Jump to content

Moto Zajednica

Skidanje rđe elektrolizom

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 640 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: BMW R1200GS

Pošto već ima topic na temu skidanja rđe pomoću struje, pokušao sam da odradim eksperiment. Usput sam malo fotografisao kako bih vam preneo ono što sam radio.

 

Poenta jeste, kako već piše na tom postu, da se u posudu koja je pozitivna (+) i napunjena elektrolitičkim rastvorom postavi (negde u sredinu da ne dodiruje posudu) predmet sa koga se skida rđa i koji je prikačen na negativno (-). Tada bi rđa trebala da se skida sa - elementa i kreće ka + elementu.

 

Ovo što sam ja radio je onaj Bucket metod. Metod skidanja rđe sa rezervoara nisam još uvek probao, a ako budem, preneću iskustva. (za sada su radile matice i šrafovi po rezervoaru :)

 

 

Krećem:

 

Dakle, za ovo mi je bilo potreban ispravljač za punjenje akumulatora, metalna posuda, destilovana voda, soda bikarbona, malo žice, i naravno zarđali ekser.

DSC_3301.jpg

DSC_3304.jpg

 

Zatim, u metalnu posudu (ja sam koristio zvonce od bicikle) sam sipao naj običniju sodu bikarbonu iz kuhinje. Nisam siguran baš koja količina ide, odokativnom metodom sam to odredio. Jedino što sam primetio je da što je više stavim to se voda više greje (više struje prolazi jer se stvara veći provodnik pa amperaža drastično skače).

DSC_3305.jpg

 

"Model" za ovaj eksperiment mi je bio običan zarđali ekser.

DSC_3308.jpg

 

Potopio sam ekser u rastvor, da visi u posudi tako da ne dodiruje posudu (ukoliko dodirne došlo bi do kratkog spoja i ili bi pregoreo osigurač u ispravljaču ili bi crko...)

DSC_3310.jpg

 

Na predmetu je neophodno obezbediti dobar kontakt tj. ukloniti rđu sa mesta na koji se vezuje minus kako bi ceo proces lepo funkcionisao. Ukoliko kontakt nije dobar, elektroliza ce se vršiti direktno sa žice i ne ide kroz predmet. Onda ništa od čišćenja.

Kada smo sigurni da polovi ispravljača nisu u kratkom spoju (100% sigurni) možemo upaliti ispravljač i podesiti voltažu. E sad voltaža. Ja sam radio na rasponu od 12V-20V, zavisno od toga koliko je jak rastvor. Ukoliko je dosta jak potrebno je smanjiti voltažu a samim tim i amperažu jer dolazi do pregrevanja rastvora, posude i predmeta. Opet, ukoliko je slab rastvor treba malo povećati voltažu dok se ne dobije optimalna elektroliza.

DSC_3311.jpg

 

Nakon nekog vremena "vrenja" rastvor postaje braon boje jer se puni rđom. Samim rastvor postaje i bolji provodnik pa dolazi do povećanja temperature (treba voditi račina) pa je potrebno smanjiti amperažu.

DSC_3314.jpg

 

Posle određenog vremena, kada se proces završi, možemo ugasiti ispravljač i  izvaditi predmet. Dužinu procesa sam odokatvirno određivao, tako što sam povremeno gasio ispravljač radi provere. Obavezno, pri svakom pomeranju bilo kog elementa treba isključiti ispravljač da ne bi došlo do kratkog spoja.

Na kraju, kada izvadimo predmet on izgleda ovako:

DSC_3316.jpg

 

Uz malo brisanja krpom, uz malo polir paste, skida se crni sloj (koji ne znam šta je i od čega nastaje) i dobija se sjaj. Što više poliranja, to veći sjaj, zavisi koliko je potrebno. Nakon toga, predmet izgleda ovako:

DSC_3319.jpg

 

Eto to je bio moj eksperiment. Malo sam plastično objasnio, bukvalno kako sam ja radio, uz moje skromno poznavanje fizike i elektrike :) Nadam se da ce bar nekome biti od koristi.

Metod čišćenja rezervoara bi bio komplikovaniji, prvo sa te strane što su polovi obrnuti pa je dosta manja površina koja bi privlačila rđu na sebe (ograničeno širinom otvora rezervoara). Ipak, ako ništa drugo, i ovaj način može biti koristan za čišćenje predmeta koji se ne mogu očistiti turpijom i šmirglom (neka nepristupačna mesta)

Eto, hvala na čitanju ko je stigao dovde a da ga nisam udavio :P

Pozdrav

 

  • Podržavam 18

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1044 postova
  • Lokacija: cuprija- basel
  • Motocikl: Aprilia SL 1000 Falco - Honda XL 1000 Varadero - Yamaha XVS 1300 Midnight Star-Yamaha Xcity 250-Yamaha Xmax 125

Dali bi moglo to isto da se uradi sa ispravljacem ali sa dosta vecim stvarima, naprimer da je posuda sa 10 litra vode, dali bi tad uspeo obican ispravljac da odradi posao

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 474 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: XV 250

Ako kojim slucajem nemate punjach, rdja se moze otkloniti i na sledeci nacin, no ne tako efikasno kao sa elektrolizom:

 

U posudu stavite srafove i sipate sirce.Zatim dodate kashiku-dve sode bikarbone i ostavite 30min.

Napomena: Sirce i soda zajedno izazivaju burnu reakciju, zato neka krpa bude pri ruci :D :D :D

Takodje nemojte previshe dugo drzati srafove u sircetu jer ono nadgriza metal.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12230 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Dali bi moglo to isto da se uradi sa ispravljacem ali sa dosta vecim stvarima, naprimer da je posuda sa 10 litra vode, dali bi tad uspeo obican ispravljac da odradi posao

 

Moglo bi, ali zahteva mnogo veću struju, srazmernu količini vode i veličini predmeta.

 

Probaj na netu malo da proguglaš...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 103 postova
  • Lokacija: cogito ergo Taurunum
  • Motocikl: Suzuki GSX 600F Slingshot

Može umesto ispravljača da se potera staro napajanje za komputator...

 

Samo treba kratko spojiti zelenu i crnu žicu sa onog priključka što ide na ploču da bi se napajanje aktiviralo...

 

U proseku daju 12V,15A (žuta-crna) ili 5V,30A (crvena-crna)...

 

U tom slučaju treba spojiti sve crvene ili žute žice (koje se već koriste) zajedno u snop da se iste ne bi spalile usled jake struje...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Pobjednik motogp kladionice 4X, 5225 postova
  • Lokacija: Sokolac RS
  • Motocikl: s.f. fzr1000 crf450r cbr600rr shadow

Jos da si uzeo neku staru zahrdjalu sherpu umjesto exera za experiment to bi bilo pravo, odmah bi pokopcao ove rezervoare  serijski na 220 ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 13 postova
  • Lokacija: croatija-samobor

fora moram isprobat bas me zanima kak cisti hrdu,inace se bavis elektro kemijom ili si slucajno naiso na zanimljivu stranicu o tome.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 271 postova
  • Lokacija: Zem00n

Nisam siguran da li imamo sliku, ali ortak je koristio list od bonseka- e to ste trebali da vidite/NE VIDITE! - nestala je, nema je, pojela je rdja!  :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 617 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha SR250 Honda NTV650

Nije bitna voltaza struje, vec amperaza. Za gvozdene predmete ne bi trebalo da prelazi 15A, bakar-bronza do 4A. Umesto cele posude koja je +, bolje bi bilo da se koristi plasticna posuda za rastvor u koju se (pozeljno sa obe strane) ubace prohrom ploce, jer one se gotovo uopste ne trose. Amperaza koju sam pomenuo na pocetku je bitna da ti ne bi ''nestao'' predmet koji tretiras. Soda bikarbona koju si sipao nije losa kao elektrolit, ali je bolje koristiti 2-5% NaOH (zive sode). Gvozdeni predmet mozes slobodno da iscetkas jacom cetkom posle toga. U zavisnosti od toga kolika ti je kadica i kolike prohrom ploce nabavis mozes da cistis i top. Mada ce za podesavanje amperaze biti potreban i reostat, a ako nekoga ineteresuje ima i tu resenje skoro za dzabe.

Ako je manja kolicina korozije na predmetu ima i jednostavnijih nacina - elektrohemijska reakcija. batali sirce, bolja je baza!

Elem, u plasticnu posudu sipas destilovanu vodu i 5% NaOH (ziva soda, ima je u svim poljoprivrednim apotekama). Predmet malo ovlazis, uvijes u kuhinjsku aluminijumsku foliju (ispritiska se da dobro prianja) i ubaci u pripremljen rastvor. Desi se burna reakcija, sve sisti i prska (ne udisati, izlazi vodonik, pa malo gusi), sacekas dok se to ne zavrsi pa izvadis predmet i iscetkas pod mlazom vode. ponovi se par puta ako treba i to je to. Neutralizujes posle u rastvoru sode bikarbone i destilovane. A onda poliraj do mile volje.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 640 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: BMW R1200GS

Zanimljivo zvuchi. Igracu se malo sa tim kad budem zaludan. Hvala za info

 

Mada moram da kazem da sma rezervoar chistio maticama, sajbnama, ekserima...sipao euro dizel da eksplodira kao dodje do varnice (nije mogao pishtolj od obichnog dizela da udje u flashu na pumpi :) i muckao do iznemoglosti. 3 dana sam smrdeo na dizel ali je uspeo poduhvat. Evo vec dve godine je sve ok...pu-pu, da ne ureknem...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Donji Milanovac

Ja rezervoare cistim uz pomoc drobljenog mermera za terco , par saka istog i malo vode  pa muckaj. Mermer lepo ostruze rdju ( ima ostre ivice ) isperem vodom  osusim pa isperem benzinom i bude pristojno.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Veceras sam pristavio, onako k'o sarma da se krcka lagano do ujutru. Sutra slike grunfa i rezultata  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1050 postova
  • Lokacija: BGD, Serbia
  • Motocikl: CBR600RR , CBR600F , Burgman400

ja to radio uspeshno u kadi od 30litara , kad sam sredjivo neke delove za kola pre 5-6 godina ...  poenta je samo da je iapravljach tj punjach za kola shto jachi i to je to ostavish preko noci ili duze nece da mu shkodi , e da ako se radi u kadi onda je bolji efekat kada se opkoli element sa koga se skida rdja , ja sam napravio tada bukvalno kavez koji spustim oko dela i efekat je bio odlichan , stranci stave limenu plochu na jednu stranu kade ili na paralelne isto dobar efekat jako , bolji nego samo sa manjom povrshinom tj manjim gvozdjem ...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Jbg, trajalo je malo duze ali mislim da je to TO  :)

Samo jos da isperem posle antirosta i gotovo  ;)

 

Radili smo iz dva put strujom. Oba puta smo koristili obicnu cesmovacu i sodu bikarbonu (25din pola kile  :D ) i sipali smo pola toga, znaci 250gr na 15L vode. Prvi tretman je trajao oko 16 sati.

 

Ovo su slike od prvog puta :

post-4255-12879077223003_thumb.jpg

post-4255-12879077223615_thumb.jpg

post-4255-12879077225211_thumb.jpg

post-4255-12879077232822_thumb.jpg

post-4255-1287907723367_thumb.jpg

post-4255-12879077240726_thumb.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Za drugi tretman smo stavili eksperimenta radi, dva flaha i pustili smo struju puna 3 dana (72 sata) velikim delom i jer ja nisam stizao da odem po rezervoar  :D

 

Evo jos malo slika :

 

post-4255-12879077241622_thumb.jpg

post-4255-1287907724233_thumb.jpg

post-4255-12879077242754_thumb.jpg

post-4255-12879077243287_thumb.jpg

post-4255-12879077243686_thumb.jpg

post-4255-12879077244148_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja