verovao.. i cudio sam se kako to kada smanjujem frekvenciju amperaža je veca.. pikovi su bili i do 90A... a kad povecavam frekvenciju amperaza se smanjuje.. nije bilo nikakve logike.. evo sad sam postavio sant na ulaz od pwm-a i sad radi sve kao što treba. Hvala puno Joška!

 

img20130308102258.jpg

 

 

 

Sent from my Optimus 2X using Tapatalk 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • We make noise, 120 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Sprint Pulser 125 Honda 80

evo i ja da se prikljucim temi 1zdravo.gif poz svima. imam mali problem a vidim ovde se vodi tema o elektronici i tako to.. kupio sam LED migavce i naravno cim su stigli ja sam ih namontirao ali tu mi se javlja taj mali problem.. kad povezem sva 4 led migavca automat mi se cudno cuje i LEDare mi slabo svetle i gore sva 4 migavca.. ne razumem se bas u to ali drugar mi je rekao da treba da kupim automat za LED posto ovaj obican nema snage.. jel ima neko ideju ili tako nesto sta da uradim da bi mi LEDare normalno sljakale?0zbunjen.gif hvala u napred

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 3 postova

U dogovoru sa drugarima elektroničarima i električarima koji dosta znaju o moto elektrici i elektronici (a znate koji su :)) otvorio sam ovu temu gde možemo da postavljamo postove sa problemima vezanim za temu. Mislim da je bolje ovako skupiti sve na jednom mestu, tako da će vremenom biti mnogo lakše prelistati ovu temu i naći rešenja za neke elementarne i one malo komplikovanije probleme.

 

Pa izvolite! :D

 

ljudi kako da spojim regler sa skuterom zice su druge boje a niko nezna.regler je kinez skuter suzuki katana 50cc ima li kakav mail da posaljem slike zica i reglera spasavajte

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BIG ENDURO FREAK, 640 postova
  • Lokacija: Novi Sad; Zrenjanin;
  • Motocikl: Honda TRANSALP XL600V 1987

Kako da izolujem ugradni digitalni ampermetar/voltmetar od pokretanja balasta??? Hoce da mi se ugasi, pa se potom sam upali posle jedno sekund prilikom paljenja xenona... Strah me da ga balast ne unisti... Sam ampermetar/voltmetar se vec nalazi u faradejevom kavezu tj u metalnom kucistu, ali ocito da strujne udare dobija preko instalacije.. :neznam:

 

A provalio sam jos jednu stvar... slucajno... naime.. dok sam podesavao smeshu na karbovima i turirao.. svetlo je bilo ugaseno, ali se xenon sam palio i gasio kad obrtaji dodju do nekih 5k do 6.5k... ispod tih vrednosti i iznad tih vrednosti radi sve ok... Jel moguce da se neki relej unutar balasta sam ukljucuje iskljucuje od vibracija??? :/

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Kako se zaštiti od emp,ne znam. I sam se mučim sa tim stvarima,i uvek bude komplikovano.

U balastu ksenona sigurno nema ni jedan relej. Proveri napajanje balasta,i tamo traži grešku.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BIG ENDURO FREAK, 640 postova
  • Lokacija: Novi Sad; Zrenjanin;
  • Motocikl: Honda TRANSALP XL600V 1987

Uh.. nashao sam sta je... sraf koji se nalazi ispod rezervoara na koji se kaci masa, odnosno zelena zica od instalacije, je bio otpusten... sad je sve ok..

 

Sent from my LG-P990 using Tapatalk 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • XXX, 464 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 GS

Kako da izolujem ugradni digitalni ampermetar/voltmetar od pokretanja balasta???

 

 

Ja sam slican problem imao sa ugradnim digitalnim termometrom. Resio sam ga tako sto sam namestio da se pali 10-tak sekundi posle paljenja svetala. Od tada nikakav problem :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 770 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: motora bez trenutno

pozdrav elektricarima, vozim ER5, 1998mo godiste, danas mi se ugasio u voznji na brankovom mostu, iso sam oko 80kmh, kao da je ostao bez struje. pritiso kvacilo ukocio, kako sam stao upalile se lampice za temp i ulj, izbacio iz brzine upalio se neutral zaverglao i upalio al radio isprekidano, dodo malo gas i nastavio. stigo nekako kuci al ugasio mi se jos dva puta doduse na semaforu, isti simptom. e sad prosle jeseni sam na nov aku pogresno stavio kleme i otiso osigurac koji ide sa + a, zamenio osigurac. od pocetka sezone sam vozio mozda 150 km sve bilo ok. Molim za misljenje sta bi moglo da bude, brava, regler... Iso bi kod majstora sto pre al dal da ga vozim ili da ga "slepam"

Da bi bilo jasnije kad se ugasi ugasi se skroz i odjednom nije ono kao fali dovod goriva il svecica zajebava pa se gusi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

šalter ćopave zajebava......

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 589 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki SV 650

e sad prosle jeseni sam na nov aku pogresno stavio kleme i otiso osigurac koji ide sa + a, zamenio osigurac. od pocetka sezone sam vozio mozda 150 km sve bilo ok.

Meni je tako otisao regler, ali kod tebe ne verujem da je to, ne bi uopste mogao da ga upalis kada isprazni aku. Da nije samo osigurac u pitanju, pogledaj da li se topio? Ovi mali od 30 ampera znaju tako da zezaju, narocito ako si stavio kineski, ima mnogo tanke nozice. Pozajmi od nekoga ko vozi renault normalan osigurac 30a (ili koliki je vec na er5) i sve ce da proradi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 770 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: motora bez trenutno

dakle da rezimiramo stvar, glavni kabl koji ide od aku-a na onaj glavni prekidac (ima tu i neki relej kaze majstor sve je zbudzeno u jedno kuciste) je imao los kontakt pa je gubio struju, to je sredjeno ocisceno tako da brava, regler i ostali deo instalacije ceka neku drugu priliku :) salim se prekontrolisani svi spojevi, ociscena korozija i naslage gde je bilo i sad je kawa operativna :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 12 postova
  • Lokacija: Kotor
  • Motocikl: RD07a

Crkao mi je prekidac koji stoji u rucicu od kumpluga, i ne mogu da upalim motor dok ga ne izbacim iz brzine.

Zna li neko gdje ima da se kupi taj prekidac za Hondu Africa twin RD07A, pravougaonog je oblika i mislim da ide isti na sve starije generacije Honde.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 190 postova
  • Lokacija: Toronto, Ontario, Canada
  • Motocikl: 2002 Suzuki GSF1200S Bandit, 2005 Yamaha Majesty 400

Crkao mi je prekidac koji stoji u rucicu od kumpluga, i ne mogu da upalim motor dok ga ne izbacim iz brzine.

 

Paljenje motorcikla dok je u brzini i onako nije bas preporucljivo, bez obzira na prekidac na rucici kvacila. Ja uvek i izbacim iz brzine i stegnem kvacilo pre nego sto taknem dugme anlasera.

 

Elem, rasklopi prekidac (ne znam tacno kakav je taj na Africi ali sam uspesno rasklapao i popravljao te prekidace na mnogim drugim motorciklima) ocisti, naspricaj sa WD-40, sklopi i testiraj. Ne znam kako moze da se nabavi u Srbiji, ali ja ga ni u Torontu ne bih trazio dok prvo ne proban da ga sam sredim.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 12 postova
  • Lokacija: Kotor
  • Motocikl: RD07a

Crkao mi je prekidac koji stoji u rucicu od kumpluga, i ne mogu da upalim motor dok ga ne izbacim iz brzine.

 

Paljenje motorcikla dok je u brzini i onako nije bas preporucljivo, bez obzira na prekidac na rucici kvacila. Ja uvek i izbacim iz brzine i stegnem kvacilo pre nego sto taknem dugme anlasera.

 

Elem, rasklopi prekidac (ne znam tacno kakav je taj na Africi ali sam uspesno rasklapao i popravljao te prekidace na mnogim drugim motorciklima) ocisti, naspricaj sa WD-40, sklopi i testiraj. Ne znam kako moze da se nabavi u Srbiji, ali ja ga ni u Torontu ne bih trazio dok prvo ne proban da ga sam sredim.

 

 

 

 

 

 

 

Ne palim ga ni ja dok je u brzini, osim u slucaju ako mi se ugasi npr na nekoj raskrsnici.

Rijetko ali se po nekad desi da se ugasi, pa da ne bi u nezgodno vrijeme dok je motor na pola puta trazio mjenjac :) valjalo bi da imam ovaj prekidac.

Mislim da je moj prekidac slomljen unutra zato nisam ni pokusao da ga otvorim, ali cu probat.

Hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 4 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha tdr 125

caos svima. crko mi je namotaj paljenja (buksna za varnicu) na yamahi tdr 125 93.god, da li je bolje naci polovnu ako nije dosta skuplja od viklovanja ili da odnesem ovaj na viklovanje? cuo sam da je moguce ako se ne navilkuje dobro moze opet da crkne pa cak i da prouzrukuje druge kvarove na elektronici ali ne znam da li je to istina? i da li neko zna gde u Beogradu mogu to najbolje da mi odrade? :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 589 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki SV 650

Zna li neko gde kod nas moze da se kupi nesto slicno ovom:

 

 

8873d200081562681197cd83995296f4_3.jpg

 

Prodavnice delova za kineske skutere? Video sam da imaju svasta nesto po smesnim cenama, proveri adj company u radnickoj ulici.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja