Jump to content

Moto Zajednica

Moto elektrika i elektronika - pitanja i odgovori

Recommended Posts

  • U prolazu, 49 postova
  • Lokacija: Jagodina <====> Zemun
  • Motocikl: Honda cbr 600rr

Glavni dzek sto ulazi u sat, ima ja mislim 12 pina. Izvlacio sam jedan po jedan iz dzeka i malo pokrivio unutra buksne.

Proverite i masu da li ne gubi negde

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 527 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: Yamaha mt 09 Tracer,Suzuki SV 650 N,Piaggio Liberty 125

Glavni dzek sto ulazi u sat, ima ja mislim 12 pina. Izvlacio sam jedan po jedan iz dzeka i malo pokrivio unutra buksne.

Proverite i masu da li ne gubi negde

 

Vazi.provericu...hvala jos jednom...pozdrav!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 751 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: yamaha fz 750 genesis

Imam problem sa povezivanjem h4 farova tako da rade odvojeno.Znaci da jedan ukljucujem po potrebi.Uradio sam pomocu dva releja,ali se desava da se strujni krug zatvara kao na slici obelezen zelenom linijom i da kad se prekidacem iskljuci masa na isklucenom dodatnom faru tinjaju obe niti kratkog i dugog svetla.Ugradio sam diode cisto da se uverim sta se desava i sa diodama radi kako treba .E sad da li neko ima resenje ovog problema (bez dioda ,ima jos jedna mogucnost da prekidac za dodatno svetlo prekida + a ne masu i bude dvopolni za dugo i kratko svetlo,ali ne mogu da nadjem takav za struje od 15 A)Evo slike sta se desava kad je isklucen prekidac mase,bez dioda,sa diodama radi dobro ali su problem koje diode da se stave zbog grejanja istih!

 

problem sam resio davno ugradnjom 4 releja,ali zauzima dosta mesta i sto vise prekidnih mesta veci je pad napona i mogucnost kvara!

 

Svaka pomoc je dobrodosla! :zdravo:

 

post-6763-0-72004100-1371992513_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 23 postova

Da izložim i ja svoj trenutni problem.

Stari akumulator nije mogao da startuje motor (Keeway supershadow 250), pa kupim odgovarajući (po svim parametrima) novi Vartin akumulator (oko 3.500din), klasičnog tipa. Stavim, upali ko mina, provozam se okolo i ostavim motor. Počne onaj kijamet od vremena i 15-ak dan nisam palio motor. Posle probam da startujem - skroz mrtav. Startujem migavac - ne radi. Upalim svetlo na kratko ono tinja. Ne imadoh multimetar uzase i nisam mogao da izmerim napon. Odnesem aku do obližnjeg majstora, on ga stavi na punjač, kaže - prazan! Ostavi ga na punjenju neka 2-3 sata, uzmem ga, monitiram na motor, on upali. Vozim se i taj dan sa njim. Ostavim ga uveče, sutra ujutru probam da upalim, on zavergla jednom, dva puta i vidim nema snagu, neće upaliti. Odguram motor (ko tuč je težak, skoro da ga je teže gurati nego Belorusa od 3 tone) do obližnjeg automehaničar, priključimo ga na auto akumulator (preko ovog mog od motora) okreće se ko ventilator, vergla ali neće da upali! Proverimo svećice, prilično suve, kao da ne prima gorivo, proverim gorivo (skinem crevo koje ide iz rezervoara u karburator, ono curi bez problema): Proverim jel baca varnicu na svećici kao da ne baca! Pitam se da nije CDI? Ostane on tako jedno 5 sati (onako priključen na auto-akumulator preko akumulatora od motocikla. Dođem posle i startujem ga, a on upali! Provozam ga naokolo nekih 20-tak kilometara, parkiram pa posle 2-3 sata dođem, startujem ga, on opet upali. Odem do benzinske stanice 2-3km dopunim gorivo , hoću da startujem - kad on ne može! Pomognu mi dva momčića da ga upalim na gurku, parkiram kod kuće. Proverim hoće li startovati - ma kakvi ni da mrdne, nema snagu.Potpuno nov akumulator.

 

Motor ima alarm (koji nije bio aktiviran svo to vreme) i daljinsko paljenje. Jel ima neko ideju šta bi moglo biti? CDI? Ili mu nešto dobrano izvlači struju (alarm, daljisnko paljenje...???!!!) Kako da proverim da li je regler ispravan, dali se akumulator uopšte puni, pored toga što ga nešto očigledno prazni.?

 

Ideja mi je da kupim dobar punjač (CTEK-a trenutno nema tamo na Zrenjaninskom putu), da propisno napunim akumulator, da skroz iskopčam i alarm i daljinsko paljenje,da proverim nekako dal mu je regler ispravan i dal motor uopšte puni akumulator kada radi...i da vidim šta će se dalje zbivati, nakon isključenja ovih potencijalnih "krivaca" za pražnjenje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 402 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Honda VFR800F

@Visentije:

Pre će biti da ti taj alarm, pogotovo ako je kineski, izvlači struju. Mada moguće je da je neka žica u kontaktu sa ramom, tj masom, pa zato vuče struju. Trebao bi izmeriti struju koju vuče iz akomulatora dok je motor isključen, ako je prevelika, ideš dalje, prvo isključiš alarm pa vidiš onda kako je, ako ne, ideš redom. A što se tiče reglera, njega proveriš merenjem napona dok je uključen, na višim obrtajima, treba da bude oko 14v.

Tako bih bar ja radio, možda neko ima dručiju ideju, ne verujem da je do akomulatora, što opet nije isključeno...

 

@m.mitar:

Zar ti ne bi skratilo muke kad bi stavio po dva relea za svaki far? Po jedan za dugo, i po jedan za kratko, pa onda izvedeš prekidače kako ti odgovara, i prekidaš stalno + pol. Onda ne bi imao tih problema, a ne bi ti trebao relej za veliku struju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 178 postova

moji problemi su poceli isto kao visentiju..... sada mi svetla rade znatno slabije a kada motor padne na skroz male obrtaje pojacaju se, sirena u voznji jedva radi sa ugasenim svetlima sa pozicijama glasnije a sa upaljenim svetlima ili sa ugasenim na skroz niskim obrtajima radi ok.

desavalo mi se da u voznji izgubi struju...jedno vece tako u sred bokokotorskog zauiva ostadoh bez svetla, maknem masu akumulatora i u voznji ih dobijem.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Иди бре, па што не помену да си пазарио полован мотор?

 

Знаш шта бих ја урадио са овим? Просто га отворио, узео од њега комплетну главу, цилиндар, клип, радилицу, ланац развода и брезоне, успут проверио стање свих делова и препаковао у свој досадашњи мотор. Све пасује. Инсталација ти остаје иста, а и број мотора, тако да се не штрецаш ако се полисмен сагне поред твог моторчета.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 751 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: yamaha fz 750 genesis

@ Visentije

 

Pa tu instalaciju sam razbucao sa po dva releja po faru i da se prekida + pol,treba mi mesta ispod maske (mnogo zica je u pitanju a i sto vise prekidnih mesta to vece sanse da nesto zeza).Resio sam SAM problem sa dva releja i sad radi kako treba! :moto3:

 

P.S. Hvala svima kojima sam se obratio i sto su mi pomogli!Zato i sluzi ovaj forum zar ne? :neznam:

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

znaci to je jednostavnije?

Па мени јесте, само ако могу да избегнем чачкање око струје :jee: , а приде можеш да провериш стање тих делова које уграђујеш у мотор. После тога си сигуран шта имаш унутра и не мораш да направиш списак шта би могло да буде, ако машина случајно заштуца.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 23 postova

Samo da javim šta je kod mene bilo rešenje problema. problem koji sam opisao ovde (poruka 1194):

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/24952-moto-elektrika-i-elektronika-pitanja-i-odgovori/page__st__1180__p__1514146#entry1514146

 

Ukratko - u pitanju je bio regler. Nije punio a verovatno da je on i praznio akumulator (znaću sutra da li nešto i dalje prazni akumulator). Uglavnom, kad sam mu stari regler proverio - on nije punio ( voltaža na akumulatoru na jačim obrtajima ista kao i kad je motor ugašen. -12,7 - 12,8v). Ubacim novi regler (4.500 dinar), on na multimetru pokazuje da je na akumulatoru 14,45V, što je upravo dobra mera, mora biti između 14-15 V, ako regler puni akumulator. Ne sme biti ni više od 15V, jer to opet znači da regler ne valja.

 

Vozao sam motor ostatak tog dana, palio gasio, sve u redu (samo mi ne rade levi migavci - to je sledeće da pronađem gde je kvar). Uzgred, CDI za supershadow (tj challanger-a) je poskupio sa 3.950 na 9.000 !!!, pitao sam direktno kod dobavljača u Novom Sadu. (ja sam ga za rezervu kupio po 3950 i to ovde u Beogradu na Adi)

 

Uzgred, nije bilo CTEK-ovih punjača akumulatora pa sam uzeo nemački automatiklader AL800 (0,8A) (2.400din), mali, svega 165 grama, puni sporo (ima max svega 0,8 ampera), ali ko hoće da puni po propisu to je to (moje akumulator je od 9Ah) - i automatski održava akumulator nakon punjenja.. :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 751 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: yamaha fz 750 genesis

 

 

 

@Niki

 

 

 

Gotov je odmor,nema vise pecanja do avgusta,tad uzimam prvi deo za ovu godinu! :moto3:

 

A ionako ne radi riba!

 

Sad imam drugi problem,postav io sam u jednoj temi,ali kao po obicaju slabo ko odgovara!Naime,ubacio sam led diode umesto stop,pozicije i za osvetljenje tablice.Kad ukljucim migavce onda i led diode trepere u ritmu migavaca!Da li je moguce da sijalice u migavcima prave toliki pad napona.Akumulator je ganc nov,ali nisam to probao sa upaljenim motorom...

 

Planiram da ugradim i ledove umesto tih sijalica(od 25 w su) i da ubacim automat za led migavce,ali iz automata izlaze7 ili 9 zica,ima po semi i neke diode unutar.Ludi Japanci,sta da kazem drugo!evo slike automata:

post-6763-0-04179100-1373147437_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 529 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Ducati 748 S

U zadnjih 10 dana 3 puta mi je crkavao glavni osigurac. 0ljut2.gif Odakle poceti i sta traziti kao uzrok?

 

Proveri sve srafove za masu .Mozda nisu lepo stegnuti pa dolazi do kratkog spoja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 751 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: yamaha fz 750 genesis

Ne bi trebao da ti crkava komso glavni osigurac zbog mase,mozda nesto prespaja + negde pa crkava,pre ce biti to.Kada se to desava,prilikom paljenja,u toku voznje,kad ga upalis ili pri sedanju na motor? Mozda si menjao akumulator pa je novi vislji.....Pocni od toga pa javi! :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 8 postova
  • Lokacija: Zaječar
  • Motocikl: Honda Transalp 600V '92

Mire, jesi ugrađivao možda druga svetla ili nešto slično? Ako je motor padao možda je neki kabl oštećen ili si ga pritisnuo sedištem ili poklopcem :zbunjen:

Takođe, možeš da proveriš regler ili bar vidi da se ne greje više nego obično (takođe i priključak iz reglera). U svakom slučaju, šta god radio

NE STAVLJAJ JAČI OSIGURAČ !

:goodluck:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MK "Triumph" Zaječar, 331 postova
  • Lokacija: Zajecar
  • Motocikl: Honda CB 1300F

Nisam cackao nista, motor nije padao (pu, pu, da ne ureknem xD), akumulator je ok, punjenje reglera ok, jedino preostaje da neki + dodiruje masu, a to moze da bude na 100 mesta, ne znam odakle da pocnem. 1neznam.gif Nisam ni pomisljao da stavljam jaci osigurac, bar za toliko znam 1lol.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 3 postova
  • Motocikl: Africa twin

Pozdrav svima, treba mi pomoc oko regulatora struje. Motor je Africa twin RD07 '95.

Pre par dana mi se usijao nov akumulator i "naduvao", pa majstor predpostavlja da je regler los, ali cu to ispitati vec za koji dan.

Ako se ispostavi da treba drugi regler, zna li neko gde se moze naci nov ili ako neko ima polovan, kako god i koja je cena.

Koliko znam, trebalo bi da je to regler sa 7(sedam) zica...

Unapred hvala..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12250 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Čim se akumulator "naduvao" znači da je prevelik napon u instalaciji i sigurno je regler probio, menjaj.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja