Jump to content

Moto Zajednica

Moto elektrika i elektronika - pitanja i odgovori

Recommended Posts

  • Drug član, 4281 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

Koja svecica je 'hladnija' a koja 'toplija' CR8E ili CR9E? Jel brojka pokazuje to?

 

Najjednostavnije objasnjenje je to da je manji broj svecica je toplija a veci broj svecica je hladnija. Ako zelis da ulazis u pricu zasto se koristi odredjeni broj na svecici to nije samo vazno za eletroniku nego je vazno i za samo sklop agregata I namenu istog

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1903 postova
  • Lokacija: Prokuplje
  • Motocikl: Strom 650 xt

Pitam zato sto sam danas menjao svecice pa su u motoru bile CR9E umesto fabricki propisane CR8E. Izvadjene svecice su bile crne. Ja sam naravno stavio 8E kako je propisano. E, sad, kontam da ce biti bolje sa ovim fabrickim posto sa 9E sagorevanje nije bilo bas najbolje. Znam da ne zavisi to samo od svecica ali u ovom slucaju moguce je da je bas zbog toga.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 419 postova
  • Lokacija: San Jose, CA
  • Motocikl: BMW S1000XR '16, BMW R1250GS HP ADV '19

Da li ima neko od kolega elektronicara da ima malo vremena I volje da napravi nesto ? Imam ideju da resim problem napajanja uredjaja na motoru ali nemam ni vremena ni alata da to napravim. Naravno dogovorimo se I za cenu odma. Ako je moguce napraviti to sto planiram podelimo sa oatalim kolegama.

 

Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 419 postova
  • Lokacija: San Jose, CA
  • Motocikl: BMW S1000XR '16, BMW R1250GS HP ADV '19

Posto se toliko ljudi javilo moram sam da dam odgovor na svoju temu. Ideja o pravljenju elektronike za napajanje svih uredjaja koje imam i koje cu imati na motoru je rodila plodom. Posle razgovora sa kolegom odustao sam od toga. Prvo sam nasao gotovu elektroniku u schukat-u, a posle toga sam nasao gotovu elektroniku kod kineza i narucio.

 

Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12284 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Tvoj zahtev " Ideja o pravljenju elektronike za napajanje svih uredjaja koje imam i koje cu imati na motoru..." je toliko široka i neprecizna da na nju i nije moglo biti odgovoreno :) Napominjem da ti već imaš na svom motociklu baš to - elektroniku koja napaja sve tvoje potrošače a to su alternator, regler i akumulator :)

 

Verovatno si mislio na razne DC-DC pretvarače sa izlazima koji imaju različite napone i struje ali se vraćamo na početak :) - moraš preciznije da napišeš to što želiš.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 728 postova
  • Lokacija: Beograd, Zvezdara

Kuciste osiguraca ubodnih (4-6kom) sa poklopcem (da bi bilo koliko toliko zasticeno) i relejom, ima li i gde kod nas?

Izvukao bih od akumulatora a onda odatle na planirane dodatne potrosace.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Very Funny Rider, 1123 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: ホンダ Tamić Varadero XL Litra '07

Kuciste osiguraca ubodnih (4-6kom) sa poklopcem (da bi bilo koliko toliko zasticeno) i relejom, ima li i gde kod nas?

Izvukao bih od akumulatora a onda odatle na planirane dodatne potrosace.

 

Imas da narucis sa kineskog sajta...ja uzeo sebi.

 

link:

http://www.aliexpres...1029787852.html

 

98vl.jpg

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lovely jubbly, 895 postova
  • Lokacija: Liguria
  • Motocikl: CB 1300

Moj skuter zeza sa prvim jutarnjim paljenjem. U toku leta to se desavalo samo ako ga ne vozim nekoliko dana. Sada kada je zahladnelo dovoljno je da prenoci i ujutro je problem upaliti ga. Inace radi sasvim OK i ide lepo. U toku dana pali na sam dodir dugmeta i hladan i topao, cak i posle pauze od nekoliko sati. Samo to prvo jutarnje je muka :zbunjen:

 

Akumulator sam zamenio u maju a svecicu pre par dana kada sam menjao ulje. Od dodatnih potrosaca nemam ama bas nista.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 728 postova
  • Lokacija: Beograd, Zvezdara

Kuciste osiguraca ubodnih (4-6kom) sa poklopcem (da bi bilo koliko toliko zasticeno) i relejom, ima li i gde kod nas?

Izvukao bih od akumulatora a onda odatle na planirane dodatne potrosace.

 

Imas da narucis sa kineskog sajta...ja uzeo sebi.

 

link:

http://www.aliexpres...1029787852.html

 

98vl.jpg

 

 

Nije lose mada sam mislio nesto na ovu temu samo sa malo vise osiguraca

 

post-3999-0-11752600-1384714008_thumb.jpg

 

A mislim da cu ipak na kraju sam sklepati nesto poput ovoga samo sa relejom na plocici

 

post-3999-0-05176000-1384714625_thumb.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Very Funny Rider, 1123 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: ホンダ Tamić Varadero XL Litra '07

Ovaj drugi predlog ti je jos bolji 1care.gif Manje mesta zauzima a i moze svasta da se napakuje na plocicu. U svakom slucaju cucemo se mi pa da napravimo to profi :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lovely jubbly, 895 postova
  • Lokacija: Liguria
  • Motocikl: CB 1300

Moj skuter zeza sa prvim jutarnjim paljenjem. U toku leta to se desavalo samo ako ga ne vozim nekoliko dana. Sada kada je zahladnelo dovoljno je da prenoci i ujutro je problem upaliti ga. Inace radi sasvim OK i ide lepo. U toku dana pali na sam dodir dugmeta i hladan i topao, cak i posle pauze od nekoliko sati. Samo to prvo jutarnje je muka :zbunjen:

 

Akumulator sam zamenio u maju a svecicu pre par dana kada sam menjao ulje. Od dodatnih potrosaca nemam ama bas nista.

 

Da li ima neka dobra dusa, koja se razume u ove nestasne elektrone, da dade neki mudar savet :zbunjen:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

Moj skuter zeza sa prvim jutarnjim paljenjem. U toku leta to se desavalo samo ako ga ne vozim nekoliko dana. Sada kada je zahladnelo dovoljno je da prenoci i ujutro je problem upaliti ga. Inace radi sasvim OK i ide lepo. U toku dana pali na sam dodir dugmeta i hladan i topao, cak i posle pauze od nekoliko sati. Samo to prvo jutarnje je muka :zbunjen:

 

Akumulator sam zamenio u maju a svecicu pre par dana kada sam menjao ulje. Od dodatnih potrosaca nemam ama bas nista.

 

Da li ima neka dobra dusa, koja se razume u ove nestasne elektrone, da dade neki mudar savet :zbunjen:

 

automatcki sauh je naj verovatnije riknuo .. proveri ga i menjaj

 

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • čeka dobru titulu, 1364 postova
  • Lokacija: Bečmen, Surčin
  • Motocikl: KTM 390 ADV, VF 750 SABRE

Nije baš direktno vezano za motocikle, ali, obzirom da mi treba za izradu alata za prepravke istih, valjda ima mesta da pitanje postavim ovde?

 

Naime, potrebna mi je jednosmerna struja na 220v za "pogon" nekih elektro magneta. Može li se ona dobiti direktnim "peglanjem" naizmenične pomoću dioda (ako može koje i gde ih nabaviti?) i da li je neophodno vezati ih u Gretz-ov spoj? Ako ne uradim takvo vezivanje, da li to znači da ću dobiti izlazni napon od samo 110v, što mi takodje odgovara jer pretpostavljam da će magneti i na toj voltaži imati dovolju snagu da izdrže ono za šta bi bili namenjeni (probao sam preko nekog ispravljača od 30v i drži solidno, ali bih ipak nešto jače)?

 

Da li mi je postavka problema uopšte ispravna pa jurim voltažu za jačinu magneta ili bi trebalo da probam sa nekim ispravljačem (recimo tipa punjač accu, 12v) veće amperaže?

 

Ne zamerite na možda glupim pitanjima, ipak sam samo mašinac.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ludi kompjuteraš, 729 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Honda CBR250R 2011

Secam se fizike u osnovnoj skoli, imali smo dva elektromagneta povezana na akumulator 12v od auta, dva ucenika vuku da ih rastave i to je bila nemoguca misija. Tako da zbog sigurnosti mislim da je i 12v dovoljno samo moras imati adekvatno feromagnetno jezgro. Tu isto mozes imati dva pristupa: puno namotaja, tanka zica, manja struja ili manje namotaja, deblja zica, vise struje. Mislim da se varijanta sa tanjom zicom manje greje pa ce samim tim duze da traje.

 

Za dobijanje istosmerne struje iz naizmenicne moras imati grecov spoj da bi dobio obe poluperiode i kondenzator da ih ispegla, mada za elektro magnet peglanje i nije toliko bitno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lovely jubbly, 895 postova
  • Lokacija: Liguria
  • Motocikl: CB 1300

Moj skuter zeza sa prvim jutarnjim paljenjem. U toku leta to se desavalo samo ako ga ne vozim nekoliko dana. Sada kada je zahladnelo dovoljno je da prenoci i ujutro je problem upaliti ga. Inace radi sasvim OK i ide lepo. U toku dana pali na sam dodir dugmeta i hladan i topao, cak i posle pauze od nekoliko sati. Samo to prvo jutarnje je muka :zbunjen:

 

Akumulator sam zamenio u maju a svecicu pre par dana kada sam menjao ulje. Od dodatnih potrosaca nemam ama bas nista.

 

Da li ima neka dobra dusa, koja se razume u ove nestasne elektrone, da dade neki mudar savet :zbunjen:

 

automatcki sauh je naj verovatnije riknuo .. proveri ga i menjaj

Hvala Peco, provericu ga.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 589 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki SV 650

Kolega Nimmin, moras da znas za koji su napon predvidjeni namotaji, izgorece ako se spoje na preveliki napon.

Sto se tice greca moze i sa jednom i sa 4 diode, sa 4 imas 100hz, sa jednom 50, u oba slucaja napon je 220. Stavi grec, jeftin je. Struja opet zavisi od namotaja.

Nisam ti mnogo pomogao, ali ni ja ne bi znao sta da uradim bez nekih tehnickih karakteristika tih el. magneta.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 751 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: yamaha fz 750 genesis

Kolega Nimmin, moras da znas za koji su napon predvidjeni namotaji, izgorece ako se spoje na preveliki napon.

Sto se tice greca moze i sa jednom i sa 4 diode, sa 4 imas 100hz, sa jednom 50, u oba slucaja napon je 220. Stavi grec, jeftin je. Struja opet zavisi od namotaja.

Nisam ti mnogo pomogao, ali ni ja ne bi znao sta da uradim bez nekih tehnickih karakteristika tih el. magneta.

Kod nas je 220 V 50 Hz,odakle ti 100Hz?

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12284 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Kolega Nimmin, moras da znas za koji su napon predvidjeni namotaji, izgorece ako se spoje na preveliki napon.

Sto se tice greca moze i sa jednom i sa 4 diode, sa 4 imas 100hz, sa jednom 50, u oba slucaja napon je 220. Stavi grec, jeftin je. Struja opet zavisi od namotaja.

Nisam ti mnogo pomogao, ali ni ja ne bi znao sta da uradim bez nekih tehnickih karakteristika tih el. magneta.

Kod nas je 220 V 50 Hz,odakle ti 100Hz?

 

 

Pogresio covek

 

Vas dvojica ponovo da učite Fiziku sa velikim F :)

 

Sinusoida mrežnog napona ima frekvenciju 50 Hz ali posle grecovog spoja frekvencija izlaznog signala je 100 Hz.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova
  • Motocikl: Hyosung GV250

Kolege, imam problem. Alternator ne puni dovoljni, tj. kad nisu upaljena svetla puni oko 14V, medjutim kad ih upalim 11,4V. Regler ili ...? Hvala unapred!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja